Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. De duurte. CINEMA PALACE PROGRAMMA van 29 Aug. tot en met 4 Sept. 13e Jaargang. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1919. No. 35. BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f 1.75 f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f 1.000.000.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor particulieren Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. ufv.I? Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en Klnderbi)voegsel. Je kunt geen nieuwsblad meer open vouwen of je oog valt op klachten over de duurte, die afgrijselijke duurte, die het leven van vrijwel de heele mensch- heid hoe langer hoe onmogelijker maakt. Die duurte is op het oogenblik de geesel, zooals eens de oorlog en ziekte het waren. Betrekkelijk zijn wij dus door den, betrekkelijken, vrede wel vooruitgegaan. Maar toch, het is nog lang niet alles. Die duurte beheerscht ons heele econo mische levende stakingen, de uit sluitingen, de geheele stroefheid van het economisch gedoente is veroorzaakt door die duurte en veroorzaakt op haar beurt weer erger duurte nog. Wij hebben met werklieden gesproken, die liever hun zooveel lager inkomen van voor den oorlog terug zouden heb- hen, mits de prijzen van alles dan ook dezelfde van toen waren. In werkelijk heid worden deze menschen van hun loonsverhooging, waarvan ieder den mond zoo vol heeft, niets beter. De eenige, die beter door de wantoestanden worden, zijn de gewetenlooze woeke raars, die er misbruik van maken om zich ten koste van alle anderen mate loos te verrijken. En hun aantal is veel grooter dan menigeen maar in de verste verte vermoedt; men treft ze overal, die woekeraars, klein en groot in alle schakeeringen. Hoor je hun praten, dan is hun heele bedrijf door den oorlog ontwricht en staan ze zoo goed als op de keien. Maar klagers hebben geen nood dit spreekwoord is op hen zeker wel van toepassing. Velen hadden gemeend, dat het bij het einde van den oorlog er beter op zou worden. Kan je begrijpen Erger nog. Ja, de schaarschte niet, maar de vlegelachtige prijsopdrijving. Waar zal het eind zijn Hoe weinigen onzer hebben de hoop op een goede oplossing ook maar een seconde gekoesterd, toen het bekend werd, dat er een staatscommissie ter be strijding van de duurte zou worden in gesteld. Een staatscommissie, heel aardig maarenfin, u weet het zoo goed als wij, met een staatscommissie ben je er ook nog bij lange na niet. En boven dien, er moet nu niet getalmd en ge- commissied en gepraat worden, de nood nijpt, er dient te worden ingegrepen. Naar ons oordeel zijn de twee voor name zaken welke dienen te gebeuren het streng bestraffen der woekeraars- overvragers en het verhoogen van de productie. Wat het eerste betreft, daar durft de regeering hier nog niet erg aan. Ja, gemakkelijk is het ook niet. Ze zullen wel eens iemand moeten kapittelen of beboeten of in het kot opsluiten dien ze liever sparen zouden, maar dat is nu eenmaal niet anderszij zijn dan. ook voor de gemeenschap, en waar het in dividu zich tegen de gemeenschap mis draagt, dienen wij het tegen dat individu op te nemen. Het is zoo helder als de dag, als een mooiweersdag dan. En er kèn iets gebeuren, meer dan men in ons land doet althans. Zoo treedt de Fransche overheid met uiterste gestreng heid op tegen de levensmiddelenwoe keraars. Een bekend financier, Stephan, directeur van de „Banque d'Alsace et Lorraine", zijn procuratiehouder Ehrhardt en de vroegere krantenlooper die in den oorlog met speculaties rijk geworden was en nu ditecteur van het Théêtre de l'Union in Straatsburg is, hadden gemeenschappelijk gespeculeerd in sui ker. De ex-krantenlooper, Schoenferber