Boekhandel Heden Openinqier lm zat a mttmrs Veel geld iBleiooi Tim» Mii vu Villa's bi Tulpnfl teert li di Complete Meubileeringen L. VAN BASTEN ZONEN Verhuizingen BOEKHANDEL EIKELENBOOM TIMMER Kinderbijblad, TUINMAN Slaapkamer GIDSEN met kaart Londen, Parijs, Antwerpen, Berlijn Wereld- en Ned. Bibliotheek. Volksbibliotheek. HAARLEM IJMUIDEN Prachtvoorraad Tapijten Karpetten SIC Loopers Matten M Linoleums KANTOORIN RICHTING. Tafelkleeden Gordijnstoffen Dekens enz. enz. WONINGINRICHTING. LEESBIBLIOTHEEK, 10 cent per week en per deel. Zomersproeten. Over dit actueele onderwerp schrijft het blad ,,De Gezondheid": Het zijn, zooals een ieder weet, geel bruinachtig gekleurde vlekken en vlek jes, die voorkomen op die deelen van de huid, waar het zonlicht zijn invloed kan uitoefenen. Het meest komen zij daarom op gelaat en handen voor. Zij bestaan uit een ophooping van kleurstof (pigment) en het is zeer moeilijk, dik wijls onmogelijk, die vlekken weg te maken. De eene mensch is meer daaraan onderhevig dan de anderesommigen kunnen dagen lang in de zon loopen zonder dat er zomersproeten ontstaan, terwijl anderen door enkele zonnestra len reeds bruine vlekjes zien opkomen. Wat er tegen te doen Helaas zeer weinig. Vele kwakzalversmiddeltjes zijn daartegen in den handel en men wordt wel gewaarschuwd zonder raad van den geneesheer die aan te wenden. Het beste van alles is te trachten het kwaad te voorkomen. Zij, die er last van heb ben, moeten zich zoo weinig mogelijk aan de onmiddellijke inwerking van de zonnestralen blootstellen. Het dragen van roode, gele of bruine voiles is aan te bevelen, alsook hoeden met breeden rand en van een voering voorzien, die dezelfde kleur heeft als die der voiles. Ook de parasols moeten dezelfde kleur hebben en flink groot, niet open gewerkt zijn. Het dragen van open blouses met zeer lang uitgesneden halzen moet na tuurlijk worden vermeden. Tegen lichte gevallen kan men het volgende probeeren, n.l. wrijf de plek ken in met een schijfje citroen en poe der ze daarna met talk (45 gram) en chinine (5 gram.) Uitreiking van Broodkaarten zal plaats vindenVoor Bloemendaal en Provinc. Ziekenhuis op Woensdag 30 Juli e.k. van 9—12 en 1—3 uur in de politiepost te Bloemendaal. Voor Overveen op Donderdag 31 Juli e.k. van 9—12 en 2—4 uur in het Levensmiddelen- bureau. Voor Aerdenhout op Vrijdag 1 Aug. e.k. van 9—12 uur ten huize van A. M. Smits, Schulpweg 6. Voor Vogelenzang op Vrijdag 1 Aug. e.k. van 9—2 uur in het gymnastiek lokaal der O. L. School. Per persoon zal uitgereikt worden 4 brood kaarten. Aan kinderen zullen geen kaarten verstrekt worden. Niet afgehaalde kaarten zul len niet verstrekt worden voor Woensdag 6 Augustus. Het Levensmiddelenbureau zal op Donderdag 31 Juli voor andere zaken gesloten zijn. Rantsoeneeringskaart mede te brengen. Uitreiking nieuwe kinderkaarten op Maandag 28 Juli e.k. voor Bloemendaal en Prov. Ziekenhuis van 9—12 uur, politiepost te Bl'daal. Voor Overveen en Aerdenhout van 9 —12 uur. i.h. Levensm. Bureau. Voor Vogelen zang van 9—12 uur, ten huize van W. Lokerse. De ramp van de Kloet. Wij West-Europeesche menschen heb ben nog niet het flauwste besef hoe ontzettend zoo'n vulkaan-uitbarsting is, gelijk die onlangs op Java met de Kloet heeft plaatsgehad men moet zoo iets hebben bijgewoond om het in al zijn verschrikkelijkheid te kunnen weergeven. Zoo lazen wij nu in de „Telegraai"het door een ooggetuige geschreven ver haal der ramp. Het is een gedeelte uit een brief, door een abonnee van haar kinderen met de laatste mail ontvangen. Wij ontleenen er het volgende aan de verwoesting en de verschrikking voor te stellen, is niet mogelijk. Dikke lagen cementkleurige asch bedekken den omtrek, uren en uren in 't rond. Een streek, zoo groot als de provincie Utrecht ligt onder een dikke laag vulkaanasch, die nog steeds, na 2 dagen, neervalt. Bij 't minste zuchtje slaan wolken er van uit de boomen neer. Je ademt en drinkt asch. In den avond van den I9en waren we bij een