Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank Gemeentebestuur. HAARLEMSCHE BANKVEREENIQ1NG LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE De Arnhemsche Volksfeesten 13e Jaargang. ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1919. No. 36. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f 1.— f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de reeel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Dinsdagmiddag vergaderde onze raad, onder voorzitterschap van den burge meester. Aanwezig waren alle leden, d.w.z. alle herkozen leden plus de vier nieuwe, de heeren Hoogenbirk, Neder- hasselt, Noorman en Schulz. De Voorzitter neemt den raadsleden den eed af; den heeren Noorman en Schulz, die bezwaren tegen eed-afleg ging hebben, de belofte. Daarna heet de voorzitter de nieüwe leden welkom. Nadat deze plechtigheid is afgeloopen, komt een niet minder gewichtige aan gelegenheid aan de orde, en wel de wethoudersbenoeming.De zaak, die thans het eerst geregeld dient te worden. Wel zijn de wethoudersplaatsen de stoelen ter rechter- en ter linkerzijde van den voorzitter door de heeren De Roo van Alderwerelt en Bijvoet ingenomen, maar deze oplossing is slechts voorloo- pig, deze beide heeren zitten daar slechts in hun kwaliteit van leden van het stem bureau. De stemming is dus nog slechts in haar eerste stadium. Voor er verder aan gewrocht wordt, deelt de heer Koolhoven mede, dat zijn drukke bezigheden hem hebben genoopt zich niet meer voor het wethouderschap beschikbaar te stellen. De voorzitter bedankt hem daarna voor de door hem aan de gemeente als wethouder bewezen diensten, en prijst de aangename samenwerking, welke bij hem, voorzitter, in prettige herinnering blijven zal. Dan heeft de stemming plaats. De heer Van der Flier collecteert op de bekende wijze met de gemeentelijke goudvisschenkom, en dartelend springen de papieren vischjes erin neer. De oogst blijkt8 stemmen voor den heer De Waal Malefijt, 9 stemmen voor den heer Bispinck, 2 stemmen toch ook nog voor den heer Koolhoven en de rest blanco. Op de desbetreffende vragen van den voorzitter, deelen de heeren De Waal Malefijt en Bispinck mede, dat zij de benoeming aanvaarden, de heer Bispinck zegt niet dan na eenige aarzeling te hebben besloten, deze ernstige en ver antwoordelijke functie aan te nemen. De raad ziet er nu zoo uit. Ter linker zijde van den voorzitter de bekende karakteristieke figuur van den heer De Waal Malefijt, als vanouds. Daarnaast de heer De Roo, dan de heer Bijvoet, naast hem dokter Bornwater. Dit is BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.OOO. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f I.OOO.OOO.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor PARTICULIEREN Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. allemaal nog net eender als vroeger. Maar dan komen de nieuwe gezichten. Naast dr. Bornwater de verschgekozen heer Schulz, donkerblond en met een gelaat, dat iets van vasthoudendheid en tevens een zekere zachtzinnigheid heeft naast hem de heer Noorman, een type, die zijn naam alle eer aandoet met zijn krachtig rood-bruin gelaat en ros-blonden knevel en haardos. Naast hem de heer Van Nederhasselt, of liever eerst nog de ledige stoel van den heer Bispinck, die recht tegenover den voorzitter, den groep aanzittenden juist doormidden deelt. Dan de heer Nederhasselt daarne- ven, een bruin en pittig gelaatnaast hem op zijn oude plaats de heer Verdegaal, dan de heer Van Kessel en naast dezen de vierde nieuwgekozene de heer Hogenbirk, met zijn lichtblonden punt baard en ernstig gezicht. Naast hem de heer Teding van Berkhout. Naast dezen de heer Koolhoven, dan de ge meente-secretaris en daarmee zijn we weer aan het hoofd van de gezellige groene tafel gekomen, waar, ter rech terhand des burgemeesters, de heer Bispinck troont. De notulen werden goedgekeurd, en daarop begint de raad aan een formida bel karweihet kiezen van leden voor de verschillende commissies, als water- leiding-commissie, financieele-commissie. droote Houtstraat lit—113 Haarlem. PROGRAMMA van 5 tot en met 12 September. 