verkocht veertig waggons suiker voor... 540 tot 560 francs per 100 K.G. aan een hoefsmid en aan een muziekhande laar. Schoenferber heeft bekend aan de suikertransactie 269,000 francs bruto in twee weken verdiend te hebben. De rechtbank te Straatsburg veroor deelde Stéphan tot zes maanden ge vangenisstraf en 80,000 francs boete, Ehrhardt tot 10,000 francs boete en Schoenferber tot 1 jaar gevangenisstraf en 60,000 francs boete. De frauduleuze winsten, tot een gezamelijk bedrag van enkele honderdduizendtallen francs, zijn verbeurd verklaard. Er worden in Frankrijk tegen derge lijke euvelen meer goede maatregelen genomen, en dat is meer dan noodig, zoo goed als elders. Maar individuen als prijsopdrijvers, woekeraars, en ver dere gewetenlooze uitvreters van het volk hebben natuurlijk weer hun streken, sluwheden en bedenksels om die maat regelen te doen mislukken. Zoo lazen wij onlangs het volgende. Te Bordeaux is een bond van ver bruikers opgericht, en deze heeft zich eenige dagen geleden nuttig gemaakt door een „jacht" op prijsopdrijvers te organiseeren. Men kwam hierbij tot de conclusie, dat de tusschenpersonen soms winsten maakten van meer dan 200 pet. De verkoopers zijn nu verplicht al hun waren duidelijk aan te prijzen, en de leden van den bond hebben op de mark ten verschillende processen-verbaal laten opmaken wegens het niet nakomen van deze verplichting. Sommige kooplieden pasten vernuftige middelen toe om de verordening te ontduiken. Zoo voorza gen zij hun kaarten aan beide zijden van een prijs. Vóór het bezoek van den controleur was de kaart met de zijde waarop de laagste prijs stond naar bo ven gekeerd, doch niet zoodra liet de controleur zijn rug zien of de kaart volgde dit voorbeeld, en dan werd een heel wat minder schappelijk prijsje zicht baar. Met strenger maatregelen wordt in algemeen gesproken echter wel iets De- reikt. Ook is er te Parijs o.a. nog de maat regel genomener worden vaste nor male prijzen van levensmiddelen voor den kleinhandel vastgesteld. Ziehier ee nige dier prijzen Wortelen 0.35 0.45 per kilo. Bloemkolen (naar grootte) 0.90 a 3.25 per stuk. Kool (naar grootte) 0.15 0.60 p. stuk. Tomaten 0.25 0.45 per pond. Uien 1.10 per kilogram. Aardappelen 0.25 a 0.30 per pond. Melk 0.75 per liter. Fijne boter 6.60 per pond. Gewone boter 4.60 per pond. Eieren 0.30 0.50 per stuk. Camembert-kaas 1.20 1.70 per stuk. Chocolade 5.80 per 250 gram. Chocolade (in tabletten van 125 gram) f6. Azijn 0.45 per liter. Zout 0.40 per kilo. Trouwens deze prijzen zijn nóg raak; maar betrekkelijkerwijze dan toch nog schappelijk. Ook de „goedkoope win kels" onder bescherming der regeering zijn in Frankrijk een groot succes ge weest. Het is in zekere kringen mode, alles wat uit Frankrijk komt op zedelijk ge bied te veroordeelen, maar uit dezen maatregel en uit zoovele andere trouwens, blijkt, dat wij in sommige opzichten daar, zoo eigengerechtigd als wij dan zijn, best een lesje kunnen gaan nemen. Ook in Engeland geeft men ons, die steeds met de nachtschuit komen, een goed voorbeeld, de navolging zeker waardig. Men gaat uit van het denk beeld, dat de verkoopsprijzen in de win kels, al dalen de marktprijzen op een oogenblik ook nog zoo om de een of andere reden, heel niet lager worden; integendeel, desnoods nog stijgen. Nu de Engelschman dat goed en wel in de gaten heeft, zal het er wel mee uit zijn, dunkt ons. Hij is dat n.l. nu gaan be strijden en dat op meer practische en afdoende wijze dan door het ingooien van ramen en leeghalen van winkels. Er is een beweging ontstaan, die men de anti-profiteerbeweging noemt. In ver schillende deelen van Londen en ge heel Engeland beginnen de groenten en vruchtenkweekers de eigenaars van vischtrawlers