Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. Ons nieuwe adresboek. Het hooger onderwijs. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 15 NOVEMBER 1919. No. 46. BLOEHENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f 1.— f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Btoemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Wij zijn zooals men in vorige nummers van ons blad uit mededeelingen en advertenties heeft kunnen lezen, alweer druk in de weer om den nieuwen jaargang van ons bekende adresboek oftewel Jaarboekje „Help U Zelf" gereed te maken. Hoe zulk een boekje tot stand komt, welke de daaraan verbonden werkzaam heden zijn, wij zullen het u alles hier niet uiteen gaan zetten; het is mogelijk dat men daarin geen belang stellen zou. Doch waar een ieder belang in stelt, belangstellen moet, is of hij zelf, of zijn firma, zijn huisnummer, zijn betrekking, ambt of beroep in dat boekje juist zijn aangegeven. Welnu, wie in dat opzicht een aanmerking op den vorigen jaargang hebben mag, hij melde ons dat even per briefkaart, of hij loope even bij ons binnen, De Genestetweg 23. Ook van de adresboeken der groote steden liggen alvorens zij worden afgedrukt, in daar toe aangewezen winkels, de proeven ter inzage voor de inwoners, opdat ieder een eventueele onjuistheid, zijn persoon, enz. betreffend, even kan komen wijzi gen. Welnu, ook ten onzent zal men voortaan gelegenheid vinden, dergelijke veranderingen op te geven. Wie zulke heeft op te geven, hij doe het onverwijld, mondeling of schriftelijk. Het is in ieders belang, zoowel in het uwe als het onze, dat eventueele onjuistheden worden rechtgezet. Verder willen wij hier ter plaatse er nogeens op wijzen, dat men vanaf heden de boekjes reeds bij ons bestellen kan; het is voordeeliger dit nu reeds te doen, daar men voor het boekje, indien nu al opgegeven, 50 ets. minder betaalt dan indien men het na verschijnen bestelt, maar ook verdient het de voorkeur, om dat onze oplage na verschijnen wij hebben het zoovele jaren bij ervaring, in een ommezientje is uitverkocht, en men dus bij niet vooruit bestellen achter het net kon visschen. Ook dient hier nogeens op gewezen te worden, dat de aanvragen om adver tentie-ruimte in den nieuwen jaargang zoo talrijk zijn, dat onze colporteurs de handen vol hebben, en het daarom wel eens mogelijk zou kunnen zijn, dat zij geen tijd vinden om adressen, die naar hun en ons oordeel zeer wel in aan merking daarvoor komen, te bezoeken. Het verdient dus aanbeveling, ons even op te bellen of te schrijven om van het bezoek onzer colporteurs zeker te zijn. Ons telefoonnummer is 5003. Voor aanvragen om bezoeken van onze colporteurs dat nummer dus maar even aangevraagd. Voor eventueele wijzigingen in de u betreffende opgave in den vorigen jaar gang, ook nummer 5003 s.v.p. even op bellen. Voor bestellingen van boekjes nummer 5003 even opbellen. Of zelf maar even aanwippen. Of een briefkaartje. Wij zijn elk uur van den dag tot uw dienst. DE UITGEVERS. De Hooger-Onderwijs Onderafdeeiing van de stichting Pallas Athene te Amers foort heeft uit haar midden een Commissie benoemd ter beraadslaging o^er een leer plan, dat bij haar stelsel van Hooger On derwijs gevolgd moet worden. Deze Com missie is na gedanen arbeid tot resultaten gekomen, die in een rapport zijn uiteen gezet en waarvan de verwerkelijking aan het bestuur der Stichting wordt op gedragen. Aan dat rapport ontleenen wij hier een en ander. De oprichting van een Hooge School wordt door de Commissie onvermijde lijk geacht; een instituut.dat het onder wijs op nieuwe wijze en uit een ander gezichtspunt dan aan de bestaande hooge scholen regelt. Dat zulke nieuwe regeling noodig is, wordt ongetwijfeld erkend door hen, wier oogen door de oorlogsramp zijn open gegaan voor de ontreddering onzer geestelijke bescha ving. De geestelijke armoede van het moderne menschdom, weleer achter het schijnsel der materieele welvaart ver borgen, heeft zich zoo