collega op avondbezoek ge weest tot omstreeks 10 uur. Den heelen avond hadden we al een gevoel van ongewone drukkende hitte, wat hier, in BI., 's avonds ongewoon is. Het was bladstil en we schreven 't toe aan de ietwat betrokken lucht. Niemand dacht aan iets ernstigs, 's Nachts omtreeks 1 uur half twee werd de kleine wak ker en wij ook. Direct viel ons een on gewoon gedonder in de verte op. We dachten eerst aan een hevige onweers bui boven in het gebergte, maar de donder was zoo aanhoudend en vreemd, dat ik na een paar minuten opstond om eens buiten te kijken. Juist toen ik bui ten kwam, kwamen een paar buren aan- loopen, die me toeriepen „Gauw er uit, er komt een hevige aardbeving". Wij als de drommel de kinderen in dekens gewikkeld en buiten op 't groote gras veld voor de school gebracht. Daar heb ik toen 't rottanzitje uit de voorgalerij gebracht, om ze er op neer te zetten. Toen ons zelf een jas en mantel aan en wachten op de verschrikking, die komen zou. Ik had intusschen de leer lingen deels zelf gewekt, deels laten wekken en buiten gestuurd. In het N.O. hoog in de lucht, scho ten rosse stralen als bliksems onop houdelijk heen en weer, soms tien te gelijk en 't lawaai en gedonder was zoo hevig, dat men elkaar alleen schreeuwend kon verstaan. Toen had ik al lang in de gaten, dat de Kloet hevig werkte en er iets vreeseiijks te gebeuren stond. Van aardbeving was geen sprake, 't Was de lahar, de mod- derbanjir, die in aantocht was. En verder Intusschen donderde en raasde de dood achter ons langs en vernietigde wat in zijn weg kwam. Zoo'n labar schuift als een muur van heete modder alles uit den weg, wat er voor komt, 't Is het water van het kratenmeer van den Kloet, aangemengd tot een dikke, heete modder door de gloeiende asch, die de eruptie er in gooit en dat zich in een allesvernielende golf uitstort naar beneden. Drie zulke goiven hebben zich een weg gebaandéén over Taloen, één over Paree. Die over Blitar kwam, was de ergste. Ze is vlak achter ons huis en de Osvia langs gestreken, op nog geen 100 M. afstand, bijna den zelfden weg volgend als de labar van 1901,een soort dal of geul, die midden door Blitar loopt. Al gauw begon de-aschregen. 't Was al erg donker, maar toen werd 't waar lijk een Egyptische duisternis, uitgezon derd nog af en toe de bliksemstralen. Tegen zes uur in den morgen hebben we de kinderen weer in dekens gerold en zijn we naar huis teruggegaan. Het was nog altijd even donker, al was de zon opgegaan. De aschregen viel hoe langer hoe dichter en 't werd al maar duisterder. Over den aschregen sprekend, zegt schrijfster En na onze thuiskomst bleef de asch regen aanhouden, bleef het stikdonker. Eerst tegen half elf kwam er in 't inkt zwart een rosse tint. Eerst vreesden we al voor lava ook nog en dan was alles verloren geweest. Maar tot onze groo te blijdschap bleek de rosse gloed over al door te komen en begrepen we dat 't de zon was. Toen begon een groen- bleeke, lijkkleurige schemering door te komen en om 12 uur was 't voor zoo ver opgedund, dat we de lampen kon den uitdoen, zonder al te erg in 't don ker te zitten, zooiets als een triestige, late Novembermiddag in Nederland. Maar de asch viel nog altijd in dichte massa's. De heele wereld zit dik in la gen van rosgrijze, cementachtige asch. Velden, boomen, planten, huizen, men schen, alles is grijs van asch. En stui ven! bij 't minste zuchtje trekken wol ken van asch over alles heen. 't Huis zit rondom dicht en toch drinkt 't stof- fijne goed door alles heen. Den heelen dag ragen en vegen en toch liggen meubels en vloeren voortdurend onder een laag stof. Als 't niet gauw begin te regenen, dan weet ik niet, waar 't heen moet. De heele streek lijkt één reusach tig, cementen grafmonument. 