Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer KANTOORBOEKEN Doozen LUXE POST LEESBIBLIOTHEEK. Ledenvergadering m Vereenigde Drukkerijen „BOSCH EN DUIN" DINSDAG a.s. 8 uur in hotel „Vreeburg". Vareenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer WACHT U VOOR KWAADSPREKEN De Genestetweg 23 BLOEMENDAAL Telefoon 5003 in alle dikten en liniaturen steeds voorhanden. in groote verscheidenheid vanaf 95 cent. Laat Uw DRUKWERK vervaardigen in onze inrichting. Eikelenboom Timmer Kantoorboekenbinder ij Ingericht voor het binden en in band zetten van Illustraties, Boeken, enz. Leesbibliotheek School- en Teekenschriften Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 kort, dan zou het de bijdragen per leer ling van buiten te laag hebben geschat en hebben te verhoogen. Bleef deze verhooging binnen redelijke grens dan zou ze gaarne worden betaald (Haar lem heeft daarvoor aan Bloemendaal nooit meer gevraagd!) Reeds bestaat wat het Lager- en het M.U.L.-onderwijs zoowel het openbare als het bijzondere betreft, sedert jaren tusschen onze ge meente en Haarlem een wedstrijd wie het beste leveren zal. Tal van kinderen uit Haarlem bezoeken met opoffering van reis- en verblijfkosten en tijdverzuim onze landelijk gelegen scholen. Zou dit een motief zijn om onze grenzen over de gemeente Haarlem uit te breiden Wat het M. O. betreft geldt met kleine wijzigingen hetzelfde. De school op 't Kopje wordt door tal van Haarlemsche leerlingen bezocht. Door of van uit Bloe mendaal wordt zonder aanmerking be taald wat door Haarlem wordt gevraagd. Haarlem trok M. O. leerlingen van buiten opzettelijk aan, maar nimmer heeft dit tot eenige economische of administratief-rechtelijke wanverhouding geleid. Het is dus weer geheel onjuist als B. en W. van Haarlem ook in dit geval beweren dat de lasten alleen op Haarlem blijven drukken, zonder dat door de omliggende gemeenten eene eenigszins belangrijke bijdrage wordt gegeven. Die gemeenten hebben, althans Bloemendaal heeft steeds elke, al dan niet belangrijke, bijdrage gegeven, welke gevraagd is en binnen redelijke grenzen zal Bloemendaal dit blijven doen, of onze gemeente zal zich zelve helpen. Dat Haarlem, om dit laatste te voor komen, zich nu weer een nieuwe H.B. S. denkt aan de Kleverlaan, komt voor hare rekening; door ons is dit niet ge vraagd. Omtrent eventueele verhooging van de bijdragen uit Bloemendaal is door het gemeentebestuur van Haarlem zelfs nooit eenig overleg met ons aan gevraagd. Ten aanzien van een volgend punt, het laboratorium voor pathologi sche bacteriologie en den gemeenschap- pelijken keuringsdienst voeren B. enW. van Haarlem soortgelijke onjuiste be weringen aan. Van de eerste regeling dienaangaande af heeft als grondslag gegolden, dat Haarlem volkomen gede- frayeerd zou worden voor de meerdere kosten welke zij had wegens deelname in eenigerlei vorm van omliggende ge meenten. Deze hebben, althans Bloe mendaal heeft zich steeds te goeder trouw en volledig aan dien grondslag gehouden. Toch brengt men de dusge- noemde „gemeenschappelijke keurings dienst", die op verzoek en vooral in het belang vart Haarlem zelf in het leven is geroepen, bij om den indruk te ves tigen dat Haarlem voor een oneven redig deel der kosten daarvan heeft op te komen. En hoe luidt Haarlem's argu ment, nadat het toegegeven heeft: dat „alleen tusschentijdsche toename van kosten voor Haarlem's rekening zou komen Dat de loopende overeenkomst geldt tot en met 31 December 1921 „tot zoo lang is het dus praktisch on mogelijk wijziging daarin te brengen." Kan het onjuister worden uitgedrukt? Overleg omtrent verandering der overeenkomst is ons niet gevraagd ware zij gevraagd, elke redelijke ver hooging der bijdrage zou zijn toegezegd. Maar dit nog daargelaten. Het bestaan der overeenkomst zou alleen een juri dische geen praktische hinderpaal vor men. Maar is een juridische hinder paal door de praktijk eener nieuwe overeenkomst niet terstond te verwij