duidelijk doen kennen in de iaatste jaren, dat zelden op even dringende wijze als thans, het gemis van en de behoefte aan een waarachtige geestesbeschaving gevoeld is. Het besef, dat een ideééle levensin houd het eenig-wezenlijk bezit is van het menschdom, en tegelijk het besef van een ledig bij het gemis daarvan, is thans zoo versterkt, dat een voorzien in den nood des tijds niet mag worden nagelaten. Het Europeesche mensch dom verkeert in een innerlijke onzeker heid geen wonder dat het ook uiterlijk in den chaos steekt. Het bestaande onderwijs nu, is een produkt van den vorigen tijd, waarin de materieele behoeften boven de geeste lijke gesteld werden. Het plaatste dus de jeugd onder een verkeerd stelsel dat blijft voortwerken nadat zijn tekort koming gebleken is. Het kenmerk is hier gemis aan levensbegrip en levens liefde en een, veelal zeer onpraktische uitvoering van eischen, die men aan de maatschappelijke praktijk ontleend heeft, zonder te vragen of de maatschappij niet beter gediend ware met ontwik kelde menschen, dan met afgerichte vakmannen. Het H.O., dat de geheele opleiding der jeugd bekroont, lijdt sterk onder de ondeugden van den verleden tij 1. Naar de technische zijde mag het in menig opzicht goed zijn tot de gees telijke opvoeding bracht het weinig bij. Zonder te kort te doen aan den eer bied voor feitenkennis, experimenteel onderzoek en vakkundige bekwaming, die aan de bestaande Hooge Scholen zeker op zorgvuldige wijze worden ver schaft, achten wij daarmee de roeping der Universiteit geenszins vervuld en wij achten dat ook aan het wetenschap pelijk karakter der opleiding te kort ge daan wordt door het gemis eener wijs- geerige grondlegging. Zonder dat de student zelfstandig leert denken, blijft zijn kennis geheugenwerk en wordt hij ook niet tot een waarlijk praktisch mensch in den ruimen zin des woords gevormd. Geen ware vakbekwaming zonder geestesvorming. Derhalve moet naast deze scholen van H.O. een ander instituut verrijzen. Kan ook aan de bestaande hoogescholen vereenvoudiging van onderwijs verkre gen worden, door betere aanpassing aan het maatschappelijke leven, en kan door grootere vrijheid van de leerlingen in de keus der vakken, mede als ge volg eener behoorlijke samenleving van studenten en onderlinge samenwerking van studenten en professoren, het een en ander verbeterd worden toch is noodig daarnevens een inrichting op anderen grondslag, waarbij het niet om vakkundigheid, maar om ievensbezin- ning te doen zij, en waarin dus datge ne bestreefd wordt, wat aan de be staande Hoogescholen achterwege blijft en daar met geen mogelijkheid haar betaamde plaats zou kunnen verkrijgen, terwijl het juist het essentieële aller geestelijke opvoeding uitmaakt. Het onderwijs aan deze inrichting is bedoeld niet slechts voor studenten aan de Hoogescholen ter voorbereiding, aanvulling of voltooing van hun vak studie, maar voor alien wien het te doen is om inzicht in mensch, leven, samenleving, natuur en wereld. Geeste lijke verruiming is onmisbaar in alle takken der samenleving, niet slechts ten behoeve van den arbeid, maar voor al ten behoeve van den mensch, opdat zijn leven menschwaardig zij en opdat een betere verstandhouding onder de menschen tot stand kome. De groote vragen van leven, maatschappij en we reld zullen aan deze inrichting ter sprake komen, al wat de ziel vervult, terwijl de leerlingen er eer leiding vinden dan les. De tegenwoordige hoogescholen zijn slechts in naam universiteitende verzameling der leervakken maakt het universitaire niet uit. Juist datgene waardoor een inrichting van onderwijs tot universiteit wordt, zal aan de nieuwe inrichting eigen zijn zij moet zijn een school voor universeele bezinning, waar het gaat om diepte en eenheid. Univer sitair is een onderwijs door zijn wijs- geerigen grondslag. Wijsbegeerte is levensbezinning, niet een vakkennis, waarvoor men haar vaak ten onrechte houdt. Om levensleer inzonderheid is het bij het nieuwe H.O. te doen. Het