1. ALASKA. Interessante Natuuropname. 2. DIAMANTEN EN PAARLEN. Groot Filmdrama in 5 bedrijven. In de hoofdrol KITTY GORDON. -PAUZE.- 3. VARIÉTÉ-nummer. EDUARD KAPPER. Met geheel Nieuw repertoir. EEN SCHILDERS-AVONTUUR. Komische Comedie. 30 enz. Dit stemmen heeft heel wat om het lijf, daar herhaaldelijk de stemmen staken en er moet worden overgestemd. Om een haverklap mtyet herstemming plaats hebben; het is waarlijk geen grapjede raadslieden hebben meer dan 'n half uur achtereen maar namen op brief jes geschreven, en deze briefjes in den maar tetkens wederom voor hen opge houden goudvisschenkom gedompeld. Het ging op 't eind bijna automatisch. Eindelijk is de zware taak volbracht, en wordt de aandacht van den raad door de ingekomen stukken opgeëischt. Een der ingekomen stukken was nog aanleiding tot een levendig debat. Het was het verzoek van de nieuwe leden Noorman en Schulz om een raads commissie te benoemen, welke loonen en rechtspositie der gemeente-beambten en -werklieden onderzoeken zou en den raad van voorlichting dienen bij het bepalen van nieuwe betere verhoudin gen. De heer Schulz licht het ver zoek toe. De Voorzitter is van oordeel, dat deze aangelegenheid tot de begrooting kan worden uitgesteld. De heer Van Kessel valt den heeren Noorman en Schulz bij. Hij is ook voor een commissie van overleg met de organisaties, om de loonen en rechtspositie te onderzoeken. De heer Hogenbirk denkt er ook zoo over. Hem is uit eigen ervaring gebleken, dat men tot beter resultaten komt wanneer men met de vakvereni gingen spreekt dan met de betrokken werknemers persoonlijk. Ook dr. B o r n w a t e r is er voor. De raad keurt dan het instellen van zulk een commissie goed. En zoo moet er wederom worden gestemd, wie leden dezer commissie zullen zijn. Het aantal is op drie bepaald. Gekozen worden de heeren Van Kessel (10 stemmen), Hogenbirk (9 stemmen) en Noorman (9 stemmen). Ingekomen was ook een verzoek der bewoners van den Rustenburcherweg om dien weg voor het motorverkeer af te sluiten. De heer Bispinck is daar niet voor. Wel klaagt ook hij over de wilde vaart, die motor- en autorijders vaak gaan, maar dat euvel kan op andere wijze bestreden worden. Er dient een maximum-snelheid aangegeven, en bij overtreding moet het rijbewijs worden afgenomen. D r. Bornwater, die zelf bijna slachtoffer van zoo'n wildebras is ge worden, is ook voor ernstige maatrege len tegen deze tueurs des routes. De heer Van Kessel ontrolt een pakkend tafereel van de schandelijkheden stofwolken en lijfsgevaar die de motoren veroorzaken, en zou het nog niet zoo gek vinden als die Rusten burcherweg en ook andere wegen voor het motorverkeer werden gesloten. Zoojuist van de nationale feesten te Arnhem teruggekomen, haasten wij ons onzen lezeressen en lezers nog fluks vóór het afdrukken van ons blad onze indrukken mee te deelen. Laten wij al dadelijk beginnen met te zeggen, dat het alles waarlijk schit terend wasen als men bedenkt, wat daar allemaal aan vastzat voor het zoo ver was, dan is zeer zeker een woord van waardeering voor de ijverige co- miteiten van voorbereiding en uit voering, en de ziel en stuwkracht dezer comiteiten, den heer