„HELP U ZELF" „HELP U ZELF" VICTOR1A-WATER. Er Is thans reeds aan onderstaand adres gelegenheid, een exemplaar van den jaargang 1920 van het Bloemendaalsch adresboek „HELP U ZELF'' te bestellen. Dit boek verschijnt begin Januari De prijs Is gebonden t 3.Wie het thans reeds bij ons bestellen, betalen slechts 1 2,50. Boekhandel Vereenlgde Drukkerijen Eikelenboom en Timmer De Qenestetweg 23 Bloemendaal ten voor de technische bezwaren van den opzichter. De heer van Koolhoven wil de straten van Tuindorp heelemaal niet be plant; het geeft maar duistenis, vocht en mikpunten voor de kwèjongens. Spreker wil wel boomen op pleinen, maar niet in de straten voor de huizen. Dr. Born water wil groen; het is een „Tuin"dorp. Er moeten luchtige en oordeelkundig gekozen boomen worden geplant. De heer van Kessel verzoekt om geen zwèar hout althansslechts kleine boomen wenscht hij. Geklaagd wordt over de baldadigheid der jeugd, in verband met de aanplan tingen. De heer S c h u 1 z wil, dat op de scholen den kinderen wat meer eerbied voor de natuur worde ingeprent. Het nieuwe plan wordt goedgekeurd. Het zal f 1200 kosten. De door B. en W. opgestelde verhoo gingen en toelagen op pensioenen gaan er daarna, met eenige wijzigingen, door. Daarna wordt een verordening op den brandstoffenhandel vastgesteld. Deze verordening dient in hoofdzaak om de gemeente te machtigen bij smok kelhandel door de politie te kunnen doen ingrijpen. Men is algemeen van oordeel, dat dit mosterd na den maaltijd is. Daarop neemt de raad het besluit: B. en W. te machtigen om ter voorzie ning in het gebrek aan kasgeld in den loop van het jaar 1920 eene tijdelijke geldleening aan te gaan met de Haar- lemsche Bankvereeniging van ten hoog ste f. 500.000 tegen een rente van niet meer dan beneden het wisseldis conto van de Nederlandsche Bank, af te lossen vóór of op 31 December van genoemd jaar; 2e. de aflossing er. rente dezer lee ning te voldoen uit de gewone middelen der Gemeente. B. en W. stellen daarop voor aan te gaan een geldleening van ten hoogste f. 455.000 tegen een rente van niet meer dan 6 <y0 voor verschillende werken, waaronder: aanleg van den Zeeweg, aankoop van grond voor den bouw van arbeiderswoningen te Vogelenzang, be strating en rioleering der wegen in het woningcomplex acn de Rampenlaan, en overneming der Rollandslaan. De V o o rz i 11 e r: In de vorige zit ting heeft de Raad de bestrating der Rampenlaan aangehouden om dat verder te onderzoeken. Zulks is geschied. Een verbetering is voorgesteld en goedge vonden. De leening wordt daardoor verhoogd tot f 465.000. Goedgekeurd. Punt 15 is de 5e suppletoire begroo ting. De financieele Commissie heeft daaromtrent haar rapport uitgebracht. De financieele Commissie adviseert gun stig, en de 5e suppletoire begrooting wordt vastgesteld ad f 18.824 80. De heer Van Kessel stelt voor, de begrooting 1920, die dan aan de beurt is, een volgende keer te behandelen. De heer S c h u 1 z stelt dit eveneens voor. Het motief hiervoor is, dat er geen gelegenheid was, voldoende kennis te nemen van het rapport der financieele Commissie. De heer De R o o is ook voor uitstel van behandeling. Als wij thans de in de begrooting voorkomende loonen daarbij gaan behandelen, doen wij monniken werk, daar deze loonen verhoogd wor den naar aanleiding van het rapport der salaris-herzienings-Commissie. Besloten wordt, op 20 dezer een af zonderlijke zitting te beleggen voor de begrooting. Bij de rondvraag wordt de sneeuw- ruiming te Bloemendaal becritiseerd. De heer Noorman is verbaasd, dat de bewoners van verscheidene villa's de plantsoenen voor hun woningen ver- waarloozen. Dat maakt de gemeente leelijk. De Voorzitter. Er zal iets gedaan worden. Er zal een verordening worden opgesteld. De heer Noorman zegt dat de Brederodeweg op sommige plaatsen vaak onder water staat. De heer De W a a 1 M a 1 e f ij t zal het noteeren, en op verbetering trach ten aan te sturen. De heer Verdegaal klaagt over een fietspad langs den Vogelenzangschen