„FEMIN A", Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer Dames! VICTORIA-WATER. Vereenigde Drukkerijen HANDELSDRUKWERK BLOE9EXDAAL. Kinderfeesten te Bloemen- d a a I. Donderdagavond vergaderde de Vereeniging „Koninginnedag" om de feestelijkheden te bespreken, welke ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin zullen plaats hebben. Op den dag zeiven feestvieren zal niet gaan, daar alle onderwijzers, zoo onmisbaar bij een dergelijk kinderfeest, dan nog met vacantie zijn. De bedoeling is nu het feest op een dag in de eerste helft van September te vieren. Daar het moeilijk is de Overveensche en vooral de Vogelenzangsche school kinderen op een vasten tijd naar de kom van Bloemendaal te krijgen, zullen dezen om en in hun eigen schoolgebouwen feestvieren. Wat de feitelijk Bloemen daalsche schooljeugd betreft, daaromtrent zal worden beslist in een door het be stuur van „Koninginnedag" met verdere belanghebbenden te beleggen verga dering op Woensdag a. s. in hótel „Vreeburg". Daarna zullen wij onzen lezers meer kunnen vertellen. De heer B. Stals, alhier, is met ingang van 1 September aangesteld als tele grafist aan het telegraafkantoor te Am sterdam. De drie aangehoudenen, die in Heem stede waren gearresteerd en naar Bloe mendaal vervoerd, verdacht van de inbraak in het Provinciaal Electriciteits- Bedrijf, bleken bij het verhoor, hieraan onschuldig te zijn. Twee hunner werden op vrije voeten gesteld, terwijl de derde naar Apeldoorn overgebracht is, waar hij zich voor verschillende diefstallen verantwoorden moet. Ontslag. Door B. en W. is eer vol ontslag verleend aan mej. V. Oven klerk bij den gemeente ontvangerin haar plaats is als zoodanig benoemd mej. v. Hemert, thans in gelijke betrek king op onze secretarie. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 November bij de „De Nederland- sche Bank" herbenoemd tot president directeur de heer mr. G. Vissering, zulks voor den tijd van zeven jaren. Wij wenschen onzen bekenden plaats genoot van harte geluk met zijn herbe noeming, en hopen, dat hij nog geruimen tijd zijn groote talent in dienst van deze belangrijke instelling moge blijven stel len. OVERVEEN. Het motorongeluk bij Els- wout. Naar wij vernemen zijn de heeren Koper en Kuinders, wien onlangs dat motorongeluk bij Elswout overkwam, als hersteld ontslagen uit het St. Elisa beth's Gasthuis te Haarlem. AERDENHOUT. R ij wiel ontvreemd. Zater dagmiddag was een heer uit Haarlem even aan den weg gaan zitten. Hij viel daar in slaap, en toen hij wakker werd kwam hij tot de ondekking dat zijn rij wiel, dat nog wel voorzien was van een letterslot, nergens meer te bekennen was. Hij moest toen te voet den zoo pleizierig per fiets aangevangen tocht voltooien. Moraalslaap niet in het openbaar. De dieven slapen niet. VOGELENZANG. Alhier zijn weer een aantal, meestal ondervoede, Duitsche kinderen aan gekomen. VOLKSGEZONDHEID Alcohol is geen geneesmid del. Tot dezen slotsom komt v. D. In een artikel In „De Gezondheid". Wij geven die belangwekkende beschouwing hieronder weer. Een paar jaar geleden, bestond er geen twijfel hoe de geneesheeren oor deelden over het vraagstuk, ten op zichte van het gebruik van alcohol bij de behandeling van ziekten. Er bestond een tamelijk unanieme meening betref fende zijn nut in vele gevallen. Men kan echter gerust zeggen, dat die gun stige meening niet het resultaat was van een grondige kennis van zijn waarde in zulke gevallen, maar slechts toege schreven moet worden aan het medisch onderwijs van die dagen aan de hooge- scholen. De medisch student is op een leeftijd, waarin hij geneigd is alle dogma's aan