Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaai, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank American Girls tweede Meisje Bollenschuur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIQING LOKET-KLUIZEN. Invaliditeitsverzekering. Ouderdomsverzekering. Weezenrente. Weduwenrente. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 26 JULI 1919. No. 30. MÜLSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaai. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voorbeelden van een advertentie van f I.en een van 50 cent. Door ziekte der tegenwoor dige wordt direct een gevraagd, voor noodhulp of voor vast. Loon f 200. Waschgeld f 40. Zich te vervoegen bij Mevr. te Overveen. Te huur gevraagd een ruime Aanbiedingen bur. v. d. blad. Abonnementsprijs tot 31 Dcc. 1919 f 2.—, voor een vol jaar f 4. LOSSE NUMMERS 10 CENT. Advertentlën 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer wordt een belangrijke korting toegestaan. Advertentlën voor vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, worden voor 50 cent en f 1.— geplaatst ter grootte als hiernaast is aangegeven, mits deze bij de opgave worden betaald. Directies van Tooneelgezelschappen, Bioscope-Theaters e.d. kunnen de aan dacht op hare inrichtingen vestigen door geregelde publicatie in deze rubriek. De bijzondere voorwaarden worden op aanvrage gaarne medegedeeld. DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Zooals onze lezers weten, werd door onze plaatsgenooten de heeren A. Stoop en J. C. Bunge het bekende orgel uit het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam aan de gemeente Haarlem aangeboden op voorwaarde dat de stad binnen af- zienbaren tijd voor een behoorlijk Con certgebouw zal zorgen. Er is daar nu heel wat gewrijf en geschrijf over in de Haarlemsche bladen. In het algemeen is men daar niet on verdeeld met dit geschenk ingenomen, met alle waardeering van de goede be doelingen der schenkers. In Haarlem's Dagblad schrijft J. C. P. o.a. „Ik wil de gelegenheid te baat nemen om met erkentelijkheid te gewagen van wat de heer Stoop op velerlei ge bied voor Haarlem en omstreken doet. Hij beweegt zich weinig in het open bare leven, maar stelt daarin niettemin groot belang. Nimmer gaat wie bij hem aanklopt voor een goed en nuttig doel met leege handen heen. De letters A. S. ontbreken nooit bij openbare inschrijvin gen. En gedachtig aan het woord „wat wij zien en niet zien", mogen wij veilig aannemen, dat het kleinste ge deelte van het philantropische werk van den heer en mevrouw Stoop ons maar bekend wordt". In een betoog, dat wij hier verder niet zullen volgen, komt schrijver tot de slotsom, dat een tweede Concert zaal te Haarlem naast die der Sociëteit Vereeniging vrijwel overbodig is, en het heel wat nuttiger en billijker zou zijn, de Concertzaal der Vereeniging te verbeteren, en daarin het orgel te doen plaatsen. Wij weten niet, in hoeverre de schenkers zulk een oplossing aanvaar den zouden. Trouwens, het is nog heelemaal niet uitgemaakt wat de Haar lemmers zullen doen, en het is alles nog toekomstmuziek wat daarover te schrijven ware. Wij hebben hier trouwens niet zoozeer met Haarlemsche als wel met Bloemendaalsche aangelegenheden te doen, zouden wij zoo zeggen, en het is dan ook het Bloemendaalsch belang, dat ons tot het schrijven van dit arti kel noopte. Wel, wat duivel, zoo dachten wij bij al die gemotiveerde of ongemoti veerde weigerachtigheid daar te Haarlem om dit geschenk van Bloemen dalers aan te pakken. Laat ze het dari laten staan, als ze het niet hebben willen. De een traag, de ander graag, met andere woordenzouden wij het De trein, die het vertikte. Ik heb het verhaal van Emiel, die soms wel eens zot uit den hoek kon komen. Hij vertelde: Hebt ge mijn oom Ties gekend? Neen? Die oom Ties was eigenlijk geen oom, weet ge, geen zuivere oom, maar een oudoom. Ik