wil door zijn opleiding tot de hoogere geestes vorming der leerlingen medewerken. Wat het onderwijsprogram betreft, dit is te verdeelen in een systematisch en een kultuurhistorisch deel. Het eerste omvat de algemeen-wijsgeerige studie vakken, het tweede opent den blik op de geestelijke stroomingen der geschie denis en brengt den leerling in aan raking met de groote werken van het verleden. In het systematisch deel wordt onder scheiden een leer des bewustzijns als inleidend en een metaphysika als hoofdgedeelte. De leer des bewustzijns is bedoeld als paedagogie tot de meta physika. Zij omvat een kritisch onder zoek naar het denken en zijn werkwijze, een kritiek op het aan de zinnelijkheid georiënteerde verstand. Zal de zinne- lijk-realistisch gewende mensch inder daad tot inzicht komen, dan moet hij verkeerde denkgewoonten leeren be- oordeelen. Slechts door zichzelf op die wijze te herzien, bereidt hij zich voor tot een geestelijke opvatting des levens. Maar na deze kritische inleiding zal het denken zichzelf gaan beschouwen, zijn eigen wezen vatten en zichzelf in eenheid zien met het Wereld-denken. De negatieve kenleer wordt dus door een positieve „denkleer" gevolgd, die aan het denken den weg wijst tot zich zelf. In het tweede gedeelte van het pro gramma wordt ontwikkeld de leer van den Geest en van zijne zelfverwerke lijking in de natuur (natuurphilosophie; philosophic der wiskunde), de mensch Qroote Houtstraat 111—113 Haarlem. PROGRAMMA van 14 tot en met 20 November 1. COLOMBO Interessante Natuuropname. 2. HET BLOKHUIS IN DE BERGfcN Sensationeel Wild West Drama in 6 afd. In de hoofdrolEMMY WEHLEN. 3. Variété GRETI CARGANI De phenomenale Italiaansche Jongleuse. - PAUZE. - 4. 'T ZIJN STERKE BEENEN Klucht in 2 afd. VRIJDAG a.s. een SUCCESWERK der HOLLANDIA FILMFABRIEK: DECARMENVANHETNOORDEN In de hoofdrol ANNIE BOS en ADELQUI MIGLIAR. 48 (wijsgeerige psychologie), het geestes leven (ethiek, aesthetika, religie-philoso- phie, mystiek), de samenleving (wijsgee rige sociologie met rechts-philosophie). De kuituurgeschiedenis zal zijn een bespreking van hoofdverschijnselen, stroomingen, hoofdpersonen en werken uit de geestelijke beschavingsgeschie denis. De behandeling van deze besta ten deele in het gezamenlijk lezen en bespreken van letterkundige werken naar keuze. Het programma beslaat een door loopenden cursus van 9 maanden, waar na eenige latere acht- en veertien- daagsche leeigangen aanvulling geven. Het zal bij deze geheele inrichting van H.O. te doen zijn om de aankwee king eener geestelijke atmosfeer, de vruchtbaarmaking der kennis en de ver dieping van het denken. Langs dezen weg zal weer zijn op gericht de ware universiteit, wier cen trum ligt in het bewustzijn van de Al- eenheid. Zij zal door haar invloed mensch, samenleving, wetenschap, kunst, en godsdienst met levende religie doortrekken. Bl.OEHEKDAAl.. Er zijn een aantal foto's gemaakt van den nieuwen zeeweg, die zeer goed uitgevallen zijn. Deze foto's zijn bestemd voor het fotographisch archief der ge meente. Op de M. U. L. school alhier is een inzameling gehouden voor de kinderen in Oostenrijk. De opbrengst dezer col lecte is f 1.80. De Statuten van de Bloemendaalsche burgerwacht staan thans in de Staats courant vermeld. Een gesprek op de tram. A. een Haarlemmer„Wat zou u denken, Mijn heer, zou Bloemendaal nog door Haarlem ge annexeerd worden B. een Bloemendaler„Geen kwestie van. Zooiets kan nooit door Ged. Staten goedge keurd worden. Het is toch Haarlem alleen maar om de Bloemendaalsche centen te doen. A „Weineen, hoe komt U daarbij, Haarlem wil zich uitbreiden. Weet U wel, dat in Haar lem groote woningnood is Haarlem moet bouw terrein hebben." B. nijdig bij een halte van de tram stappende „Wat moet Haarlem bouwterrein hebben en wil' ons daarvoor gebruiken Het is schande. Maar het gebeurt niet. Laat Haarlem naar de maan loopen, daar is bouwterrein genoeg te krijgen."

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1