Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank HAARLEMSCHE BANKVEREENIOING LOKET-KLUIZEN. te HAARLEM, Jansstraat 59. Telefoon 3168. Wat is de Invaliditeitswet Feuilleton. Het afgesprongen Huwelijk. CINEMA PALACE PROGRAMMA 13e Jaargang. ZATERDAO'9 AUGUSTUS 1919. No. 32. BL0EHSND1ALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f 1.75 f 4.- 'Losse nummers 10 cent. Advertentién. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 Kapitaal f I.OOO.OOO.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor particulieren Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Van verscheidene kanten stelt men ons deze vraag. De Invaliditeitswet, („I. W."), is een wet van wijlen Minister Talma van 5 Juni 1913, waarvan het wetsontwerp den 5en Mei 1911 werd ingediend, een wet „tot verzekering van arbeiders tegen geldelijke gevolgen van Invali diteit". De I. W. zal in werking treden op 3 December a.s., terwijl de artikelen 369 en 370, die betrekking hebben op de Ouderdomsrente reeds in 1913 werden uitgevoerd, om diegenen die reeds den 70jarigen leeftijd hadden bereikt of zouden bereiken voordat de geheele wet in werking trad, dus voor 3 Dec. 1919, alreeds in het genot van deze ren te te stellen. Deze arbeiders hebben tot nu toe een premievrije Ouderdomsrente gehad, d.w.z. zij hebben er nooit iets voor be taald. Maar dit was slechts een overgangs maatregel. Na 3 Dec. a.s. is dit afge- loopen en zal, wil iemand recht verkrij gen op een rente, voor of door hem premie betaald moeten worden, behou dens enkele uitzonderingen, die nog nader geregeld zullen worden. De taak der Raden van Arbeid is daarbij de volgende De Raad van Arbeid verleent zijn me dewerking bij de uitvoering van de wetten of de algemeene maatregelen van bestuur, de arbeidsverzekering be treffende. Dezelfde taak hebben de Verzekeringsraden (één te 's Gravenhage en één te Arnhem) en tevens is aan dezen opgedragen het toezicht op de Raden van Arbeid. De I. W. zegt, dat ieder arbeider, voor zoover hij niet in deze wet is uit gezonderd, verplicht is om zich te ver zekeren. Teneinde een goed begrip te krijgen van de verplichtingen, door de I. W. opgelegd, is het natuurlijk noodig, dat we weten wie arbeider is. Onder ar beider wordt in de I. W. verstaan ieder, die den leeftijd van 13 jaar heeft be reikt, niet in werkeiijken militairen dienst is (dus onder de wapenen) en in loon dienst arbeid verricht binnen het Rijk en tegen loon van niet meer dan 1200 gulden per jaar. (Tot 3 December 1921 is de loongrens f2000.Ik heb ge zegd arbeider is ieder, die hieruit „Ah, gij mormel I" hoonde het jongmaatje van den zwaardveger, toen hij langs den hof van Geertrui tippelde, en hij loerde met plagen de oogen naar het leelijke vrouwmensch. „Ik doen d'r zooveel bij", kreesch zijn meester met een schellen lach hem achterna. „Ge moest u schamen, gij dagdieven", klonk een boosaardige schelle stem vanachter de hooge bloeiende boonenstruiken, „ge moest u schamen, een oppassende vrouw zootekoejon- neeren, gij nietsnutten, gij lafferikken Met werden de voorste boonenstruiken opzij geschoven, en trad me een vrouwmensch voor den dag, nee maar, zoo bar en bar leelijk, dat je ervan schrok. Gewoonweg. Een groote vleezige kop, bekroond meteenhaarpruikje van niets, strak erovergetrokken, een mond zoo wijd of ze zich in de ooren bijten wou, een neus met een opwippenden groóten top, en een paar gele geitenoogen zonder wimpers of wat dan ook voor garneersel. Het lijf was lomp vier kant, en had in de blauwgeruite jurk, om 4iet middel met een koord ingesnoerd, zoowaar wel iets van een bed met een touw erom. volgt dus, dat hieronder niet alleen be grepen zijn zij, die men in 't dagelijksch leven „arbeider" noemt, zooals fabrieks arbeiders, timmerlieden, metselaars, enz,, maar ook