Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank De Gemeentebegrooting. HAARLEMSCHE BANKVEREENIG1NO LOKET-KLUIZEN. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 4 OCTOBER 1919. No. 40. BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f 1.- f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden De Bloemendaalsehe Stemmen. De inteekening op onze nieuwe bijlage is nog niet groot genoeg. Wij noodigen allen, die in deze uitgave belang stellen, ook anderen op te wekken er op in te teekenen. De prijs is f 1 per jaar boven onze gewone abonnementsprijs. Om de deelname te bevorderen stellen wij ook afzonderlijke abonnementen op de „Bloemendaalsehe Stemmen" verkrijg baar tegen f2.50 in het jaar. Aanmelding bij ons. Voor ons ligt de gemeentebegrooting voor 1920, welke zoo juist in druk is verschenen. Wanneer men de cijfers van het vorige jaar met die van deze begrooting eens vergelijkt, bemerkt men groote verschil len. Noemen wij er hier enkele. Het totaal van inkomsten en uitgaven is f 950.000.tegen inkomsten vorig jaar f 832.617.- en van uitgaven f702.317.- De inkosten uit vergoeding van rente en aflossing door het Waterleidingbe drijf waren f 19684.29. Voorts vindt men onder de inkomsten 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendommen, zijnde f 17180.— (het vorig jaar f 16,982.—) 10 opcenten op de ongebouwde, zijnde f 822,(vo rig jaar f818,50 opcenten op de hoofdsom der belasting op het perso neel, zijnde f 71178.(vorig jaar f 69.188.hoofdelijke omslag of direc te belasting naar het inkomen f 530.255. (vorig jaar f 326.571.reinigingsbe lasting f 3300.(vorig jaar f 2300.—); aan schoolgelden kwam voor f 15800.— (tegen f 15400.vorig jaar.) Óp de lijst der uitgaven vinden wij uitgetrokken de jaarwedde van den burgemeester ad f 3500,van de wet houders op f 1500,van den secretaris op f3300.en van den ontvanger op f2200.van den gemeente-architect op f3550.en van den directeur van openbare werken op f 2500. Het Panopticum verdwijnt. Het ijselijk nieuws stond in de dagbladen, zwart op wit, en onherroepelijkhet Panopticum verdwijnt. Vandaag, morgen, Maandag zijn de kijkdagen. Dinsdag de veiling! Denk eens aan, lezers, de veiling, de veiling van deez' aller belangwekkendste persoonlijkheden, zij het dan in was Met het Panopticum gaat een curiositeit van je welste heen. Wie in Holland kent het niet? Wie hoorde nooit, zelfs tot in de diepste diep ten der meest afgelegen provinciesteden ver halen doen over het beelden-paleis in de Am- stelstraat te Amsterdam, waar zulke treffend gelijkende nabootsingen in was van beroemde personen te zien waren, dat je om zoo te zeggen er de origineelen niet bij noodighadt? En de velen, die er zelf nog niet geweest waren, genoten reeds van zoo'n verhaal van een bezoeker, die waarachtig op een pop was toegeloopen om hem den weg te vragen of om te weten hoe laat het wasen dan namen zij zich voor, zoodra ze eens in Groot-Mokum zouden zijn, ook eens te gaan profiteeren van de vermakelijke en (vergeten we niet) ook leerzame beeldengalerij in de Amstelstraat. Des zomers moest je eens ziendan wemelde het er van menschen want wie in Amsterdam voor zijn plezier een dagje of wat over was, zou dat plezier maar half uit hebben gevierd, wanneer hij (met „Artis") ook het Panopticum niet van alle kanten doorgetippeld, afgeneusd en om het nooit meer te vergeten in zich opgenomen had. Welk een suggestieve ingang alreeds... Ruime gangen en trappen voerden u naar BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. Kapitaal f 1.000.000.