VICTORIA-WATER. den Directeur-Generaal der Posterijen, om het Postkantoor doorloopend geopend te houden van's morgens 8 tot's avonds 7Vj uur. Ieder, die hierbij belang heeft, kan op deze lijst teekenen. Ongeluk. Toen Zaterdagmiddag een motor-rijder zonder erg van den Tetterodeweg kwam aanzetten, en een dame met al even weinig erg op een fiets van den Bloemendaalscheweg, reden ze natuurlijk tegen elkaar op. De dame bezeerde zich nogalze werd in het magazijn van den heer Van Maren verzorgd en geholpen. Vernieuwing. De oude houten brug, die van Rampenlaan naar Rollands pad voert, is gesloopt. Er komt nu een gewapend beton brug. Wat zegt u ervan?.En bij het maken gaat men heel aardig te werk. De onderdeelen worden gegoten op den weg en dan op hun plaats gebracht. Het verkeer te water ondervindt van den bruggenbouw op die manier niet de minste strubbeling. VOOELENZiNCi. De Feesten. Woensdag heeft Vogelenzang dan ook zijn Vredesfeesten mogen vieren. En geen beetje ook. Het begon al dadelijk met 'n pracht van een weer. Dan de muziek van de Schutterij uit Leiden. Dus we hoeven u niets te vertellen Dat was alle maal bovenstebest in orde. Eerst de oefeningen en spelen der jeugd, die uitmuntend van stapel liepen. Dan een wielerwedstrijd op de Beks- laan, waarvoor zich 15 deelnemers hadden aangemeld, allemaal jongelui van 14 tot 25 jaar. Drie geldprijzen waren hiervoor uitgeloofd, n.l. f 10, f 5 en f 2.50. Er waren 15 deelnemers. Er werd kranig gereden over een afstand van 400 Meter. De eerste prijs werd gewonnen door den heer L. Lensen, de tweede door G. de Bor en de derde door W. van Wijk. Troostprijs G. Wilson. Voorts was er een ringrijderij, een aardige bloemencorso, een vliegdemon- stratie, een volledige kermis. De plan nen waren flink aangepakt en best uit gevoerd en de Vogelenzangers hebben zich best vermaakt. Een woord van hulde aan het wakkere Komiteit, onder Eere-Voorzitterschap van Jhr. Boreel, en verder bestaand uit de volgende heeren Baron Van Tuyll van Serooskerken, VoorzitterR. H. Christoffels, Secretaris E. Schroers, Penningmeester; B. van Donselaar en P. Verdegaal, Commis sarissen. Algemeen leider van het feest was de heer J. van Snippenberg, hoofd der O. L. School. Dit feest is eenig in de geschiedenis van het rustige landelijke Vogelenzang. SANTPOORT. Biljarten. Dinsdagavond werd in Café „De Kastanjeboom" te Heemstede de wedstrijd van 1000 caramboles tus- schen den heer De Z. uit Heemstede en den heer K., lid der Santpoortsche Club „Krijt op Tijd" voortgezet. Heem stede kon den bestaanden achterstand niet inhalen. Als K. de 1000 caramboles vol heeft, staat De Z. nog op 940. Verhoogde Spoorwegtarie ven. In verband met de steeds stijgende exploitatiekosten worden de tarieven voor het vervoer van reizigers en bagage verhoogd met ongeveer 25 pCt., en wel de prijzen van de alge- meene abonnementskaarten, groepskaar- ten, trajectkaarten en scholierkaarten met ingang van 16 October 1919, de overige tarieven met ingang van 1 Dec. 1919. Voor zoover de houders van abonne mentskaarten, afgegeven voor 15 Oct. 1919, krachtens de tariefbepalingen het recht hebben den geldigheidsduur hun ner kaarten te verlengen, wordt bij deze verlenging de prijsverhooging van 25 pCt. niet toegepast. De prijzen van de rijwielkaarten en de sneltreinrijwielkaarten worden voor- loopig niet verhoogd. Tucht. In een artikel over de Padvinderij van Dr. J. B. Schepers in de Stads-editie lezen wij omtrent het onderwerp tucht het volgende TuchtDe hele wereld snakt er naar en deinst er voor terug. Deze tegen strijdige gevoelens zijn alleen daardoor mogelik, omdat de mensheid het niet eens is over de vraagwat is tucht Toen de dreun der zware stappen van het Duitse leger door België klonk en overal in West-Europa gehoord werd, toen die voetstappen rechtstreeks op Parijs losgingen en legers en vestingen onder den voet liepen, rilde Europa voor wat men tucht noemde. Toen