Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. Het Overveensche Tuindorp. CINEMA PALACE PROGRAMMA van 24 tot en met 30 October 13e Jaargang. ZATERDAG 25 OCTOBER 1919. No. 43. BLOBHBNDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Tot 31 December. Voor een vol jaar, Abonnement: f 1. f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. 30 Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en Kinderbi]voegsel. Onze lezers begrijpen, dat bedoeld wordt het zoogenaamde woningen-com plex der Woningbouwvereeniging „Bloe mendaal", waarover zooveel in onzen raad te doen geweest is, en dat, wij zouden zeggen, dank zij de geestdrift en het, zwaar beproefd, uithoudingsver mogen van dr. Bornwater, eindelijk er door is gegaan. De architecten Mulder en v. Asdonk konden met het werk in Februari 1918 eindelijk een begin maken, en thans is het zoover gevorderd, dat de midden standswoningen alle bewoond zijn, ook met het grootste deel der arbeiders woningen is dat het geval, en over een dag of veertien zal het tuindorp geen enkel leeg huisje meer vertoonen. In dit stadium leek het ons wel aar dig, er eens een kijkje te gaan nemen, en we hebben geen spijt van onzen tocht. Wij zagen en ieerden op ons be zoek in gezelschap der beide architecten en den opzichter weer heel wat. Het was een juweel van een najaars dag, toen wij de Rampenlaan oppeddel- den, waar wij ai spoedig voor een groep middenstandswoningen kwamen, flinke, ruim gebouwde en aardig uitziende huizen met fleurige bloementuintjes ervoor, en in welks midden de toegang tot het tuindorp is. Wij fietsten die breede toegangsstraat in, gaven ons rijwiel aan het kantoor der woningbouw vereeniging in bewaring en kuierden het dorp in. De toegangsweg heet de Tuindorplaanal spoedig splitst deze zich in twee, rechts de Noorder-, iinks de Zuidertuindorplaan, welke in elkander uitloopen. Deze Noorder- en deze Zuiderlaan zijn eenzelfde weg, die rond om het dorp loopt. Behalve dezen en den toegangsweg is er nog de Midden- tuindorplaan, die midden door het dorp loopt en de Zuider- en Noorderlaan zoowat in het midden met elkaar ver bindt. Voorts is er nog het Tuindorp plein, dat links van den toegangsweg, een klein eindje de Zuidertuindorplaan op ligt. Het dorp wordt begrensd ten oosten door de Rampenlaan, ten zuiden door de moestuinen van Elswout, ten westen door de Elswoutslaan en ten nocrden door de gemeentelijke volkstuintjes. Waar de omgeving er zich maar eenigs- zins toe leent, is het uitzicht aan de achterzijde der huisjes ook vrijgehouden, en dat uitzicht van sommige is werke lijk prachtig, zoo op de weide van Elswout en op de heerlijke hooge boomenkruinen van de aangrenzende laan, thans goudbruine reusachtige bouquetten gelijk. Ook het uitzicht van uit de aan de Rampenlaan gelegen middenstandswoningen is mooihet karakteristieke, met hagen doorsneden veldenlandschap dezer streek, met Haar lem en zijn torens op den achtergrond. Al dadelijk bij het binnenkomen treft u het echt dorpsche aanzien en een niet geringe verdienste is dat naar ons oordeel. Immers hoe vaak doet de ont werper concessies aan den wansmaak en misplaatste ijdelheid van de over- groote meerderheid om hooger, z.g. royaal-uitziende gevels aan de straat te hebben, met lange lijzen van vorme- looze vensters, waar de eeuwige ver velende spiegelruiten u leeg en glazerig uit aanstaren. Neen, deze architecten hebben de steedsche gruwelijkheden niet overge bracht in deze landelijke atmosfeer. En dat moge hier tot hun eer wel met na druk vermeld. Aan de voorzijde zijn de woningen laag en intiem, echt landelijk, terwijl ze aan de achterzijde hooger op getrokken zijn, met groote vensters erin. Die lage voorpuitjes met de aardige, met lichtkleurige roetjes onderverdeelde vensters, en de groote, rustige daken, waarin dakkapellen voor het noodige iicht zorgen, doen heel goed, heel lan delijk aan. Aantrekkelijk van deze bouwwijze is ook de opvallende afwisseling, welke dit complex kenmerkt. Niet weinig hier toe werkt het verloop en de buiging der straatjes mede, doch ook is de variatie zeer gezocht en