Opgelet! Noodhulp. Gehakt (extra fijn) .„1.20 VICTORIA-WATER. degelijke Werkster. Tweede Meisje Te huur gevraagd Prijscourant Te Leiden is na het verdedigen van stellingen bevorderd tot doctor in de rechtswetenschappen de heer W. F. J. Laan, geboren te Wormerveer, wonende alhier. Door de bloembollenkweekers alhier is een bewakingsdienst ingesteld om het stelen van bloembollen tegen te gaandes nachts doen de bewakers in groepen van twee reeds hunne ronden. Bloetnendaal. Er zijn plannen in voorbereiding om de constructiewerkplaats van de firma Hogenbirk aan de Kleverlaan naar el ders over te brengen. SANTPOORT. De Amsterdamsche Luthersche kring bracht Zondag een bezoek aan ver schillende gemeenten hierin den omtrek. Ook Santpoort werd met een bezoek vereerd, o. awerd de Ned. Herv. Kerk bezocht, alwaar vóór de preek van Dr. van den Bergh van Eysinga eenige liederen door bovengenoemde vereeni- ging werden gezongen, o. m. Des Heeren huis en het Onze Vader. Het was voor de kerkgangers een groote verrassing en ze genoten veel van het gezang. Toen de werkster van Mevr. v. d.P. die afwezig is, in de villa aan den Stationsweg kwam, om schoon te maken, bemerkte zij tot haar groote schrik, dat zij niet de eenige was, die in de villa kwam tijdens afwezigheid van Mevrouw. Ook anderen hadden aldaar een bezoek gebracht en het noodig geacht de werk zaamheden der werkster een weinig te vermeerderen door de boel overhoop te halen. Tot nog toe is niet bekend wat vermist wordt. De politie stelt een onderzoek in. Ingebroken is in de R. K. Kerk te Driehuis. Er wordt echter niets vermist. AERDENHOUT. Een koperen kraan is ontvreemd uit den tuin van Mevr. B. v. H. wonen de aan den Aerdenhoutsduinweg. TAN HIER EN DAAR. In de Internationale School voor Wijs begeerte te Amersfoort worden van 15 September13 December a.s. leergan gen gehouden over de Geschiedenis der Wijsbegeerte, Kennisleer en Mystiek, onderscheidenlijk door de heeren Dr J. D. Bierens de Haan, Dr. A. H. Haent- jens en ir. J. A. Blok. De bedoeling van deze leergangen is de deelnemers op te wekken tot zelfstudie en zooveel mogelijk tot het vormen van een zelf standige overtuiging, hen te brengen tot verdieping van het geestelijke leven. De prijs voor eiken cursus is f25. per persoon bij vooruitbetaling; aan vragen moeten schriftelijk geschieden bij den Secretaris-Curator, Prinses Marie- laan 2, Amersfoort. Ook wordt er een negen maanden lange leergang in het Sanskriet gege ven door Dr. J. W. Boissevain. De toe gangsprijs hiervoor is f 50.p. persoon. Hoe weinig er veranderd i s. Een onzer vrienden aldus het weekblad „De Nationale" ontving de zer dagen bezoek van een groot Duitsch koopman, die over zaken kwam spreken. Het afgegeven visitekaartje vermeldde den naam van den bezoeker, en daar onder als titel Leutnant der Re serve im Inf. Regt. Herzog Ferdinand von Braunschweig (Westf.). N INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Vergunt U mij een weinig plaatsruimte in uw veel gelezen blad. Van Gemeentewege is men bezig, alle takken welke over de wégen, dus buiten de afschei dingen zijn overgegroeid, af te knippen. De manier waarop dit geschiedt, gaat echter alle grenzen te buiten. Klimop en rozenheggen, welke de soms minder fraaie afscheidingen en palen bedekken, worden midden in hun groei en bloei eenvou dig als brandnetels met den sikkel afgekapt. Elke tak, welke het gewaagd heeft even door het hekwerk te komen, wordt afgeslagen. Vele tuinbezitters met mij wachten met angst af, wanneer hun soms zoo moeilijk verkregen haagje aan de beurt is. De bedoeling van het opsnoeien van hinderlijke takken, over de Gemeentepaden en wegen, kan toch nimmer geweest ziin eene dergelijke mishandeling van onze aardige struiken en heggen, welke bij dragen tot de verfraaiing van ons schoone Bloemendaal. U, Mijnheer de Redacteur, vriendelijk dankend voor Uwe welwillendheid, teekenend met Hoogachting, X- LETTEREN EN KUNST. Geheel-Onthouding. De Noord-Holl. Propaganda-Commissie van de Ned. Ver. tot afsch. van alcoholh. dranken hoopt, evenals andere jaren, een groote Provinciale Meeting te be leggen voor Geh.