de opmars gestaakt moest worden, omsloeg in weifelende kansen en eindigde in een nederlaag tegenover hen die kort geleden nog op een kantoorkruk of werf, onder een studeerlamp of in schuur en stal hadden gezeten, toen kenterde wel de eerbied voor wat men tucht genoemd had, maar er werden tal van verklaringen gezocht, ook om te verklaren, waarom deze keer die Pruisiese tucht het nu eens niet gewonnen had, dit deden velen liever dan hun begrip van tucht herzien. En uit die weifelingen zijn schrikkelike toestanden over heel de wereld geboren, zodat men hunkert naar tucht. Maarde ijzeren tuchtroede van de Pruis komt niet meer terug. Die is ge knakt en verroest. Wij moeten onze tucht elders zoeken en wel in ons zelf in eigen bevrediging door gevoel voor zelf- tucht, in eigen onvrede met tuchteloos heid. En wie boven ons staan ook, ze moeten anders doen. Hoor Lighart spreken, de wijze„Wat in de eerste plaats vereischt wordt (voor leiders) is dat we ons gelijk maken met de anderen, dat we in hun sfeer komen om ze dan daaruit mee te nemen. En dat we dit doen niet uit principe, maar uit instinct, uit hartedrang, uit een gevoel van ge lijkheid, zij het gedeeltelijke gelijkheid". Ziedaar het vraagstuk van de opgevoede mens en van de opvoeder, op z'n een voudigst gesteld de eerste moet inzicht krijgen en daardoor wil-tot-beter-worden, hij moet kracht putten uit het vertrouwen op zijn opvoeder en deze moet sterk zijn, zich in liefde geven en opheffen wie tot hem komt. tal introducee's aan de uitnoodiging ge hoor gegeven, zoodat de zaal tot achter toe gevuld was. Spreker wist op den allergenoeglijksten trant een aantal bui tengewoon leerzame zaken te vertellen. Na een beschrijving te hebben gegeven van de ligging van den Amerikaanschen staat Arizona, zijn geografische bijzon derheden, land- en volkenkunde, klimaat en plantengroei, kwam spreker tot zijn eigenlijk onderwerp: de vele soorten cactussen der Arizoonsche woestijnen. Alles werd verduidelijkt door een uit gebreide verzameling mooie lichtbeel den. Een geestdriftig handgeklap viel den spreker na zijn buitengewoon mooie voordracht ten deel. De Bloemend. Voetbalclub „B.V.C." behaalde op „Swift" te Amsterdam op Zondag 1.1. een fraaie overwinning; n.l. 3-1. De vervaardiging van het hekwerk, dat de terreinen van het landgoed van den Duitschen ex-keizer te Doorn af sluiten moet, is opgedragen aan de fa briek van de firma Hogenbirk Zoon, alhier. N.V. D. de Clercq's Bureau voor Technisch Nieuws. De Staatscourant bevat wijzigingen in de statuten der Naamlooze Vennootschap D. de Clercq's Bureau voor Technisch Nieuws, alhier. Onder de leden van den Raad van Bijstand voor de Kennemer Padvinders, deze week geïnstalleerd, behoort ook onze plaatsgenoot de heer S. A. Wilson, hoofd der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging. In de school der Bloemendaalsche Schoolvereeniging waren er Zondag heel wat kijkers voor de tentoonstelling van herfstproducten, waarvan wij reeds in ons vorig nummer een beschrijving gaven. En die belangstelling was zeker verdiend. Gaarne een woord van aan moediging voor de jongelui, die zelf deze inzameling bijeenbrachten. Het was buitengewoon aardig. Ze hebben er alle eer van. Middenstanders-woningen. Zaterdag 1.1. werd in „Vreeburg" een openbare vergadering gehouden om te komen tot een Middenstands- woning bouwvereniging, iets waar Bloemendaal dubbel en dwars behoefte, aan heeft. Er was een groot aantal belangstellenden ter vergadering gekomen. De heer J. R. Prinsen Geerlings, die de bijeenkomst leidde, heette de aanwezigen, in het bijzonder den heer Hoogenbirk, lid van den Raad, welkom en deed mededeeling van een ingekomen schrijven van B. en W. van Bloemendaal, in welk schrijven sympathie met het doel der vergadering betuigd werd. Verder deelde de voorz. mede dat, om als lid der vereeniging te kunnen toetreden, een bedrag van f 100 gestort moet worden, welke