te nemen, zonder voorbehoud, die de leeraren verkondigen. Wat ook voorge schreven is op de ziekenzalen, waar hij klinische ervaring heeft opgedaan, zal den patiënten ook worden voorgeschre ven, als hij eenmaal zelfstandig in de praktijk is opgetreden. Tot nog niet lang geleden behoorde alcohol in de zieken huizen tot de geneesmiddelen, die veel werden toegediend, en het is dus geen wonder, dat ook in de gewone praktijk dit algemeen gedaan werd. Het jongere medische geslacht hecht niet zooveel waarde meer aan drankjes en aan medicijnen in het algemeen en daardoor is in de uitoefening der ge neeskunde eenige verandering gekomen. Daarom stellen wij de vraag hoe staan wij tegenwoordig tegenover de waarde van alcohol in verhouding tot zijn werk zaamheid als geneesmiddel. Zouden wij uit een gezondheidsoogpunt er slechter aan toe zijn, indien het gebruik geheel verboden werd De algemeene meening is, dat alcohol een stimulans is. Laten wij eens nagaan of dat zoo is. Wij weten, dat onmiddellijk na het gebruik van alcohol de pols ver sneld is en dat het bloed met meer kracht en in grootere hoeveelheid door de slagaderen wordt gepompt. Dit gelijkt natuurlijk op een vermeerderde harts- werking, maar de kennis van het me chanisme der zenuwen van dit orgaan werpt een geheel ander licht op dit probleem. Er zijn twee stel zenuwen, die de hartswerking beïnvloeden, het eene dat de hartsactie doet versnellen, het andere hetwelk haar doet verlangzamen. In normale omstandigheden is het laatste stel zenuwen altijd het sterkste, trachtende om den invloed van het eer ste te temperen. Indien nu het zenuwen mechanisme niet in orde is, dan is er niets om de versnelde zenuwen te be- heerschen en dientengevolge wordt de hartslag versneld. Volgens de nieuwere inzichten is dit juist wat men veronder stelt, dat alcohol doet. Zij zet in wer kelijkheid niet het hart aan, maar ver lamt het remmende mechanisme. Indien eene voldoende hoeveelheid alcohol zou worden gegeven, dan zou zij waarschijnlijk ook het andere stel, de versnellende zenuwen, verlammen en het hart zou voor goed stil staan. Derhalve is alcohol niet een hart- stimulans, maar in werkelijkheid een deprimeerende drank, die een verlam- menden invloed op het geheele gestel uitoefent. We hooren de menschen dikwijls zeg gen, „dat zij een slokje nemen om de kou te verdrijven". Is dit werkelijk zoo Alcohol is een koolstofverbinding, die in staat is hitte voort te brengen. Maar alvorens een voldoende hoeveelheid kan worden opgenomen in het bloed, om een zekere graad van hitte te geven, komen er andere factoren in het spel die de alcohol tot een vergif maken. Zoodra hij in het bloed komt, verlamt hij de wanden der bloedvaten, waardoor die vaten zich uitzetten. Het gevolg daarvan is, dat de bloedvaten, die de huid van bloed voorzien, met een bui tengewone groote hoeveelheid verhit bloed gevuld worden, dat van de in wendige organen afkomstig is, waardoor een gevoel van warmte onstaat van de oppervlakte van het lichaam, maar dat tot een vermeerderd warmteverlies van de inwendige organen leidt. Tegelijkertijd werken de zweetklieren der huid sterker en veroorzaken, dat er nog meer warmte verloren gaatzoo dat alcohol in plaats van warmte te pro- duceeren, deze doet verminderen. Gebruikt men dus alcohol om deze reden, dan is zij volkomen waardeloos. Al hetgeen we hierboven hebben uit eengezet is niet nieuw, maar reeds lang bekend en daarom werd deze drank als een specifiek middel bij de behandeling van koorts beschouwd. De meening was, dat in deze omstan digheden de temperatuur moet dalen. Thans weten we het beter, n.l. dat koorts