etc., hun waren zelf aan de markt te brengen, of liever gezegd, wèèr maar plaats voor eenige kar retjes of stalletjes te vinden is. De vis- schers zien in, dat zij in het belang van het publiek ook moeten gaan optreden als detailverkoopers. De groenten- of vruchtenkweekers doen hetzelfde, en als ze er nog niet direct toe in staat zijn, dan schakelen zij, waar maar mo gelijk, de oude tusschenhandeiaren uit en geven hun waren aan menschen die met kleiner winsten of een dagloon tevreden zijn. Het is de eenige radicale oplossing van het duurtevraagstuk, de uitschake ling der oude tusschenpersonen, die door de oorlogswinsten verwend, niet meer voor behoorlijke vredeswinsten willen werken. Men behoeft slechts de hulp en steun van autoriteiten, die alles in het werk willen stellen om die nieuwe markten, waar maar mogelijk, toe te Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. 1. EEN DAG IN DALOM. Natuuropname. 2. HUN GOUDEN BRUILOFT Comedie in 1 afd. 3. EEN VREEMD AVONTUUR. Detective Drama in 5 acten. In de hoofdrol de beroemde acteur WALLACE REID. 4. VARIÉTÉ-NUMMER BILLY RAC American Exentriek. 10 minuten lachen. PAUZE. - 5. FATTY ALS SLAGERSJONGEN. Amusante Klucht in 2 afd. 30 laten en te bevorderen, en die der po litie, die op de nieuw ontstane markt plaatsen in het publiek belang eenige oude bepalingen door de vingers ziet (bijv. het stilstaan van karren om te verkoopen, en het toestaan van het op slaan van stalletjes waar het vroeger verboden was.) Het gevolg van dit stel sel is, dat overal in het land aanmerke lijke prijsdalingen plaats hebben, tot op meer dan de helft. Ook in andere landen worden ver schillende maatregelen genomenbij ons echter loopt de bestrijding der duur te zoo'n vaart niet. En toch is zij meer dan noodig. Zouden als een ander het dan niet doet, ook de arbeiders zeiven door een flinke actie die kunstmatige duurte, duurte tengevolge van de ongemotiveerde winzucht van talrijke fa brikanten, reeders en handelaren, niet kunnen opheffen Zouden de arbeiders zich zeiven daarmede niet een duurza mer, grooter dienst bewijzen dan door loonsverhooging, die niets dan een schijn- middel is voor deze ernstige kwaal. En hoe moet verder die niet-noodza- kelijke duurte bestreden worden In de eerste plaats door het scheppen van een atmosfeer, waarin geen overvrager of woekeraar meer rustig ademen kan. Zoo gaat het buitenland ons voor en zoo zullen wij, zij het dan ook weer te laat, ten slotte moeten volgen. Het andere middel om een beteren toestand te scheppen is verhooging der productie. Want de kunstmatige prijsop drijving moge ernstig zijn, een grond oorzaak der narigheid is de zooveel ge ringere productie na den oorlog. De bekende deskundige Amerikaan Hoover heeft zich bij zijn terugkeer naar Parijs zeer pessimistisch uitgelaten over den toestand in Midden-Europa, dat zich naar zijn meening op weg be vindt naar een volkomen economische ineenstorting, als de productieve krach ten niet in allerijl vermeerderd worden. „Wij kunnen Midden-Europa niet ten gronde laten gaan", zoo verklaarde Hoover, „want in den afgrond, die daar door ontstaat, zouden ook wij storten". De ernstige vermaning van Hoover heeft reeds hier en daar de menschen wakker geschud, zoo o.a. in Engeland, waar men het vraagstuk in handen wil stellen der groote arbeidsleiders zeiven. Men koestert er de hoop, en zoo doen wij ook, dat een ingaande bespreking tusschen werkgevers en werknemers tot een betere verstandhouding, weder- zijdsch begrijpen en tot een uitredding uit dezen warwinkel leiden mag. Want zooals de toestand nu is, kan hij niet blijven. Er moet uitkomst komen op de een of andere wijze.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1