VICTORIA-WATER. In de Donkerelaan had Zaterdagmid dag I.I. een aanrijding plaats tusschen den brandstoffenwagen van den heer A. de Graaf en een auto. De brand stoffenwagen kwam uit de richting Sant poort, terwijl de auto met een fiinken gang uit de richting Bloemendaal kwarn. Op den hoek bij de villa „Maria's Lust" kwam het tot een botsing. Daar de weg breed genoeg is dat twee voertuigen elkaar kunnen passeeren, schijnt dit ongeluk te wijten te zijn aan den be stuurder van de auto. die het stuur waarschijnlijk niet meester was. De wagen werd niet beschadigd, de auto daarentegen zeer zwaar, zoodat verder rijden onmogelijk was. Nadat een auto van Gebr. Beekman gekomen was, werd hij op sleeptouw genomen en naar hunne garage gebracht om hersteld te worden. Door het Prov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland zijn j.l. Maandag proeven genomen met een verplaatsbaar toestel voor draadlooze telephonie. Deze proeven zijn uitstekend geslaagd. Het voornemen van het P.E.N. is een dergelijk toestel aan te schaffen om onafhankelijk te zijn van telefoon en telegraaf ingeval naar andere plaatsen berichten moeten wor den overgebracht. Gevaarlijk. Maandagmorgen reden op den Bloemendaalschen weg, twee karren, elk met een paard bespannen, waarvan de voerlui min of meer be schonken waren. In het nauwe gedeelte van de Voorbuurt, bij den heer Meeu- wig, waar de straatweg zeer smal is, werd een wedstrijd aangegaan wie voor aan zou komen. Wonder boven wonder liep alles goed af. Men moest zorgen zoo spoedig mogelijk uit den weg te gaan om niet onder een der karren te geraken. Zou het niet beter wezen, dat wanneer er gewerkt moet worden geen drank gebruikt werd, of in het geheel niet? Bloemendaal - West Frisia. Een door de gastheeren slecht gespeel de wedstrijd, waaraan echter de hevige wind niet het minst schuldig was. Bloemendaal begint met 10 man en speelt met den sterken wind in den rug. Toch overrompelt de W.F.-voorhoede reeds in de eerste minuten onze ver dediging en weet uit een corner mooi te doelpunten. Als de elfde man ver schijnt blijft Bloemendaal steeds de aan vallende partij, doch weet door laksch en slordig spel slechts eenmaal, en nog wel uit een strafschop, te scoren. Rust ging in met 1—1. Onmiddellijk na de hervatting passeert Parson met behulp van Kopjes Nieman de geheele W.F.-verdediging, en besluit zijn rush met een prachtschot, dat den vijandelijken doelverdediger te machtig is. West-Frisia geeft geen kamp en weet werkelijk met behulp van een windvlaag gelijk te maken. Door een ongeval, een der Bloemendalers overkomen, wordt met '0 man doorgespeeld. Bloemendaal begint in te zien dat er gewerkt moet worden en zwoegt voor het winnende punt. Inderdaad gelukt dit, als Roskam van een corner profiteert, en na stevig doorzetten no. 3 in het net schiet. Scheidsrechter Walter floot naar beider genoegen. De Bloemendaal-captain gaf door zijn nonchalant optreden in de eerste speelhelft zijn elftal een slecht voorbeeld. Beijk en Sunter als gewoon lijk, dus uitstekend. C. In navolging van verleden jaar, zal ook dit jaar een aantal lezingen worden gehouden over „Geloofs- en Zedeleer" der katholieken. De lezingen zullen wor den gehouden in de R.K. kerk alhier door pastoor Willenborg. Daarmee zal een aanvang gemaakt worden Woens dagavond a.s. om 8 uur, vervolgens iederen Woensdagavond. Zoowel voor katholieken als voor niet katholieken zijn deze lezingen toegankelijk. Niets is veranderlijker dan eeni rnensch, zegt men wel eens. Doch met het weer is het evenzoo. Eenigen tijd geleden hadden wij nog prachtig zo merweer, waarbij men op een wan deling gerust zijn jas uit kon laten. Woensdagmorgen echter toen wij on geveer 11 uur door de ramen keken of het al drorg was (want het had den geheelen tijd geregend), zagen wij iets„ dat wij niet gedacht hadden te zien- Alles was met een wit kleed bedekt en nog steeds vielen er groote vlok ken sneeuw. Het is te begrijpen dat dit zeer in den smaak van de jeugd viel. Want nu zouden ze s'middags heerlijk kunnen sleden en met sneeuwballen gooien. Maar helaas Om 12 uur was er al heel weinig van de sneeuw meer te zien. O VER VEEN. Eenige sollicitanten hebben zich op het raadhuis aangemeld om zich voor het ambt