niet is een ziekte, maar een verschijnsel ervan, een aanwijzer hoe de toestand van den patient is. Zij is in werkelijkheid een maat van patient's weerstand tegen de ziekte, waartegen men in de meeste gevallen niet moet ageeren. Koorts wordt door zekere microben veroorzaakt, en omdat nu alcohol (in staat is deze te dooden, heeft men deze tot een geneesmiddel verheven. De ware verdedigers van het lichaam bij alle toestanden, die door bacteriën veroorzaakt worden, zijn de witte bloed lichaampjes en zekere andere cellen en het is bewezen, dat zonder uitzondering alcohol een vernietigenden invloed op die cellen heeft. Hij vermindert de macht van deze om alle soorten van microben aan te vallen en te vernietigen, alsook om ander nuttig werk te verrichten. Even als een werkman ongeschikt is zijn werk behoorlijk te doen als hij on der den invloed van alcohol is, zoo zijn deze beschermde cellen van het bloed onbekwaam om te verrichten wat van haar verlangd wordt, indien zij door al cohol zijn verlamd. Op medische gronden kan het gebruik van alcohol niet gerechtvaardigd worden, op economische gronden is er geen enkel woord te zijnen gunste te zeggen. Op zijn best is hij een weelde, doch in zijn waar karakter een vergif, dat ver raderlijk het moreel en de physische hoedanigheden van den gebruiker on dermijnt. Onze ziekenhuizen, gestichten maar vooral onze gevangenissen kunnen dit getuigen. Uit een medisch gezichtspunt, moet alcohol worden geschrapt van de lijst der geneesmiddelen. VAN HIER EN DAAR. Jagen. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in Noord-Holland de jacht op ree bokken zal worden geopend op Woens dag 1 October a.s. met zonsopgang en zal worden gesloten op Zaterdag 13 December 1919 met zonsondergang De jacht op reegeiten zal Zaterdag 15 November a.s. met zonsopgang wor den geopend en op Zaterdag 29 Novem ber 1919 met zonsondergang wederom gesloten worden de jacht op reekalven wordt echter niet geopend. De jacht op klein wild, met uitzonde ring van die op hazen en fazanten zal worden geopend op Zaterdag 30 Augus tus a.s. met zonsopgang, de jacht op hazen en fazanten zal worden geopend op Woensdag 1 October 1919 met zons opgang. Tenslotte wordt ter kennis gebracht dat de korte jacht dagelijks, met uitzon dering van den Zondag en de lange jacht alleen op Woensdag en Zaterdag zal mogen worden uitgeoefend. Mr. Ch. Enschedéf Te Haarlem overleed Maandag 1.1. plotseling in den ouderdom van 64 jaar de heer Ch. Enschedé. Het „Haarlem's Dagblad" schrijft van hem o.m. het volgende Met hem is een man van veel kennis en bekwaamheid heengegaan. Toen zijn oudere broer, Mr. Joh. Enschedé uit de Damstraat, nog leefde, was „meneer Karei", zooals hij in de onderneming genoemd werd, voornamelijk belast met de leiding der lettergieterij en dat onder deel van de zaak had ook juist zijn groote liefde. Ook om de geschiedenis. Hij was niet alleen koopman en mis schien zelfs niet in de eerste plaats, maar vooral geleerde op dit gebied. Niemand heeft zich meer ingespannen dan hij om aan te toonen, dat aan Lourens Janszoon Coster en aan niemand anders de eer van de uitvinding der boekdrukkunst met losse letters toekwam tal van artikelen en geschriften heeft hij daarover het licht doen zien. Het Museum van de firma is vermaard, het was grootendeels zijn werk en niets was hem aangenamer, dan daar belangstellende bezoekers te ontvangen en rond te leiden tusschen al die historische schatten der typografie. Nieuwe Engelsche lucht schepen. Een stijf luchtschip, mits geen bommen strooiende op al en niet versterkte plaatsen, maakt in Engeland blijkbaar geen kwaden