1 L. VAN BASTEN ZONEN WONINGINRICHTERS. TRIJPEN in alle dessins. Ameublementen. Wagenweg 104 - HAARLEM - Telephoon 2858. BEHANGERS STOFFEERDERS MEUBELMAKERS BEDDENMAKERS. PRACHTVOORRAAD Tapijten Karpetten Linoleums Loopers Dekens woiien Gordijnstoffen Cretonnes Gobelinstoffen Reflexa stoffen Damasten enz. enz. I Engelsche Clubfauteuils en Canapé's. Verhuizingen door het geheele land onder volledige garantie. VICTORIA-WATER. j Donzen I Watten EETKAMER- SALON- SLAAPKAMER- SERRE- HEERENKAMER- HALL- 200 De beslissing wordt echter aange houden. Door de dames Oortman, Koper en Lamsvelt was eervol ontslag als onder wijzeres gevraagd. Wat zij kregen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, een kleine wijziging in de rich ting van den Zeeweg aan te brengen, waardoor deze 150 meter korter wordt, wat de gemeente f 10.000 scheelt, en ook uit schoonheidsoogpunt een ver betering heeten kan. Goedgekeurd. B. en W. stellen daarop voor, aan de R.K. Geitenfokkersvereeniging te Voge lenzang een subsidie van f 50.te verleenen. De heer S c h u 1 z is daartegen, daar er van 't lidmaatschap zijn buitengesloten (zij, die God niet erkennen) en de ver- eeniging dus geene instelling ten alge- meenen nutte genoemd worden mag. De subsidie wordt nochtans door den raad goedgekeurd, waarbij in de notulen wordt vermeld dat de heeren Noorman en Schulz er op tegen waren. Ontheffing van art. lObis der bouw verordening vroegen en verkregen de heeren Blonker Henny, Boskamp, Hei- neke Kuipers, Koffieberg, Smulders en Van Schoten. Daarna wordt de voorloopige ge meenterekening vastgesteld over 1918, tot een bedrag van f 1.715.620.95 aan inkomsten en f 1.569.271.75 aan uit gaven. Ook de 3e en 4e suppletoire begrooting voor 1919 worden vastge steld, en de begrooting voor 1920 aan geboden. Laatstgenoemde is ter drukkerij en zal na verschijning aan elk der leden worden toegestuurd. Daarna wordt het volgende raads besluit genomen De Raad der gemeente Bloemendaal, Gezien een schrijven van de woning bouwvereniging „St. Jozef" te Voge lenzang, houdende het verzoek machti ging te verleenen om te haren behoeve aan te koopen pl.m. 7700 M2. grond, gelegen langs den Vogelenzangscheweg Overwegende, dat te Vogelenzang groote behoefte bestaat aan arbeiders woningen Overwegende, dat tegen inwilliging van het verzoek der woningbouwver- eeniging „St. Jozef", dat in het belang der volkshuisvesting is, geene bezwaren bestaan Besluit, Burgemeester en Wethouders te machtigen 1. om aan te koopen pl.m. 7700 M2. grond, toebehoorende aan Jhr. L. G. Boreel te Vogelenzang, kad. bekend gemeente Bloemendaal sectie D, No. 1494 ged., 1489 ged. en 1473 ged., tegen den prijs van f 6920.voor de perceelen 2 tot en met 6 en van f 5820.voor de perceelen 7 tot en met 13, exclusief onkosten; 2. om die gronden, als zij door aan koop eigendom der gemeente ge worden zijn, tegen den kostprijs plus onkosten weder in eigendom over te dragen aan de woningbouwver- eeniging „St. Jozef" voornoemd, onder nader door hen te stellen voorwaarden. Aan de orde is daarop het volgende ontwerp-raadsbesluit De Raad der gemeente Bloemendaal; Gezien een schrijven van de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschap pij dd. 21 Juli 1919, houdende het ver zoek om wijziging van artikel 13 der bij Raadsbesluit van 18 Juli 1912 aan die Maatschappij verleende vergunning tot het aanleggen en exploiteeren van een tramweg over den Zijlweg, vanaf de gemeentegrens en den Bloemendaalsche- weg, tot aan den overweg van de spoorbaan HaarlemZandvoort Gehoord het voorstel van Burgemees ter en Wethouders Besluit Artikel 13, I, van vorenbedoelde ver gunning te wijzigen als door de Maat schappij wordt verlangd en dit mits dien te lezen aldus Het maximum der vrachtprijs voor het vervoer van reizigers binnen de grenzen der gemeente zal zijn voor een rit zonder overstappen 10 cent. De heer Noorman wijst erop, dat in de exploitatie-rekening der N.Z.H.T. niets voorkomt, dat deze tariefverhooging van 33Vs pCt. wettigt. Ook zou spreker, alvorens die verhooging goed te keuren, eerst eens willen weten welke de ar beidsvoorwaarden bij die maatschappij zijn. De heer Van Kessel heeft