— 35 Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIG1NG. Plaatst voor PARTICULIEREN Kapitaal op Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. iS Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. Het onderhoud van wegen is ge raamd op f 30000.tegen f 14898. vorig jaar; idem van wandelplaatsenen plantsoenen op f 13778.tegen f 9813. vorig jaar; kosten van wegbesproeing op f 5000.tegen f 3000.vorig jaar. De uitgaven voor het levensmiddelen- bedrijf, hoewel nog het respectabele bedrag van f50000.- beloopend, zijn na tuurlijk toch al weer gunstiger dan vo rig jaar, toen zij f 70000.waren. De uitgaven voor de politie zijn dit jaar geraamd op f 74213.— tegen f32042.— in 1919, de kleeding der po litie op f5000.tegen f 1900.vorig jaar. De rekening voor kosten van onze verlichting is ook geen klein beetje op, geloopen, n. I. van f18463.in 1919- nu geraamd op f39000. Ook de kosten van de plaatselijke gezondheidspolitie, met name wegens het ophalen van haardasch en vuilnis, zijn er natuurlijk ook al niet goed- kooper op geworden. Men heeft gere kend op f27800.tegen f17443.in prachtig gedecoreerde zalen, te allen kant zoo overstelpt van beroemde persoonlijkheden, zittend, staand, alleen en in groepen, dat men om zoo te zeggen, hier een prachtigen opzet tot aanschouwelijk onderwijs voor zich had, op den ouden beproefden trant van „mijn leeren is spelen." Het geschiedkundige over zicht in den Catologus bracht stelsel in de zaak, en wanneer men, thuisgekomen van de lekkere Amsterdamsche reis, des avonds na de dag taak in de huiskamer gezeten, met moeder-de- vrouw (de dames met vader-de man), alles nog eens overdacht, bewees de Catalogus goede diensten. De verzameling vorstelijke personen was al zeer uitgebreid, en tot op het huidige tijdperk bijgewerkt; ja, in Augustus bij het uit breken van den oorlog, groepeerde men hier de Europeesche staatshoofden bijeen om een tafel, waarop een oorlogskaart was neergelegd. Ernaast vond men ook nog beelden van Bismark en Moltke, beiden te voetin gesprek gewik keld, misschien wel disputeerend over Elzas- Lotharingenen aan den anderen kant den grooten Franschen Keizer Napoleon te paard; om zoo te zeggen langs hen henen rijdend op deze promenade zonder notitie van hen te nemen. Dit geen notitie nemen van elkaar is trouwens, zooals de begrijpelijke lezer al aanstonds vatten zal, de nadrukkelijke voor waarde, waarop al deze verschillende, ja, elkaar vijandige, menschen in één zaal dag in dag uit bij elkaar konden zijn, zonder dat er herrie kwam. Vóór deze groep, op nauwelijks een meter afstand van mij, stond eens 'n jonge dame, en zonder er verder over na te denken, had ik aroote Houtstraat 111—113 Haarlem. PROGRAMMA van 3 tot en met 9 October. 1. DE HISTORISCHE FEESTEN TE ARNHEM. Interessante opname. 2. NAASTENLIEFDE. Spannende Comedie in 5 afd. In de HoofdrolKITTY GORDON. 3. Variété. PIERRE LEENHOUTS. Gentleman Humorist met nieuw repertoir. PAUZE. vorig jaar. De jaarwedde van de onderwijzers zullen de gemeente op f79100.ko men, terwijl in 1919 daarvoor werd uit gegeven f69000. Het verwarmen, verlichten en schoon houden van de schoollokalen voor onze kinderen zal ongeveer f 17500.kosten, dat is maar 'n duizend gulden meer dan vorig jaar. Aan rente van geldleeningen en op genomen kasgeld, benevens aflossingen zal de gemeente dit jaar f 190000. kunnen neerleggen, dat is ongeveer f 100000,meer dan vorig jaar; meer dan de helft van dit verschil moet op rekening gesteld van de aflossing der crisis-leening, door de gemeente voor dienst 1918 gesloten. Een ongewone verhooging onderging de postKosten van waterleidings in richtingen, rioleeringen en andere bui tengewone werkenwerd een vorig jaar daarop een onnoozele f112.be taald, thans zai het zoo ongeveer drie- honderdmaal zooveel zijn, n.l. f31775. De bouw van 24 ambtenaars-wonin- aangenomen, dat zij evenals ondergeteekende een nieuwsgierige van vleesch en van been deren was. En ik weet niet, hoe het komt maar vóór je het recht weet, heb je een dame van vleesch en van