ijs Beethoven-avond. Een VILLA Huisruiling. Telefoon 5003 Telefoon 5003 Budapester Strijkkwartet MEIJER's DUITSCHE ENCYCLOPEDIE, Meisje-alleen. Dagmeisje, H. G. BOM Amsterdam De Boeken en de Leermiddelen MAANDAG 29 SEPTEMBER SCHOUWBURG JANSWEG J. HENDRIK FORTGENS, Fotograaf, OPNAMEN AAN HUIS. M Electro-Vibrator Te koop aangeboden: 19 deelen. Te bevr. Bureau v. d. blad. TOONEEL. N. V. „Het Hollandsche Tooneel" Dir., Louis de Vries, „Het Duel" tooneelspel van Henri Lavedan. Dit stuk, Donderdagavond in den Stadsschouw burg door ons bijgewoond, heeft zeeraantrek- lijke hoedanigheden. Het gegeven is de strijd tusschen twee broers, de één priester en de ander athëist, om de ziel van een vrouw, die door een ongelukkig leven de waarde van het bestaan nog niet heeft kun nen aanvoelen. De sterk geteekende en in onderdeelen zoo verzorgde figuur van kapelaan Daniël, dien de auteur, geheel ongezocht, woor den van diepe beteekenis doet spreken, be- heerscht het werk en zijn algeheele overwinning door weg te gaan, geeft een schitterende geestelijke oplossing. De athëist, Dr. Morey, gebruikt de veelal voorkomende gemeenplaatsen door zijn tegenstander weerlegd. De levenswijze missionaris, Mgr. Bolène, die door zijn scherp- zinnigen, psychologischen kijk op de menschen het geestelijk-evenwicht bij allen weet te her stellen, wordt ons in zijn volle aantrekkelijkheid geteekend. Het spel was goed en niet het minst dat van den heer Erfman als den Kapelaan. Spel en spelers vonden dan ook een ver dienden bijval. HIIZIEK. Budapester strijkkwartet. Het concertbureau Alphenaar te Haarlem, is erin geslaagd het Budapester strijkkwartet ook te Haarlem te doen optreden. Maandag a.s. zal het in den schouwburg aan den Jansweg een Beethoven-avond geven. Wij kunnen den muziekvrienden gerust aanbevelen, naar deze kunstenaars te gaan luisteren. Ze zijn voortreffelijk. De opvoeding onzer kinderen. Aan een artikel, door Frits van Raalte, den bekenden paedagoog, in het tijdschrift „Panorama' ontleenen wij hier één en ander, dat velen onzer lezeressen en lezers zonder twijfel met belangstelling lezen zullen. Een van de voorrechten, waartoe de natuur aanleiding geeft, is het eerst-geboorterecht. Het eerste kind heeft eenige of veel meerder heid in jaren en nu zijn er wel eens ouders die meenen, dat het billijk is, het oudste kind ook het grootste stuk te geven van een koek en het jongere kind het kleinste. De konse- kwentie eischt, dat men een koek verdeelt in een groot, een middelmatig en een klein stuk, als men die wil verdeelen onder zijn drie kin deren en tot welke dwaasheden men door dit systeem komen kan, is na te gaan, als men zich afvraagt, wat er wel voor het jongste kind zou overblijven, als een moeder een koek onder haar tien kinderen zou willen verdeelen en rekening met den leeftijd houden. De kinderen moeten al vroeg leeren, dat ze niet hun eigen rechter mogen zijn. Als hun door een ander kind onrecht wordt aangedaan, be- hooren ze zich daarover te gaan beklagen bij hun onderwijzer of bij de ouders. Dat is niet alleen noodig, om de kinderen al vroeg te leeren, dat alle eigengerechtigheid en alle recht van persoonlijke weervergelding uit den booze is, maar ook om gevaren te voorkomen. Meerma len is het gebeurd, dat een kind, dat zich wreken wilde over