ook bezwaren tegen die verhooging. Hij zou eventueele inwilliging ervan afhan kelijk willen stellen van een voorwaarde, n.l. deze: dat de maatschappij twee- ritten-kaarten van 15 cent invoerde. De maatschappij heeft natuurlijk grooter onkosten dan vroeger, maar ook grooter inkomsten; het vervoer is met 'n 100 pCt. vermeerderd. De Voorzitter zegt den indruk te hebben gekregen, dat de tariefverhoo ging noodig was voor de maatschappij. Men is nu gekomen aan de behan deling van het navolgend ontwerp- raadsbesluit: De raad der gemeente Bloemendaal Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders dd. 6 Augustus j.l., het advies der Gezondheidscommissie dd. 19 April 1918 en het rapport van den gemeente-architect dd. 18 Juni 1918, strekkende tot onbewoon baarverklaring van de woningen: Brederodeweg 50 en 52, Rollandspad 2, 4, 17, 19, 21, 23, 25, 39, 41, 43, 45. 47, 49 en 51, Rollandslaan 1, 3, 6, 8 en 10, Houtvaart 34, 36, 38, 40, 52, 54 en 56, Marcelisvaartpad 3, 5, 7 en 9; Gelet op artt. 11, 13 en 18 der Woningwet Overwegende dat voormelde wonin gen ter bewoning ongeschikt zijn Van oordeel, dat deze woningen niet door het aanbrengen van verbeteringen in bewoonbaren staat zijn te brengen; Besluit 1. bovengenoemde woningen onbe woonbaar te verklaren 2. te gelasten, dat die woningen, indien bewoond, moeten ontruimd zijn bin nen één maand, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voorziening tegen deze onbewoonbaarverklaring is verstreken of dit besluit is ge handhaafd. De heer Van Kessel kent deze woningen van nabij. Een 12-tal van de bewoners slechts gaat over naar de nieuwe huizen aan de Rampenlaan. Onder de overblijvenden zijn o.a. men- schen van 70 80 jaar. Men kan dezen toch maar niet op straat zetten. Andere woningen immers zijn er niet. Hij wil den ontruimings-termijn verlengen, maar het dan zoo regelen, dat de woningen zoodra ze verlaten zijn, ook onmiddellijk onbewoonbaar worden verklaard. D r. B o r n w a t e r wil de elf ergste, welker bewoners trouwens ook alle een huis aan de Rampenlaan betrekken zul len, dadelijk onbewoonbaar verklaren en een beslissing omtrent de rest aanhou den. Aldus wordt besloten. De onbewoon baar verklaarde woningen zijn Rollandspad '4, 19, 23, 25, 45, 47 en 49Rollandslaan 1 en 3Houtvaart 38 Marcelisvaartpad 3. Aan de beurt is nu „toekenning van een bijlage aan het gemeentepersonee! en handhaving van den vastgestelden kindertoeslag". De Voorzitter meent, dat dit punt beter door de nieuwe commissie kan worden ter hand genomen. De heer Noorman echter meent, dat het heel wel thans kan worden ge daan. De Voorzitter herinnert er aan, hoe een voorstel van de heeren Noor man en Schulz spreekt van f 200. uitkeering in eens aan elk lid van het gemeente-personeel en f 1.per week voor elk kind beneden 16 jaar. Het voorstel van B. en W. was, den onlangs gegeven duurtetoeslag van terugwer kende kracht te doen zijn, waardoor'den betrokkenen eveneens een som ineens gegeven worden zou, in dat geval ten bedrage van ongeveer f 6000.— samen. Het voorstel der heeren Noorman en Schulz zou de gemeente op circa f 11.600.komen te staan. De heer De Waal M a le f ij t vindt het onbillijk, de gemeente-werklieden, die toch al meer verdienen dan de par ticuliere arbeiders, nog een extra som ten geschenke te geven. Hij zou liever aan alle ingezetenen, die daarvoor in aanmerking komen, wat geven, door hun b.v. goedkoop sommige levensbe hoeften te verstrekken. De heer Schulz antwoordt, dat een werkgever (hier de gemeente dus) in de eerste plaats een zekere verant woordelijkheid draagt voor zijn eigen personeel. Dat dient een menschwaardig bestaan te hebben. De heer De Waal Malefijt meent dat ze dat hebben, en die klachten over nood vaak overdreven worden. De heer Hogenbirk is niet voor het geven van groote sommen ineens aan een arbeidersgezin. Hij betwijfelt trouwens of die achterstand altijd zoo groot is. De loonen dienen goed te zijn, opdat de arbeiders er behoorlijk van leven kunnen. Maar di^ommen ineens, zooals die op verscheidene andere plaat sen gegeven worden, keurt hij niet goed. De heer Van Kessel heeft zich geërgerd aan de uitdrukkking „onbillijk" van den heer De Waal Malefijt in dit verband. De loonen, door Bloemendaal betaald, zijn trouwens heelemaal niet zoo hoog als die wethouder het wil doen voorkomen; Heemstede, Zaandam, het arme Schoten betalen veel meer dan wij. Alle levensbehoeften zijn duurder. Laat de gemeente hare salarissen al thans eenigszins daarmede in verhouding brengen. De heer Hogenbirk, die uit den loop der discussie bemerkt, dat met aanneming van het nieuwe voorstel, dat van B. en W. vervalt, voelt al meer voor de uitbetaling der som ineens. De heer Teding van Berkhout js hier en daar met den verneemstok uitgegaan en heeft de overtuiging ge kregen, dat een som van f 200.ineens niet te hoog is. De Voorzitter heeft opgemerkt, dat verscheidene raadsleden het nog niet met zichzelf eens zijn, en zou behande ling van dit punt tot volgende vergade- ding willen uitstellen. De heer De R o o is voor behande ling in deze zitting. Na eenige discussie wordt bepaald dat uitgesloten zijn de schoonmaaksters, de verloskundige, en nog een enkele die voor uitbetaling van f 200.ineens niet in aanmerking komthet bedrag zal voor hen door B. en W. worden be paald. Dit besluit is er met algemeene stem men doorgegaan. De kindertoeslag zal later bij de begrooting worden behan deld. De jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger worden gewijzigd in den geest als door de af- deeling Noord-Holland van den Bond van Gemeente-ambtenaren voorgesteid. De heer De Haas krijgt zijn huis van de gemeente wederom in huur, ditmaal voorloopig voor een halfjaar. Dr. Bornwater grijpt de gelegen heid aan, om een balletje over den bouw van een nieuw raadhuis op te werpen. De heer Berkhout wil daarmee nog niet zoo'n haast maken, want stel je voor, dat we geannexeerd worden, zegt hij. De heer B ij v o e t zegt, voor dat spook der annexatie heelemaal niet bang te zijn. Het laatste punt der agenda vast stelling eener verordening betreffende de gemeentelijke burgerwacht wordt daarna nog goedgekeurd, en daar de rondvraag niets van beteekenis meer op levert, is hiermede de openbare ver gadering ten einde. Ze had ongeveer vier uren geduurd. Als het kwade u bedroeft, laat het goede u dan ook verheugen. RACINE. BL.OE3I ENDAAE. Het ophanden zijnde Kin derfeest te Bloemendaal. - Woensdag 1.1. vergaderde de veree- niging „Koninginnedag" met eenige be langhebbenden in Café „Vreeburg" al hier teneinde het aanstaand kinderfeest, waarvan wij in ons vorig nummer spra ken, voor te bereiden. Opgeroepen voor deze vergadering waren de Commissarissen van „Koning innedag": de heeren K. Tinholt, C. van Willigenburg, G. de Groot, A. E. Beek man, W. F. Bijvoet, H. L. van Beuse- kom en J. J. van Kempen, terwijl uit- genoodigd waren de dames Barger en Gratama en de heeren S. A. Wilson, A. J. Meijerink en P. A. Kok. De da mes Barger en Gratama en de heer Van Kempen waren verhinderd, De vergadering wordt geopend door den heer Bornwaterdeze deelt mede dat „Koninginnedag" voor de a.s. feest viering fl.per kind beschikbaar stel de. Bedoeld is, dat de vier Bloemen- daalsche scholen gezamenlijk zullen feest vieren. Als datum wordt bepaald Zaterdag 20 September. Het aantal kin deren bedraagt 700. (De kinderen der bewaarschool vieren hun eigen feestje, waarvoor „Koninginnedag" f25.be schikbaar stelde.) De heeren Van Beusekom, Bijvoet en Beekman zullen een terrein uitkie zen genoemd worden de terreinen langs den lagen D. en D. weg, het veld van den Bond voor Lichamelijke Ontwikkeling, het Hockey- en het Voetbalveld. Het Centraal bestuur van „Koningin nedag" trekt zich, nu de zaken zoover gevorderd zijn, terug, een Commissie wordt benoemd voor de uitvoering. Als Voorzitter dier Commissie wordt de heer H. H. Bijvoet, als Penningmeester de heer Van Willigenburg, en als Secreta ris de heer IJzerman gekozen. De Com missie wordt bijgestaan door een on derwijzer-afgevaardigde van elk der scholen. Neder 1, Vakbond van Ver plegende n. Door het bestuur van de afdeeling Bloemendaal van den Ne- derlandschen Vakbond voor Verplegen- den, is aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een adres gericht, waar- OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2