Alle soorten TURF OlBlÉI. KAMERS VIOOLLES 1]S MEIJER's DUITSCHE ENCYCLOPEDIE, Sigarenmagazijn „AMSTERDAMSCHE POORT" Telefoon 1952. Prijscourant GEOPEND n.v. Brandstoffenhandel J. VAN VESSEM, Kleverparkweg 10. Filiaal Bloemendaal Kinheimweg 4. Ie kwaliteit Boter Speculaas a 28 cent per ons. 2e kwaliteit Speculaas a 18 cent per ons. Gemeubelde Etage te Bloemendaal. De Boeken en de Leermiddelen Te koop aangeboden: 19 deelen. Te bevr. Bureau v. d. blad. Schotersingel 131 bij de Ostadestraat. Firma C. KUIJER. Bij C. BOOIJ, Drogisterij Fa. DE BIE BIERSTEKER v.h. N. VAN BREEMEN Co. Vanaf heden weder verkrijgbaar firma Kleynenberg en Co., P. C. Ak kerman, redacteur O.H.Ct.. G. van Waard onder-administrateur der Tuberculose- Vereeniging. Na trekking bleek de gelukkige te zijn de houder van het nummer 444. Deze persoon kan zich aanmelden om met den heer Fokker een tochtje door het luchtruim te maken. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. Het Boek der Koningin. Van bui ten maakt dit boek al dadelijk een goeden in druk; de band van Lion Cachet oranje-wit is pakkend. Ook de uitvoering van het ge- heele boek is verdienstelijk; zij doet de druk kers Enschedé Zonen, de papierfabriek van Gelder Zonen, den cliché-makers Roeloffzen, Hübner en Van Santen, den binder Elias P. van Bommel en de uitgeefster, de maatschappij „Elsevier", alle eer aan. Daar niet van.... Met den inhoud is het eenigszins anders ge steld. Niet dat daar niet heel wat in zou staan, wat den maker ervan eer zou aandoen. Inte gendeel, er zijn verscheidene ontboezemingen, toasten en korte voordrachten, politieke, econo mische, en nationalistische betoogen in te vin den, die den schrijvers vermoedelijk tot eer strek ken, maar..., toch de oogst is niet wat men wel van zoo'n aanstaand „Standaardwerk" verwach ten mag. Dit boek toch wil zijn een bundel „Gedachten en beschouwingen, en voortbreng selen van beeldende kunst en toonkunst", door Nederlanders na het einde van den wereldoorlog H. M. Koningin Wilhelmina aangeboden op 31 Augustus 1919". Welnu, afgezien van verschei dene min of meer verdienstelijke bijdragen, daareven door ons genoemd, kan men zeggen dat dit boek geen weerspiegeling is van het huidige tijdperk van beschaving, kunst en we tenschap in Holland. Er hebben heel wat menschen van naam aan meegewerkt, maar helaas, hoe velen missen wij er. Waar zijn de dichters Boutens, Henriette Roland Holst, van Eeden, wijsgeeren als Bolland, van den Bergh van Eijsinga, Bierens de Haan, e. a. de beeldhouwers Mendes. Altorf enz.? Waar de architecten Bolage, van der Meij, de Klerk, e. a. Waar de schildersMaar neen, dat het boek op lange na geen beeld van dit tijdperk onzer beschavings-geschiedenis geeft, zeiden we al. Een gemeenplaats van het jaar nul van Van Deijssel, een min of meer banaal woord van K1oo8, een dozijn regels zonder kraak of smaak over vaderlandsliefde van Marcellus Emants, een verhaaltje-van-niks van Jan Feith, een kinderachtige anecdote, zoowaar nog seri eus bedoeld, van den letterkundigen uitgever L. Simons,verscheidene reproducties van min of meer onbelangrijke schilderijen, teeke- ningen, etsen, maar ook een fraaie teekening van Toorop, een pakkend terra-cotta van Wil lem Brouwer, een mooi schetsontwerp van Kromhout, een ets van Witsen, een brons van Zijl, een uitmuntend stukje proza van Ina Bou- dier-Bakker, een aardig vers van Top Naeff,.. en nog veel anders zonder twijfel, dat op zichzelf wel onze belangstelling wekken kan. Voor menig mensch is er in dit boek heel wat te grasduinen, al was het alleen maar om eens na te gaan, hoe die en die bekende persoon lijkheden over de Koningin, over den vrede, over Holland en zoo denken. En wij vermoeden dan ook wel, dat het boek spoedig zal zijn