kantoorbedienden, winkeljuf frouwen, werkvrouwen, dienstboden enz. Ook zoons of dochters, die bij hun va der werkzaam zijn, hetzij tegen gelde lijke belooning, hetzij tegen genot van kost en inwoning, zijn arbeider. Zooals reeds gezegd, is iedere arbei der in den zin der Wet verzekering- plichtig, behoudens eenige uitzonderin gen. Niet verzekeringsplichtig is hij, die arbeider is volgens de 1. W., maar die: a. Niet bij wijze van beroep arbeider is, maar bij uitzondering zoo nu en dan in loondienst werkt. Bijv.: iemand die wat geld heeft overgespaard en daarvan leeft, maar wel eens voor een ander een of ander werkje doet b. ouder is dan 70 jaar (na 3 Dec. 1921 ouder dan 35 jaar); c. invalide is d. aan wien pensioen verzekerd is door het Rijk, de Provincie, Ge meente, Waterschap of particulieren werkgever. De pensioenregeling moet dan ech ter koninklijk goedgekeurd zijn en aan zekere voorwaarden voldoen e. die aangeslagen is in de Vermo gensbelasting Toen zij voor den draad kwam, daar aan den wegkant, bulkte de zwaardveger het uiten hij schudde zóó van het lachen op en neer, dat het boschje klingen op zijn schouder rammelde, en het jongmaatje duikelde over zijn kop van de klinkklare pleizierigheid. „Wat 'n tronie I Wat 'n tronie I" gilde de knaap door het dolle heen, en klapte ais een uitgelatene in de handen. De kwaadaardige mond van het wijf rekte zich nog verder openeen paar tanden als van een walrus staken er nu uit, en daar tusschen. door kwam een gesis van razernij. „Wat een goddelooze rakkers", zei met een suikerzoet gezicht een haveluinige bedelaar en schudde zijn hoofd zoo opzichtig, dat Geertrui wel kijken moest of zij wou of niet. En toen begon hij al heel schijnheilig met zijn blauwe oogen te draaien. Dit miste zijn uitwerking niet, want nog geen tien tellen later of hij zat in de keuken een nap met melk leeg te lebberen. „Nog nieuws vroeg Geertrui den vage bond uit, want in die tijden waren de reizende bedelaars met uw verlof zoo'n beetje wat tegen woordig de kranten zijn. „Pier Lavendel moet er morgenmiddag aan gelooven", antwoordde de kerel, en maakte met zijn verweerde hand over zijn hals een dwarse beweging, rits, als met een mes. f. die aangeslagen is in de Rijksin komstenbelasting, naar een inkomen van meer dan f2000.—. Omtrent de verplichting tot aanmel ding heet het Ieder arbeider in den zin der 1. W. is verplicht, indien hij op 3 December 1919 den leeftijd van 70 jaar niet be reikt zal hebben, zich voor de verplichte verzekering aan te melden bij den Raad van Arbeid, tot wiens district hij be hoort. Of hij verzekeringsplichtig is, wordt beoordeeld door den Raad van Arbeid, naar de gegevens van hel aan meldingsformulier, dat door hem is in gevuld. De aanmelding moet geschieden vóór 3 December '19, wanneer hij reeds ar beider is en wanneer hij het wordt na dit tijdstip, binnen 14 dagen. De verplicht-verzekerde, die invalide is, heeft recht op een invaliditeitsrente, wanneer hij zijn wachttijd vervuld heeft, d.w.z. wanneer hij 150 premiën betaald heeft, en wanneer hij zoodanig invalide is, dat er geen kans bestaat, dat hij weer zal kunnen werken (blijvende in validiteit) of wanneer de invaliditeit on afgebroken een half jaar heeft geduurd (tijdelijke invaliditeit). Het bedrag van een toe te kennen rente hangt af van het aantal betaalde premiën en het aantal der weken, dat de verzekering geduurd heeft. Er is reeds een voorloopig verslag „Wie is Pier Lavendel neusde Geertrui, en het leek wel of er in haar flauwe oogen in eens licht was aangestoken. De kerel vertelde nu zijn Gemengd Nieuws bericht af. Pier was een deugniet van het kwalijkste soort: hij had al een heele reeks galgenstreken op zijn kerfstoknu had hij een gebuur, met wien hij in onmin leefde, zóólang bij zijn nekvel kopjeonder gehouden in de