Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. Gemeentebestuur. CINEMA PALACE 13e Jaargang. ZATERDAG 22 NOVEMBER 1919. No. 47. BLOEMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. 0.30 f 4.- Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatièn, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Kinder-Bijblad. Donderdag j.l. was onze gemeenteraad bijeen geroepen om de begrooting van 1920, de waterleidingsbegrooting 1920 en het rapport der raadscommissie voor de salarieering van het gemeente-personeel tebehandelen. (Genoem de commissie bestaat, zooals men weet, uit de heeren Hogenbirk, Van Kessel en Noorman). Aanwezig zijn alle raadsleden, met uitzonde ring van den heer Berkhout, die ongesteld is. Voorzitter is de burgemeester. Ziehier een en ander uit het rapport der gemeente-commissie. In het rapport wordt door de commissie voor gesteld, de werkzaamheden van den gemeen te-architect uit te breiden en die van den di recteur van gemeente-werken in te krimpen zulks omdat juist omlijnde instrukties voor hun werkzaamheden ontbreken of van dermate ver ouderden datum zijn, dat zij in geen geval weergeven den werkkring aan hun tegenwoor- digen titel verbonden. Voorts stelt het rapport voor: weder een hoofdcommies aan te stellen, tevens gesala rieerd ambtenaar van den Burgerlijken Stand. In verband daarmede wordt een verschuiving in de verdere functie-indeeling voorgesteld. Voorts wil men den deurwaarder-bode deur waarder van de plaatselijke Belastingen noemen en den gemeentebode een eenvoudig uniform doen dragen. De commissie wil verder een be drag zien uitgekeerd ter vergoeding van dien sten bij avondvergaderingen, enz. Het overwerk wil zij tot een uiterste zien beperkt. Losse werklieden, meer dan een jaar in gemeente dienst, wil zij als vast aangesteld zien. Geen verschil in loon voor gehuwden of ongehuwden. De commissie heeft langdurig van gedachten gewisseld met de politie-organisaties, en stelt een rang-indeeling voor, die het voor ieder agent mogelijk maakt, zich tot 1ste klas agent op te werken. Zij wil de bewaking te Bloe mendaal en Overveen uitsluitend door de poli tie zien waargenomen, en de betrekking van nachtwaker opheffen. Dan volgen de salaris- voorstellen. Omtrent kindertoeslag is in de com missie geen overeenstemming verkregendeze wordt aan den raad overgelaten. Woninghuren zijn in de voorgestelde salaris sen opgenomen. De loonen der losse gemeen te-werklieden zijn gesteld op f30.— maximum f32.—Dit is ook het loon-maximum, voor vaste werklieden voorgesteld. De commissie wil de salarisregeling doen ingaan vanaf 1 October j.l., de functie-wijziging op 1 Januari e.k. Dan is er een rapport van B. en W. en de financiëele commissie aan den raad. Daarin heet het, dat deze Salaris-commissie een te breede opvatting van haar taak heeft gehad, zij is „verder gegaan dan krachtens wet en veror dening toelaatbaar is", en heeft de bevoegd heid van B. en W. over het hoofd gezien, het heeft bevreemding gewekt, dat „de commissie in een geval het wettelijk gezag des burgemees ters heeft willen ondermijnen, in andere gevallen inbreuk heeft willen maken op de competentie van B. en W." De burgemeester toch is wet tig bevoegd alles omtrent benoeming en den dienst van het politiecorps te regelen, en B. en W. zijn zulks wat benoeming en bevordering van ambtenaren der gemeente-secretarie be treft. B. en W. willen daarom alleen de loon-voor- stellen van de commissie bespreken. Dit ant woord op het rapport was niet geteekend door den heer Schulz, nochtans lid der financieele commissie. De Voorzitter Er is een rapport van de commissie en er is op het rapport een ant woord van B. en W. en financieele commissie, welk antwoord nu zal worden gewijzigd. De heer H oge n bi r k. Wij zijn het er mee eens, dat wij wat meer werk van het rapport gemaakt hebben dan oorspronkelijk in de be doeling lag. Maar bij hooren van verscheidene organisaties bleek ons dat zonder eenige wij ziging in de functie-verdeeling een salaris-wijzi ging niet was te maken. Spreker wijst de aan tijging als zou het gemeentebelang niet bij hun beraadslaging hebben voorgezeten, ja, als zou den zij hebben gepoogd het gezag te onder mijnen, van zich. De heeren Van Kessel en Schulz val len hem bij. Eerstgenoemde wijst erop, dat hij door 11 raadsleden gekozen is als Commissie lid, waarvan er minstens 2 dit grievende stuk hebben onderteekend. Ook de heer Noorman protesteert tegen het rapport. De heer De Roo is ook verbaasd door een dergelijke memorie van B. en W. Hij waar deert