aangedaan onrecht, zijn tegenstan der ernstig wondde en een tiental jaren geleden sloeg een schooljongen te Apeldoorn een an deren jongen, om zich te wreken over een slag zoodanig met zijn klomp op 't hoofd, dat het kind een dag later stierf. Wel moeten de kinderen al vroegleeren.dat eenzelfde recht wordt toegepast, maar dat be- teekent nog geenszins, dat als twee kinderen hetzelfde doen, de belooning of de straf ook dezelfde behoort te zijn. Integendeel, rekening houdende met den leeftijd der kinderen leeren we hun zoo gauw mogelijk, dat niet de daad bestraft of beloond wordt, maar de dader. Als Jan twee sommen van de tien afheeft, moet hij na twaalf uur blijven rekenen, want hij staat bekend als een voortreffelijk rekenaar en heeft dus gebrek aan ijver getoond, maar als Piet er twee afheeft, mag hij naar huis gaan, want hij rekent niet goed en heeft zich be hoorlijk ingespannen om zijn twee sommen af te krijgen. Tegen het beginsel der rechtvaardigheid in de opvoeding wordt op werkelijk schrikwek kende wijze gezondigd; om maar niet te spreken van kinderen, die zonder eenige aanleiding de verschoppeling thuis zijn, wijzen we enkele van dergelijke gevallen aanMientje is mooi en strikjes en linten flatteeren haar extra en ze krijgt die daarom, maar 'Doortje is leelijk en daarom heeft ze ook geen mooie strikken noo dig. Wij zouden zeggengeef Doortje de strikken en beloon het aantrekkelijk uiterlijk van Mientje niet met versieringen. Een ander voorbeeld: Klaas kan goed leeren maar hij is onverschillig. Hij wordt op school verhoogd en krijgt als belooning daarvoor een mooi boek, maar Jeanne, die wel haar best doet, maar niet goed leeren kan, blijft zitten ze krijgt geen cadeautje en wordt nog berispt bovendien. Alsof zij het helpen kan, dat ze niet zooveel aanleg heeft als haar broertje. Een kleine jongen moet voor zijn moeder een boodschap doen. Zijn moeder acht er hem toe in staat, maar het kind verliest onderweg het geld en komt schreiend thuis. Nu zou men zeggen, dat het verliezen opzichzelf voor het kind al straf ge noeg is blijkens zijn verdriet straf, waarvoor eigenlijk? maar de moeder wreekt haar overschatting van het kind op het jongetje zelf, dat met berispingen wordt overladen en er zelfs ook wel eens een paar klappen bij- krijgt. Dat is geen recht, het is zelfs geen on recht meer, het is zuivere tyrannie, misbruik van overmacht, die de moeder zeker niet zou durven .toepassen als haar zoon twintig jaar was, omdat dan zeker het „hebt eerbied voor uw vader en uw moeder" wel eens in het ge drang zou kunnen komen. De ouders moeten al staat het hier wat vreemd eerbied voor hun kinderen hebben, dat wil zeggen, ze moeten het kind rechtvaardig behandelen, wel straffen en ook wel beloonen (in het voorbijgaan worde hier even opgemerkt, dat de opvoeding, vooral die in de school, over het algemeen een veel te royaal gebruik maakt van straffen en een veel te zuinig van belooningen), ze moeten zoo tegen hun kinderen optreden als ze, hun maat. regelen wijzigend naar den leeftijd der kinderen, ook zouden durven optreden als het kind vol wassen was. Uit den mond van een ontwikkel den jongen man, een Indisch officier hoorde ik eens„Ik kan mijn vader niet uitstaan, nu is hij aardig, maar toen ik klein was, was hij een boosaardige tyran". Men