Jongsten Bediende. wachters aan te stellen, die vooral des Woensdags, Zaterdags en Zondags, ook in de vacantie, aanwezig zijn om het toezicht te houden. Niettegenstaande de vrede al ge- ruimen tijd gesloten is, liepen er op den De Genestetweg een paar jongens, die nog niet het vredige gevoel kenden, dat alom begint te heerschen. Het duurde niet lang of het kwam tot een botsing, waarbij een zelfs z'n jas uittrok. Een hevige strijd volgde, het scheen wel een strijd op leven en dood. Het duurde niet lang of een kring van nieuwsgie rigen hadden zich om de vechtenden geschaard. De vechtpartij was van dien aard, dat een voorbijganger het noodig achtte, de driftkoppen te scheiden. Met woedende blikken en ontstuimig gemoed vervolgden ze hun weg. De nieuws gierigen die niet dadelijk ingrepen zijn o.i. bijna even schuldig als de vechters bazen zelf. Welk rechtschapen mensch kan een medemensch zien mishandelen zonder tusschenbeide te komen En in een vechtpartij worden er twee mis handeld. AERDENHOET. De stopplaatsen der Zandvoortsche tram, van Sparrelaan en Bentveld, zijn bij elkaar getrokken, zoodat het één halte is geworden. Deze bevindt zich nu bij de Hoplaan. De diensten, die in het tramboekje met sterretjes aangeduid zijn, zullen alle bij de nieuwe halte stoppen. Een tramhuisje is geplaatst bij de halte Waterleiding. OVERVEEN. Het huis van den heer König, aan den Zijlweg, alhier, is door den blik sem geraakt, gelukkig zonder brand te veroorzaken. Ook kwamen er verschei dene kortsluitingen voor in electrische geleidingen, zoodat verschillende ge deelten van Overveen tijdelijk zonder licht waren. SANTPOORT. Door het gemeentebestuur van Velsen wordt overwogen om in Santpoort meer Uitgebreid Lager Onderwijs in te voeren. Door de vereeniging „Volksonderwijs" worden er cursussen gegeven in de Fransch taal. Deze cursussen worden bezocht door ongeveer een 30-tal leer lingen. Het afdeelingsbestuur van boven genoemde vereeniging bestaat uit de heeren Chr. Lombar Petri, voorzitter C. G. Dekker, SecretarisJ. van der Lijn, penningmeester. Aan den heer T. v. d. Pol uit Amers foort is door B. en W. van Velsen op gedragen, het aanleggen van straten en rioleering bij het woningcomplex alhier voor f 24.780. Zaterdagavond brak er een hevig on- weder los, gepaard gaande met hevige regenbuien. De eerste flinke onweersbui van dit jaar. De bliksem was niet van de lucht en het gerommel van den don der was oorverdoovend. Aan sommige harde slagen kon men waarnemen, dat de bliksem ergens insloeg.. Alhier is de bliksem ingeslagen in een hooiberg van den heer Kochx. Het hooi vatte dadelijk vlam en verbrandde gedeelte lijk, de andere helft van het hooi is onbruikbaar geworden dooj- het water van den brandspuit, die spoedig ter plaatse was. Ook hadden storingen plaats in verschillende telefoonleidingen. Gemeentel ij k Distributiebedrijf Bons geldig van 26 Juli tot en met 1 Aug. Bon D. 28 3l/2 ons Suiker. Kinderbon No, 1, 3]/2 ons Suiker. Broodkaart 104e tijdvak geldig van 27 Julf tot en met 4 Augustus. neer te zetten", zei hij altijd. Oom was door het dolle heen, hij deed uitge laten vroolijk toen de trein affloot. „Nou, daar ga ik," riep hij juichend uit, maar op datzelfde oogenblik keek hij verschrikt ophij voelde geen beweging in den wagen, keek onthutst naar buiten, en zag, dat dat dat hij niet meeging. Hij was in een achterste deel van den trein gaan zitten, en blijven staan. Het was een ta bleau van je welste, vertelde grootvader, maar enfin, oom moest uitstappen, en zei hij „die trein moet mij niet. Na zooveel jaar heb ik eindetijk mijn haat overwonnen, en mijn kostbaar leven aan hem toevertrouwd, en nou laat hij me op de keien staan. Als het een levend wezen was, zou je zeggen, dat hij me al dien tijd ina de gaten heeft gehad, en nou van mijn berouw niet gediend is". De familie heeft om dit geval oom heel wat geplaagd, en dan trachtte hij het altijd te doen voorkomen, alsof hij zoo te zeggen door de houding van den spoortrein, die toen h ij wou, hem niet wou, leelijk beleedigd was. „Geen haar op mijn hoofd denkt er meer over het Fietsers De lantaarns moeten deze week om 9 uur 28 