goed bereikt in de woningen zeiven. Nu eens is de variatie als vanzelf voortgekomen uit het verschil in grootte der woningen zelf, dan weer geeft de dakvorm de gewenschte afwisseling; een ander maal zorgen de lagere steenen muren der achtertuinen op hun beurt voor variatie. Weer een andermaal is een huizen groepje naar voren gehaald, en de een tonigheid, die een woningenreeks uiter aard heeft, gezellig gebroken. Alle huisjes zijn ook van de achterzijde te bereiken, door daar opengelaten paadjes, waartoe kleine steenen poortjes toegang geven en die steenen boogvormige poortjes dragen ook al weer prettig tot de af wisseling bij. Voor de huizen en achter de huizen zijn kleine tuintjes ontwor pen die ervoor zijn omgeven door hou ten hekjes, welke eerlang met lage heggen van liguster of een dergelijke heester zullen worden bekleed. Langs de lanen zullen natuurlijk boomen wor den geplant, als het zoover is, en op het pleintje zal een plantsoentje worden aangelegd, zoo iets in den geest van dat op het Kinheimplein aan de Klever laan. Zooals wij zeiden, is deze woningen complex echt als landelijk, als „op den buiten" opgevat en de inrichting der woningen zoo, dat er lekker en ten allen tijde gelucht worden kan. De bewoners schijnen gelukkig deze opvatting te waardeeren; althans tiij ons bezoek vonden wij in het nochtans reeds wat frissche najaarsweer aan alle zijden ven sters openstaan. De architecten hadden gaarne in elk der woningen ook een kleine badkamer gehad, maar dit hebben ze, vermoedelijk vanwege de onkosten, niet kunnen doorvoeren. Er moest nu maar op het aangrenzend gemeente terrein een klein badhuisje voor de Tuindorpelingen worden neergezet; dat ware ook een aardige oplossing. Iets wat ook niet weinig op het buitensch en hygiënisch karakter van dit tuindorp wijst, is de ligging der straten, welke zoo is, dat, waar maar eenigszins mogelijk, de huizen op het oosten of het westen liggen, waardoor ze 's morgens en 's avonds zon hebben; wie hem 's morgens voor heeft, krijgt hem 's avonds achter, en omgekeerd. Dit was geen ge makkelijke opgaaf voor de bouwmees ters zooals onze lezeressen en lezers weten, heeft n.l. de zon een vaste plaats; daarmee is dus niet te sollen, en het moet dus in de plaatsing der menschen- huizen in verhouding tot die zon ge zocht worden. Ook nog niet zoo ge makkelijk. Maar de bouwmeesters heb ben het goed voor mekaar gekregen. Zon zal er in het tuindorp dus wel in voldoende mate zijn. En ook frissche lucht, zooals we zeiden. Maar omdat de mensch nu eenmaal van de lucht niet leven kan, van de lucht alleen althans niet, is er ook voor de verdere provi andeering gezorgd. Een kapitaal winkel woonhuis zal den heer Hoffschlag in de gelegenheid stellen de tuindorpers van het dagelijksch brood te voorzien. Maar daar de mensch ook van brood alleen niet leven kan, is er een tweede kapitaal winkelhuis aan de andere hoek verrezen, waarin de heer Zuurbier, broeder van den Bloemendaler van dien naam, den dorst, of liever den honger naar kruide nierswaren bevredigen zal. Wij hebben deze twee fraaie perceelen met mooie winkel-, zolder-, kelder-, pakhuis- en woonruimte eens bekeken, en kunnen niet anders zeggen dan dat er daar binnen overvloedig plaats en gelegenheid is om de genoemde bedrijven uit te oefenen, en daarbij nog een aangename woning voor zich en zijn gezin te hebben. Wat de particuliere huizen betreft, we zijn er eens in een paar een kijkje gaan nemen, bewoonde zoowel als onbewoon de. En we kregen er een aardigen in druk van, niet minder dan de bewoners zeiven, die ook erg in hun schik met de inrichting waren van hun nieuwe huis. U de verschillende typen huisjes, die wij zagen, te beschrijven, komt niet onder ons haar op, dat zou minstens de ruimte van een heel'exemplaar van onze krant vullen. Wij volstaan met te zeggen, dat van de ruimte met verstand en doorzicht partij getrokken isde ver lichting en vorm, en ook het aantal der vertrekken viel ons bar mee. De woon keuken-kwestie, waarover nog al wat te doen is geweest, is zoo opgelost, dat de huiskamer met een hoogen steenen