uitver kocht, misschien is het dat al op hetoogenblik dat dit nummer van ons blad verschijnt, want de uitgave komt ten bate van het Nationaal Zeemansfonds, dus ten goede van de nagela ten betrekkingen van tengevolge van den oor log verongelukte Nederlandsche visschers en zeelui,nu, en alleen daarom moet iedereen er al een exemplaar van koopen, dunkt ons. LETTEREN EN KUNST. iets over Maxim Gorki. Het is steeds weer belangrijk van en over dezen grooten Russischen schrijver te lezen. Het is nog niet zoo lang geleden dat zijn jeugd herinneringen in een der dagbladen als feuille ton verschenen. Onlangs nu werden zij ook in boekvorm uitgegeven bij van Holkema en Wa- rendorff te Amsterdam„Mijn Jeugd" is de titel. In deze bladzijden verhaalt Gorki ons op de meest onomwonden wijze van zijn vreeselijk lijden als kind en jonkman, en het grenst aan het ongeloofelijke wat men daar zoo al leest omtrent de verhoudingen daar in dat geheim zinnige, vreemde Rusland. Mishandelen, stelen, liegen het is schering en inslag in Gor ki s omgeving. De knaap zelf wordt door zijn grootvader, bij wien hij inwoont, zóó geslagen, dat hij er dagen lang ziek van is. Grootvader heeft be rouw, brengt hem lekkers en speelgoed, maar de schrijver deelt ons mede dat hij sedertdien voor zijn geheele verdere leven een onover winlijke schuwheid en wantrouwen jegens menschen koestert. Het huishouden der groot ouders gaat hard achteruit. Beiden raken aan den drank verslaafd en nu gaat het nog veel sneller bergafwaarts met hen. Al tijdens hun welstand en niettegenstaande grootvader een man van eenig gezag was, bleek hij het niet zoo nauw te nemen met de moraliteit. Hij liet een knecht voor hem naar de markt gaan met vijf roebels en prees den man uitbundig als hij thuis kwam met voor meer dan vijftien roebels waar in zijn slede, d.w.z. met gestolen goed! Later, als grootvader niets meer heeft en zijn vroegere vrienden hem geen onder steuning meer geven, gaat de jonge Gorki uit stelen. Hi) neemt planken weg van de hout- werven, samen met andere jongens. Het is in deze sombere familie trouwens alles misdaad en afgrijselijkheid. Zijn grootvader, ooms, stiefvader, het zijn allen lui die het zoo nauw niet nemen, en te midden van oneerlijk heid, list, vunzigheid, ziekte en armoe wordt deze groote Rus tot mensch, en welk een menschEr is niets zoo schrikkelijk of hij heeft het in zijn nabijheid gezien van aange zicht tot aangezicht. De stiefvader van Gorki, de tweede man zijner moeder, verbrast zijn geld; dan wordt hij administrateur op een tabriek, waar de werklieden met bons voor levensmiddelen, kleeren, en verdere levensbehoeften in plaats van met geld betaald worden. Deze maatregel kan wel genomen zijn om hen, die de waarde van geld niet hebben leeren kennen, daar ve len nog lijfeigenen zijn geweest, uit de handen van woekeraars te houden. Hoe dit zij, het systeem blijkt voor Rusland niet te deugen, want de administrateur koopt den arbeiders hun bons af voor precies zoo weinig geld als hij geven wil en maakt zich zoo, voor bijna niemendal, meester van de goederen, die de fabrikanten voor hun werkvolk hebben inge slagen. Hij wordt weggejaagd, maar krijgt wel dra weer een andere betrekking. Ook deze Rus ranselt zijn vrouw en trapt haar. Gorki is daar eens getuige van, neemt een tafelmes en brengt er zijn stiefvader een lichte wonde mee toe. Als het zoover komt, dat die kerel ook Gorki's moeder bedriegt, kwijnt deze weg. Toen de moeder haar einde zeer nabij wist, verlangde zij haar man nog eens te zien. Want hij had weer een betrekking gekregen en woonde met zijn vrouw bij zijn schoonmoe der in. Gorki moest hem gaan roepen. Buiten zijn schuld bleef hij lang weg. Toen hij thuis kwam, moest hij zijn stervende moeder