Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Hypothecaire Beleggingsbank fp HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. De Zeeweg. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG II OCTOBER I9J9. No. 41. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 f 1.- f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentien. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatiën, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 te HAARLEM, Jansstraat 59. -:- Telefoon 3168. M Kapitaal f 1.000.000.- 35 §t| Bankiers: HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING. Plaatst voor particulieren Kapitaal op |ff Ie Hypotheek onder hare Borgtocht. fp p| Absoluut veilige belegging, geen koersverlies. Vraagt inlichtingen en condities t/k. der Bank. Abonnement: Tot 31 December Voor een vol jaar Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en Kinderbijvoegsel. De groote weg door de duinen naar zee het groote Bloemendaalsche werknadert zijn voltooiing, d.w.z. met den aanleg zal men tegen einde November gereed zijndan is de tijd daar om de bestrating aantebesteden. Nu het belangwekkende werk in dit stadium gekomen is, zijn wij er eens een kijkje gaan nemen, en wij kunnen u verzekeren, dat wij vol geestdrift van ons uitstapje terug kwamen. Men moet zoo iets gezien hebben Men leest honderden malen over „de Zeeweg", en denkt daarbij dan aan de discussies erover, of aan de administra tieve beslommeringen, die er aan vast zaten en -zittenen die weg zelf, nu ja, door de duinen, hè, die we alle maal wel kennen, en dan zoo naar de zee, die we ook allemaal wel kennen. Heel belangwekkendtoch ook niet belangwekkender dan iets anders. Maar men moet het gezien hebben Gezien, zooals wij dezer dagen, op een prachtigen najaarsdag. Onder de schoon gewasschen regenluchten, al weer fonkelend blauw overal, en hier en daar met drijvende wolken, die voor het licht- en schaduwspel zorgen op dit onmetelijk tafereel. Men moet dien weg als een alom tusschen de toppen opdoemende schoone verrassing daar hebben zien uitliggen, zoo eenvoudig alsof de natuur zelve met haar machlige hand hem daar doorhenen getrokken had. Wanneer men den Tetterodeweg af fietst en het pad voorbij de Haarlemsche waterleiding houdt, komt men al spoe dig aan een tweetal keeten, de linksche is die van den heer Bron, den uitvoer der van het werk (in opdracht van de aannemersfirma Blankevoort,) de recht- sche is die van onze gemeente, waar de heer De Jong, onze architect, en zijn rechterhand de heer Krimp hun scepter zwaaien. Niet veel verder dan deze keeten het duin in, ziet men het begin, of beter gezegd het uiteinde van den weg, tot zoover als men gevorderd is. Men is n.l. met den aanleg vanaf de zeereep begonnen, en het punt waar men uit komen moet, is de Militairenweg te Overveen, zooals men weet. Wanneer men de pas gegraven en geëgaliseerde zandvlakte afloopt, ziet men al spoedig meer teekening in den weg komen. De middenbaan van 25 meter breedte is voorloopig met heide beplant tegen het verstuiven, zoo ook de taludsde 4 meter breede voetpaden, die aan weerszijden langs de geheele midden- baan liggen, zijn met heide belegd, zoodat men er betrekkelijk al goed loopen kan. Deze voetpaden geven een prachtige afwisseling aan den weg. Nu eens 8 tot 9 meter erboven gelegen, dan weer tot 3 meter toe er onder, bieden zij een levendig en voortdurend veranderend schouwspel. Zij voeren u op de meest verrassende manier nu eens door berkenboschjes, die men met opzet daar heeft laten staan dan leiden ze u geestig langs het elsenhout, be moste hellingen, fleurige heesters, waar lijsterbes staat als dragende kerselaars, bouquetten van sparren,glooiingen blauw van de duindoorn, waaruit millioenen oranjegele besjes opblinken, klein, laag, eikenhout, gewonnen