-Onthouding en Plaat selijke Keuze. Deze meeting zal morgen (Zondag 6 Juli) te Heiloo plaats vinden. Sprekers zijn: Mevr. Tjadenv. d. Vlies (Enka) te Alkmaar en de heeren A. H. Gerhard te Heemstede, Piet Schu macher te Amsterdam, Arie Willemse te 's Gravenhage. De' Geheel-Ónth. Zangkoren „Kunst Adelt" te Haarlem, Directeur de heer Kalt en „Door Onthouding Vereenigd" te Nieuwendam, Directeur de heer P. C. Rooyakkers, zullen de meeting op luisteren. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. De Internationale Stichting Pallas Athene, welke voor levens verdieping in opvoeding en onderwijs ijvert, gaf een geschriftje betreffende Lager onderwijs in het licht. Kunst en kritiek Onlangs schreef Couperus we wezen er ook in ons blad op, dat de roman uit het dagelijksch leven, zoo als we die de laatste vijftig jaar ken nen, heeft afgedaan. Uitteraard teekenden verscheidene „realistische" schrijvers tegen deze uit spraak verzet aan, zoo o.a. Herman Robbers in de Mei-aflevering van Else vier. Aan Robbers optreden knoopte De Looze in het weekblad „De Nationale" een zeer lezenswaarde beschouwing vast, waaraan wij hier een en ander ontleenen „Robbers stelt vast dat Cou perus onbewust een verdediging schreef van een deel zijner eigen romans, en als fanatiek naturalist de gelegenheid te baat nam van leer te trekken te gen die werken, die niet in het schema zijner eigen litteraire geloofsbelijdenis thuis te brengen zijn. Ik voel niet veel lust om met den kroniekschrijver van „Elsevier" op dezelfde barricade te gaan staan, ik ben bang dat, als hij 't won, we even slecht met een dictatuur opge scheept zouden zitten. „Herakles" noemt hij een „in koude opgewondenheid geschreven boek" en over Couperus laatst-verschenen verhaal „De Ode" oordeelt hij„o het is knap, wonder knap, het is van een uiterst vaardige pen en het spreekt van uw (Couperus) bewondering voor de oude Grieken, hun levensopvatting, hun levens verhouding, hun uiterlijke pracht maar het is koud, koud, koud, even koud als het marmer der Olympische zuilen en trappen zelf". Vooral de laatste woorden zijn heel teekenend voor de kritische ruimheid van aanvoeling en begrip in deze be schouwing. De heer Robbers, die veel houdt van Hollandsche binnenhuizen, van warm-gestookte binnenkamers, waar men huiselijk en ongegeneerd in zijn hemdsmouwen (zonder eenige „uiterlijke pracht") zitten kan, vindt de marmeren tempels te Olympia koud. Zijn eenige maatstaf is blijkbaar: is het er warm? De monumentale lijnen, de pure voor naamheid van het blanke marmer onder blauwe lucht ziet hij niethij is „gevoe lig" als een Hollander, en merkt alleen op, dat het er koel is. Hij heeft maling aan het woord van Goethe: Wer den Dichter will verstehn, musz in des Dich ters Lande gehn"hij is in staat om een roos te veroordeelen, omdat het geen tulp is. Ik wou, dat ik het anders zeggen kon, maar helaas dat is de houding van veel kunstenaars en kritici. Om eens heel eerlijk te zijnGod weet, of ik er zelf ook wel heelemaal vrij van ben. Toen de impressionisten den toon aangaven in de Hollandsche schilder kunst, kondt ge dagelijks hooren, dat de groote Italianen geen kleur hadden. Dat ze weergalooze meesters waren op ander gebied werd er in die dagen nooit bijgezegd. Het schijnt noodig te zijn een „hobby" te hebben. Een beveiligende „hobby"; zooals een paard oogkleppen draagt om maar één kant te kunnen uitkijken. Ik ken een recensent, die een manie bezit (of lieverde manie bezit hem) voor het „verhevene". Kort geleden besprak hij werk van