weg, dat noodig verbetering behoeft. Er zal worden onderzocht en een rapport uitgebracht, belooft de Voorzitter. De heer Van Kessel komt nogeens op den verhuizingsbijslag van eenige gemeente-beambten neer. Een kreeg het. Een ander niet. De Voorzitter antwoordt, dat alleen dié beambten dit kregen, in wier traktement vrije woning was inbegrepen. Het gaat om politieagenten. En dezen ambtenaren wordt door de gemeente een woning aangewezen. Hun verhui zing is dus gedwongen. Het is dus billijk, dat zij dan den verhuizingsbijslag krijgen. De heer De W a a 1 M a I e f ij t be looft een wijziging der verordening, die dat regelt. Hiermede is deze zitting afgeloopen en gaat de raad in besloten vergade ring. BLOEHENDAAK. Tot onderwijzer aan de Chr. M.U.L.O. school alhier, is met ingang van 1 Febr. 1920 benoemd, de heer C. S. Kruissel- brink, thans onderwijzer te Winterswijk. Vanwege den Volksbond tegen Drank misbruik, afd Bloemendaal, worden van dit jaar weder huisvlijt-cursussen ge houden. Vanaf heden kan men zich daarvoor aanmelden. Tot de woningbouwvereen. „Bosch en Duin alhier, is het verzoek gericht eenige ambtenaren der P.E.N. te laten toetreden. Deze zouden dan een woning dier vereeniging te hunner beschikking moeten krijgen. Raad van Arbeid. Zij die hun arbeid verrichten te Bloemendaal, Over- veen of Aerdenhout en zich nog niet aangemeld hebben bij den Raad van Arbeid, kunnen dat deze week nog doen bij Toebes, Kleverlaan 4 te Bl'daal, die daarvoor te spreken is 's middags van 12 en 's avonds van 7—9 uur, te zijne huize. Zij die nog formulieren noodig hebben, schrijven een briefkaart en ontvangen die franco. Tevens kunnen zij, die meenen voor ouderdomsrente in aanmerking te komen, en nog geen oproepingskaart ontvangen hebben, inlichtingen ontvangen aan bovertstaand adres. Dr. J. W. Jongmans, alhier, is be noemd tot chef der Geologische dienst. O VERVEEN. De heer W. van der Hoeve, kantoor bediende op het Post- en Telegraaf kantoor, alhier, heeft als zoodanig ont slag aangevraagd, wegens vertrek naar Indië. Alhier heeft weer een inbraak plaats gehad. De inbrekers hebben zich aan de achterzijde van de villa van den heer J. G. Korts, wonende aan den Zijlweg, toegang verschaft. Ze hebben, alvorens hun onderzoek naar steelbaar goed aan te vangen, de draden der telefoon door geknipt. Daarna hebben ze het geheele huis, van boven tot onder, doorzocht en tot hun groote teleurstelling niet anders gevonden dan een bedrag van f 200, waarmee ze zich tevreden moesten stel len. Een onderzoek is door de politie ingesteld. Op de e.k. raadsvergadering komt in behandeling het rapport van de Commis sie van advies, in zake de rechtspositie der gemeente-werklieden en beambten. Door deze Commissie zijn afschriften van het rapport aan verschillende diensten en organisaties toegezonden. Overgeplaatst is naar Rijssel (Ov.), de heer K. Koendertse vroeger assistent aan het station der H. S. M alhier. De heer J. Gros alhier is geslaagd bij het gehouden examen voor vrije en ordeoefeningen. De villa „Willemshoeve", gelegen aan den Bloemendaalschen weg, is op de verkooping die Woensdagavond ten over staan van notaris J. H. Wildervanck de Blécourt plaats had, opgehouden voor f 48,500. AERDENHOUT. Tegen een zekeren V. R. wonende te Jan Gijzenvaart is procesverbaal op gemaakt wegens strooperij alhier. V. R. werd op heeterdaad betrapt, toen hij een fazant schoot. De fazant is in be slag genomen. VOOELENZANO. De heer Kersman, die een poosje ge leden met zijn vliegmachine in een sloot terecht kwam, is nog steeds niet ver trokken. De machine, die na montee ring van hier zou vertrekken, zal nu per trein vervoerd worden, daar de heer Kersman geen kans ziet, de vliegma chine alhier gemonteerd te krijgen. Het onderhandelen over ter beschik king krijgen van een vleigterrein duurt nog steeds voort. SANTPOORT. Doordat het 's winters om half vier duister begint te worden, zouden de scholieren die om 4 uur pas uit school komen, in het donker naar huis moeten gaan. Vooral voor de kinderen die ver weg wonen, is dat niet aangenaam. Daarom is er besloten de school om half twee te laten beginnen en om half vier te doen eindigen, zoodat de school kinderen dan nog voor donker thuis kunnen zijn. Voor het examen van ambtenaar bij den rechterlijken dienst in Ned. Indië is geslaagd dr. P. Volker, alhier. Aan het postkantoor en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand October ingelegd op de Rijkspostspaarbank f 8,020,63; terugbetaald f 14,560,97. Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 855. VAN HIER EN DAAR. De Vlamingen en het Belgisch annexionisme. „Het Vaderland" schreef: Wij ontvangen uit België een vlugschrift, ge titeld „Een Noodlottig Man en een Onbekwaam Minister". Als ondertitel staat er op den omslag „Ons land een roofstaat! Onze goede naam en belang op het spelNieuwe oorlogen in 't zicht!" Drukker-uitgever is E. de Mulder te Borgenhout (België). Dit geschrift is een felle aanklacht tegen minister Hymans en tegen het annexionisme in het algemeen. De Vlaamsche kwestie wordt er geheel in ter zijde gelaten, het is enkel een protest tegen de politiek ten opzichte van Neder land. Door toedoen van minister Hymans, zegt de schrijver, „verloor België reeds veel aanzien in de wereld, verbeurde 't talrijke sympathieën bij onze bondgenooten en gingen bijna al de voordeelen te loor, die vrede en overwinning ons moesten meebrengen". In plaats van alle krachten te wijden aan het herstel van het land, waarbij ook Nederland bereid is ons te helpen, zegt de schrijver, gaat men ze verspillen aan deze onrechtvaardige en tot mislukking gedoemde politiek. Wij lezen verder: „Was de ibloei van Antwerpen niet schitte rend? Heeft ooit iemand beweerd, dat de Schel- demonding Belgisch gebied moest wezen voor de ontwikkeling van onzen handel Onze annexionisten, met de mentaliteit van het Prui sische jonkerdom, spreken van nieuwe oor logen en beweren dat wij Hollandsch-Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen noodig hebben voor onze militaire veiligheid. Ze praten er zichzelven in. Juist de huidige toestand van het Hollandsche grondgebied is een beveiliging geweest voor België". Wij weten nu, „hoe Hollandsch-Limburg ons veiligste schild is geweest in het Oosten". En Zeeuwsch-Vlaanderen in Duitsche handen zou de Engelsche oorlogsschepenjop een afstand hebben gehouden en de Schelde ware een veilige duikbootbasis geweest. Aan het slot zegt de schrijver: „Meer dan eenig ander land in de wereld hebben wij Hol land een goed hart toe te dragen. Ondanks alle laster en kwaadwillig gestook, moeten wij zeggen dat Holland de grootste edelmoedigheid jegens ons heeft betoond. Vraag eens aan de vluchtelingen van 1914 en.'aan de uitwijkelingen van de oorlogsjaren, waar onze landgenooten het gulst en hartelijkst zijn ontvangen in Enge land, Frankrijk of Holland? Negenmaal op de tien zal het antwoord luidendan toch in Hol land". En de slotzin luidt„Wij eischen van onze regeering de stellige en ondubbelzinnige ver klaring, waarvan de oprechtheid uit hare daden moet blijken, dat het officieele België geen annexatieplannen koestert, want niet alleen Holland, maar de gansche wereld moet weten, dat we geen roofstaat zijn en dat het onrecht vaardig is ons den Balkanstaat van Westelijk Europa te noemen". ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. Dr. J. Clay, leeraar in de Natuur kunde aan de H. B. S. te Delft heeft vóór zijn vertrek naar Indië alwaar hij een hoogleeraarspost zal bekleeden, bij onze plaatsgenooten Eikelenboom Timmer een wijsgeerige brochure in 47 bladzijden doen uitkomen getiteld„De dialectiek en de leer van de tegenstrijdig heid bij Hegel en Bolland". De slotsom waartoe de geleerde Van het bekende Bloemendaalsche Adres boek „Help u zelf" Is de nieuwe Jaargang alweer In bewerking. WIJ noodlgen leder, die omtrent den jaargang 1919 Iets op te mer ken heeft, uit, zulks schriftelijk of mondeling te doen aan ons adres DB QENESTETWEU 23, Telt. 5003 Bl daal. schrijver komt, heeft hij neergelegd in de volgende stellingen le. Er moet bij Hegel onderscheid worden gemaakt tusschen de dialektiek in ruime ren zin en de dialektiek in engeren zin. 2e. Dialektiek in ruimeren zin is de zelfont vouwing en ontplooiing der begrippen, die het denkende subject noodwendig drijft van het eene begrip tot het andere voor te gaan. De waarde van deze dialektiek moet wor den erkend. 