EMS ER-WATER è55 cent per i/i kruik. Dan is aan de orde: Verharding van den Zeeweg. Omtrent de verharding van den Zeeweg is door de Zeeweg- Commissie een rapport ingediend. Het advies der commissie is om van den Militairenweg te Overveen af tot aan den Zeereep nabij de grens der gemeente Zandvoort te maken twee wegen, elk ter breedte van 5 M., bestaande uit 3 lagen hoogovenslakken, te zamen een dikte vormende van 32 c.M., zoodat rekening is gehouden met zwaar- en snelverkeer; voorts twee rijwielpaden van koolasch, elk ter breedte van 1.5 M., bestaande uit een koolaschlaag ter dikte van ongeveer 20 c.M. Zoowel de rij wegen als de fietspaden worden door teer-inspuiting gebonden en stofvrij ge maakt. Verder adviseert de commissie, om de 9 M. breede ruimte tusschen de rijwegen te bestemmen voor een even tueel te maken trambaan en om de ruimten ter breedte van 1 M. tusschen de rijwielpaden en de rijwegen voor- loopig door heidebesteking stuifvrij te maken. B. en W. stellen voor overeenkomstig dit advies de verharding aan te brengen, waarvoor volgens berekening van den gemeente-architect noodig zal zijn een bedrag van f 563.405. Voorts stellen B. en W. voor om het werk onderhands aan te besteden. De heer Koolhoven zegt, mede uit naam, van eenige medeleden, dat deze zaak niet voldoende bestudeerd is, en hij de behandeling zou willen uit stellen. Ook kon men wachten tot het Wegen congres in het volgend jaar. Een vraag is ookIs het wel practisch, zóón teer- weg, die zacht wordt en ontzaglijk zwaar te berijden is. De heer Hogenbirk valt hem bij we moeten deze bespreking uitstellen, zegt hij. En, als het zoover is, liever wat meer geld uitgeven dan dat dit werk niet prima zou worden gedaan. De heer Van K ess el is als lid der zeecommissie tegen verharding met slak ken en teer. Men moet straatklinkers nemen. Zie eens den korten Zijlweg; die is gelegd van basalt en teer, het is er een modderpoel. Zooals de heer Kool hoven zeiteer is niet practisch. De heer Van Nederhasselt is tegen klinkers. Geeft onkruid, gras en mos. Geeft kuilen. Teer is ook niets: gaat in den zomer aan je schoenen zit ten. Zou gewapend beton niet het beste zijn? Laat ons niet op het congres wach ten, maar tijdig de zaak ter hand nemen. De heer Noorman wil uitstel, op dat de raadsleden zich een oordeel kun nen vormen. Hij is voor slakken met teer. Dr. Bornwater hoopt, dat niet op het Wegencongres gewacht wordt. Laat de heer De Jong den raad voorlichten. De heer De R o o wil het Wegencon gres afwachten. „Dat is jammer, mevrouwtje, dat is jammer," zei de bezoeker, maar geluk kig tref ik tenminste de kindertjes thuis. Ik had anders ook graag eens met mijn heer kennis gemaakt." „Misschien kunt u blijven tot mijn man thuiskomt,zei mevrouw vrien delijk eerbiedig. „Ik vrees, dat ik niet zoolang tijd zal hebben, mevrouw. Ik heb nog zooveel families te bezoeken." „En hoe makende jongelui het?" zoo wendde hij zich tot de kinderen. Hij keek eens rond, zijn blik viel op Pim. „Wel, jij, groote kerel, daar in den hoek, kom jij eens nader," noodde hij den jongen op vriendelijken toon. „Jij bent zeker de oudste, hè?" „Ja, Sinterklaas," antwoordde de knaap met ietwat onzekere stem, als hij hem aarzelend genaderd was. Er bleef aldoor iets besluiteloos in de houding en het gezicht van den jongen. Hü leek het wel niet met zichzelf eens te zijn hoe hij zich gedragen zou. Eenigs- zins wezenloos keek hij den heilige aan. „En leer je nog al goed op school?" vroeg deze. De knaap gaf een onverstaanbaar antwoord. „Praat wat duidelijker, Pim," gebood de moeder. Baloorig schudde de jongen met zijn schouflers, en zei iets luider dan daar even. dat hij overgegaan was, en dat het ook dit jaar goed ging op school. „Spreek wat harder, Pim. Sint Niklaas kan je niet verstaan, je hoeft niet bang voor Sinterklaas te zijn." Kribbig zei Pim„Ik bén niet bang." De moeder schrikte ervan op. „Wat mankeerde dien jongen, om nu de feestvreugde zoowaar nog met zijn hu meurigheid te bederven. „Kom, kom," zei de heilige man goed moedig, „kinderen, die braaf oppassen, De heer De Waal Malefijt zegt: Gewapend beton, dat eventjes f 16.