later verrekend zullen worden. Na een uiteenzetting omtrent de bouwplannen gaven zich 29 personen op. Daarna werd de openbare vergade ring gevolgd door een huishoudelijke bijeenkomst. Er werd nu overgegaan tot de verkiezing van 'n definitief bestuur van vijf personen. Gekozen werden de h.h. J. R. Prinsen Geerlings, D. Kuiper, Mr. P. Tideman, zuster C. Veenstra en de heer P. H. Zweers. De vereeniging zal „Bosch en Duin" heeten. Dinsdagavond was er bestuursverga dering. Er werd daar besloten, dat als voorzitter zal optreden de heer Prinsen Geerligs, als secretaris de heer Zweers en als pennirigm. zuster Veenstra. Ds. J. A. van Leeuwen. Naar wij vernemen is Ds. van Leeuwen, pred. bij de Ned. Herv. Kerk alhier, voornemens emeritaat aan te vragen. Het plan is dan, zich te Bilthoven te gaan vestigen. De datum is nog niet bepaald. De heer J. D. Toebes, Kleverlaan 4 alhier, verzoekt ons het volgende te melden. Steeds komen er personen, die in aanmerking komen voor ouderdoms rente (beginnende 65 jaar) zich bij hem aanmelden. Hun wordt echter verzocht daarmee te wachten totdat hun oproep thuis is gezonden. OYERYEEN S c h i e t w e d s t r ij d. Zaterdag en Zondag 1.1. werd op de Overveensche banen de eindwedstrijd gehouden van den Haarlemschen Schietbond.Bij den uit slag vinden wij in de 2e klasse als No. 2 „Bloemendaal-Commando" met 193 p. Postkantoor. Op het Postkan toor alhier ligt een verzoek, gericht aan De herdenking van het 75-jarig bestaan der Ned. Herv. Gemeente alhier zal op Zondag 19 October feestelijk gevierd worden. De voormalige voor den dienst afge keurde woning van den Hoofdonder wijzer zal worden verbouwd om te dienen voor twee woningen voor ge meentepolitie, n.l. voor den nieuw te benoemen veldwachter voor de buurt schap Driehuizen en voor een tweeden veldwachter voor de buurtschap Jan Gijzenvaart. Met ingang van 16 October is de heer L. Reintjes van Veersen, te Sant poort, tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van adjunct-inspecteur der direkte belastingen en werkzaam gesteld aan de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Haarlem. YAN HIER EN DAAR. Huberman-Concert. Voor zijn concert in den Schouwburg-Jansweg te Haarlem op Maandag 13 October, heeft Bronislaw Huberman het volgende interessante programma samengesteld: Beethoven (2 Romanzen), Arensky (Concert), Wolf-Ferrari (Sonate) en de troote Carmen Fantaisie van Bizet arasate. De uitstekende pianist, Paul Frenkel, die den kunstenaar op zijne reizen ver gezelt, zal hem ook te Haarlem bege leiden. VOLKSGEZONDHEID De Gezondheidscommissie te Bloe mendaal c.a. verzoekt ons, wanneer wij van oordeel zijn dat de lezers van ons blad daarin nog belang stellen, te be richten dat haar onderzoek hare meening bevestigd heeft, dat de Burgemeester van Zandvoort in Augustus 1918 niet tijdig de noodige maatregelen nam ter bestrijding der roodvonk aldaar en dat zij het dienaangaande vermelde in het jongste jaarverslag handhaaft. De Hik. Hieromtrent lezen we van Dr.van Andel in „De Gezondheid" De volkstherapie tegen den hik bestaat in middelen, die de bewegingen van borstkas en middenrif tegengaan, bijv. iemand te doen schrikken. Hetzelfde bereikt men door aan de uitge strekte armen te gaan hangenlang uit te gaan liggen met de armen boven het hoofdden neus dicht te knijpen en driemaal te slikken, zonder adem te halen en een glas water met de rechterhand onder den oksel van den linker arm door te brengen en zoo uit te drinken. Het aantal manieren, waarop men iemand kan doen schrikken is natuurlijk onbegrensd. Zij komen in hoofdzaak neer op zulke, als Jean Goeurot, geneesheer van Frans I, al tegen den hik aanraadde: „Aussi est bon gecter eau froide contre la face de celuy qui ha Ie hocquet, lui faire paour donner crainte, Ie courroucer ou induyre tristesse. Car par ces choses la chaleur naturelle revoquée au dedans est fortifiée". Ook het afleiden van de