3e. Evenzoo moet groot belang worden ge hecht aan het speculatieve, eenheid bren gende moment, dat Hegel in de logica heeft gebracht. 4e. Verworpen moet worden de dialektiek in in engeren zin. Dat n.l. de begripsontwik keling immer zou voeren door de tegen strijdigheid, welke als een noodwendig element voor het denken zou moeten gelden. 5e. Door deze ontkenning worden de resultaten van Hegel's werk voor het overige niet vernietigd. Integendeel kan deze ontken ning den weg tot die resultaten vereffenen voor hen, die in de leer der tegenstrijdig heid het alles overwegende bezwaar zien. 6e. De Hegelianen bedoelen met tegenstrij digheid iets anders, dan er in de logica gewoonlijk onder verstaan wordt. De He- gelianen spreken van een tegenstrijdigheidt wanneer er tegenstelling in eenen moet worden gedacht. De scherpte van uitdruk king laat hier overigens veelal te wenschen over. Bij andere denkers wordt in navol ging van Aristoteles onder tegenstrijdigs verstaan, dat aan een en hetzelfde i n hetzelfde opzicht tegelijk een be paling en de daaraan tegengestelde bepa ling moet worden toegekend. Door het verzuim uitdrukkelijk aan te geven of de tegenstellingen „tegelijk in hetzelfde opzicht" gedacht worden stichten de He gelianen dikwijls verwarring. Waar door hen bedoeld wordt, dat de tegenstellingen in hetzelfde opzicht zouden bestaan is er bij hen een dwaling ten gevolge van oppervlakkigheid en onwetendheid. 7e. Alle voorbeelden tot dusverre door Hegel en Bolland en anderen van werkelijke tegenstrijdigheid gegeven blijken aan die fout te lijden. 8e. Zou men de Hegeliaansche tegenstrijdig- heidsleer willen verdedigen, dan zou men zeker betere voorbeelden dienen te geven. 9e. In de paradox ligt een bekoring, die vele Hegelianen tot bedwelming gebracht heeft. 10e. Wij kunnen de tegenstrijdigheid soms we| in de realiteit en in ons bewustzijn aan* treffen, maar het logische denken verzet zich tegen de geldigheid van het tegen strijdige. Voor het logische denken moet de tegen strijdigheid zich in tegenstellingen in ver schillend opzicht oplossen. lie. Tegenstellingen op te sporen heeft me thodische waarde. Het voert ons echter niet tot eenheid, zooals Hegel betoogt, maar tot scherper en meerdere onderscheiding. 12e. Eenheid van tegendeelen (dus niet in het zelfde opzicht), te zoeken heeft eveneens methodische waarde, maar hierbij komt de eenheid niet methodisch uit de tegendeelen voort, maar wordt door het denken toe gevoegd. 13e. Het werkelijke (intuitieve) denken, zooals het zich in de goede logische gedachten- gang openbaart en zooals het zich in de wetenschap voordoet, heeft een veel groo- tere verscheidenheid van ontwikkeling dan het dialektiek in engeren zin toelaat. 14e. Het is een onmogelijkheid alle begrippen der logica van de werkelijkheid in een I ij n uit elkaar te ontwikkelen. 15e' Hegel heeft slechts eene doorsnede van den kristalbouwder logische werkelijkheid blootgelegd. Het plan zijner logica ligt op een hooger niveau dan andere, ook al kleven aan de ze minder fouten en tekortkomingen. Evenwel, naar eigen ideaal beoordeeld, is Hegel's logica geen eindprodukt maar een begin, dat in verschillende opzichten om verbetering en voortzetting roept. Wat Bolland betreft belooft de titel der brochure meer dan de inhoud geeft. Doch dit is slechts schijn. Want hoe- OBERLAHNSTEIN. Verkrijgbaar bij Bloemendaalsche en Overveensche Apotheek C. Cassee, Bloemend.weg 70 Tel. 1799 L. Geeven, Korte Kleverlaan Tel. 1105 J. Windhorst, Bloemend.weg Tel. 1403. 12

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2