't Is nu 2 dagen later. Het gevaar is voorbij. Het opruimingswerk is in vollen gang. Er zijn pl.m. 2000 militairen ge komen om te helpen. Meest genie. Die kunnen aanpakken. Verder is de heele bevolking, die nog over is, in heeren- dienst opgeroepen. Maar 't duurt nog maanden, voordat alles zoo'n beetje is opgeruimd. Te beginnen met ons eerstvolgend nummer zullen wij op geregelde tijden bij ons blad een b ij voegsel voor de jeugd geven. KERK-AGENDA. ZONDAQ 27 JULI Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente 's voorm. 10 uur Ds. H. W. te Winkel. Gereformeerde Kerk 's voorm. 10 uur Ds. J. C Brussaard, H. Avondmaal, 5 uur dezelfde, H. Avondmaal en dankzegging. Jongelieden-Samenkomst 's voorm. 10 uur de heer H. H. Koopman. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente 's voorm. 10 uur, Ds. P. S. Bakels, Em. Pred. te Haarlem. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. J. van der Moolen. Brederodeweg 46 Bloemendaal, een takelket ting; wed. Houtgraaf, Kleverlaan 6 Bloemen daal, eeu huissleutel; F. van Gulick, Lage Duin en Daalscheweg 3 Bloemendaal, een kinder hoedje aan het bureau van politie te Over veen, twee sleutels, een rijwielsleutel en een koperen band van een lamp. Verloren voorwerpen. Een bril, een portefeuille, een gebloemd taschje, een fototoestel, een fantasie broche, een gou den dames-horloge, een pakje waschgoed, een zwart satijnen strik, een portemonnaie, een gouden lorgnet, een huissleutel. BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 18 Juli tot en met Donderdag 24 Juli. Geboren: z. van F. Brouwer en C. H. P. Göbel, z. van D. Verduin en Ch. Portegies. Ondertrouwd: J. Stammes en J. M. M, van Snippenberg. Overleden: P. Vogels 70 jaar; D. J. Fre- riks 11 dagen. In het Provinciaal Ziekenhuis W. F. Lodewijks 73 jaar; A. J. M. Schönhüth 51 jaar; J. C. Jungen 18 jaar; ADVERTENTIEN. zag zijn vrije uren gaarne bezet door het onderhouden van een tuin. Br. onder no. 560aanBoekh. Corn. M. Bladergroen, Bl'daal. te huur, einde tramhalte. Brieven onder letter E aan het Bureau van dit blad. 5 betaalt Mej. NORDEN voor net gedragen Heeren- en Dames kleding, Meubelen, enz. enz. Altijd te ontbieden. Schachel- straat 36, Haarlem. 10 van en andere steden voorradig bij Boekhandel P. STINS Pz. TELEF. 5045. 15 De Genestetweg 23 BLOEMENDAAL. Voorradig alle boeken van de Meulenhoff-editie. aan den Zijlweg te Overveen. De notarissen Daamen te Haarlem en Wlldervanck de Blécourt te Bloemendaal zul len op WOENSDAG 30 JULI 1919 des avonds 8 uur in het hotel en café „van Ouds het Raadhuis" te Overveen publiek verkoopen 1. Twee solied gebouwde riant gelegen moderne villa's onder één dak, genaamd „Artemisia", staande en gelegen aan den Zijlweg te Overveen Nos. 29 en 31, nabij de R.-K. Kerk, groot te zamen ongeveer 1275 M2 te veilen In 2 perceelen en In combinatie als: a. De Oostelijke villa No. 31 met fraai aangelegden vóór- en achtertuin groot ongeveer 763 M2, bevattende te zamen tien meerendeels ruime kamers, keu ken, bijkeuken, kelderen berg plaats, en 3 afzonderlijke zol ders alles onverhuurd. b. De Westelijke villa No. 29 met dito tuinen groot ongeveer 512 M2 verhuurd tot I Mei 1920, bevattende te zamen acht meerendeels ruime kamers, keu ken, bijkeuken, kelder en berg plaats. Beide perceelen zijn voorzien van electrisch licht en water leiding, wel- en regenwater en te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen uiterlijk op 8 September 1919. 2, Een tuin, achter voormelde perceelen gelegen, verhuurd tot 1 Januari 1920 groot ongeveer 3531 M'2 uitgang hebbende over perceel la naar den Zijlweg. Dit perceel wordt niet ge combineerd geveild met de per ceelen la en lb. Inlichtingen verstrekken de notarissen bovengenoemd. Bezichtiging des Dinsdags en Donderdags van 2 tot 4 uur enkel op vertoon van een toe gangskaart, afgegeven door een van de notarissen. 66 Behangerij Stoffeerderij Beddenmakerij Meubelmakerij Wagenweg 104. Inter. Tel. 2858. Oranjestraat 22-24. Inter. Tel. 395. door het geheele land onder volledige garantie. WAGENWEG 104, 's nam. 3 uur. IJl Salon- Eetkamer- Heerenkamer- Ameublementen Serre- Tuin- 240 DE GENESTETWEG 23 BLOEMENDAAL

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3