den fermen arbeid der Commissie de cijfers even daargelaten. Er bleek uit het rap port, dat er is „something rotten" in Bloemen daal. Die Commissie lijkt hem de vriend, die de feilen toont. De heer N e de r h a s se 11 heeft als nieuw financieel Commissielid het standpunt der Raadscommissie verdedigd, maar B. en W. wilden dat buiten beschouwing laten, daar, zei den zij, het rapport veel te ver ging. De ge wraakte woorden in de memorie zijn meer van B. en W. dan van de financieele Commissie. De heeren Noorman en Van Kessel begrijpen niet, waarom de heer Van Neder- hasselt dat stuk niet goed gelezen heeft voor het te onderteekenen. De Voorzitter wil geen afbreuk aan het werk der Commissie doen, maar het maakte op B. en W. een onaangenamen indruk, dat de Commissie zoover ging. Er is niet gecom bineerd vergaderd, anders waren B. en W. wel mogelijk op een andere gedachte geko men. De besprekingen waren ook niet grondig geweest. De heer Hogenbirk wijst er op, dat een tegemoetkomende houding van B. en W. in dat opzicht bij de besprekingen, den commissiele den er toe gebracht heeft, deze voorstellen in te dienen op een terrein, dat, zij erkennen het gaarne, dat van B. en W. is. Dr. Bornwater is verontwaardigd over het tegen-rapport van B. en W. De heer Schulz herinnert er aan, hoe hij het tegenrapport niet heeft willen teekenen. De Voorzitter zegt, dat het gewraakte tegenrapport in de laatste zitting van B. en W. is ingetrokken. De heer De Waal Malefijt verdedigt B. en W.'s houding. Hij en de heer Bispinck meenden eerst hun salaris-voorstellen te moe ten handhaven, doch na bezoeken en bespre kingen meenen zij nu, verscheidene cijfers van het rapport te moeten overnemen. De heer Hogenbirk verzoekt eerst de voorgestelde functie-verdeeling ter sprake te brengen, en het geheele rapport te laten voor gaan vóór de begrooting. De heer De Waal M a 1 e f ij t wil eerst begrooting, dan rapport afhandelen. De heer Hogenbirk is er op tegen, vreest uitstel. Desnoods avondvergadering. Geen uit stel meer. Er wordt over gestemd. Uitslag: Het rapport gaat voor. De Voorzitter opent, na lezing van het eerste gedeelte-rapport de discussie over de functie-verdeeling tusschen den gemeente-archi tect de Jong en den gemeente-opzichter van den zelfden naam. De heer De Roo is tegen het standpunt der Commissie. Hij wil een derde functie, die boven beide uitstaat, een technisch opgeleid directeur van publieke werken. De heer Hogenbirk wijst er op, dat er van het Bloemendaalsche rioolstelsel, en ver der ondergrondsch werk geen teekeningen zijn. De heer De Waal Malefijt zegt, dat in een zitting van 1911 door den raad besloten werd, met het bijhouden der teekeningen van wege de hooge kosten op te houden. De Voorzitter wil wel toegeven, doch niet de plantsoenen onder het beheer van den gemeente-architect plaatsen. Er is een brief van den heer Springer ingekomen, die op het onzinnige van een dergelijke regeling wijst. De heer Hogenbirk meent, dat boven opzichters van plantsoenen en begraafplaats een hoofdambtenaar behoort te staan. Waar bemoeit de heer Springer zich mee? vraagt hij. Advies is hem niet gevraagd. De heer Van Kessel vraagtWat heeft Springer zijn neus in onze zaken te steken? De Voorzitter zegt, dat de heer Springer adviseur der gemeente is, en de heer Van Kessel begrijpt dan niet waaiom hem dan in dit geval niet om zijn advies gevraagd is. Er wordt over dit gedeelte van het rapport gestemd. Allen voor. De 2 wethouders tegen. De nieuwe functie-verdeeling tusschen de twee heeren De Jong, door rapport voorge steld, is dus aangenomen. Aan de orde is dan het volgende gedeelte van het rapport, waarin o, a. de benoeming van een hoofd-commies (loco secretaris) wordt voorgesteld. Goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming, maar lang niet zonder omvangrijke discussies. Daarna komt aan de orde: den deurwaarder bode voortaan deurwaarder der plaatselijke belastingen te noemen. Daardoor zou deze functionaris een hooger pensioen krijgen. Goedgevonden. Dan komt het voorstel: den gemeentebode een eenvoudig unilorm te doen dragen. Goedgevonden. Discussies omtrent onderdeelen der uniform werden ons gelukkig bespaard. Na eenig heen en weer praten wordt beslo ten om in het algemeen aan de ongehuwden dezelfde salarissen te geven als aan gehuwden. Dit geheele laatste gedeelte van het rapport wordt daarop goedgekeurd. De voorstellen van het rapport omtrent de politie worden dan eveneens goedgekeurd. De Voorzitter opent nu de algemeene beschouwingen in verband met de