aandacht wordt als werkzaam beschouwd. Dit kan men op ver schillende manieren bereiken, zooals uit de vol gende middelen blijkt: Zich in den pink knijpen. Pink en duim stijf tegen elkaar houden. Strak op een punt knijpen. Sterk aan iets denken, bijv. aan een schimme of over den duim gapen en daarbij aan een wit paard denken. Waarom dat witte paard invloed heeft, is niet duidelijk; wel is het eigenaardig, dat Wuttke onder de tegen den hik toegepaste middelen aangeeft Schlucken vergeht, wenn man recht eifrigan etwas denkt z.B. an einen Schimmel". Tal van rijmpjes, die alle groote overeenkomst met elkaar vertoonen en driemaal achter elkaar moeten worden opgezegd, zijn nog in gebruik. De volgende zijn mij bekend geworden, onge twijfeld bestaan er nog wel meer. 1 „Ik en de hik vlogen over het meer De hik vloog wegen ik kwam weer".(Baarn). 2 „Snik en ik sprong over 't meer, Snik bleef weg en ik kwam weer". (Bierum). Eensoortgelijkrijmpje.kentmeninDuitschland,n.l. „Snickup un ich gungen öwern Steg, Snickup fullt rin un ick ging weg". (Oldenburg), 3 „Hik, sprik. sprouw. Ik geef den hik aan jouw, Ik geef hem aan een ander man Die hem beter verdragen kan". (Gorinchem). 4 „Ik heb den hik, Ik heb den pik. Ik gif urn aon miene naoberman, Die urn good verdragen kan". (Venlo). 5 „Wok, sprok, sprouw, Ik heb jou op mijn mouw". (N. Holland). 6 „Hik, spik, sprouw, 'k Geef den hik aan jouw. 'k Geef den hik aan vader Jan, Die hem best verdragen kan". (Westland). 7 „Ik heb den hik, Ik heb hem zoo dik Ik geef hem joe, Tot morgen toe". (Veluwe). De Volkerenbond. Aan Mr. S. van Houten's laatsten staatkundigen brief ontleenen wij het volgende De officiëele aankondiging in de Troon rede van een voorstel om tot den volken bond toe te treden, doet vermoeden, dat de Regeering zich heeft vergewist dat daaraan van andere zijde geen voor waarden zullen worden verbonden, welke recht en belang ons zouden verhinderen te aanvaarden. Toch blijft eenig wantrouwen met betrekking tot dezen volkenbond plicht. Wilson heeft blijkbaar zijn ideaal niet kunnen verwezenlijken. Daarin past de reserve van Engelsche zijde omtrent de zee niet. Vermoedelijk als wederdienst, vooral aan Frankrijk voor de toelating dezer reserve, heeft Engeland mede gewerkt om aan de Franschen het be geerde overwicht tegenover Duitschland en Duitsch-Oostenrijk te bezorgen, ten slotte nog door het veto tegen de na tuurlijke aansluiting van het laatste een brok land, dat na het uiteenvallen van de Habsburgsche monarchie geen reden heeft voor zijn bestaan als zelf standige staat aan de Duitsche republiek. De geschiedenis zal leeren of het van blijvend voordeel voor Engeland en Frankrijk zal zijn, dat hun krachtige vertegenwoordigers te Parijs hun zulk een bevoorrechte positie hebben weten te verschaffen in 't geen thans van politiek wijsgeerig standpunt slechts als een „voorloopige" volkenbond kan worden beschouwd. Frankrijk gevoelt die positie reeds als door dien bond onvoldoende beveiligd en vraagt van den mede-bevoorrechte en van de sterke macht, die reeds zwak genoeg geweest is om in deze voorrechten toe te stemmen, nog een bijzondere garantie Voor Nederland gelijk voor andere kleinere tot dusver neutrale staten blijft slechts de vraag of zij den verderen loop der dingen liever buiten dezen bond dan wel als lid daarvan zullen afwachten. Ik denk, zij zullen allen het laatste raadzaam achten, maar zij kunnen met volle recht bij hun toetreding te kennen geven, dat de regeling vaneen voor allen bestemden volkenbond ook van den beginne af door allen, althans door hen die reeds voor de derde Haagsche Conferentie stonden bijeen geroepen te worden, had behooren te worden overwogen. Ook als toetreden den hebben zij recht op dezen vice d' origine te wijzen en als eersten gemeen- schappelijken eisch aan den eventueelen volledigen bond te stellen Herzie U zelf! OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2