minuten aan Luchtverkeer en de ophanden E. L. T. A. Er is wel geen tak van sport en techniek met zoo groote sprongen voor uitgegaan, als het vliegwezen gedurende de laatste jaren. Zagen wij niet Amerikanen en Engel- schen in toestellen van allerhande make lij en stelsel over den Atlantischen oceaan vliegen En waren wij geen getuige van de groote geestdrift voor deze daden En beseffen wij wel hoe groot de gevolgen dezer prestaties op gebied van cultuur, handel, nijverheid, welvaart zullen zijn Schreef de bestuurder der C 34, die van Amerika naar Engeland vloog, niet in zijn dagboek „Deze reis, hopen wij, zal blijken te zijn de snelste wijze om kranten over te brengen tusschen New-York en Lon den zij zal tevens zijn de voorlooper van de regelmatige luchtmail tusschen de nieuwe en de oude wereld". En, om maar een enkel ander voor beeld te noemenhoe groot zijn de plannen niet in DuitschlandDaar, zoo lezen we dezer dagen, werd o. ade Deutsche Luftrederei opgericht, die de verkeersinrichtingen der Hapag (een tot nu toe nog weinig ontwikkelden lucht- dienst) zal organiseeren en uitbreiden en het vliegtuig tot een algemeen in dienst van het perscnen-, post- en goe derenverkeer staand verkeersmiddel wil maken. Een aantal luchtlijnen, waarvan de bekendste Berlijn-Leipzig-Weimar is, zijn reeds in bedrijf. Andere staan op de nominatie en het tijdstip is niet zoo ver meer verwijderd, waarop een geheel net van deze onzichtbare verkeerswegen over Duitschland zich zal hebben uitge breid. Reeds thans staat een vloot van 20 groote en 70 kleine vliegtuigen, als mede verscheidene reuzenmachines, die passagierskajuiten hebben, voor het ver keer in de lucht ter beschikking. Trouwens ook in Holland is er heel wat op vlieggebied te doen. Werd b. v. dezer dagen niet door een militair vlieg tuig uit het vliegkamp te Soesterberg een tocht volbracht, waarbij alle hoofd steden van ons land op één dag zijn bezocht? Bestuurder was de le luite nant-vlieger Koppen, waarnemer de lste luitenant Koopman. (Om 6.30 uur te Soesterberg opge stegen is de tocht gegaan over Utrecht, Arnhem, Maastricht, 's-Hertogenbosch, Gilze-Rijen, Middelburg, Den Haag, Haarlem, Amsterdam, Den Helder, over de Zuiderzee naar Leeuwarden, via Workum, naar Groningen, Assen, Zwolle, en terug naar Soesterberg. In totaal is 925 K. M. gevlogen welke in 8 uur en 20 minuten zijn afgelegd.) En dan b. v. de vluchten als onlangs naar Kopenhagen van luitenant Voort huizen, kapitein De Brauw en de luite nants ter zee Backer en Bakker, daarna de overtocht van de luitenants Backer en Nieuwenhuis naar Engeland om al daar eenige regeeringspersonen zoo snel mogelijk naar hun vaderland terug te brengen. Bewijzen, zij niet, dat ook ons land wel degelijk de aandacht op zich kan vestigen, hetgeen een eerste ver- eischte is, daar Nederland door zijn gun stige ligging een belangrijke plaats in het toekomstig verkeer kan innemen. Een belangrijk feit voor ons land is de in Augustus te openen (E)erste (L)uchtvaart (T)entoonstelling, (Amster dam. Daar zal het publiek ook eens een beter inzicht verkrijgen in den vorm en de constructie van een machine. Velen toch stellen zich een vliegtuig nog steeds als een wrak samenstel voor, waarin alle comfort wordt gemist. Groot zal hun verwondering zijn, vliegtuigen te zien, die geheel naar de eischen destijds zijn ooit van mijn leven nog eens met den spoor trein te probeeren"; en dat zei hij niet alleen omdat hij in werkelijkheid er geen hoofdhaar op na hield, maar hij meende het. Dit „van mijn leven" althans, want later als overledene maar laat me op mijn verhaal niet vooruit- loopen Na een leven van ja van alles wat ook andere menschenlevens ver- of ontsiert, na een leven in elk geval van geheelonthouding op spoortreingebied kwam oom Ties te overlijden. De droefheid was niet groot, vrouw of kin deren had hij nooit gekend, of beter zelfs nooit gehad. Hij stierf dus kinderloos, en de familie was erfgenaam, en dat niet van een klein beetje, want hij had er warmpjes ingezeten bij zijn leven. In zijn testament stond zóóveel voor grootvader, zooveel voor vader, zöoveel voor die en zöoveel voor die, in