deren Onjuist is ook, wat ons betreft, gelijk B. en W. van Haarlem schrijven, dat het „moeite heeft gekost om voor het tot stand komen der geldende rege ling overeenstemming te verkrijgen tus- schen de besturen d.z. de college's van B. en W. en de raden." Van onze zijde is aan die regeling zoo vlot mogelijk medegewerkt. Door het toenmalige be stuur van Haarlem evengoed als door ons is vooropgesteld: dat door over eenkomsten der betrokken gemeenten in deze streek het algemeen belang doel treffend te bevorderen is en daarna is men op aangename en tegemoetkomende wijze het zeer gemakkelijk met elkaar eens geworden. Het toen daarin be reikte resultaat, waarvan Haarlem in de eerste plaats de vruchten heeft getrok ken, en nog trekt, geeft den weg aan waarop Haarlem met Bloemendaal alle gemeenschappelijke belangen kon en nog kan regelen. En wanneer thans B. enW. dier gemeente stellen het niet twijfel achtig te achten, dat „bij elke wijziging" der overeenkomst „die overeenstemming niet dan met de allergrootste moeite te verkrijgen zou zijn", dan is dit althans wat onze gemeente betreft niet anders dan een fraze. Het voorlaatste hoofdstuk luidt: „De toekomst van Haarlem". Onder dezen titel heeft zijn gemeentebestuur reeds menig schoon lied gezongen. Al die schoone muziek heeft echter niet kunnen verhinderen, dat de aantrekkelijkheid van Haarlem, vergeleken bij die der omliggende gemeenten voorzoover die blijkt uit den bevolkingsaanwas over de laatste 18 jaren, zich ongeveer verhoudt als 1 tot 10. De reden daarvan is niet ver te zoeken. Haarlem, dat destijds naliet zich door den aankoop van het buitengoed 't Klooster de macht te ver zekeren over het tegenwoordig Nieuw- Schotendat door den aanleg zijner begraafplaats de ontwikkeling in noor delijke richting heeft belet; dat de aan leg van de verbindingen tusschen Wil- helminastraat en Heerenweg overliet aan het particulier initiatief of het toeval; Haarlem, dat zich niet tijdig verzekerde van de gronden destijds behoorende aan het St. Elizabethsgasthuisdat zich zelfs nog onlangs de uitgestrekte bouwter reinen tusschen Kloppersingel en Spaarne liet ontgaan; Haarlem, dat zich een vaste brug over het Spaarne en een uiterst kleine spoorweghaven aan den verkeerden kant der stad liet opdringen, Haarlem heeft steeds in werkelijkheid de schoonste kansen op betere situee ring, betere indeeling en inrichting laten voorbijgaan. Wie waarborgt nu iets om trent toekomstplannen Wij weigeren vooralsnog tegelooven aan de mogelijkheid dat de hoogere autoriteiten voor zoover ze goed zijn ingelicht omtrent het heden en verleden dezer streek, Haarlem terwille zullen Aan ons bureau verschenen: Door Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga Verkrijgbaar a 10 ct. per ex. Santpoort - Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 zijn, wat Bloemendaal betreft. Geen enkel argument voor grenswijziging te onzen koste heeft hout gesneden. Neen sterkerde eenige drijfveer van Haar lem benadering van de penningen on zer belastingplichtigen heeft het nim mer openlijk ook maar getracht door één argument te dekken. Dit kon ook niet. Want zoowel de leer als de prak tijk van de gemeentewet zou zich daar tegenover stellenEn op diezelfde wet beroept men zich. Wij eindigen. Tegen de wet, tegen de rede, tegen de ge schiedkundige ontwikkeling van deze streek, tegen den wil van onze bevol king, in tal van opzichten tegen een goede orde van zaken, is wat Haarlem met ons voorheeft. Zwak staan zijn redeneeringen. Sterk staat zijn wil van ons te nemen, wat het wettelijk niet krijgen kan. Daartegen even onverzettelijk op te komen blijft onze plicht. Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, A. BAS BACKER, Burgemeester. A. J. VAN DER FLIER, Secretaris. Deze week verschijnt onze zeer uitge breide CATALOGUS, welke gratis verkrijg baar wordt gesteld. Het is in het belang van Bloemendaals Bloei.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 6