kan zich voor stellen, dat het zulken kinderen, groot geworden, moeilijk valt, hun ouders te eeren en het beste dat ouders kunnen doen, is: het hun kinderen gemakkelijk te maken, eerbied voor hen te hebben. Dat wil nu niet zeggen, dat men altijd poeslief en zoetsappig welwillend moet zijn. Zacht waar het kan, hard waar het moet zij de leus en op een harden knoest past een scherpe bijl, de kinderen billijken strengheid als die maar rechtvaardig wordt uitgeoefend. De kinderen zelve moeten leeren, elkander met eerbied en rechtvaardigheid te behandelen, opdat in de toekomst die we tegemoet gaan, het recht de wereld beheersche en niet het recht van den sterkste of de schoone schijn van een liefde, die voor de meesten te hoog ligt. Eerst leere het kind rechtvaardigheid be oefenen, voor de massa is het rechten de besten uit die massa kunnen zich verheffen tot die zedelijke hoogte, waarop opofferingsgezindheid en zichzelfvergetende liefde de plaats van het recht innemen. Maar dat is niet voor het kleine of het grootere kind weggelegd en om het kind te leeren wat recht is, jage men het niet weg, als het zich komt beklagen, maar men onderzoeke het onrecht, waarvan het meent, het slachtoffer te zijn. Borms en Vlaanderen. In „Toorts", het aktivistische weekblad vinden we een uitgebreid verslag van het proces van den Vlaamschen aktivist Dr. Borms, die, zooals ge weet, door zijn Brusselsche rechters wegens „landverraad" ter dood veroordeeld werd. Wij geven hieronder eenige treffende gedeelten van Borms' eigen toespraak tot den Advokaat- Qeneraal „Men heeft gezegd, dat ik gewerkt heb uit financiëel belang, doch ik ben een arm man, en de bladen hebben dat erkend. Men gevoelt dat men deze beschuldiging niet kan standhouden en zegt thans ik heb uit eerzucht gehandeld. Doch mijn leven bewijst dat ik niet eerzuchtig ben geweest. Ik heb een meisje getrouwd uit nederigen stand. Eerzucht? Met mijne ontwikkeling had ik mij zeer goed als franskiljon kunnen opspelen; ik heb gekozen mij tot het Vlaamsche volk te houden, met hen mede te lijden, mede te kampen om het op te heffen". Borms staat uitvoerig stil bij de taaltoestanden in de rechtsspraak, in het leger, in de gevange nis. Daar geschiedde alles in 't Fransch, de be stuurder, de rekenplichtige in de gevangenis te Vorst, kennen geen woord Vlaamsch. Van zijn jeugd af heeft Borms voor het op streven van Vlaanderen gewerkt. Als opvoed kundige kan hij getuigen, dat de ontwikkeling van het Vlaamsche volk slechts mogelijk is in zijn eigen taal. Maurice Barrès, de Fransche schrijver, heeft Metz een tragische plaats ge noemd, want een volk werd er naar hart en geest door de Duitschers vermoord. Men zou met evenveel recht Brussel een tragische plaats hebben kunnen noemen, went ook daar worden de geesten vervormd en de harten vermoord. Borms heeft voor zijn volk hetzelfde gedaan als de Poolsche of Tsjeeksche leiders voor hunne volkeren. Het rekwisitorium dat de ad- vokaat-generaal heeft uitgesproken, zou evenzoo te Praag of Warschau zijn uitgesproken, zoo de Habsburgers hadden overwonnen, zoo het Tsaristische Rusland had blijven bestaan. Borms doet den geheelen taalstrijd sinds 1830 herleven en wijst op de wonde plekken in Vlaanderen en België. Nooit is een wet door de Belgische regeering vrijwillig