Les Merveilleux Parfums Godet Maison v. d. Bel m Restantenverkoop Brandhout LUCIE VOS Eenig representant voor Overveen en Bloemendaal: Lingerie, Bed=, Tafel= en Huishoudlinnen Bloemendaal sche Concerten. Nederland, je bent goud waard Werkster Bloemendaalscheweg 179, OVERVEEN 170 Abonneert U op dit blad. Maandag 3 November en volgende dagen Speciale tegen extra lage prijzen van HUZIEK. Bloeinendaalsche concerten. Zoo als dit vroeger ook ai eens heeft plaats gevonden, zijn thans voor dit winter seizoen door mej. Ré Levie weder eenige concerten gearrangeerd, waar alleen plaatsgenooten aan zullen deel nemen. De commissie, die zich destijds met de Kindercantate hiervoor beschikbaar stelde, zal ook nu weder de uitdeeling van de gelden op zich nemen. Baronesse Van Tuyll van Seroos- kerkenBoreel, Mevr. Koolhoven Eyre-Ashe en Mej. Ré Levie zullen drie concerten geven, n.l. een Schubertavond, een Mozartavond en een gemengde avond van oude componisten. Het is de bedoeling om deze concerten bij intee- kening te doen geven, terwijl de avond volgende op elk der drie concerten een populair concert met hetzelfde programma zal volgen, dat gratis gegeven wordt met een verplicht programma lOcent per persoon. Deze concerten hebben dus een twee ledig doel, eenerzijds liefdadig, door daadwerkelijke steun, anderzijds, op bouwend door verhooging van den smaak voor goede muziek. Er zijn reeds een flink aantal intee- keningen, zoodat aan het welslagen niet behoeft getwijfeld te worden. Maandag 24 November a.s. komt de beroemde tenor Jac Urlus jubileeren in de Stadsschouwburg in de opera „Laag land". Eerste Bach-Concert. Dins dagavond hebben wij het eerste der reeks Bachconcerten bijgewoond. De groote zaal van de .Vereeniging" was meer dan vol; er werdentallenkantnog stoelen bijgezet, zoo groot was het aan tal opgekomen liefhebbers. En zij zullen zich niet beklagen, zco min als wij. Het eerst kregen we te hooren het Groote Concert in Bes gr. terts van Haendel. Het was wonderlijk prachtig; het tweede gedeelte zoo mogelijk nog indrukwekkender dan hel eerste. Voorts hoorden we Mahler's „Lied von der Erde". In tegenstelling daarmede zouden wij Haendel's voornoemde werk „Das Lied vom Himmel" kunnen noemen. Bij Haendel is het aardsche en al zijn be kommeringen overwonnen. Bij Mahler nog niet, op verre na niet. Het is al aardsch wat er is, dit lied van de aarde. Maar intusschenzijn wij allen niet aardsch? Ge keert van Mahler weer als van Strindberg en Ibsen. Hei aardsche is hier zoo ontzagwekkend, zoo grootsch alsde arme en groote mensch zelf met de schier eindelooze mogelijk heden van zijn geest, van zijn ziel, met zijn eenzaamheid temidden van milli- oenen anderen Voor Mahler's aangrijpende symphonie hoorden wij „Le trille du diable",Tartini's vioolsonate met orkest, die door Louis Zimmermann meesterlijk werd gespeeld. Er is in Zimmermann's voordracht een aansprekende gevoeligheid, die zonder de technische volmaaktheid te kort te doen, nochtans meer nadruk heeft dan deze. Iets wat men bij de moderne spelers nogal eens mist. Zimmermann was schitterend. Urlus en Ilona Durigo zijn beproefde zangers; hun medewerking aan Mahler's werk was boven allen lof verheven. Jammer is bij dergelijke soli in groote werken, dat zij vaak min of meer door het zware orkest overstemd worden. Intusschen een pracht van 'n avond. En vele staan ons nog te wachten. Een der heerlijkste genietingen van den winter, deze Bach-concerten. INGEZONDEN ln het Bloemendaalsch Weekblad van 11 October No 41 is opgenomen het antwoord van B. en W. van Bloemendaal op het adres van B. en W. van Haarlem van September 1919, betreffende de verlangde grenswijzigingen door de Haarlemsche Gemeente in een adres opnieuw gericht tot Gedeputeerde Staten. Dat antwoord, dit moet gezegd, is waardig en laat aan duidelijkheid niet te wenschen o- ver. Doch er is meer. Vóór den oorlog leefden we in een tijd dat de