een lang mes aangeven. Zij sloeg hem met het plat op de hand, totdat het mes uit de hand viel. Kort daarop stierf zij. Grootvader weet nu niet beter te doen dan zijn kleinzoon te beduiden dat hij hem „niet aan zijn horlogeket ting kan dragen" en niet langer te eten wil geven. Hij stuurt zijn kleinkind de wereld in Veel van de slechtheid der lagere bevolking, zooals wij die in Gorki's boek beschreven vin den, heeft in ruime mate haar tegenwicht (en oorzaak en verklaring grootendeels in de liederlijke laagheid, waarmede het volk vóór de afschaffing der lijfeigenschap door de „hoogere" standen behandeld werd. Zoo verhaalt Gorki ons o.a. hoe gravin Tatiana Alexiefna zich vermaakte door haar lijfeigenen, (mannen en meisjes) te laten geeselen. Zij ging daarnaar zitten kijken, gekleed in een witte japon, met een lichtblauw zijden doek om het hoofd en zetelend in een grooten, rooden armstoel. Voor beul fungeerde een zwakzinnige reus, Kristofo- rus, die zijn vak zóó goed verstond dat Tatia- na's vrienden hem vaak terleen vroegen en kregen om hun lijfeigenen te geeselen. Na tuurlijk, de vrouwen op minder kiesche manier! Eens had Tatiana's kok een vischpastei verkeerd klaargemaakt. Zij dwong hem het gerecht heelemaai zelf op te eten. De man werd er ziek van en de verteller, zelf gewezen lijfeigene der gravin, vond dit heel geestig. Zulke toestanden en de herinnering eraan zijn niet geschikt om een volk in zijn z. g. „lagere" groepen te veredelen. En jammerlijk is het lijden van den jongen Gorki, verlossend en schoon is echter het werk, dat zijn levens taak later geworden is. Hij heeft alle leed gekend en als geen ander weet hij ons te roeren met den wel diepst menschelijken klank zijner stem, wanneer hij over zijn gekwelde medemenschen spreekt en in ons diepste we zen liefde en medelijden wakker roept. Onder de groote Russische schrijvers is Gor ki een der grootsten. TOGNEEL,. Stadsschouwburg. HELDEN, BI ij spel van Bernard Shaw, do or de K.V. „HET NED. TOONEEL". We zijn Donderdagavond nog weer eens naar Shaw's allereenigst blijspel wezen kijken en luisteren. Toen hetzelfde stuk „arms and the man" voor eenige jaren onder den naam „Te Wapen" hier gegeven werd, waren wij ook al eens van de partij, en hebben ons kos telijk vermaakt met de dolle bedenksels van den toch nog maar altijd ongeëvenaarden Shaw. Donderdagavond genoten wij al niet veel minder. Shaws humor is van zoo'n goeden aard, dat hij bij de tweede kennismaking er op wint. Hun, die dat stuk nog niet zagen, kunnen wij raden er heen te gaan, en die het reeds ken nen, behoeven niet bang te zijn, dat het voor den tweeden keer hun niets meer doen zal. De heele dwaze situatie, de leuke zin- en on- zinspelingen, de felle voor-den-gekhouderij van Shaw, het is alles te zamen 'n uitmuntende satyre op malle militaire toestanden., in Bulga rije natuurlijk. Het was een avond van echte genoeglijkheid. Gemeentelijk Distributiebedrijf. Bonboekjes. Bon D 35. 3V2 ons Suiker Kinderbon No. 8. 3V2 ons Suiker geldig van 13 t.e.m. 19 September. Bon D 36. 3V2 ons Suiker Kinderbon No. 9. 3x/2 ons Suiker. Broodkaart. 109e tijdvak bruingekleurd geldig van 10 t.e.m 18 Sept. 110 tijdvak blauw van 19 t.e.m 27 Sept. 111e tijdvak oranje van 28 Sept. t.e.m. 6 Oct. 112e tijdvak van 7 t. e. m. 15 Oct. Rijstbons voor zieken e n zw akken zullen worden uitgereikt op 15 Sept. e.k. Voor Overveen en Aerdenhout in het Levensmidde- lenburean van 9—12 uur v.m. Voor Bl'daal in den Politiepost, Kleverlaan van 9—12 uur v.m. Voor Vogelenzang ten huize van W. Lokerse van 9—12 uur v.m. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de rijst nog niet aangekomen is doch ieder oogenblik verwacht wordt. De prijs is 29 cent p.p. De Bons moeten toereikend zijn t. e. m. 31 Oct. e.k. Wi tbro o d p r ij ze n zijn per K.G. 40 cent 400 gram 16 cent. 200 gram 8 cent. BURGERLIJKE STAND Bloemendaal. Van Vrijdag 5 tot en met Donderdag 11 Sept. Geboren: d. van F. J. W. Terwee en M. Cassee; d. van H. F. J. Keip en M. G. Duijvis. Ondertrouwd: M. van Rhijn en L. W. Wolterbeek. Getrouwd; E. H. de Clercq en W. C. van HoutenJ. C. Schreuder en L. K. C. Krüger. Overleden; E. Be!, 76 j. J. Keijzer, 73 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis na bij Santpoort J. Al, 70 j. KERK-AGENDA. ZONDAG U Sept. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Ds. M. G. Blauw, pred. te Schoten. Voorm. 10 uur Jongeliedensamenkomst in het gebouw „Maranatha" de Heer Korff, van Amsterdam. Nederl. Protestantenbond Afd. Bloemendaal. In hetgeb. der Bloemendaalsche schoolvereeni- fing v.m. 10.30 uur, Ds. Tj. van der Ploeg te aandam. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, 5 uur n.m. dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „De rust des geloofs", (Hebr. 4 3). Evangelisatie Santpoort v.m. 10 uur Ds. Faber, van Sloten. HAARLEM. Rel. Soc. Verbond afd. Haarlem, „de Nijver heid" Jansstraat. Zondag 14 Sept.'s morgens 10.30 uur. SprekerDs. Kruijt te Utrecht. Onderwerp„Ik zal u rust geven". Bloemendaal. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bijA. Wesseling, Duin- lustweg 28 Overveen, een zilveren collier; J. Metzelaar, Militaireweg 15 Overveen, een bril; Blankwater, Tetterodeweg 17 Overveen, een zakmes; J. G. van Kessel, Rollandspad 29 Overveen, een sleutel van een lipsslot; Post kantoor te Bloemendaal, een Vulpenhouder; P. H. de Liefde, Klein Heiligland 75 zwart Haarlem, 21 dominosteenenZwakman, Post kantoor te Bloemendaal, een etui met schrijf- benoodigdhedenaan het bureau van politie te Overveen, een sporthemd, een mand, inhou dende eenige struiken andijvie en pereneen lorgnet. Komen aanloopen bij Fonteijne. Bosch laan 29 Bloemendaal, een licht bruine hond. Verloren voorwerpen. een fantasie broche, een motórboek, een bruin lederen portemonnaie, een abonnement N.Z.T. M., een envelop inhoudende een vaccinatiebe wijs, een vulpenhouder, een gouden dameshor loge. ADVERTENTIËN. Te huur gevraagd in Bloemendaal of omgeving. AdresKOK, Machine-zetter ter Drukkerij EIKELENBOOM TIMMER, Bloemendaal. 9 BLOEMENDAAL. met KEUKEN te huur. Te aanvaarden 1 of 15 October- Brieven letter T, Bureau van dit blad. 8 Adverteert in dit blad. LIDE MEIJER, einddiploma Conservatorium, Amsterdam, geeft les in Viool- en Ensemble- spel Muziekgeschiedenis. AdresFrans v. Mierisstraat 16, Amsterdam. 10 voor de verschillende verkrijgbaar bij Boekhandel P. STINS Pz. Telefoon 5045. Geïmporteerde Sigaretten. Geïmporteerde Sigaren. Luxe en eenvoudige verpakking. Verzendhuis naar alle landen. Vraagt onze INSULINDE-serie (Hollandsche Havana 1). Regalia 14 cent, Regalia Roijal 15 cent. Marca Preferida 15 cent. Flor de Habana 175 cent. Regalia Imperial 175 cent. Flor Especial 20 cent. Prijs per serie, 6 kisten (300 stuks) f 48. Franco huis. SIGARETTEN. High life, Vafiadis, Pangalos, Teofani, Lucana, Jenedjeh etc. (Engelsche Tabakken). 100 AANBEVELEND, Rundvleesch. Gehaktf 1. Lappen- 1.25 Rosbief- 1.40 Biefstuk- 1.60 Haas- 1.70 Varkensvleesch. Lappenf 1.70 Karbonade- 1.70 Filet- 1.80 Fricandeau- 1.80 Kaifsvleesch. Gehaktf 1.10 Lappen- 1.10 Karbonade- 1. Fricandeau- 1.40 Biefstuk- 1.50 Barrevoetstraat 17, Tel. 1489 HAARLEM. 30 5 BARREVOETSTRAAT 5. Billijk adres voor Chemicaliën, Drogerijen, Specerijen, Verband- stoffen en verder alle artikelen voor dagelijksch onderhoud. 20 Fa. DE BIE BIERSTEKER. Hoofdkantoor: Bakenessergracht 78, Tel.70. Filiaal: Schouwtjeslaan 23, Tel. 848. 40 00 HOOGACHTEND, j_ VAN VESSEM.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 7