Zit- bi Slaapkamer, T IS GELOOPEN Ijs PENSION Pakhuis te huur Een net meisje nette Werkster Dagmeisje groote Matinée xï&71xusl De Boeken en de Leermiddelen Boekhandel P. STINS Pz. Betsy van Leeuwen, Ontvangen een partij Underwood Schrijfmachines SCHRIJFMACHINEHANDEL 0. TH. DANTUMA Een sjofele erfenis. De boedelberedderaar van Andrew Carne gie heeft verklaard, dat de beroemde Staalkoning slechts 50 millioen dollar nalaat, veel minder dan algemeen ver wacht werd. Zoo lezen wij in een der bladenwe mogen ons echter niet verhelen, dat wij voor ons het heelemaal niet verwacht hadden, en het ook nooit verwachten. Al is het dan ook een poover sommetje. Een reis om de wereld per vliegtuig. Kapitein C. J. Qlidden, die per auto 20.000 mijl heeft afgelegd door 39 landen, denkt er over per vlieg tuig de reis om de wereld te maken. Hij is van plan alle punten aan te doen welke hij op zijn automobieltoer om de wereld heeft bezocht, welke 8 jaar in beslag nam, maar die hij nu in hoogstens een paar jaar volbrengen kan. Zee-vuurwerk te Zandvoort. Hedenavond half tien zal, bij ge noegzaam toevloeiende gelden een vuurwerk op zee worden afgestoken ter herinnering aan dit eerste vredes- seizoen. Militaire voorrechten. In een der laatste Indische bladen treft de volgende ontboezeming van een inzender: „Wanneer men in Bandoeng een bezoek brengt aan dat gedeelte van Bandoeng, waar het militaire hoofdkwartier zich genesteld heeft, dan komt men tot de wetenschap, dat zulks op buitengewoon royale wijze is geschiedVooral wanneer men in 't oog houdt, hoe duur tegen woordig de grond in deze plaats is geworden en hoe de eigenlijke bevolking meer naar de achterbuurten wordt gedrongen. De Nederlandsche generaal Snijders, de man die in de vier moeilijke jaren van Nederland's geschiedenis de verantwoordelijkheid droeg voor land- en zeemacht, werd gepensionneerd met f 3150 per jaar en woonde in een eenvoudig heerenhuis. Een Nederlandsche generaal of kolonel woont in een eenvoudige burgermans woning, soms wel op een étage! En hier in Bandoeng ziet men voor den legercommandant (die f 9000 pensioen verdient. een waar paleis opgetrokken en liet iedere genie-officier zijn fantasie den vrijen loop bij het bouwen van torentjes en koepeltjes voor kolonels- en generaalswoningen, die ieder op zichzelf een klein paleis vormen. Den betrokken personen zijn die luxewoningen feitelijk allesbehalve wel kom, gegeven den korten tijd, dat zij meestal ter plaatse vertoeven en der dure inrichting dezer woonkasteelen, die bij overplaatsing tot financiëele rampen aanleiding geven of, zooals ik vernam dat plaats heeft gehad bij het vertrek van generaal De Qreve, tot overneming van den gedeeltelijken inboedel door het gouverne ment Vergelijkt men daarbij bv. het logies van de 17e compagnie artillerie, die met vrouwen en kinderen vanaf 1914 is ondergebracht in bamboe-barakken, veel te nauw en on-hygië- nisch behuisd, dan schudt men onwillekeurig het hoofd over zoo schrille contrasten. Het verblijf van die compagnie, vlak in de buurt van de Pyrotechnische werkplaatsen vol ratten en ongedierte, levert bovendien gevaar op (wegens de kans van brand) voor de heele gemeente Bandoengen ik vernam dat de ge meenteraad een soort ultimatum zond aan het legerbestuur om die barakken zoo spoedig mo gelijk te doen verdwijnen, waarop een uitstel van twee jaar werd gevraagd en verkregen. Ziet men