D. J. v. d. Ven, hier, dunkt ons, wel op zijn plaats. Ah, ge had dat alles moeten zien en hoorenEen tuin in de hoofdstad van Gelderland, waar een muziekkorps van Urkers een concert geeft, welks toehoorders bestaan uit Friezen en Zeeuwen, Groningers en Waterlanders, Drenthenaren en Markers, Noord-Bra- banters en Limburgers, Alkmaarder kaasdragers en Noordwijksche Sint Jo- ris-schutters, Zuid-Bevelandsche gaai schieters, gilden van overal, met hun zilver behangen koningen, Sittardsche vastenavondvierders met hun bonte zij den hoeden en zotskappen, Zaansche meiskes, gestyleerde Staphorster boe ren en Meppeler boerinnen met haar zilveren wangijzers, Hindelooper meis kes en vrouwen met haar bontgebloem- de jurken, Friezinnen met haar staat sie-japonnen van vóór eeuwen en haar gouden hoofdkappen en oorijzers, Bra- bantsche wijfkens van her en der met haar bloemmutsen van alle slag en snit Menschen van allerlei rang en stand, van allerlei staat en stiel, van aller- handen taal en tongval, en in kostumen gestoken, die wij, nu ja, wel eens op Iedepoppen of leeg aan den wand han gend in de musea hebben gezien, maar waarvan wij niet vermoedden dat zij nog iemand waarlijk klèeden zouden. Eerlijk gezegd, geloofden ook wij niet heel en al in de echtheid van dit alles, hadden ook wij een zwaar hoofd erin, of dat heele gedoe daar te Arn hem niet wat kunstmatig worden zou. Maar de werkelijkheid heeft als een frissche zeewind alle bedenkingen.... en pessimistische vooroordeelen onderste boven geblazen, zooals zulke dingen ondersteboven geblazen behooren te worden. Want we hebben daar te Arn hem gezien, hoevele waarachtige schoon heid en deugdelijke echtheid, hoe naam loos veel landelijke en dorpelijke poë zie er in die overgeleverde volksgebrui ken zit, en we hebben er tevens gezien, dat we zoo niet verder mogen gaan met gelijkmaken, met eender maken. Dat mag niet en dat zal niet. Of wou ie mand het in die besmettingshaarden van gelijkmaking en ontzieling, de zooge naamde brandpunten van intellect, de steden zoeken Daar is het niet. Daar is het niet. Daar heeft het uiterlijk leven natuurlijk alle geriefelijkheden, van dit en van dat, en alles gaat er #uw en practisch en het lijkt soms wel of we, ingepalmd door die snelheid en die gemakkelijkheid, gaan gelooven, dat dit nu je ware is en we vergeten hoe in dorpen en gehuchten en vlekken, verstoken van trein en tram en telefoon en misschien zelfs wel van de anders alomtegenwoordige bioscoop, vaak een leven geleefd wordt, zoo waar en goed, een leven dat niet verameri- caanscht en niet verduitscht en niet ver- franscht en niet verengelscht is als het banale, door en door domme weelde- leven van de groote steden. Wie de schutters en vooral de onvergetelijke vendelzwaaiers, de draakstekers en de oud-Marker en Volendamsche en Zaan sche bruiloftsgangers te Arnhem zag, die beseft wei dat onze feesten en bruilof ten en spelen niet veel meer om het lijf hebben en dat er aan onze heele levenswijs iets, ja veel ontbreekt. Dat besef te hebben levendig gemaakt in ons, eenigszins verwaten moderne menschkes, is een groote verdienste der Arnhemmers. En dat dit op deze manier aan ons werd bijgebracht, niet uit droge boeken, maar in stukken leven: feestda gen te midden van een fraai versierde stad en een volk in klinklare feeststem ming, bij de muziek van de vieve pijpers en tamboers der marine, bij het onover troffen beiaardspel van den Mechelaar Denijn, kort en goed, in een kleine wereld van kunst en fantasie en velerlei genot, dat is iets waarvoor wij den Arnhemmers dank verschuldigd zijn.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1