ingevoerd, wanneer het verbetering der taaltoestanden be trof. Zij waren opgedwongen. Aanvankelijk had Borms vertrouwen in de Belgische regeering, doch het is dra beschaamd. Zouden de deino- kratische Walen ooit hebben verdragen wat de Vlamingen te verduren hebben De franskiljons hebben van den oorlog willen gebruik maken om de Vlaamsche beweging te smoren„Aprés la guerre, on ne pariera plus le flamant", schreven zij. Wij zijn geen Latijnen, onze Rodenbach heeft dit ook zoo gloeiend betoogd. En Rodenbach zal op 15 September zijn standbeeld terugkrijgen in Roeselaere Men zegt, wij zijn tegen België. Neen, wij zijn tegen een verfranscht België, een België dat meer en meer naar Frankrijk overhelt en waarop Frankrijk slechts wacht om het als een rijpe vrucht in zijn schoot te zien vallen. Wij zijn voor een vrij Vlaanderen, en een vrij Walenland in een onafhankelijk België. Voor dit België, Mijnheer de Advokaat-Generaal, wij ik ook mijn bloed gevenWat zijn wij van nature VlamingenWij zijn officieel Belgen doch dat zijn wij slechts sinds 1830. Vlamingen zijn wij altijd geweest! Het zijn de franskiljons die in de pers begonnen zijn en de Vlamingen hebben gelasterd en ge hoond. Dat is de oorsprong van onze aktie. En tevens hadden wij tegen de verduitsching te kampen. Een der zonen van den keizer noem de het Vlaamsch „Matrosendeutsch". Onze frans kiljons, die dit zijn voornamelijk uit belang, hadden zeker later Duitschkiljons geworden. En daarbij ontkende onze regeering te Havre alle Vlaamsche rechten. Er kwamen als ministers, de grootste haters van het VlaamschHijmans, Goblet d'Alviella, Van der Velde. Wat wij gedaan hebben, was voor het wel zijn van ons land en ons volk. Wij hebben nooit met de Duitsche politiek samengespannen, aan een groot-Duitschland medegewerkt, doch steeds, ook tegen de Duitschers gevochten voor een vrij, onafhankelijk Vlaanderen. Oemeentelljk Distributiebedrijf. Bonboekjes. Bon D 37. 3t/2 ons Suiker Kinderbon No 10. 3t'2 ons Suiker geldig van 27 Sept. t.e.m. 3 October. Bon D 38. 3'/j ons Suiker Kinderbon No. 11. 3V2 ons Suiker geldig van 4 t.e.m. 10 October. Broodkaart. 111e tijdvak geldig van 28 Sept. t.e.m. 6 October. 112e tijdvak geldig van 7 t.e.m. 15 October. Voor wittebrood z ij n g e 1 d i'g: 111e tijdvak de oranje en voor het 112e tijdvak de grijs gekleurde kaarten. M a i s g r i e s. Allen, die reeds maisgries ontvangen hebben, kunnen, zoolang de voor raad strekt, nog in aanmerking komen voor 71/2 ons maisgries per normaal inargarinekaart. Voor Overveen, Aerdenhout, Bloemendaal en Prov. Ziekenhuis in het Levensmiddelenbureau te Overveen van 29 Sept. t. e. m. 2 Oct. dage lijks van 9—1 uur. Voor Vogelenzang op Woensdag 1 Oct. e.k. van 9—1 uur. Medegebracht moet worden de rantsoenee- ringskaart, waarvan vakje 44 geknipt zal worden. V i s c h. De prijs der te distribueeren zee- visch wordt met ingang van 29 Sept. a.s. ge bracht op 20 cent per pond. Militaire schoenen. Militaire schoenen zijn nog tot een beperkt aantal verkrijgbaar tegen f 8.