dan weer vlak daarbij de royale ma gazijnen van de intendance, waar conserven liggen opgestapeld achter stevige muren en onder prachtdaken, dan zou men tot de con clusie komen, dat het Indische legerbestuur meer aandacht besteedt aan het huisvesten van blikjes, dan aan het logies van soldaten! Een bezoek aan het militaire kwartier van Bandoeng, met z'n paleizen, z'n koepeltjes en torentjes, z'n ruime pleinen en grasvlakten, z'n royalen en grootschen opzet, is buitengewoon leerrijk en geeft een duidelijk beeld van de allesbeheerschende positie, die de militaire au toriteit hier in deze kolonie inneemt. TOONEEL. Langend ij k's wederzijds Huwe lijksbedrog. Huwelijksbedrog En dan nog wel „weder- zijdsch"! 'n mooi begin! Wat denkt dat Schouw- tooneel wel van ons Haarlemmers dat ze met zóó-iets hier hun seizoen willen aanvangen Laat ik degenen die aldus mochten redenee ren, geruststellen. Het beroemde stuk van den Haarlemschen tooneeldichter Pieter Langendijk waarmede het Haarlemsche gezelschap „Het Schouwtooneel", onder directie van de heeren Adriaan van der Horst en Jan Musch, Dinsdag 2 September a.s. hoopt te openen, en dat het heste blijspel is, dat de 18e eeuw heeft opgele verd 1), heeft met echtbreuk niets temaken. Het wederzijds bedrog is dan ook eigenlijk een be drog vóór het huwelijk; een bedrog dat hierin bestaat, dat beide partijen, het meisje en de jonkman, zich voordoen als rijk met aardsche goederen gezegend, terwijl ze inderdaad „geen kleintje kaal" 2) zijnom met één van de per sonen van het stuk te spreken. Dat is het bedrog van het stuken dat soort bedrog wordt niet alleen door Lodewijk, den armen, zij het adellijken, vrijer, en Charlotte het even arme en even adellijke meisje gepleegd, maar ook Lodewijks' knecht Jan beoefent het; tegenover de dienstbode van Charlotte en haar moederterwijl die moeder, Konstance, bij het mee-manoeuvreeren in deze zaak nog wel de meeste brutaliteit toont. Zij raadt haar dochter zelfs aan, zich te laten schaken, omdat zij in dat geval boos en verontwaardigd kan zijn zoo verontwaardigd, dat men haar niet om een bruidschat zal komen vragen! Het is een goed kind dat naar zijn ouders aardt. Mevrouw Konstance Adelpoort mag zich in het bezit van twee zulke goede kinderen verheugen. jWant ook haar zoon Karei, het blijkt in het slotbedrijf heeft het meisje zijner keus op dezelfde manier beet gehad. Men kan den dichter dus niet verwijten dat hij het „ge brek, dat al te veel bij onzen landaftrt is inge kropen, namelijk kaal en groots te zijn, en het laatste door bedrog staande te houden" 3) met te weinig voorbeelden demonstreert! Ik wil een bescheiden gebruik maken van het verlof dat de redactie van dit blad zoo vriendelijk was, den dramaturg van „Het Schouw tooneel" te verleenenhet verlof namelijk om het stuk met een enkel woord in te leiden. En zal dus niet meer van den inhoud vertellen het is immers ook beter dat men niet van te voren het heele verloop van het stuk kent, met het oog op de „spanning". Want inderdaad ook voor een hedendaagsch publiek is „Het Wederzijds Huwelijksbedrog" in de hoogste mate boeiend en onderhoudend; het is niet één van die stukken uit-de-litteratuurgeschiedenis, die alleen maar belangstelling wekken als curio siteit. GeenszinsDit blijkt ook wel hieruit, dat het één van de uiterst weinige tooneelspe- len is, die van hun ontstaan af voortdurend zijn gespeeld. Tijdens