het kort ie dereen was nogal tevreden. Maar dat was niet het merkwaardigste van zijn testament. Het merkwaardigste was zijn wensch om in zijn ge boorteplaats, het bekende stadje X begra ven te worden, hoewel hij daar sinds zijn ge boorte zich niet noemenswaardig had opgehou ingericht en waarin vele passagiers een plaats kunnen vinden. Vooral wat be treft de groote vliegtuigen die voor het verkeer van het grootste belang zijn betreuren wij, dat Duitschland van de E. L. T. A. is uitgesloten. Waarom een grappenmaker de E. van E. L. T.A. als afkorting van „Entente" verklaarde. Daar men toch Duitsche vliegtuigen had zooals de Staaken e. a. die alles zins met de Entente-machines kunnen concurreeren, zou 't voor een onpartijdig beoordeelaar zeer interessant zijn ge weest beide producten naast elkaar op de E. L. T. A. te kunnen bestudeeren. Gelukkig echter hebben de Fransche en Engelsche fabrieken van verkeersvlieg tuigen hun medewerking toegezegd, zoo dat wat de groote vliegtuigen betreft nog genoeg te zien zal zijn. Ooklucht- diensten gedurende de maand Augustus georganiseerd mogen het vliegtuig in burgeren. Daar de vliegmachine in haarhuidigen vorm nog geenszins volmaakt genoemd kan worden, zijn ongetwijfeld tochten over eenige honderden kilometers over land te verkiezen boven recordvluchten als de Trans-Atlantische. Want bij de eerste zal, indien goede landingsplaatsen aanwezig zijn, een plotseling optredende stoornis nooit zulke ernstige gevolgen hebben als bij een tocht waarbij kans op hulp zoo niet uitgesloten, dan toch gering is. Te veel echter wordt thans de aan dacht geschonken aan het groote ver keersvliegtuig voor 30 of meer personen ingericht. Voorloopig mogen wij meer verwachten van de kleine éen- en twee persoonsvliegtuigen, zooals de Fokker,die voorsportdoeleinden gebruikt zal worden. Zoo bouwt men thans in Oostenrijk vliegtuigen met een spanwijdte van onge veer 5 M. voorzien van een 30—40 P. K. motor, met een snelheid van 100 K. M. per uur. Dergelijke toestellen hopen wij op de E. L. T. A. aan te treffen naast de 1200 P. K. reuzen Handley-Page of Vickers. Zooals thans de zeilsport wordt beoefend zal men dan gaan vliegen. Het bezwaar der bergruimte is hier niet groot, en in geval men als pleizierjacht een watervliegtuig neemt, bijv. in de buurt der groote rivieren en plassen, is het bezwaar van een landingsterrein ook opgeheven. En daar de prijs van zulke kleine vliegtuigen reeds thans 5 a 6000 gulden bedraagt, een bedrag dat in ver houding tot zeiljachten niet groot ge noemd kan worden, verwachten wij voor de naaste toekomst meer van deze zijde der luchtvaart dan wel van het groote verkeer. Vergeten dient ook niet dat velen als militair eens bijdenvlieg- dienst verbonden, en nu weer in het burgerleven teruggekeerd, zeker het vliegen als sport zulleng aan beoefenen, indien voor hen hiertoe de gelegenheid open is. En velen van hen die tot nu toe buiten de vliegwereld stonden en op de E. L. T. A. willen zien vliegen en willen mede-vliegen, zullen het aantal geestdriftigen voor de luchtsport ver meerderen. Er ligt een niet te schatten toekomst voor de luchtvaart open, en zeker niet het minst ook voor ons land. Bijkantoor Bloemendaal vraagt een Zich aan te melden Bloemendaalsche- weg 113, tijdens kantooruren. 30 den. Zijn stoffelijk overschot moest dus schrik niet! per trein worden vervoerd, en wel, zooals hij nadrukkelijk in zijn laatsten wil had kenbaar gemaakt, per bestelgoed, dat is dus met een personentrein, wat deftiger en sneller is, en ook meer overeenkomstig zijne diepere bedoeling. Immers uit een soort van dagboek bleek later, dat hii, al was het dan als overledene, nog èens met den spoortrein reizen wilde, en een personentrein leek hem in dat verband veel waardiger, want dood of levend, hij was toch een persöon. De familieleden, met een vroegen trein ge arriveerd, waren op den morgen der plechtig heid in de wachtkamer van het station te X. bijeen. Vóór het gebouw stond de ledige lijk koets klaar, een kleine legerdivisie van zwarte bedienaren wachtte op het perron om de kist in ontvangst te nemen. Het was een plechtig oogenblik, toen de