en geboren en grillig opgegroeid in den niet mal- schen zeewind. Het is een der verruk kelijkste intiemste landschappen, die wij kennen Men moet, om eenigszins een oor deel over dat reusachtige werk te vor men, den effen gladden weg eens ver gelijken met de omliggende kanjers van duinen en diepe dellingen. Daar is hij uit gevormd. Zoo is hij ook geweest. Er zijn bulten van maar eventjes 30.000, 35.000, ja van 40.000 M3 verplaatst in kuilen die in de buurt lagen. Men heeft de lijnen der hellingen en dalen uit el kaar geworpen, de kammen der toppen rechtgestreken, en nieuwe kammen op gebouwd, men heeft de trekken van het aangezicht der aarde uitgewischt en er nieuwe op vastgelegd. Het opmeten en in kaart brengen van zulk een werk op zichzelf is al een karweitje, waar je van duizelt. Het is de heer De Jong, de gemeente-archi tect, die dit met groote bekwaamheid en ijver heeft ten uitvoer gebracht. Zooals men weet, is zoo'n weg met piketpalen uitgezet, en nu hebben de uitvoerders profielteekeningen bij zich, waarop is aangegeven, hoeveel kubieke meters zand er tusschen elk dezer pi ketpaaltjes moet worden verstouwd, hoe diep en hoe breed er dus gegraven, hoe hoog en hoe breed er opgebracht moet worden enzoovoorts. Dat werk geschiedt met spaden, kruiwagen, en handkar, en zoodra mogelijk worden er raiis gelegd, waarover dan het vervoer in de bekende wiegkarren gebeurt, dus veel sneller. Waar de hellingen het toe laten, worden paarden als trekkracht ge bruikt, maar meestentijds zijn de bulten te steil daarvoor. Over het afgraven van de groote bulten, zooals die kan jer bij de waterleiding, die maar even 40.000 Ms inhoud had, wordt ongeveer een week gegraven door 50 men- schen. Is de oppervlakte gelijkgemaakt, dan komen de heiplanters, bij drieën tegelijk. Een steekt de gleuven in het zand, de twee anderen planten er boschjes hei in. Op de plaats waar de weg den zee- reep nadert, is een plein aangebracht. Daar gaat de weg zuidwaarts naar Zandvoort, vlak over de uiterste duin kant, om uit te komen op den Boule vard Barnaart, waarvan zij om zoo te zeggen de verlenging is. Om die reden is het gedeelte weg langs de zeereep (1800 M. lang) op dezelfde breedte ge bracht als die boulevard, d. i. 9 meter middenbaan en weerszijds een voetpad van 3 meter. Deze versmalling van den weg be gint dus op het daareven genoemde plein, waar de weg den grooten hoek maakt. Deze hoek wordt natuurlijk een punt van belang. Er komt een voetpad naar het strand, en er is reeds een hooge duin, een kijkduin, opgeworpen, thans in de verte nog slechts herken baar aan een rechtopstaande plank op den top, maar eerstdaags bekroond met een beton-bank van je welste, terwijl een behoorlijke geriefelijke trap den wandelaars den tocht vergemakkelijken zal. De weg langs de zee is niet met hei, maar met helm beplant. De werken aan den zeereep zijn zoo mogelijk nog pakkender voor den kijker dan die in de duinen. Daar aan de uiterste steile duinhelling, boven het uit gestorven strand en de mateloos weidsche zee, dat menschenwerk te zien, de af- en aanrijdende wiegkarren, de metende en gravende en wrochtende mannen, het is werkelijk een ongewoon boeiend schouwspel Het werk nadert zijn voltooiing, aan de zeereep is nog maar een 400 Meter te doen om aan den Boulevard te komen. Einde November zal, gelijk we zeiden, alles gereed zijn. Indien men het grootsche karwei beziet, en men bedenkt dat men in April begonnen, en het dus in circa 8 maanden met gemiddeld 85 werk lieden heeft klaargekregen, dan mag men, zouden wij zoo zeggen, gerust be weren dat die menschen niet stil ge zeten hebben. Het is een pracht van een werk. En wij Bloemendalers mogen trotsch zijn op de tot standkoming. Meer nog dan Haarlemmers en anderen zullen wij de gemakken en het pleizier van dezen nieuwen weg