van secretaris aan te bieden. Ten nadeele van den heer R., kruide nier alhier, is een cocosmat ontvreemd. De mat lag voor de winkeldeur. Ergerlijk. Sinds geruimen tijd houdt zich een persoon bezig om dames en meisjes op een onhebbelijke manier lastig te vallen. Als deze „mijnheer" eens een poosje opgeborgen werd, zou niet kwaad wezen. AERDENHOUT. In navolging van de E.L.T.A. De Elta heeft de vliegsport er wel inge bracht. Op vele plaatsen hoort men van het aanleggen van vliegterreinen. Ook hier is men bezig om een vliegterrein aan te leggen. De heer Van Rossum, alhier woonachtig, heeft een vliegmachine gekocht en is van plan, zoodra het terrein daartoe gereed is, te gaan vlie gen. Als in Vogelenzang (waar men bezig is met onderhandelen daarvoor) ook een vliegterrein is gevonden, zullen de vliegsportliefhebbers uit den omtrek hier hun hart kunnen ophalen. VOUKLFAZANU Bij de woningbouwvereeniging „Onze Woning" te Hillegom, zijn gekozen tot voorzitter de heer A. Reiman en tot penningmeester de heer J. C. Koper, beiden alhier woonachtig. Op het buitengoed van Jhr. L. Boreel is een klopjacht gehouden. Een groot aantal liefhebbers namen aan de jacht deel. SANTPOORT. Dinsdagavond werd een uitvoering gegeven in hotel „De Weyman" door kinderkoor „Kindervreugd", directeur de heer J. Post. De zaal was goed bezet. Een aardig programma was voor dezen avond samengesteld. Voor de pauze werden er eenige zangnummers gege ven, die allen zeer goed werden ge zongen. Na de pauze werd er 'n operette opgevoerd door het kinderkoor, onder leiding van den heer Post, getiteld: „Reepelsteeltje" in 5 tafereelen, dat op zeer aardige wijze door de kinderen gespeeld werd. Deze avond is in alte opzichten goed geslaagd en na afloop keerde ieder zeer voldaan huiswaarts. Gekozen zijn als voorzitter de heer M. Hulshof Pol, als secretaris de heer J. H, G. de Vries en als penningmeester de heer Kievit, die het dag. bestuur zullen vormen van de onlangs opge richte vereeniging ter bestrijding tegen de duurte. Op Duin- en Kruidberg is komen aan- loopen een paard met witte vlekjes op de pooten. Daar de eigenaar nog onbekend is, heeft men het beest zoolang op stal gezet. Wegens vertrek van den heer N. L. van Voorst van Beest, kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier, is in aanmerking gekomen de heer C. Verwey, thans ouderling dier gemeente. VAN HIER EN DAAR Reusachtige vliegbooten. Naar de Ned. Engelsche Technische Handelsmaatschappij (Vickers House) ons meldt, is op het oogenblik een drietal reuzenvliegtuigen in aanbouw in de vliegtuigenfabriek te Barrow-on- Furness van Vickers Ltd. Het is een vliegboot, met 3 motoren van 600 P.K. (Rolls-Royce condar). De motoren zijn twee aan twee geplaatst in motorcabines; in elke cabine is aanwezig een mecanicien, voor het bedienen der 2 motoren. De motoren in de cabine zijn z.g. en échelon ge plaatst, d. w. z. achter elkaar en links en rechts van een hoofdas, op welke hoofdas voor en achter de cabine een schroef gemonteerd is, zoodat dus bij het weigeren van een motor, de beide schroeven met half vermogen doordraaien. Het toestel kan vliegen met 2/3 van het totale vermogen. De snelheid be draagt ongeveer 175 K.M. per uur. De vliegboot is ingericht voor het vervoer van 32. passagiers in 16 twee persoons slaaphutten, terwijl nog 13 passagiers kunnen slapen in de eet zalen. Een andere inrichting van de boot is, dat de beide dekken geheel als salon ingericht worden, zoodat dan 120 passagiers vervoerd kunnen wor den over een afstand van 500 mijl. VOOR DE DAHES. Vermindering van de slagersre kening. Het vleesch is voor menigeen te duur, om het eiken dag op te dienen. Toch wil men iets lekkers, gebraad of gebak zien. Welnu, probeert het eens met gebakken to maten, een recept van Hindhede, bedoeld voor overgang naar de vleeschlooze vereen voudigde menu's. Rijpe tomaten worden in plakken gesneden, door geklopt ei gehaald, in paneermeel of ge stampte beschuit gewenteld en in de koeke- pan met wat boter of margarine gebakken. Men geeft er een bruine uiensaus bij en aardappelen. Voor de uiensaus neemt men een half ons bo ter of margarine, t middelmatige ui, drie en een half gladde eetlepel bloem, 4 theekopjes groentennat, wat zout en