heb de historie van tnijn grootvader, zie je. Toen de eerste spoortrein in het land reed, was oom Ties een man van middelbaren leef tijd. Hij vloekte en raasde als een duivel tegen het zwarte monster, toen hij het voor het eerst zag. Hij vroeg, aan wien hij hi vroeg, weet ik niet maar hij vroeg waar het met de goede zeden naar toe moest, bij dit en bij dat, want wat was nog een goede naam; je ging als dief, wellusteling, moordenaar in den trein zitten, en die reed zoo gauw en zoo ver, dat je slechte reputatie je niet volgen kon, en in een andere stad, waar geen haan er meer naar kraaide wat je op je geweten had, zat je als een lelie-blanke, deugdzame, onbedorven zuige- BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f 1.000.000.— BankiersHAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor PARTICULIEREN Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. U wordt verzocht: 1ste. Slechts ÉÉNMAAL (en niet meermalen) een aanmeldings formulier in te zenden. 2de. Dit formulier vóór inzending ZELF te onderteekenen en het door Uwen WERKGEVER te doen onderteekenen op de daar voor aangegeven plaatsen. De Voorzitter van den Raad van Arbeid te Haarlem, 60 MICHIELSEN. door Haarlem versmade of le versma den orgel niet in Bloemendaai kunnen krijgen Hoe vaak zijn er ook ten on zent reeds stemmen opgegaan om te Bloemendaai een Concertgebouw te stichten, zij het dan op bescheiden schaal. Liever nog op onbescheiden schaal, als er het geld voor is, en de durf. In de duinen of bosschen, en dan zóó onbescheiden, dat de muziekliefhebbers van den omtrek, van heel Kennemer- land, van Zandvoort, van Haarlem, van Amsterdam, zouden toestroomen naar de muziekuitvoeringen te midden van Bloemendaal's prachtige natuur. Ja zeker als het Paleis-orgel mooi is, willen wij het ook wel hebben voor zoo'n Bloe mendaalsch Concertgebouw, dat dan maar tegelijk komen moet ook. De heeren schenkers, Stoop en Bunge, zijn ling, en kon je tot de hoogste ambten in de gemeente of in de kerk of in het armbestuur benoemd worden. Nou, en daarmee stond en viel de heele zedelijkheid, die toch maar het fondament van de samenleving is. En het was niet alleen met de zedelijkheid, maar ook met de veiligheid, met de dagelijksche rust, met de schoonheid van het landleven was het al even miserabel gesteld. U alle redenen op te noe men waarom oom Ties een hekel aan den spoortrein had ik zal het wel zalig uit mijn hoofd laten. Hij kwam er niet over uitgepraat. Het was zijn nachtmerrie. Met dozijnen van families heeft hij ruzie erover gekregen, met de heele buurt was hij in onmin, want door de jaren won de spoortrein hoe langer hoe meer aanhangers. Oom Ties bleef nochtans op zijn stuk staan. „Zoolang ik leef, kruip ik er niet in", placht hij te zeggen. Nou, en dood zou hij er zeker niet inkruipen. Dat klopt. Dus we zouden het wel nooit beleven en het kon ons eigenlijk maar een heel klein beetje schelen ook. Maar op een keer was hij met mijn groot- Groote Houtstraat 113 - Haarlem. Heden als Hoofdnummer (Amerikaansche Meisjes). De groote opperettefilm der Hol- landia fabriek, 7 acten. Dagelijks avondvoorstelling aanvang 8 uur. Zaterdag, Woensdag en Zondag Matin ée. Eiken Vrijdag nieuw programma* Bloemendaal, zouden wij zeggen, al licht nog beter genegen dan Haarlem, als het moet. Wie weet wat zij voor dit plan voelenHet is meer zoo ge gaan in de wereld. Het begint met een orgel, en het eindigt met een Concert gebouw. Bloemendaals bekendheid, Bloemen- daals aantrekkelijkheid, Bloemendaals bloei zou door zoo'n instelling geen klein beetje bevorderd worden. Denk u op zomeravonden duizenden van overal opkomend om naar schoone muziek temidden van onze stemmingsvolle schoone natuur te luisteren Er bestaan muziek-uitvoeringen te Naarden, open lucht-voorstellingen te Valkenburg; waarom zouden zulk groote zomer-con- certen te Bloemendaai niet