hebben, en zulks dubbel wanneer, zooals het ons inviel bij het bezien van dat punt, er uit de groote bocht voorbij de waterleiding eens een tak naar den Hoogen Duin en Daalsche weg gemaakt worden kon. Dat moest er nu maar tegelijk van komen. Men is nu toch eenmaal bezig, niet waar? BLOE3IENDAA1,. Jhr. Bas Backer. Wij ver nemen dat de burgemeester voor een reis naar Engeland vertrokken is. „Het Witte Krui s". Bij de op Donderdag 2 October in „Vreeburg" gehouden vergadering van „Het Witte Kruis" werd tot penningmeester deraf- deeling benoemd de heerS. P. Reinierse tot afgevaardigde voor de algem. verg. op 7 October de heer J. H. Krul en tot diens plaatsvervanger de heer C. G. Olie. Het salaris der wijkverpleegster werd nader geregeld en vastgesteld op f 1500 per jaar, behalve f 100 voor onderhoud van een rijwiel, vrij wonen, vrijdom van personeele belasting en andere voor- Qroote Houtstraat 111113 Haarlem. PRüüRAMMA van 10 tot en met 16 October. 1. OP EEN LIMBURGSCHE BOERDERIJ. Interessante opname. GOUDVISCHJE. Filmspel in 5 afd. Naar het tooneelstuk van dien naam van W. G. v. Nouhuys. Voor de film bewerkt door Maurits H. Binger. HOLLANDIA-FILM. 3. Variété-nummer: Gezelschap DE WILDE—v. d. HORST. DE PILLEN VAN BARON CAMANBER. Excentrieke Tranformatie Klucht. Hoogst komisch. Nieuw voor Haarlem. - PAUZE. - 4. OVERRIJD ME MAAR. Amusante Klucht. 30 rechten. Vervolgens werd de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergade ring behandeld. De begrooting voor 1920 sloot aan inkomsten en uitgaven met een bedrag van f 2466. Tot slot werden de verdiensten van den aftredenden penningmeester den heer Twisk geëerd door dezen heer tot eere-lid der afdee- ling te maken. Forenzen. In „De Telegraaf" vonden wij dezer dagen de volgende ontboezeming omtrent het forensschap, een onderwerp, waar vele plaatsgenoo- ten ongetwijfeld belang in zullen stellen. „zou iemand mij een droever lot kunnen noemen dan het lot van den forens? De forens is iemand, die 's morgens vroeg opstaat om een trein te halen. Anderen menschen valt deze ellendige situatie eenige malen in het jaar ten deel, hem overkomt het dage lijks. Hij berust dus in het onvermijde lijke van de snee bij het scheren, de scène met de boordeknoop, de kokhals boterham weggespoeld met thee, den run naar den trein, en dan het gezwam van zijn lotgenooten in de coupé. 's Avonds hetzelfde proces wat lang zamer; 's zomers in gloeiende treinen, 's winters in koude. In herfst, winteren voorjaar komt hij in het donker aan, de wegen van wat stadsmenschen noemen „het lieve dorpje" zijn als wegen aan het Oostelijk front, de lantaarns branden niet, de hond van de buren (het is bui ten zoo gevaarlijk tegenwoordig) doet agressieve daden in de richting van den door 't duister ploeterenden ongelukkige. Eindelijk is hij thuis. Zijn vrouw is bezig met het naar bed brengen der kinderen. De dienstboden disschen een maal van restanten op, de forens eet. Zijn vrouw komt beneden en herkent hem. Soms zijn er logé's, dan probeert de forens nog een gesprek te verwekken. Maar men is het er over eens, dat het buitenleven slaperig maakt en men gaat vroeg naar bed. Dan is de forens alleen en wanneer het zomer is en niet regent en niet waait, schept hij op zijn balcon een luchtje. En den volgenden morgen, zie boven, 's Zondags is het gewoonlijk een juweeltje van exploitatie, dan mag de forens fietsen met de gasten, wandelen met de kinderen en stoeien met zijn schoonmoeder." Arme stakkers. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdagavond trad voor de afdeeling Bloemendaal—Velsen van Tuinbouw en Plantkunde prof. dr. Th. J. Stomps uit Amsterdam als spreker op met 't onder werp: „De cactuswoestijn van Arizona". Behalve vele leden, had een groot aan-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1