schouw, waarin een fornuis kan staan, en weerszijds daarvan pleizierige glazen kasten, zoo is ingericht dat zij des win ters voor woonkeuken dienen kan, ter wijl des zomers het fornuis naar de daarachter liggende keuken kan worden verplaatst, en de huiskamer dan huis kamer wordt zonder meer. De griezelige polkaramen van den middenstand zijn hier vermeden, eveneens de meer dan gruwelijke schuifdeuren, die de nogal gewilde, maar welbezien ijselijk ver velende en onpractische suites vormen. Ook de houten veranda-rommel, houten heiningen en dergelijke timbertown- achtige narigheid zijn door de bouw meesters behoorlijk geweerd. Kort en goed, uit menig oogpunt, ja, bijna wel uit elk oogpunt mag dat tuindorp er wezen. En daarom is het er ook. Een aanwinst van je welste voor onze ge meente, deze 95 arbeiders- en 11 mid denstandswoningen. waarvan de huur prijzen al van f 2.75 af zijn. Voor dat bedrag heeft men daar in dat tuindorp al een allerliefst en geriefelijk huisje. Wij hadden er bij ons bezoek zelf met ons gezin best in willen kruipen, zoo aardig vonden wij het. Wij mogen ons artikel niet besluiten zonder een woord van waardeering en hulde aan het adres der woning bouwvereeniging „Bloemendaal" en verder aan allen die hebben medegewerkt om onze gemeente met dit aantrekkelijke tuindorp te verrijken. Onze eenige aan merking voor het oogenblik erop is, dat er maar één is. Wij zouden er wel een stuk of zes kunnen gebruiken. Qroote Houtstraat 1X1113 Haarlem. 1. VALKENBURG Interessante Natuuropname. 2. DE STEM DES BLOEDs' Drama in 5 afd. Naar de Novelle van Rupert Hughes „The Old Folks at Home". 3. Variété. LÉON BONNÉ Humorist. De Koning der Moppentappers. - PAUZE. - 4. BIJNA EEN SCHANDAAL Comedie in 1 afd. 5. O, DIE DIENSTBODEN Amusante Klucht. 30 BLOE3IENDAAL,. De burgemeester is uit Engeland te ruggekeerd en heeft zijn werkzaamheden hervat. RapiditasBloemendaal 11. Rapiditas telt een invaller. Bloemendaal is volledig. Tot de rust beheerscht Bloemendaal het spel, doch weet deze meerderheid, bij gebrek aan een door zetter in de voorhoede, niet in doelpun ten uit te drukken. Na de rust is het spel meer verdeeld. Parson passeert de geheele Rapiditas- achterhoede en geeft den keeper met een schitterend schot geen schijn van kans. Dit is het sein voor de gastheeren om, aangehitst door een talrijk, voor het grootste gedeelte onhebbelijk, publiek, gemeen te gaan spelen. Uit een vrije schop wordt via een der Bloemendaal- verdedigers gelijk gemaakt. Direct hierna is het tijd. De scheidsrechter was be ïnvloed door het publiek, zeer dubieus in zijn beslissingen, had echter een goeden kijk op buitenspel. Rapiditas mag met deze uitslag tevreden zijn. Bij Bloemendaal waren de keeper en beide backs Gunter en Metz schitterend. C. Terwijl C. S., voermansknecht, wo nende te Haarlem, bezig was met stelen van eenige planten, werd hij daarin ge stoord door den inspecteur van politie, die hem inpikte. In de Staatscourant staan vermeld de statuten der R.K. bouwvereeniging „St. Benedictus" alhier. Op een gehouden bestuursvergadering der B.G.V. werd besloten een tweede uitvoering te geven en wel in de maand Januari e.k. Zooals men weet is de le uitvoering, niettegenstaande het korte bestaan, uitstekend geslaagd. De tweede uitvoering zal, naar wij hopen, nog beter slagen. Want het spreekwoord zegt „Oefening baart kunst". Tijdens de trouwplechtigheid van mej. Huijsser en den heer Francken vloog boven de trouwstoet die kerkwaarts ging een vliegmachine, waaruit confetti gestrooid werd. De vliegenier was 'n kennis van bruid en bruidegom. Vrijdagavond is door den heer A. C. L. v. d. Eist, dir. der Kon. Kweekerij „Tottenham" te Dedemsvaart, voor de afdeeling Tuinbouw en Plantkunde al hier, een belangwekkende lezing ge houden over rotsplanten en het aanleggen van rotstuinen. Spreker gaf op duidelijke wijze een beschrijving van verschillende rotsplanten, die in het bergland van Mexico groeien De snelle oroei dier planten in die rotsachtige streek ontstaat doordat bodem en klimaat van bijzondere

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1