peper, liefst ook wat soja. De boter wordt bruin gemaakt in een heete koekepan. De gesnipperde ui wordt er mooi bruin in gefruit, de bloem wordt er over gestrooid en als alles goed bruin is, wordt het groentenat er in kleine scheutjes bijgeschonken en meegekookt, tot de saus voldoende gebonden is. De saus wordt op smaak af gemaakt met peper en zout, mi- schien ook een tikje suiker; voor de kleur wordt er een eetlepel soja of een theelepel caramel (donkergebrande suiker) doorgeroerd. Het groentenat is een speciale uitvinding van Hindhede. Verschillende groenten (selderijknol, worte len, rapen, enz.) alnaarmate men er over be schikt, kunnen tegelijk met een paar aardap pelen voor deze saus gebruikt worden. In een heete pan wordt vet of margarine (of boter) heet gemaakt; de in kleine stukjes verdeelde groenten en aardappelen worden er in bruin gefruit, daarna overgegoten met wat water en bestrooid met wat zout. Alles met elkaar blijft nu heel zachtjes doorpruttelen tot de groentestukjes gaar zijn. Daar deze prachtig gebruikt kunnen worden in verschillende cro- quetjes, farces en balletjes, heeft men eigenlijk het aftreksel gratis. Deze recepten zijn overgenomen uit het werkje Moderne Voeding, de bewerking van Martine Wittop Koning van Hindhede's kook boek. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. De Hoogere Ziele krachten. Wij al len leven in twee rijken, in een innerlijk rijk, dat van de ziel en den geest, en in een uiter lijk, dat van het lichaam en van het stoffelijk heelal om ons heen. In het eerste, het rijk van het onzienlijke, liggen de stille, subtiele krachten, die aanhoudend en met groote nauw keurigheid de toestanden van het laatste be palen. En gelukkig is de jonge man en de jonge vrouw, die beseft, dat slechts het leven van ziel en geest van wezenlijk belang is. Het is de bedoeling van den schrijver, door de aandacht te vestigen op zekere feiten, bij te dragen tot verwezenlijking van dit rijker leven. Het bovenstaande, uit de inleiding van Ralph Waldo Trine's nieuwe boek „De Hoogere Zielekrachten" geeft in zoo algemeen moge lijke trekken de strekking en doel van dit laatste werk van den bekenden schrijver van „In Harmonie met het Oneindige". Ziehier een greep uit dit buitengewoon be langwekkend boek. De knapste denkers in de wereld hebben gedacht en denken nog, dat, indien we het middel konden vinden om het verharden der cellen van het lichaam te voorkomen wat weer verharding der slagaderen doet ontstaan, welk proces we met den algemeenen term „aderverkalking" aanduiden, het verande ringsproces, het oud worden, zeer zou worden vertraagd en dat de toestand van altijdduren de jeugd, waarvan we nu en dan in een enkele persoonlijkheid een voorbeeld zien, een meer gewoon verschijnsel zou worden dan het nu is. De oorzaak der verkalking is gedeeltelijk van geestelijken, gedeeltelijk van physieken aard en in verband met beide bestaan erfelijke invloeden en toestanden, waaraan we onze aandacht moeten schenken. Zullen we een oogenblik de eerste oorzaak beschouwen Het voedsel, dat het lichaam tot zich neemt of liever, die hoeveelheden van het voed sel, die het lichaam opneemt is wel de bouwstof, maar de gedachte is altijd de bou wer. Er zijn dus twee gebieden van den geest, het bewuste en het onderbewuste gebied. We zouden het ook zóó kunnen uitdrukken, dat de geest langs twee wegen werkt, langs den weg van het bewustzijn en langs dien van het onderbewustzijn. Het bewustzijn is de geest, die denkt, het onderbewustzijn is de geest, die handelt. Het bewustzijn is de geest der zinnen, het staat in verbinding met de vijf zinnen en handelt door middel van deze. Het onderbe wustzijn is die rustige, fijnere, allesdoordrin gende innerlijke geest of kracht, die al de in nerlijke functies en al de levensfunties van het lichaam regelt, over deze waakt en ze in gang houdt, wanneer wij in den slaap vol komen onbewust zijn. Het bewustzijn geeft aanwijzing en richting; het onderbewustzijn neemt die aanwijzingen in zich op en zet ze aan de werkzaamheid. De gedachten, denkbeelden, ja de overtui gingen en aandoeningen van den bewusten geest zijn de zaden, die opgenomen worden door het onderbewustzijn en die in dit groote gebied der causaliteit