„FEMINA", Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer HANDELSDRUKWERK VICTORIA-WATER. Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer Dames! eene jaarlijksche bijdrage de verwezen lijking daarvan helpen bevorderen. De omzendbrief is geteekend door de dokters uit onze gemeente en verschei dene dames-ingezetenen. Gaarne wekken wij een ieder op aan dit uitmuntende doel mee te werken. Wie zich tot heden nog niet heeft laten inschrijven voor de invaliditeits wet, kan zich ter inschrijving vervoe gen bij den heer J. D. Toebes, Zomer- zorgerlaan 2 (tijdelijk adres), na dien datuin Bloemendaalscheweg 235, Over- veen. Tuinbouw-cursus te Bloe men da al. De AfdeelingBloemendaal- Velsen der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde opent in October een Cursus in Tuinbouwkunde voor mingevorderden. De kosten voor deze cursus bedragen f 2.50 per jaar. Aanmelding met opgave van leeftijd wordt voor 21 September verzocht bij den heer D. KUIPER, Kleverlaan 32, Bloeinendaaal. Een Haarlemsche loopjongen had zijn fiets in den tuin van mevrouw M, aan den Midden D. en D. weg laten staan. Hij had dit niet moeten doen, want de fiets werd gekaapt. Woensdag ontstond er door onvoor zichtigheid een brandje in de duinen aan den Hoogen D. en'D. weg. Voorbij gangers bluschten het vuur nog intijds. De Staatscourant bevat de statuten der Bloemendaalsche Padvinders-afdeeling „De Zwarte Pijl". VOGELENZANG. Ten nadeele van den heer J. Hulse- bos, alhier, zijn elf kippen gestolen. SANTPOORT. Nieuwe woningen. Maandag zijn de nieuwe huizen der R.K. bouw- vereeniging aan de Jan Gijsenvaart be trokken. Het bouwblok maakt een goede indruk, men beklaagt zich echter, dat de bestrating nog niet gereed is, een euvel, dat spoedig verholpen dient te worden. VAN HIER EN DAAR. Abonnements-Concerten. Op de door het Concertbureau Hans Augustin in den Schouwburg Jansweg te Haarlem georganiseerde Abonnements concerten, zullen optreden 25 October het beroemde Hongaarsche Strijkkwartet, 5 Januari de groote Deensche zangeres Birgit Engell, aan den vleugel Louis Schnitzler, 12 Februari de voortreffelijke violiste Irene von Dubiska en 1 Maart Frankrijks beste Strijkkwartet Quatuor Poulet uit Parijs. De ouderdom der brillen. De eerste bril is waarschijnlijk omstreeks 1285 in Italië uitgevonden en vandaar over Europa verspreid. In 1483 lezen we reeds in de kronieken van een brillen makers-ambacht. Deze brillenmakers waren meest reizende Joden, die waar schijnlijk ook vanuit Italië den bril ver spreid hebben. Meestal verkochten zij behalve brillen nog andere koopwaar, die met groote reclame werd aangeprezen. Brillenwinkels kende men toen nog niet die kwamen eerst veel later in de mode. Een duel. Uit de „Nieuwe Groene" „De hoofdredacteur van een Italiaansch blad ontving op zekeren dag het volgend schrijven„Mijnheer. Men zendt geen getuigen aan een schurk zoo als gij zijtbij deze geef ik u een klap. Wees zoo goed uzelf bijgevolg te be schouwen als door mij op beide wangen geslagen, en wees dankbaar dat ik mij niet van mijn stok heb bediend om u af te rossen". Daarop antwoordde de ander: „Onvergelijkelijke tegenstander. „Mij aansluitend bij Uw verzoek, zeg ik U mijn oprechten dank voor de twee tot mij gerichte schriftelijke oorvijgen inplaats van slagen. Ik dood u in gedachten met een kanon. Beschouw u als overleden. Ik groet uw lijk Tegen den woningnood. Te Berlijn is een verplichte inkwartiering van woningloozen, waarmede een strenge verplichting tot aangifte van ongebruiket gedeelten van woonhuizen verbonden is, ingevoerd. Ook de meubels moeten eventueel ter beschikking worden gesteld. Luchtdienst. Naar wij ver nemen is hier te lande de eerste geregel de wekelijksche luchtverkeersverbir,- ding tusschen Nederland en Engeland geopend. Deze dienst behoort aan de British Aerial Transport Company en wordt hier te lande georganiseerd door de heeren Koolhoven, Colijn en Van Doorninck. Het type toestel, dat hiervoor is uitgekozen, is de op de E. L. T. A. welbekende B. A. T. limousine. Als Vertegenwoordigster der B. A. T.