Langendijk's leven heeft men het heel vaak vertoondook nog een jaar of acht na zijn dood. Voorts zijn er gegevens, waaruit blijkt, dat het in het seizoen 1779 '80 een paar maal te Amsterdam is opgevoerd te Rotterdam werd het gespeeld in den Schouw burg, toen die onder directie stond van den beroemden acteur Punt (in 1773); ook in 1795; in Leiden is het in 1774 onder regie van Corver opgevoerdin Amsterdam in 1826, 1830, 1834. De voornaamste Amsterdamsche rederijkers kamer „Achilles" gaf in 1849 een voorstelling, waarbij Mr. Jacob van Lennep de rol van Jan den knecht, de dichter A. de Bull die van Lo dewijk vervulde. En last not least, de „Neder landsche Tooneelvereeniging" maakte in 1902 nog eens een „Serie" met dit, dus nog geens zins „verouderde", werk. Van de wordingsgeschiedenis van het stuk willen we hier alleen even releveeren, dat Lan gendijk zijn gegeven ontleende aan een in 1698 verschenen roman „Vermakelijke Vryagie van den kaaien Utrechtsen 4) Edelman en de niet hebbende Geldersche Juffer", en voorts dat onze auteur, een innig vereerder van Molière, behalve dat hij zekere eigenaardige blijspel- procédé's aan den grooten meester ontleende, enkele tooneeltjes schreef die sterk aan be paalde scènes bij Molière herinneren men ver gelijke het geestige, tweedeelig-parallistisch gebouwde derde tooneel van het vierde be drijf, den twist tusschen Hans en Klaar, eens met de 4de scène van het vierde bedrijf van „Le Dépit Amoureux" (Gros-René en Marinette). De personen ten slotte? Welde artisten van „Het Schouwtooneel" zullen ze voor U doen leven. Daar hebt ge Jan den knecht, dat malle mirakelveel minder geldzuchtig dan zijn meesterheerlijk type vol volkshumorafstam meling van Crispin en voorvader Figaroeven wel zeer Hollandsch; en met een bijzondere neiging om onzinnig-vermakelijke verhalen te doen, en die in zijn fantasieën tegenover zijn meer oolijke partner Klaartje ons nog op ty pische wijze een staaltje van de aloude „leu- genpoëzie" geeft. 5) En dan Klaar, die zoo'n beetje voor de grap meezwendelt met haar meesteres wie het ook aan verdere hulp niet ontbreekt! tot het haar toch eindelijk zelf ook naar den kop stijgt. Het is typisch voor den tijd van het ontstaan van dit blijspel, dat de dienstboden er zulk een groote rol in spelen; een rol parallel met die van hun meesters. Zooals ze later in de 19de eeuw, met hun meesters mee „gevoelig" worden, ja hen in „gevoeligheid" evenzeer gaan over treffen als ze dit in deze jolige dagen van Langendijk doen op 't gebied van schelmerij. De verdere personenMaar ik moet toch iets nieuws overlaten voor Dinsdagavond! En, hoor ik de redactie van dit blad opmerken op merken, ook eenige ruimte in onze courant! Wel ik ben haar zeer dankbaar voor die welke zij mij wilde afstaan. En hoop eenig belang stelling te hebben gewekt voor de dingen die komen zullenDr. J. L. WALCH. 1) Het werd in 1714 voor het eerst uitgegeven waarschijnlijk in 1712 geschreven. 2) D.i. „niet weinig kaal". 3) Uit de voorrede voor de uitgave van 1720 en die van 1721. 