trein de stationruimte inreed, en de aanvoerder van de zwarte mannen vooruitschreed naar de som bere goederenwagens. Niet minder plechtig was het zooals de familieleden, allen diep in den rouw, achter de dragers zich opstelden. Maar VAN HIER EN DAAR. Net als bij ons. In Canada is uit een parlementair onderzoek ge bleken, dat de graanwoekeraars een winst wisten te maken van 100—180 pCt. Dat is dus net als bij ons. Maar wat niet net is als bij ons, is, dat de regeering er een handelsrecht bank vormt, die de prijzen zal regelen en combinaties ter prijsopdrijving tegen zal gaan. Zoo iets zouden wij hier niet gauw van de regeering gedaan krijgen, vreezen wij. De granaten-narigheid. Wij vernemen, dat in de mobilisatie 34 Nederlandsche militairen het leven lieten door verkeerd gesprongen hand granaten, fabrikaat Hembrug. Een geïllustreerd dagblad. Te Brussel verscheen een nieuw Vlaamsch dagblad „De Wereld", onder redactie van den heer Anthony Struys, redacteur van het maandblad „De Kroniek". Het blad verschijnt met illu straties, in den trant van het Parijsche blad „Excelsior". De salarissen van profes sors. B. en W. van Amsterdam stelden voor het aanvangsalaris van professors f 8000.te laten bedragen, met twee verhoogingen van f 1000. zoodat het maximum op f 10.000. komt. Voor den oorlog was hun salaris, meenen wij, f 4500. Een belangrijke Vakveree- niging. Naar men ons mededeelt, werd op 16 Juli j.l., het 10000ste lid van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden „Mercurius" inge schreven. Deze bond, opgericht in 1882 als plaatselijke vereeniging in Rotterdam telt thans in 64 plaatsen van ons land afdeelingen en is de grootste organisa tie van handels- en kantoorbedienden. Zij behoort tot de grootste vakbonden van neutrale richting. De Koning van België heeft generaal Leman, den verdediger van Luik, tot graaf verheven. Wij dachten, dat zoo iets uit de mode was. VOLKSGEZONDHEID Vijf hygiënische geboden. 1. Gij zult niet bang zijn en uw lichaam verwennen, maar het harden door da- gelijksche licht-, lucht- en zonnebaden. 2. Gij zult niet gulzig zijn en uw eten niet naar binnen schrokken of spoelen, want een niet onaanzienlijk gedeelte gaat dan onverteerd verloren. Elke hap dient zoolang gekauwd te worden (min stens 50 maal) tot zij vanzelf naar bin nen vloeit zonder dat daarvoor slikken noodig is (zoogenaamd „Fletcheren"). 3. Gij zult niet overmoedig zijn, en boemelen of nachtbraken, maar een geregeld leven leiden. Wie meer van zijn lichaam vergt dan strikt noodzake lijk is, heeft niet het recht zich te be klagen over iets, dat hij grootendeels aan zich zelf te danken heeft. 4. Gij zult niet inhalig zijn, en ham steren, of u schuldig maken aan ketting- handel of beurs-speculaties, want een onrustig gemoed en een slecht geweten bederven de spijsvertering en maken zonder eenigen twijfel overgevoelig voor allerlei infectieziekten. 5. Gij zult niet prikkelbaar, en chro nisch ontevreden zijn, want ontevreden heid is een voortdurende kwelling des geestes welke tot niets nut is en boven dien een direct schadelijken invloed heeft op den algemeenen voedingstoe stand van het lichaam. minder plechtig was liet, toen de hoofdcon ducteur geheel ontdaan kwam aanloopen, en den chef de afschuwelijke vergissing meedeelde: De waggon met het lijk was aan een tusschen station abusievelijk afgehaakt. Abusievelijk afgehaakt 1 Het schandaal was compleet, dubbel en dwars compleet. We! tele grafeerde en telefoneerde men in allerijl naar het station waar oom was achtergelaten, wel kwam in den namiddag de waggon met het aardsch omhulsel van oom eindelijk opzetten, en werd het onder de aarde gestopt, maar de met zooveel zorg en liefhebberij lang van te voren in mekaar gezette plechtigheid was in het water gevallen. De spoortrein had oom ook na zijn dood nog een kool gestoofd, en door zijn ja, door zijn wat? hem nog bijna zijn heele begrafenis laten misloopen. Dat noemen ze ook wel een toeval, maar ik zeg, dat het een raar toeval is." Tot zoover het verhaal van Emiel, die wel eens zot uit zijn hoek komen kon. Job Steynen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2