-maat- schappij treedt op de maatschappij Cobor te Bilthoven, alwaar plaatsen besproken kunnen worden. Verveling. Niet onaardig is de volgende ontboezeming over dit onder werp, door ons aan een Parijschen brief in „De Telegraaf" ontleend: Voor den pessimistischen wijsgeer is blijkbaar het leven alleen dragelijk wan neer wij nu en dan vergeten dat wij er zijn. De merkwaardigheid is, dat de som der algemeene verveling deze prikkel op onze ontdekkings-tochten naar de vergetelheid vermeerdert naar-mate de hoeveelheid algemeene verstrooiing toeneemt. Hoe méér vermakelijkhedenjazz-band. fox-trott, turkey-step, „hesitation valse" cinema de bioscoop is de „hesitation valse" van den armewedrennen, vliegtochten en openbare executies, hoe doelloozer en lediger wij de wereld om ons heen vinden en hoe sterker wij ons voelen aangetrokken door den afgrond van het onbekende Enfer ou Ciel, qu'importe Au fond de l'Inconnu, pour trouver du nouveau het nieuwe dat ons, wie weet misschien elders wacht. De Vergetelheid is een halte op den weg naar het niet-zijn, En de Verveling is een schatting, door de beschaving opgebracht aan de Natuur. De natuur-mensch verveelt zich nooit. Op voorwaarde dat hij in zijn oor spronkelijke omlijsting en in zijn sfeer blijft, en zijn zeden, gebruiken en ge woonten behoudt. Zichzélf en ènderen vervelen doen Boschnegers en Alfoeren met stern-recht en kaplaarzenChineezen in smoking en met afgeknipte haar-staartenSamo- jeeden, die hun dorst met rhum in plaats van met walrustraan lesschen christelijk- historische Amboineezenmarxistische Kaffers; zee-lieden aan den walAlpen- gidsen op zee; de Friedens-kaiser op Amerongen De gevolg-trekking laat aan vroolijk- heid Alles te wenschen over RL'ZIEK. Kathleen Parlow. De bekende violiste Kathleen Parlow, die tengevolge van de tijdsomstandigheden de laatste jaren niet meer in ons land optrad, komt binnenkort onder directie van haar impresario Felix Augustin een tournée door Nederland maken. Tot heden zijn de volgende concerten vastgesteld24 Sep tember Apeldoorn, 25 Zwolle, 27 Hilversum, 29 Amersfoort, 1 October Amsterdam, 3 Haarlem, 7 Bussam, 9 Utrecht, 13 Rotterdam, 14 Middel burg, 15 Delft, 21 en 22 Groningen (Muziek- vereen.), 23 Assen, 24 Hengelo, 26 Deventer, 27 Zutphen, 29 Den Haag, (Residentie-Orkest), 30 Leiden, 31 Dordrecht, 10 November Venlo. 12 Breda, 13 Tilburg, 17 Nijmegen, 18 Arnhem,. De begeleiding heeft weder onze bekwame pianist Louis Schnitzler op zich genomen. TOONEEL. Stadsschouwburg. N. V. Tooneelver- eeniging, Directeur Herman Heyermans. „Kleine Eyolf", tooneelspel in drie bedrijven van Henrik Ibsen. Dit „Kleine Eyolf", waarvan wij Zondag 1.1. de opvoering bijwoonden, behoort zonder twijfel tot Ibsen's meest pakkende stukken. Het is het verhaal van een kind, dat door nalatigheid van zijn ouders voor zijn leven ongelukkig gewor den is, en door den vader zoo hevig bemind wordt, dat de jaloersche moeder de verzuchting slaakt: gebeurde er maar iets met den jongen, zoodat deze niet meer tusschen ons beiden staat. De knaap wordt door het „Rattenvrouwtje" te water gelokt en verdrinkt. En de gedachte aan het arme kind, naar wiens dood ze verlangd heeft, laat de moeder sindsdien geen rust meer. Overal vervolgen als een stil verwijt haar