4) Dat speciaal de Utrechtenaars de reputatie van kaaien groots" hadden, blijkt ook herhaaldelijk in het stuk. 5) In III, 6. Vondel weer gespeeld. Bij „Het Hollandsch Tooneel", dir. Louis de Vries zal o.a. in studie genomen worden het Vrede-Landspel„De Leeuwendalers", van Joost van den Vondel. Waarlijk, een mooi plan, het met dit edel werk van Vondel eens te probeeren. Het publiek heeft al zoo vaak zich bij tien duizenden naar allerlei nonsens-ver- tooningen laten lokken, waarom zou het ein delijk ook niet eens, al was het dan maar bij ongeluk, zich door iets moois laten lijmenDe wonderen zijn de wereld nog niet uit, en de aanhouder wint. Gemeentelijk Distributiebedrijf. Bonboekjes. Bons geldig van 30 Aug. t. _e. m. 5 Sept. Bon D. 33. 3V2 ons Suiker. Kinderbon No. 6. 3V2 ons Suiker. Bons geldig van 6 t. e. m. 12 Sept. Bon D. 34. 3V2 ons Sui ker. Kinderbon No. 7. 3Vj ons Suiker. Broodkaart. 107e tijdvak geldig tot en met 31 Augustus. 108e tijdvak geldig van 1 tot en met 9 September. 109e tijdvak geldig van 10 tot en met 18 Sept. 110e tijdvak geldig van 19 tot en met 27 Sept. 111e tijdvak geldig van 28 Sept. tot en met 6 Oct. 112e tijdvak geldig van 7 Oct. tot en met 15 Oct, Voor wittebrood zijn geldig: Voor het 107e tijdv. de groen gekleurde kaarten 108e zwart 109e bruin ]}?e - blauw 1 le oranje 1]2e grijs Uitreiking broodkaarten. Uitreiking van broodkaarten zal plaats vinden Voor Bloemendaal en Prov. Zieken huis op Donderdag 4 September e.k. van 9— 12 en 13 uur in den politiepost te Bloemend. N.B. Het Levensmiddelenbureau te Overveen zal op Donderdag 4 September gesloten zijn. Voor Vogelenzang op Vrijdag 5 Sept. e.k van 9—2 uur in het Gymnastieklokaal der O.L. School. Voor Overveen op Maandag8September e.k. van 9—12 en 2—4 uur in het Levensmid delenbureau. N.B. Het Levensmiddelenbureau te Overveen zal op Maandag 8 September voor alle andere zaken gesloten zijn. Voor Aerdenhout op Dinsdag 9Septem ber e.k. van 9—12 uur ten huize van A. M. Smits, Schulpweg 6. Per persoon zal worden uitgereikt 4 brood kaarten. Aan kinderen zullen geen broodkaar ten verstrekt worden. Medegebracht moet worden de rantsoenee- ringskaart, waarvan vakje 12 geknipt zal worden. M a i s g r i e s. Vroegere houders van kaarten voor Normaal-Margarine, die hun kaar ten niet meer in hun bezit hebben, kunnen als nog in aanmerking komen voor 7'/2 ons mais- gries per kaart, Voor Overveen, Bloemendaal en Prov. Ziekenhuisin het Levensmiddelen bureau te Overveen van 1 tot en met 4 Sept. dagelijks van 9—1 uur. Voor Vogelenzang op Woensdag 3 September e.k. ten huize van W. Lokerse. Medegebracht moet worden de rantsoenee- ringskaart, waarvan vakje 45 geknipt zal worden. Extra rijst voor zieken en zwak ken. Door de regeering is een beperkte hoe veelheid rijst beschikbaar gesteld voor zieken en zwakken. Aanvragen moeten voor 4 Sept. e.k. ingediend worden aan het levensmiddelen bureau te Overveen. Formulieren zijn dagelijks verkrijgbaar aan het Levensmiddelenbureau te Overveen, aan den Politiepost te Bloemendaal en ten huize van W. Lokerse te Vogelenzang. KERK-AGENDA. ZONDAG 31 Aug. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Ds. P. J. de Jong, Pred. te Bennebroek. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, 5 uur n.m. dezelfde. Nederl. Protestantenbond Afd. Bloemendaal. In hetgeb. der Bloemendaalsche schoolvereni ging v.m. 10.30 uur. Dr. H. W. Ph. E. v. d. Bergh van Eysinga, Zutphen. Jongel. samenkomst in Maranatha. v.m. 10 uur, Mej. S. Abramsz. van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, D». A. le Gras, uit Egmond a. d. Hoef. Evangelisatie Santpoort, v.m. 10 uur Ds. de Pree, van Alkmaar. Collecte voor de zending. HAARLEM. Rev. Soc. Verbond. Afd. Haarlem „de Nijver