kunnen? Er wonen te Bloemendaai menschen genoeg waar muzièk in zit. vader, die nog weer veel ouder was dan hij, de buurt van het station uitgewandeld. Groot vader had een even grooten afkeer van den spoortrein als oom Ties, en zou er wel even min ooit van zijn leven mee reizen. Maar op dien dag of de twee oude heeren een mor genglaasje gedronken hadden, ik weet het niet, en grootvader die het met tranen in de oogen van het lachen vertelde, liet dat delicate punt ook onaangeroerd maar op dien dag zegt grootvader zoo mallend„Daar hebben wij toch allebei maar nooit ingedurfd." „Niet ingedurfd?" valt oom Ties uit, „niet ingedurfd? Ik niet? Jij bent misschien bang, dai is mogelijk, maar wat mijn persoon betreft, ik verdraai er mijn hand niet voor." Met een gezicht of hij het in Keulen hoorde donderen, keek grootvader hem aan. „Nou nou," suste hij. „Niks geen nou, nou," viel oom uit. „wat let me Ik heb een afschuw van den spoor trein, maar bang? Bang? Dat zal ik je subiet laten zien." Met stapte hij naar binnen en com mandeerde op hoogen toon een biljet. Hij zei BLOEHENDAAL. Het is nog niet lang geleden, dat de Schapenduinen voor het publiek geslo ten zijn. Dit is te wijten aan sommige menschen, die niet naar het bosch gaan om te genieten en daar eens heerlijk in het gras te leggen, maar om zooveel mogelijk te vernielen en schade aan te richten. Het gevolg daarvan is, dat het bosch niet meer door het publiek be treden mag worden. De goeden moeten onder de kwaden lijden. Als er echter meer toezicht was geweest, door middel van boschwachters, zouden deze plun deringen niet kunnen geschieden en zou zoo'n particulier eigendom niet voor het publiek gesloten behoeven te worden. Wij, Bloemendalers, hebben niet veel bosschen meer om in te wandelen. Ja, we hebben nog het Bloemendaalsche bosch. Maar 't zal niet lang meer duren of ook dit wordt gesloten. Zou het won der zijn De ergerlijke wijze van op treden, meestal van opgeschoten jongens uit Haarlem en andere plaatsen zal daar van dan ook de oorzaak zijn. Vroeger was er toezicht in het Bosch, maar dat schijnt thans niet meer noodig geacht te worden. En juist nu is dit hoog nood zakelijk, daar de baldadigheid der jeugd hoogtij viert. Banken worden stuk ge slagen en in de vijver geworpen, papier manden, daar neergezet door „Bloemen daal's Bloei", worden met paal en al uit den grond getrokken en een eind verder neergegooid, jonge boomen wor den ontworteld enz. enz. Het zijn ergerlijke toestanden, die zoo niet voort kunnen blijven gaan, daar er groote kans is, dat zoo het geheele Bosch geruïneerd wordt. Nu zijn er twee wegen om aan deze plunderingen een einde te maken. Het bosch te sluiten voor het publiek of (en dit is wel de beste weg) eenige bosch- grootvader een perronkaartje te nemen en deze deed hef. „Of ga je mee vroeg oom. Groot vader vond dat naar het perron gaan voor dezen eersten keer al mooi was. De man aan het loket zei, dat oom zich haasten moest, want de trein stond op vertrekken. Deze waarschu wing werkte noodlottig, want de oude heeren raakten er zoo van in de war, dat ze nergens meer hun kaartjes vinden konden. Toen ze ze eindelijk vonden, was het te laatals de trein affloot, bemerkten ze allebei, dat ze ze aldoor in de hand hadden gehad. Maar het was te laattoen ze buiten adem boven kwamen, was de trein weg. „Maar er komt gauw ean andere, mijnheer," troostte een beambte. En de andere kwam na eenigen tijd werkelijk. Oom Ties liep er gauw heen, en nam een plaatsje in. „Ziezoo", zei hij, „dat is me één keer gebeurd, dat hij voor mijn neus wegging, den tweeden keer zullen ze het me niet leveren". En hij keek heldhaftig naar grootvader, die, zoo ver telde hij altijd, ooms heldhaftigheid van dien dag nooit goed begrepen heeft„Ik geloof voor het naast dat hij het alleen deed om mij eens

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1