de oogen van den jongen. En ook de man verwijt haar: liefdeloosheid. Zij verwijt hem op haar beurt al wat er maar aan verwijten gevonden worden kan. En hun leven is één en al twist en ellende. Eindelijk bevrijden zij zich van hun misere door een tehuis voor kinderen op te richten, en een maal zich offerend voor anderen in liefde, hopen zij, eindelijk de zielerust te verkrijgen, die zij in hun vroeger zoo egoïstisch leven nooit hebben kunnen vinden. Het stuk is in zijn somberheid zeer suggestief, en maakte op vele toeschouwers schijnbaar diepen indruk. Het spel was in het algemeen uitmuntend. Rika Hopper, Tilly Lus en Emma Morel, ook Lobo, gaven goed spel te zien en wonnen een welverdienden bijval. LETTEREN EN KUNST. Leonid Andrejef. Wederom is een der grootste levende kunstenaars heengegaan. De Russische schrijver Leonid Andrejef, die sinds eenigen tijd in het Finsche stadje Mustamaki woonde, is van schrik gestorven, toen in de onmiddellijke nabijheid van zijn huis een granaat ontplofte, door Bolsjewistische vliegers ge worpen. Andrejef werd 48 jaar oud; hij werd te Orel geboren. Van zijn werken noemen we De Roode Lach, een ontzettend relaas van den Russisch- Japanschen oorlog. De Gedachte, De Duisternis, De zeven gehangenen, De Dief en verscheidene bundels verhalen, suggestief geschreven, vol van ingehouden weemoed, teeder van toon vaak, doch waarin eensklaps als een fel licht een machtige visie op het menschelijk levens leed schijnen kan. Het ontroerendst van Andrejef is wel zijn edele menschenliefde, die als de zuurdeesem van zijn werk is. Kkthe Kollwitz. Het Pruisische „Kultus- ministerium" heeft Kathe Kollwitz, de bekende etseres, tot professor benoemd. De kunstenares is het eerste vrouwelijke lid van de Berlijnsche Kunstacademie en de eerste vrouwelijke pro fessor onder hare collega's. ONTVANGEN ROEKEN EN BROCHURES. Lentezangen. Bij den uitgever J. B. Wolters te Groningen verscheen een aard ig en practisch muziekbundeltje, „Lentezangen"' geheeten een reeks nieuwe melodieën voor het lager onderwijs en kinderkoorzangen, bijeenge bracht door Gilles van Hees, Onderwijzer te Haarlem en J. G. van Herwaarden, Toonkunste naar te Rotterdam. Deze bundel onderscheidt zich belangrijk van vroeger verschenen soortgelijke verzamelingen. Deze laatste geven toch meestal of compilaties van reeds lang bekende liederen, of het werk uitsluitend van één componist. „Lentezangen" echter bevat 70 liederen, één-, twee- of drie stemmig, die nog nimmer elders gepubliceerd zijn, getoondicht door verschillende componisten, en mag daardoor een oorspronkelijke uitgave heeten. Er was behoefte aan eens iets nieuws. Nieuwe tijden vragen nieuwe muziekmen kan niet altijd alleen de oude liederen blijven zingen, hoeveel goede eigenschappen ze ook hebben. Om in allerlei levensomstandigheden, al naar de stemming wisselt, steeds een lied ter be schikking hebben kan het repertoire nooit groot genoeg zijn. Een groot aantal Nederlandsche componisten werden bereid gevonden een oorspronkelijke bijdrage af te staan, o.a. A. B. H. Verhey, Emiel Hullebroeck, J. P. J. Wierts, George Beijerle, Jac. Bonset, Henri Pielage, Arnold Spoel, Bart Verhallen. De teksten zijn niet vertaald, of opzettelijk voor een melodie verminkt, doch geven een gezonde keur van Nederlandsche poëzie, met groote zorg bijeengebracht. Deze uitgave is voorloopig alleen zonder begeleiding. Om zoowel hen die noten- als hen die cijferschrift onderwijzen of leerden te ge rieven zijn beide noteeringen afgedrukt. Het bundeltje maakt een goeden indruk. ALLERLEI. Een menschelijk skelet van 15000 jaar. Te Oldowaai, in Duitsch- Oost-Afrika is zoo vertelt „De Ge zondheid" een