heid", Jansstraat, 's morgens 10.30 uur, Spreker Ds. J. Sevenster, te Kollum. OnderwerpAlles gegeven, alles ontvangen. BURGERLIJKE STAND Bloamendaal. Van Vrijdag 22 tot en met Donderdag 28 Aug. Geboren: d. van G. Klerk en C. Ch. Dietz; d. van B. J. Baars en J. H. Garvelink; d. van Th. G. van der Velden en P. Kroonz. van W. P. Breitenstein en K. Beand. van J. Ba- rink en C. C. van Erkel. Ondertrouwd: E. H. de Clercq en W. C. van Houten; J. C. Schreuder en L. K. C. Krüger. Getrouwd: W. E. Hartman en J. M. Vader; A. A. Geerlings enC. W. Zwart; J. H. Pootera en A. de Kiviet. Overleden: T. Vermeer 78 jaarin het Provinciaal Ziekenhuis nabij SantpoortM. E. de Laat 56 jaar; C. Brusus 52 jaar. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijVan Item, Zomerzor- gerlaan 36 te Bloemendaal, een gouden kin derringetje; P. E. van der Werft, Bloemen- daalscheweg 138 Bloemendaal, een ceintuur met zilveren gesp; A. J. Meijerink, Kleine Houtweg 2 Haarlem, een schaar; Windhorst, Bloemendaalscheweg 55 Bloemendaal, een paar boekjesKrul, Kleverlaan 81 Bloemendaal, een zakmesje; J. Donselaar, Busken Huetlaan 4 Bloemendaal, een zomerboa; Roozen, Rollands pad 37 Overveen, een zilveren beursje; Van Mierlo, Zijlweg 10 Overveen, een fantasie broche; Koper, Elswoutslaan Overveen, een zwart lederen taschaan het bureau van po litie te Overveen, een sleutel en een hand schoen. Verloren voorwerpen. een sleutel, een fittingtang en een paar sleu tels, een zwarte reticule, een ringetje metroo den steen, een zakmes, een boodschappenzak met portemonnaie, een jongenspet, een notitie boek, portefeuille met inhoud, een witte muts, een tasch met inhoud, een portemonnaie met inhoud, een deksel. ADVERTENTIËN. Flink Werkmeisje gevr. van 9-4 uur, netjes kun nende werken. AdresZomerzorgerlaan 9, Bloemendaal. 5 gevraagd tegen 15 Sept. of 1 October van 's mor gens 7V2 tot 7Vs 's avonds Klein gezin, geen kinde ren. KLEVERLAAN 87. 3 Mevr. DE CLERCQ-STOOP te Bloemendaal, vraagt een ook bekend met koken, voor Donderdag, Vrijdag en Zaterdag. Schriftelijke of mondelinge aanbiedingen vanaf 1 Septem ber. Midden Duin en Daalsche- weg 2. 12 Gevraagdnet van 8—12 uur. Bloemendaalsche weg 4. 6 Gezocht te Bloemendaal door Heer, frissche met volledig pension. Brieven No. 980 aan Boek handel Corn. M. Bladergroen Bloemendaal. 10 Gevraagd begin September voor 4 pers. god. een week buitenwijk Haarlem of Omstr. Br. met prijsopg. ond No. 07 Bureau van dit blad. 8 ook geschikt voor Auto's. Te bevr. Bloemendaalsche weg 26a Jan-Gijzenvaart. 7 Schouwburg Jansweg. Tot en met Zondag 31 Augustus iederen avond 8 uur de groote Succes-Revue >f] Enorm succes! Enorm succes! Uitverkochte zalen. Bespreekt tijdig uw plaatsen. Entrée f 2.00, f 1.75, f 1.50, f 1.25, f 1.-75 en 50 cent. ZONDAG 2 UUR Verminderde prijzen. Entrée vanaf f 1.50 tot en met 40 cent. 30 voor da verschillende verkrijgbaar bij Telefoon 5045. 15 gedipl. Piano-onderwijzeres, leerares aan de Muziekschool en Meisjeskostschool te Bever wijk, hervat 1 September hare lessen. 10 Kinheimplein 2, Bloemendaal Deze worden tegen zeer billijken prijs met 5 JAREN GARANTIE afgeleverd. Geheel compleet met plank en kast ZiJLSTRAAT 90 - HAARLEM - TELEFOON 1161 Tevens ontvangen de Amerikaansche opvouwbare Reisschrijfmachines CORONA Vraagt prijs en inlichtingen REPARATIE- EN VERHUURINRICHTING 50

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 7