beenderen in je onmiddel lijke nabijheid opgenomen. (Ik bedoel met een blik in je aandacht opgenomen). Ik deed zulks ook nu en bemerkte dat ze van neen tegen mij knikte, wat vermoedelijk zooveel zeggen wilde als„Dank u beleefd, houdt u je astran- tigheid maar voor je. Ik ben van uwé niet ge diendDe illussie (of beter in dit geval: de désillusie) was volkomen; de weigerachtige mejuffrouw was... van was, niet naar het oude raadselvan was eer was was was, maar zij was altijd van was geweest, was het nog, en zou het ook wel altijd blijven. O, we herinneren ons nog levendig een won derlijk intérieur. De Koningin bezocht voor eenigen tijd geleden de krotwoningen te Am sterdam, zooals ge weet. Welnu, na de Koningin bezocht de directie van Panopticum dezelfde krotwoning waar de Koningin geweest was, kocht den krot-inboedel (voor f 51.—) op, verhuisde het boeltje naar het Panopticum, en vulde dif krot met figuren van de Koningin en de bewoners. Het is een onvergetelijke kiek. Het eenige wat mij ver wonderde bij de groep was dat de lakei niet even als de daareven beschreven juffrouw een draaibaar hoofd (of zoogenaamden losbol) op den statigen romp hadIk schrijf het aan de onbeweegbaarheid van dit hoofd tenminste toe, dat de plechtige man het hoofd niet nu en dan afwendde van deze schamele affaire. 4. ALLES VOOR HAAR. Amerikaansche Klucht in 2 afd. 30 gen wordt op f 100.000.geschat. Ziehier eenige cijfers uit de bt- grooting; zoodra zij in den raad komt, vernemen onze lezers van ons nog wel een en ander meer daarover. Wij meen den echter, dat in afwachting daarvan alvast eenige grepen eruit hier en daar hun belangstelling zouden hebben. In elk geval ziet men eruit, dat het niet alleen in uw en ons huishouden een dure tijd is, maar dat ook de ge meentehuishoudingen tegenwoordig diep in de beurs kunnen tasten. Gelukkig, dat het er nog is, wat van de particu liere huishoudens niet altijd gezegd worden kan. BLOEMEND A AI*. Bloemendaalsehe Schoolver- eeniging. Een kleurrijke verzame ling voortbrengselen van de herfstnatuur brachten de leerlingen der Bloemen daalsehe Schoolvereeniging deze week in hun klassen bijeen. Oranjekleurige duindoorn, frisch-roode lijsterbes, wazig- blauwe salomonszegel, warm-bruin ge tinte wilde wingerd, sierlijke kardinaals hoedjes, en fijn teer asperagus, waar- En dan den dwaaltuin, herinnert ge u. den oosterschen dwaaltuin, waar je aldoor tegen spiegels liep om snel en een beetje verschrikt om te keeren en weer tegen een anderen spie gel te botsen. Het was werkelijk allerver- makelijkst. Men vond er allerlei spiegel-curio- siteiten. Zoo b.v. een onafzienbare beek, waar op den oever 8000 meisjes stonden, gereed om in het water te duikenMaar neen, hoor, het waren maar twee, zegge twee, zwemsters, en de andere 7998 kwamen vanwege de spiegels. Door duizelingwekkend diepe gangen zag men allerlei curieuze groepen, als Sheherezade, hare 1001 verhalen (zij het dan ook niet alle gelijktijdig) aan den sultan verhalenelders achter in een diepe zuilengang lag Mozes zoo waar in de biezen, en weer elders vonden we de „Gioconda" gelukkig terug. En dan: herinnert ge u de duizelingwekkende nederdaling per lift in 's aardrijks ingewand, waar in geheimzinnige grotten allerlei wonde ren vertoond werden, als Mohammed's graf, en een aantal fantastische tafereelen uit de 1001 nacht verhalen. Het was alles van een...., vermakelijkheid, en eenmindere of meerdere smakeloosheid, en een gezellige griezeligheid, die trokEn toch ook weer heelemaal niet voldoende trok, want anders zouden ze het niet opdoeken....... En nu worden de beroemdigheden geveild, zonder aanzien des persoons om in de uitstal kast van kleerenverhuur- en kapperswinkels te prijken. Het is meer dan tragischS,

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1