menschelijk skelet gevonden, dat vijftien duizend jaar oud moet zijn. Er werd door de Berlijnsche Univer siteit een expeditie naar Oost-Afrika ge zonden om den bodem te onderzoeken. Bij het opgraven werden talrijke fossielen van allerlei dieren opgegraven, toen plotseling een menschelijk skelet, in goede conditie werd gevonden. De grond er om heen was gaaf, dus moet het skelet zoo oud zijn als die Speciaal ingericht voor het leveren van alle in den kortst mogelijken tijd, tegen billijken prijs Santpoort Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5O03 grondstof en volgens deze berekening daarom 15000 jaren. Er is reeds veel getwist over de vraag, of de dooden daar begraven zijn of wel verdronken. Men beweert dit laatste, omdat de houding waarin men het skelet aantrof, niet overeenkomt met de hou ding, waarin men een doode pleegt te begraven. Hoeveel menschen kan de aarde voeden? De berekening is, volgens het blad „De Gezondheid", als volgt: Het droge aard-oppervlak, wordt naar haar opbrengst-mogelijkheden in drie regionen verdeeld. De eerste afdeeling vormt het vrucht baar land, geschat op 73,2 millioen KM2. Het tweede deel is dat der steppen en graslanden, die door zorgvuldige cul tuur nog tot vruchtbaar land te maken zijn. Geschat op 36 millioen KM2. Het derde deel bevat de zand en ijs woestijnen. Geschat op 10.8 millioen KM2. Volgens deze schatting zou de aarde voedsel hebben voor 6 milliard menschen. Andere schattingen komen tot 8 mil liard en meer. Theoretisch kunnen op één KM2. be woonbare aarde 50.000 menschen wonen. Het levens-elixir.Niettegen staande alle klachten over het moeilijke, dure en zoigvolle leven, is de mensch er toch met hart en ziel aan verknocht en sedert eenwen heeft hij getracht het kommervol bestaan zooveel mogelijk te rekken. En heel wat menschen heb- hen het in dit opzicht ver gebracht. Menschen boven de honderd jaar zijn dan ook niet zoo zeldzaam als men wel eens meentZoo bestaan er, vol gens het blad „De Gezondheid", heele reeksen van honderd honderdtienja- rigen, ja zelfs zijn er in de geschiede nis personen bekend, die 120 140 jaar werden. Zoo heeft Willem Preyer een lijst samengesteld van menschen, van wie historisch bekend is. dat zij zeer oud werden. De Engelsche boer Tho mas Parre, die in den tijd van Karei den Eersten leefde, moet niet minder dan 152 jaar geworden zijn, hij trouw de op 121 jarigen leeftijp voor de der de maal. Zijn landgenoot Jenkins over trof hem noghij bereikte den leeftijd van 157 jaar. De Deen Draakenburg werd 146. Men heeft zich afgevraagd hoe deze menschen toch wel leefden om zulk een ouderdom te bereiken, maar eenig principe is niet tn bespeu ren. De meesten dezer Methusalems waren zelfs niet matig, zij rookten en dronken er lustig op los I Behalve door het zoeken naar een levensregel, heeft men getracht het le ven te verlengen door de wonderbaar lijkste middelen. Het levens-elixir was een der dingen, waar de alchimisten het meest naar zochten en talrijk zijn de kwakzalvers, die beweerden het ge vonden te hebben. Oplichters als de Graaf de St. Germain en Cagliostro maakten een druk gebruik van dit bij geloof. De eerste beweerde door zijn „levensthee" 350 jaar oud te zijn ge worden Ook door bepaalde artsenijen trachtte men het leven te verlengen zoo geloofde men sterk aan de heilza me werking van wijngeest (aqua vita). In Engeland gebruikte men gaarne een OBERLAHNSTE1N. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12 het fijnste Fransche Damesblad, is bij ons kosteloos ter inzage verkrijgbaar Santpoort Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5O03

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2