Schnitzler, en hij vond noodig zijn eindoordeel aldus te formu leeren dat de geest van dezen Ween- schen schrijver „weliswaar niet verheven, maar fijn en bijzonder was". Wat zoudt ge denken van den man, die u een bloeiende rozenstruik toonde en uw be wondering en vreugde trachtte te dem pen door de opmerking, dat het „welis waar geen eik" maar een rozenstruik was? Maar Couperus heeft het op zijn beurt ook niet onder zich gelaten. In „Groot Nederland" antwoordde hij Robbers aldus „Nu wil ik u dit nog zeggen, al klinkt het misschien u onaangenaam gij deedt mij ook wel pijn door zoo hoog te be weren, dat Herakles en De Ode niets zijn dan opgewonden koudheid. Ik wilde u zeggen, dat ik uw Sint Elmsvuur ge lezen heb en verstomd stond, hoe een schrijver in zoo vele jaren, zoo weinig uit zijn dadelijk nauw om zich beschre ven cirkeltje wist te treden. Uw Annie de Boogh was een beloftevol boek. Uw Sint-Elmsvuur bracht u geen pas verder. Neen, ik vind uw Sint-Elmsvuur óók niet „geniaal". Ik zou u een hartelijken raad willen geven, zonder hatelijkheid, want ik bén u niet hatelijk gezind, even min als gij mij. Ik zou u eens willen raden: reis eens. Treedt buiten uw kringetje. Schrijf een tijd geen kritieken meerdat is een doodend vak. Poog eens uit te kijken naar de goddelijke verschieten der eeuwige Schoonheid, waar zij ook voor u liggen, elders dan voor een ander of mij. Verfoei de mid delmatigheid. Dwaal desnoods, vergis u, maar ontwring u aan het kringetje. Tast desnoods blind uit naar die hooger, heerlijk stralende vizioenen. Zelfs zoo ge mistast, zal de poging zalig zijn en zult ge kunnen schrijven een boek, dat, al is het ook weer een bourgeoise ze de-roman, uit kan bloeien boven uw vorige werk. Vale". TOONEEL. „Het Schouwtoonee I", het onder directie van Van der Horst en Musch gevormde nieuwe gezelschap, verspreidt een omzendbrief, waarin het een en ander omtrent zijne plannen meedeelt. Bedoeling van dat stuk is het zoeken van contact met het Haarlemsche pu bliek. Er is een commissie van bijstand en advies gevormd. Dit gezelschap, dat vijfmaal in de veertien dagen te Haar lem optreden zal, wil een echt Haar- lemsch gezelschap zijn, het zal zijne vertooningen voorbereiden, opbouwen en afstemmen op het tooneel van den Haarlemschen Schouwburg. De directie heeft een coupon-stelsel ingevoerd. Men kan couponboekjes voor het a.s. speel seizoen aan den Stadsschouwburg thans reeds opgeven. Van harte hopen wij dat velen door het aanschaffen van deze couponboek jes blijk zullen geven van hun belang stelling in dit jonge gezelschap, waar van wij, gezien de namen der directeu ren, zeer veel goeds verwachten. Er schijnen nog verscheidenen onder onze lezers te zijn geweest, die ver zuimden te doen wat wij hun in ons vorig nummer vroegen: de bestelkaart invullen en ons terugzenden. Wij zullen nu zoo vrij zijn, iemand te sturen, die persoonlijk de ingevulde kaart zal komen afhalen. Wilt u nu zoo vriendelijk zijn, ze voor hem klaar te leggen? Aan onze abonnees: Wij maken u opmerkzaam, dat onze kwitanties over het loopende jaar dezer dagen in zee gaan. W ij wenschen ze bij dezen een goede reis, en verzoeken u, hun een vriendelijke ontvangst te bereiden. KERK-AGENDA. ZONDAG 6 JULI Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente 's voorin. 10 uur Ds J. A. van Leeuwen. Gereformeerde Kerk. 's voorm. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. 's nam. 5 uur dezelfde. Jongelieden-Samenkomst 's voorm. 10 uur de Heer Gordeau uit Amsterdam. Bloemendaalsche Schoolvereeniging v.m. 10 uur Ds. B. de Ligt, te Lage Vuursche. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente, 's voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Liefde, het einde der Wet" (1 Tim. 1:5). Collecte Orgelfonds. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Termaat, Domp- vloedslaan 53 Overveen, een witte kindermuts; Gebr. Verduin, Korte Kleverlaan 7 Bloemen daal, een badzakje met inhoud; D. Hoenderdos, Boschlaan 17 Bloemendaal, een koperen rijtuig- dop; W. Kuiper, Lage Duin en Daalscheweg 15 Bloemendaal, een kruin en hamer; Postkan kantoor te Bloemendaal, een klein wit schoen tje; D. Toebes, Midden Duin en Daalscheweg 5 Bloemendaal, een rijwiel; Westerhoven, Verbindingsweg 5 Bloemendaal, een dames- portemonnaie; I. Jager, Bloemendaalscheweg 181 Overveen, een gouden broche; G. J. van der Veldt, Marcelisvaart 8 Overveen, een zil veren ringetje; aan het bureau van Politie te Overveen, een gouden ring, een kinder-porte- monnaie, een kinderhorloge, een antiek zilve ren broche, een rozenkrans. Verloren voorwerpen. Verloren: drie portemonnaies, een foudraal van een parasol, een zilveren schakelarmband, een gouden broche met parels, een sjawl, een haarspeld, een rood bruine portefeuille, een jongenscape, een paar handschoenen, een paar tennisschoenen, een portefeuille met inhoud, een blauwe muts, een zilveren halsketting, een pakje inhoudende een hemd, een onderbroek en een zwembroek, een gouden oorbelletje. BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 27 Juni tot en met Donderdag 3 Juli. Geboren: z. van F. Cremer en Th. E. F. van Spengler. Getrouwd: A. Welcker en J. M. van Wessem. Overleden: J.Jonkheer71 jaarE.Kroon 74 jaar; in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort, J. Gans 69 jaar. Lijst van onbestelbare brieven. Bloemendaal. Mej. A. Anker, Den Haag. Mevr. Bierman, Amsterdam. J. Coenraadts, Bloemendaal. Mej. A. Hofmeester, Schoten. Willem de Jong, Oudega, (Fr.) Mies Nieuwendijk, Amsterdam. J. Schotema, Amsterdam. L. Tomman, Rotterdam. M. Wegenwijs, Amsterdam. Santpoort. Geelen, Kerkrade, Limburg. Goedkoop, Bloemendaal. Kleinman, A. Zaandam. Wille, T. Amsterdam, de Pruis Mej. M., Amsterdam. Wirtzfeld Dr. Adolf, Krefeld. Hannas, S., Newark N. J. OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 I. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. ADVERTENTIËN. Voor direct gevraagd tegen hoog loon een Zich aan te melden De Genestet- weg 23. Bloemendaal. Gevraagd te Bloemendaal 1 Aug. of eerder een net P.G., ongeveer 16 tot 18 jaar, van goede getuigen voorzien, netjes kunnende werken. Loon f 225 en waschgeld f 40. Br. onder L bur. van dit blad. een Woning of gedeelte voor DER menschen zonder kinderen te r-rcouooi itcm Bloemendaal of Santpoort. VLLLoLUrnldZEIN Br. onder lett. Dr. bur. van dit t)ia(] Voor eerste kwaliteit van Rund- en Kalfsvleesch wordt ingestaan Daffnieisip A"es per 5 ons aan c'en winke' Biefstukf 1.80 Voor direct gevraagd een Haas1.80 Dagmeisje. Bloemendaalsche- K^ief'59 weg 193, Overveen. Lenden' 1 L60 Rollade „1.55 Wegens ziekte der dienstbode Kalfsvleesch. een flinke NOODHULP ge- Biefstukf 1.70 vraagd bij Mevr. H. KRAMER, Fricandeau„1-40 Kleverlaan 3, Bloemendaal. Oesters 1.60 Schijfjes1.30 Mevr. DE CLERCQ te Sant- Lappen „1.20 poort vraagt Augustus eenv. Gehakt (ex ra i]n) Ginjp P. H- HARTEL, Vleeschhouwer. nog liever V vast; vanaf Nov. Groote Houtstraat 19 voor Meisje-alleen m. h. v. Dag- meisje. Tclephoon 286 Boerenhofstede, bouwter reinen en teelgrond te VOGELENZANG. Notaris Wildervanck de Blé- court te Bloemendaal maakt bekend, dat de boerenhofstede nabij de kerk en de Leidsche Vaart te Vogelenzang, met bouwterreinen en teelgrond,teza men groot 8.58.86 Hectare is ingezet en met de verhoo gingen in 26 perceelen staat op f 49645.De toeslag van voor meld vast goed blijft bepaald op Donderdag 10 Juli 1919 des middags twee uur in het Café „Graaf Floris" te Vogelenzang, nabij het Station Bennebroek- Vogelenzang. Inlichtingen verstrekt de No taris bovengenoemd, ten wiens kantore alsnog hoogingen kun nen plaats hebben.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2