indruk. Nadat de R. 34 in 73 uur van de overzijde van den Oceaan is komen terugvliegen, is het fijnste Fransche Damesblad, is bij ons kosteloos ter inzage verkrijgbaar Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5O03 besloten er twee grootere te bouwen, dan ooit bestaan hebben. De R. 34 heeft een inhoud van 2 millioen kubieke voet 665 voet lengte, 80 voet doorsnede, en 29 ton draagvermogen. Maar de nieuwe zullen 3 millioen kub. voet inhoud hebben en 800 voet lang zijn, waardoor zij tot tachtig ton zullen kunnen meevoeren. Hun zes motoren zullen gezamenlijk 1800 paardekrachten ontwikkelen. Een vreemdeling over de Hollanders. In het Engelsche vliegblad „The Aeroplane" vindt men een beschrijving der op de Elta door een Engelsch journalist opgedane indrukken van ons land en onze landslieden. Wij ontleenen aan een vertaling daarvan door „Telegraaf" het volgende: „Nog nimmer is een tentoonstelling zoo handig aangekondigd en nog nimmer was een heel land zoo vol ,van een „show". Het woord „Elta" is in Holland zoo familiaar, als „Dam" of „borrel". In waarheid, de Amsterdammer is een fijne handelsman en wel waardig bewerkt te worden. Holland is tegenwoordig waarschijnlijk het' rijkste land der wereld, per hoofd der bevolking gerekendEn dat, dank zij den oorlog, terwijl, nu het vrede is, het nog veel rijker wordt als entrepot tusschen Engeland en Duitschland. Hol land laat ons voor zijn gezonken schepen uit den tijd van Tromp betalen, de Duitschers zullen voor de Tubantia moeten bloeden. De methode is zeer eenvoudig. Alles komt op de rekening in teekens, die op frs. lijken, maar inderdaad fis. blijken te zijn. Men denkt aan tienpennies-en be taalt in tweeshillingstukken. Zooals reeds opgemerkt, de Hollanders zijn een groot handelsvolk. Tegenover deze gewoonte om iemand te stroopen, staat het feit, dat de Hollander een van de aange naamste kerels ter wereld is. Hij is zeer gastvrij, goed van humeur en zij, speciaal zij, mag er zijn. Amsterdam is wat Londen had kunnen zijn, indien het een county council had, welke burgerlijken trots inplaats van een passie voor de politiek bezat, en dan verplaatst naast Venetië. Dat wil zeggen, het is de meest zinde lijke stad in de wereld, vol van prachtige gebouwen en kanalen. Het is de fraaiste stad, die men zich denken kan. Het volk ziet er uit als levende reclames voor een of ander zout des levens, of schoon het tot de wonderen der wereld mag gerekend worden, dat zij in weer wil van hun appetijt hun goede gezond heid en kleur weten te behouden. Vermoedelijk absorbeert hun energie de enorme hoeveelheid voedsel, die ze tot zich nemen en houdt ze in conditie. Gewis, de Hollander moet de gezond ste man in de wereld zijn. Het meest verbazingwekkende van den Amster dammer is wel, dat hij zoo volmaakt Engelsch lijkt. Je kunt door de stad kuieren zonder datje een „vreemdeling" ziet, zooals we dat in Engeland zeggen. De Hollander kleedt zich goed, maar niet volgens een bepaalden stijl. Je zoudt je best kunnen indenken in Manchester te zijn, afgezien van de smerigheid en de armoede, die men daar ziet. Maar nooit zal je je in Piccadilly verplaatst denken. Zoo zijn de Hollanders en het is dan ook geen wonder, dat de Elta succes heeft want zakenman en sportman, het interesseert beiden en dus gaat Holland bij duizendennaar de Elta! OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12 Eikelenboom Timmer Speciaal ingericht voor het leveren van alle in den kortst mogelijken tijd, tegen billijken prijs Santpoort Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5O03

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2