— per paar. Bons zijn verkrijbaar aan het Levensmiddelenbureau te Overveen. Pr ij zen van Tarwebloem. De maxi mum prijs van tarwebloem, verkocht uit den winkel, is voor de gemeente vastgesteld op f 0.47 per K.G., f 0.23V2 per pond. BURGERLIJKE STAND Bloemendaal. Van Vrijdag 19 September tot en met Donderdag 25 September. ONDERTROUWD: L. J. Staphorst en C. Kroon; P. Aalbersberg en F. Klaver; K. Stoeltje en M. Hornstra; J. Dekker en S. van den BergJ. P. van den Brink en W. Wildervanck de Blécourt; W. J. P. Jansen en C. W. Miks. KERK-AGENDA. ZONDAQ 28 Sept. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Prof. Thierry, Hoogl. te Leiden. Ned. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal. in het geb. der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging, v.m. 10.30, Dr. A. H. Haentjens te Haarlem. Voorm. 10 uur Jongeliedensamenkomst in het gebouw „Maranatha": Ds. P. Steginga, Predt. te Amsterdam. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, 5 uur n.m. dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. „Het Levenslicht" (Ps. 3610). Evangelisatie, v. m. 10 uur. Ds. de Pree te Alkmaar. HAARLEM. Rel. Soc. Verbond afd. Haarlem. Bijeenkomst in „de Nijverheid", half elf. Spreker Prof. Van Rees te Hilversum. Onderwerp„Plicht of geweten". Qevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: J. Eggink, Krelage- straat 31 rood te Haarlem, een zakmes; J. Coert Voorhelmstraat llrood te Haarlem, een zilveren medaille; B. Jonker, Rampenlaan 9 te Over veen, een koperen autodop; P. Breemer, Tuin dorplaan 32 te Overveen, een kindermuts; Plugge, Verbindingsweg 36 te Bloemendaal, een hondenhalsband; aan het bureau van politie te Overveen, een ceintuur en een regenjas, een heerenhoed en een sleutel. Komen aanloopen bijVinke, Lombar Petri- laan 6 te Overveen. een Holl, herdershond en Ruysdaelweg 1 te Overveen, een keeshondje. Verloren voorwerpen. Een handtaschje, een zilveren broche, een portemonnaie, een huissleutel, een schooltasch en een gouden schakelarmband. ADVERTENTIËN. Mevr. BIERENS DE HAAN te Santpoort—Station zoekt met 1 Nov. een Klein gezin, hulp van werkster, ruim loon. Tijdelijk adresMevr. Dudok de Wit, Lommeroord, Bloemen daal. 10 Gevraagd te Bloemendaal in een net Burgergezin een P. G., v. 9—7. L. f 5 p. w. Adr. Dorpstr. 106, Bloemendaal. 6 Te koop gevraagd of HEERENHUIS, gelegen in de omstreken van Haarlem. Prijsopgaaf zonder tusschen- komst van makelaars wordt ingewacht onder letter B aan het Bureau van dit blad. 12 Iemand, wonende op boven huis, wenscht te ruilen voor een vrij huis of grooter boven woning. Huurpriis f 12.niet te boven gaande. Deze woning doet f 6.50 per week. Alleen voor Bloemendalers. Brieven No. 1275 aan Boek handel Corn. M. Bladergroen, Bloemendaal. 12 ln den BOEKHANDEL der Vereenigde Drukkerijen De Genestetweg 23 worden Advertenties aan genomen voor alle binnen en buitenlandsche bladen, zonder eenige verhooging. T IF-WT-TTTT Warmoesstraat veiling oude en mod. schilderijen. Atelier Dake, oudheden, zilverwerk, penningen, munten, postzegels te zien 27 en 29 Sept. voor de verschillende verkrijgbaar bij Boekhandel P. STINS Pz. Telefoon 8045. Plaatsbewijzen f 2.50, f 2.—, f 1.50, f 1.—, plus Sted. bel. en Auteursrechten aan het Concert Bureau ALPHENAAR, Kruisweg 49, Tel. 1532. 40 LEIDSCHESTRAAT 49 TELEF. 2827, BEVEELT ZICH BELEEFD AAN VOOR HET DOEN VAN voor massage, wegens vertrek TER OVERNAME AANGEBODEN voor f 100. Absoluut gaven toe stand. Brieven onder letter C aan het Bureau van dit blad. 20

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3