inwoners van kleine ge. meenten plaatsen en dorpen in de ommiddellij- ke nabijheid van groote steden of grootere gemeenten gelegen, gevaar konden beloopen te worden ingelijfd, zelfs al bestond er zoo zeer geen motief voor. Men moest dan maar toegeven en berusten in de annexatie en stoorde zich niet zoozeer aan wil, zelf beschikkingsrecht en plebisciet. Zoo is dan ook dikwijls menige kleine gemeente of een groot stuk daarvan, opgeslokt en van de aarde gevaagd zonder dat zij dit eigenlijk wil de en moest zij, geheel tegen haar zin, deelen in de veel zwaardere lasten welke die groote re gemeente haar oplegde. Men denke slechts bijv. aan N. Amstel en andere kleinere ge meenten om Amsterdam gelegen, welke een strijd zij eens gestreden hebben, om op zich zelf te blijven, ofschoon dan ook hier werke lijk motieven aanwezig moeten geweest zijn, die deze annexatie ten leste wettigden. Maar hoevele inlijvingen gebeuren er niet, die de toets der noodzakelijkheid niet kunnen doorstaan Men zie (om in het buitenland een blik te slaan) eens naar Londen, dat thans zoo be kend is, meer dan zeven millioen inwoners telt. Gaat men met die annexatie-woede zoo voort, dan kan die stad wel tot acht, negen, ja tien milioen stijgen. Waar is de grens? Alle groote steden lij dende aan die inlijvingskoorts, pikten, gemoti veerd of niet, de eene kleine gemeente na de andere in, die in hare nabijheid lagen. Hierin heeft m. i. deze reuzenstrijd eene verandering gebracht. Nu er een volkenbond bestaat, die het zelf beschikkingsrecht van een volk eerbiedigt, zich neerlegt bij een plebisciet, luistert naar de stem en den wil van kleine volken en sta ten, kan, dunkt mij, de eene of andere groote gemeente al moeielijk meer eene naburige kleinere gemeente naasten, doodeenvoudig om hare meerdere uitgaven te helpen steunen. Hier moet wel terdege, in verband met het hierbovenaangehaalde, gevraagd worden: Willen de Bloemendalers bij de Gemeente Haarlem zich aanslui- tenDeze vraag wint, nu zelfbeschik kingsrecht, plebiscieten bescher ming van kleinere staten door een Intergeallieerden Raad geen ijdele klanken meer zijn, aan grootheid van beteekenis en zal die beteekenis nog meer gewicht krijgen, zoo ten overvloede nog geen enkel motief be staat voor die annexatie, zooals dan ook in het antwoord duidelijk en klaar wordt aange toond. Dat de Gemeente Haarlem zich wil uitbrei. den is natuurlijk haar goed recht. Maar even zeer moet men het goed recht der Bloemen dalers erkennen, om op zich zelf te willen blij ven. Door de zoozeer veranderde tijdsomstandig heden, waarin schier elke oude toestand ge wijzigd is, heeft dit verlangen naar zelfbe staan een zeer groot cachet gekregen en mag dit door Rijk en Provincie niet zoo maar klakkeloos terzijde worden gesteld, maar veel eer overwogen en nog eens overwogen wor den, en zoolang er nog geen wantoestanden geboren zijn door elkanders onmiddellijke na bijheid, bijv: dat de eene helft van een huis behoort aan de Gemeente Haarlem en de an dere helft aan die van Bloemendaal, kan er nog geen sprake zijn van inlijven. De Bloemendalers willen niet wat bij een plebisciet duidelijk genoeg zou blijken. Bloemendaal, J. L. Kingma October 1919. BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 24 October tot en met Donderdag 30 October. Geboren: z. van V. J. P. Huf en K. Dob- belstein; z. van A Specht en H. van Beek; z. van W, Steetskamp en M, A. Troost. Ondertrouwd: J. Dedding enA.Persoon; V. F. J. Kimman en A. C. Roozen. Getrouwd: J. J. Stals en M. E. v.Gulick; B. Jonkers en E. W. M. Corsten; J. W. Rou- wenhorst en H. E. van der Maas. Overleden: P. A. Koopman 50 j. KERK-AGENDA. ZONDAQ 26 Oct. Bloemendaal. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen. 's Avonds 6.30 de heer K. Koopman. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard, Bediening van het Heilig Avond maal 5 uur n.m. dezelfde, nabetrachting. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Ps. 56 14. Kerkhervorming Allerzielen Collecte Orgelfonds. Evangelisatie, v. m 10 uur, Ds. v. Paassen te Haarlem, 's Avonds 6.30 uur Ds. Westen burg te Beverwijk. ADVERTENTIÊN. GEBR. VALLENTG0ED Spaarndam Tel. 13 leveren franco aan huis Haar lem en omstreken puikbeste winteraardappelen (Bravo's van den kleigrond) f 6.75 per 70 K.G., van huis gehaald f 6.50 Brandstoffendistributie Plantenkassen van Particulieren. Houders van particuliere af zonderlijk staande plantenkas sen worden in de gelegenheid gesteld voor de verwarming hunner kassen eene kleine hoe veelheid gietcokes tegen klein-industrieprijs te betrekken. Hun, die hiervan gebruik wenschen te maken, wordt verzocht uiterlijk 8 November a.s. eene schriftelijke aanvrage in te dienen bij de afd. „Klein- Industrie" van het Brandstoffen- bureau. Directeur Brandstoffen-bureau 20 R. C. J. WILLINK. MAXIMUMPRIJZEN. Wijziging 17e Lijst van ma ximumprijzen ingaande Maandag 3 November a.s. HUISBRAND. afgeh. bezorgd Anthraciet p. H.L. f 3.55 f 3.80 eierkolen 3.— „3.25 steenkolen 3.25 3.50 gascokes en parelcokes „2.05 „2.25 bruinkoolbriketten „3.35 „3.60 (p. 100 K.G.) steenkoolbriketten 3.— 3.25 (p. 75 K.G.) gietcokes p. 1000 K.G. f66.— De prijzen „afgehaald" zijn mits dien niet gewijzigd. KLEIN-INDUSTRIE. p. 1000 K.G. Industriekolen f 62.50 gietcokes,80.50 steenkoolbriketten 70.50 smeekolen62.50 zuiggasanthraciet „62.50 smeefijn„57.— Alles franco bergplaats ver bruiker. Ruwe bruinkool vervalt. De overige bepalingen blijven on veranderd. Directeur Brandstoffen-Bureau 42 R. C. J. WILLINK. Het EERSTE CONCERT (Schubertavond) zal plaats heb ben op Maandag 10 November 1919, 's avonds 8 uur, in hotel „Vreeburg" te Bloemendaal. Mevr. Koolhoven—Eyre-Ashe (zang). Baronesse Van Tuyll v. SerooskerkenBoreel (viool). Mejuffr. Ré Levie (piano). Plaatskaarten voor dit con cert zijn tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij Boekh. Blader groen te Bloemendaal f 1.50. Op Dinsdag 11 November 1919, 8 uur, 2e Uitvoering van hetzelfde programma. Entrée vrij, verplicht programma 10 cents vooraf verkrijgbaar bij Boekh. Bladergroen. Plaatsbespreking van 101 uur hotel „Vreeburg" 10 ets. per persoon. 25 Gediplomeerd Leerares in SOLOZANG. Bloemendaalscheweg 210 OVERVEEN, Telefoon 1615. 10 Schouwburg Jansweg Zaterdag I en Zondag 2 November, 8 uur Revue ensemble. Dir. John Strelitsky Entree van f 2 tot en met 50 cent. 35 Maandag 3 November, 8 uur Demonstratieproeven met ZOEKLICHT door den heer Van de Volks. Zeer interessant voor ieder die een opvangstation wil maken. Entrée f 1.75, 50 en 25 ct. Voor direct gevraagd een nette degelijke Werkster liefst voor Vrijdags. Zich aan te melden De Gene- stetweg 23, Bloemendaal. 8 Wordt gevraagd jonge Dame voor kleine fabriek te Haarlem, bekend met boekhouding En- gelsch en Duitsch. Opgave van leeftijd, godsdienst, verlangd salaris enz. onder No. 752 aan het Bureau van dit blad. 8 INRICHTING VOOR 12 HEILGYMNASTIEK EN MASSAGE, P. A KOK, De Genestetweg - Bl'daal Eikenstobben gekloofd voor Centrale verwarming f 31.—per 1000. Kilo. Idem fijn gekloofd voor kachel blokjes f 36.per 1000 Kilo. Eikenblokjes f45.— per 1000 Kilo. Beukenblokjes f 40.— per 1000 Kilo. Dennenblokjes f 28.— per 1000 Kilo. Alles lang 20 cM. en te leve ren franco aan de Stations te Haarlem en Omstreken. Monsters op aanvrage te zenden. J. H. KRAMER en H. OUICHELAAR Houthandel Ommen. in de zaal van Restaurant „RUSTHOEK", eindp. electr. tram BLOEMENDAAL. Uitsluitend PRIMA KWALITEITEN. Gunstige gelegenheid tot het koopen van eene BRUIDS-UITZET, INDISCHE UITRUSTING of AANVULLING DER LINNENKAST. Geopend 912 en 15 uur. AUG. KAUPMAN Gevestigd 1862 Levering RECHTSTREEKS aan Particulieren. N.B. In verband met het drukke bezoek, verdient het aanbeveling de inkoopen zooveel AMSTERDAM. mogelijk in de ochtenduren te doen. 75

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3