beek, tot de stumperd nota bene een weduwnaar met achttien bloeien van kinderen d'r gewéést was Ja, het was maar goed, dat die kwaaie Pier eran ging. Trouwens, niemand verlooriets aan den schavuit; vrouw en kinderen had hij niet Toen de zwerver tot hiertoe met zijn nieuws bericht gevorderd was, kwam er een lange luide zucht uit de keel van Geertrui opzetten. Het licht in haar geitenoogen werd nog schelleren ze trok zoo'n voldaan gezicht ais had ze daar juist een prijs in de loterij gewonnen. Met een mooi praatje wist ze den vagebond al heel gauw te loozen, en niet zoodra was hij weg of ze liep de trap naar haar slaapkamertje op, wiesch zich daar het gezicht en de handen, streek het haar wat recht, en schoot een bijkans nog nieuwen baksteenrooden rok aan en een saffraangeel jak met een langen schoot. Waar het mensch het vandaan haalde I Het was om Oroote houtstraat 111—113 Haarlem. van 8 tot en met 14 Augustus 1. Per Auto door de Bergen van Noord-Amerika. Interessante Natuuropname. 2. DE STEM VAN HET OOSTEN. Japansch Drama in 5 afd. In de hoofdrol de beroemde Japansche acteur SESSUE HAYAKAWA. 3. Optreden van: Mej. MARGARETHA DITMAR, Sopraan Zangeres. - PAUZE. - 4. FATTY'S HUWELIJK Klucht in 2 afdeelingen. 30 verschenen van hel wetsontwerp tot wijziging der I. W. Daarbij zullen o.a. de volgende wijzigingen plaats hebben. De premie komt geheel ten laste van den Werkgever, dus daardoor krijgt de arbeider een premievrije ouderdoms- en invaliditeitsrente. Verder zal de ouderdomsrente niet meer op 70-jarigen maar op 65-jarigen leeftijd ingaan, terwijl het bedrag van de premievrije ouderdomsrente, toege kend vóór 3 Dec. 1919 van f2.op f 3.— wordt gebracht. Voor deze opmerkingen putten wij uit het zeer leerzame, belangwekkende geschriftje, getiteld „Wat iedereen van de verplichte verzekering moet weten", door W. J. Kamphuis, Uitgave van Valkhoff Co te Amersfoort, prijs 30 cents. Onze lezers, die er meer van willen weten, vragen dit boekje aan. BLOEHEIVDAAK,. In ons vorig nummer hebben wij een besteikaart ingevoegd, ter invulling voor hen, die zich op ons blad wenschen te abonneeren. Een groot deel ontvingen wij ingevuld terug, op een daarvan stond het poststempel Overveen, doch waren naam en adres niet ingevuld. Wie is deze onbekende abonné? Zondagmiddag waren eenige jongens in het Bloemendaalsche bosch aan het spelen. Een van hen had (hetgeen niet erg verstandig was) zijn zilveren horlo- je handen in mekaar te slaan, zoo'n weeldel Wel een formeele bruidsjapon leek het I Dan schoot ze een paar rijgschoenen aan de groote voeten, plukte een bos goudsbloemen, en speldde die feestelijk op haar boezem, pakte een rogge brood en een vetten varkensschenkel in een hengselmand, deed er nog een groenaarden waterkruik bij, gaf den hond en de kat een zoen en knikte de koekeroe vrindelijk goeiendag. Hoog stond de zon aan den hemel, en dat in het midzomerseizoenDe aarde werd ge- brhden. Door en door. Als een stikgas woog de hitte op den vlakken landweg. Geertrui had een vochtigen doek over haar grooten schedel uitgelegd; en zag er zóó al heel potsierlijk uit. De hitte drukte haar omneer naar den grond. Elke stap vooruit was een tegenstand over wonnen. Rusten kon ze niet, want geen verrel- uurs mocht verloren, wilde ze bijtijds den vol genden middag in de stad zijn voor de terecht stelling. Want dit was het doel van haar reis. En niet maar als nieuwsgierige ging ze ernaar toe. Neen, ze was er zelve in betrokken. Het verhaal van de terechtstelling had haar op een grootsch denkbeeld gebracht, en zij was nu reedt doende om dat te verwerkelijken. Haar leven lang, en dat was al een heele tijd,—hadden de mannen de leelijke oude-vrijster als een soort van rariteit bekeken, en haar, waar ze haar

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1