zullen ontkiemen en vruchten zullen voortbrengen naar hun aard. De chemische werkingen, die plaats hebben bij het proces der celvorming in het lichaam, staan alle onder den invloed, de heerschappij van dit onderbewuste subjectieve gebied bin nen in ons. Dr. Thomas J. Hudson legt in het mooie werk: „De Wetten der Psychische Verschijn selen" deze verklaring afDe subjectieve kan voortdurend onder den invloed van sug gestie gebracht worden. Wanneer we dit groote feit eenmaal begrijpen en naar waarde schatten, is het gemakkelijk in te zien, hoe het lichaam gezondheid en kracht of ziekte en zwakheid opbouwt of beter gezegd, tot deze wordt opgebouwddat het wordt opgebouwd tot jeugd en kracht of tot vroegtijdige verkal king en ouderdom. Dan zullen we gemakkelijk inzien, hoe we er aan mee kunnen helpen, kortom er toe mee kunnen werken om öf het eene öf het andere op te bouwen. De verstan dige rnensch heeft het in zijn macht het stuur te grijpen, om het zoo maar eens uit te druk ken en gelijk een verstandig, menschelijk we zen behoort te doen, te bepalen, welke toe stand of toestanden zullen ontstaan en vorm aannemen en zich in het lichaam naar buiten zullen openbaren. Een bekend denker en schrijver heeft ge zegd „Waar de geest op gericht is, wat de geest het meest voor oogen houdt, dat haalt hij naar zich toe, en de voortdurende gedach ten en voorstelling moet ten laatste in de wereld der zienlijke en tastbare dingen vorm en gedaante aannemen". Om nu zoo duidelijk mogelijk te zijn, we hebben dus deze feitenHet lichaam verandert voortdurend hierdoor, dat het steeds de ver bruikte cellen uit- en wegwerpt en aldoor nieuwe cellen opbouwt, die de plaats der oude innemen. Dit proces wordt evenals alle inner lijke lichaamsfuncties bestuurd en bewaakt door het onderbewuste gebied van ons zijn. Het onderbewustzijn kan alles doen, wat de bewuste denkende geest werkelijk gebiedt en doet dit dan ook. Sir John Lubbock zeide We moeten voorzichtig zijn met betrekking tot dat gene, waarmee we onzen geest bezighouden de ziel neemt de kleur aan van de gedachten". Indien we gelooven, dat we onderhevig zijn aan zwukte, verval, ziekelijkheid, terwijl we gezond zijn, dan grijpt het onderbewustzijn het patroon, dat het wordt toegezonden en bouwt daarnaar de cellen op. Dit is de ééne groote oorzaak, waardoor iemand, die gelijk wij zeiden, altijd denkt en spreekt over zijn kwalen en de symptomen er van, die altijd klaagt en zich angstig maakt, zich nooit goed gevoelt. In gedachten onszelf sterk, gezond, werkzaam zien, gelooven, dat we 't zijn en ons daarom onszelf zóó voorstellen, verschaft een patroon, geeft aanwijzing en dus richting aan het onder bewustzijn, zoodat dit volgens het voorbeeld en als gevolg van de kracht van gezondheid, van sterk, werkzaam leven het celweefsel zal opbouwen, wat weer beteekentovervloed van gezondheid en kracht. Indien we echter dezelfde geesteshouding aannemen als diegenen onderons, die gelooven in den ouderdom, die hem verwachten en in overeenstemming met deze denkwijze handelen; wanneer we dit doen ongeveer op den tijd, waarop deze menschen veronderstellen, dat de ouderdom een aanvang neemt, dan verschaffen we eveneens aan het onderbewustzijn het patroon, waarnaar het onvermijdelijk den lichamelijken toestand zal opbouwen. We zul len dan ondervinden, dat, wat men gewoonlijk verstaat onder de teekens en de toestanden van den ouderdom, zich bij ons vertoon en in elk deel van ons wezen zullen we aan hun invloed onderworpen zijn. De Levenskracht zal datgene doen ontstaan, waarvan we ons in den geest een voorstelling hebben gemaakt, datgene, waarin we in den geest hebben geleefd. Jong blijven in denken en voelen is jong van lichaam blijven. Oud worden op het tijdstip of in den leeftijd, waarop zoo velen oud worden, is in hooge mate een kwestie van gewoonte. Trine's nieuwe boek is een werk, dat velen met belangstelling lezen zullen, daar er vraagstuk ken van groote beteekenis in behandeld wor den, en dat vaak op zeer pakkende wijze. Uitgeefster is de firma W, Hilarius Wzn. te Almelo. De prijs is f 3.20, gebonden f 4.—. OBERLAHNSTE1N. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Oeeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2