begrooting. De heer Van Kessel vraagt het woord. Hij wijst er op, dat hij nu een jaar ongeveer Raadslid is. B. en W.'s arbeid heeft zijn respect, doch hij heeft eenige aanmerkingen; als daar zijn o. a. de overladen agenda's tengevolge van het onvoldoende aantal vergaderingen; voorts geen voldoende voorbereiding; B. en W. geven den raadsleden vaak onvoldoende inlichtingen. Een verbetering ware reeds het belasten der wethouders met onderscheidene functies. Dan heeft Spreker het over de benoemingen. Zijn partij heeft reden tot klagen. Hij verzoekt B. en W. zelfs den schijn van partijdigheid te vermijden. Voorts wil hij een grooter aftrek van onbe lastbaar inkomen voor het noodzakelijk levens onderhoud. Het percentage van het belastbaar inkomen is te groot. Hij zou een voorstel wenschen eener belastingheffing op progres sieven grondslag, waarbij de hooge inkomens meer naar draagkracht worden belast. Voorts: waar zijn de voorbereidende werk zaamheden voor een gasfabriek? Deze is toch zoo noodig. Wij staan dan ook sterker tegen het P.E.N., dat met onze gemeente speelt als een kat met een muis. Breng op deze begroo ting een post voor voorbereidende werkzaam heden, en op de suppletolre kan het verdere geschieden. Hij is bevreemd, dat in de begrooting niets voorkomt omtrent Burgerlijk Armbestuur. Groote Houtstraat 111113 Haarlem. PROGRAMMA van 21 tot en met 27 November 1. HAP-COURANT Actueel. 2. EEN CARMEN VAN HET NOORDEN Drama in 5 acten. Naar de Roman van PROSPER MÉRIMÉE. Vrij bewerkt door MAURITS H. BINGER en HANS ESNA. in de HoofdrolANNIE BOS. Vervaardigd in de Hollandia-Filmfabriek Haarlem. 3( Variété WILL COOK and CARSON The famous Composer Eccentric Comedian and Handcuffed and Dancer Pianist in their Eccentric Musical and Dancing act. - PAUZE. - 4. NIET SCHIETEN Klucht met LEE MORAN en EDDY LYONS in de hoofdrollen. 48 Verder ontbreekt op de begrooting alles voor de stichting van badhuizen. Kom met plannen voor bouw van badhuizen, zoo vraagt hij. En tenslotte komt hij nogeens er op neer, dat er geen barak in de gemeente is. Spreker hoopt, dat B. en W. hierin zullen voorzien. De heer Schulz vindt in College B. en W. geen weerspiegeling van de laatste verkiezingen. Geen evenredige vertegenwoordiging ook in de verschillende vaste commissies. Wat Van Kessel's grief omtrent benoemingen aangaat, zegt spreker, dat er niet mag worden gekeken naar politieke overtuiging, maar naar bekwaam heid. Ook Van Kessel's meening omtrent de belasting vindt hij juist. Ook de schoolkwestie brengt hij ter sprake. Hij zou een U.L.O. school wenschen, en critiseert de schoolgeldregeling, die dringend herziening behoeft. Waarom geen gratis M.U.L.Onderwijs? Boven f 700.— inko men moet men daar schoolgeld betalen. Hij wenscht ook eenige officieele leiding bij de beroepskeuze. Hij erkent voorts, dat op crisis gebied veel door de gemeente is gedaan; zou echter ook van de crisis-maatregelen er eenige willen voortzetten, o. a, den vischverkoop. Hij wil weten of door B. en W. al iets gedaan is op het punt van betere tramverbinding. Wat de salarisregeling betreft, zoo schijnt het hem toe, dat er een neiging is om de loonen der laag-gesalarieerden laag te houden. De heer Noorman constateert, dat in Bl'daal groote behoefte aan arbeiderswoningen bestaat, en dringt op spoed aan, om grond daarvoor te krijgen. Hetgemeentebestuurschonk daar niet voldoende aandacht aan. Hij wil een gemeentelijk grondbedrijf zien ingesteld. Hebben wij eenmaal grond in bezit, dan moet die in erfpacht worden uitgegeven. Intusschen is het halfzes geworden. Er wordt beraadslaagd: of doorgaan, of avondzitting. Het komt er op neer, dat in den avond zal worden door-vergaderd. Wie dichtbij genoeg wonen, gaan thuis middagmalen; wie daarvoor te ver af wonen, mogen in hötel Vanouds het Raadhuis op kosten der gemeente gaan dineeren. Als de zitting hervat wordt, vraagt de heer De Roo het woord om den heer Van Kessel te zeggen, dat hij met zijn grieven omtrent samenwerking tusschen dagelijksch bestuur en raad Amerika niet ontdekt heeft. Die grieven zijn al oud. Den heer Schulz geeft spreker daar op te verstaan, dat zijn rede van daareven te politiek was. Geen politiek in den raaddoch uitsluitend het gemeente-belang. De heer Van Kessel zegt, dat zijn be doeling niet was, Amerika nog eens uit te vinden, en zou 's heeren De Roo's medewer king wel wenschen, daar deze zijn bezwaren deelt. De Voorzitter wijst erop hoe de oorlogs omstandigheden het dagelijksch bestuur geen

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1