— per Mo kost, moet nog bedekt worden met teer. Dus dat bezwaar tegen teer blijft. De hoogovenslakken zullen het best blijkengoed gewalst, groeien ze, zoo te zeggen, aan elkaar. Er is ook met een nieuw product, de tarvia, proef ge nomen. De Voorzitier stelt het voordeel van slakken boven basalt in het licht, het laatstgenoemde is als het losweekt scherpsnijdend, dus slecht voor banden en schoenen. De heer D e R o o merkt op dat de trammaatschappij in afzienbaren tijd niet aan een lijn langs den Zeeweg denkt en bij de ontwerpen daarmee rekening moet worden gehouden. Hij wil ook een ruiterpad. Nu worden de voetpaden door de ruiters gebruikt en bedorven. De heer S c h u 1 z wil ook een be slissing tot het Wegencongres uitstellen. Op zoo'n congres kan veel te leeren zijn. De heer M a 1 e f ij t is tegen een ruiterpad in de duinen. Dat stuift enorm. En zal altijd vol gaten zijn. De Voorzitter is tegen uitstel. De baan is nu goed om te beharden wacht men, dan is de baan weer half bedorven intusschen ook voor het publiek moet wat haast gemaakt, het wil gaarne den weg spoedigst in gebruik nemen. De heer B i s p i n c k wil niet op dat congres d.i., een jaar, of meer wachten. Besloten wordt, in de volgende ver gadering de zaak nog eens te bekijken. Aan de orde is dan de aankoop van het Bloemendaalsche Bosch. De Voorzitter leest een ontwerp- raadsbesluit voor, dat hier in hoofdtrek ken volgt. De raad der Gemeente Bloemendaal, Overwegende dat het wenschelijk is te besluiten tot den aankoop van het Bloe mendaalsche Bosch, waaronder worden verstaan alle gronden bij het dorp Bloe mendaal, ten Zuiden van de Zomerzor- gerlaan gelegen, voor zooverre die in eigendom toebehooren aan de Maatschap pij Veenduin, ter gezamenlijke grootte van pim. 17.11.94 H.A. Gehoord het voorstel van Burgemees meester en Wethoudersbesluit: A. Behoudens goedkeuring van Gede puteerde Staten van Noord-Holland, B. en W. te machtigen tot dien aan koop ten behoeve van de Gemeen te over te gaan voor een som van hoogstens twee honderd een en twin tig duizend gulden, en zulks onder de volgende bepalingen lo. ten behoeve van het perceel, „Wild hoef" en ten laste van het hierboven als Bloemendaalsche Bosch omschre ven terrein, wordt gevestigd de erf dienstbaarheid houdende verbod om op zekere gedeelten der terreinen, villa's of woningen (zonder boven woningen), bestemd ter bewoning behoeven niet bang te zijn. En hij past braaf op en hij leert goed, niet waar, mijn kleine vriend?" De heilige had uit een zak een groot pak te voorschijn gehaald, en reikte dat aan Pim „Kijk eens, jongen, dat is de belooning voor je goeie gedrag," zei hij. Pim weifelde even, dan stak hij aar zelend de hand uit. „Kom, neem maar aan," zei korzelig de moeder, die maar niet begreep wat hem bezielde, „Sinterklaas zal je geen kwaad doen. Pim was langzaam naar de tafel ge- loopen en had daar zonder veel aan dacht zijn pak onderzocht. Een leesboek, een P van Banket, een P van chocolade en een groot marsepeinen hart waren erin. Even was de knaap wat afgeleid door de geschenken, maar al spoedig dwaalde weer zijn blik naar den goeden Sint, die een lief gesprek voerde met de kleuters, die zich zoowaar goedhiel- den nu zij daar van aangezicht tot aan gezicht met den grooten heilige stonden. Als bevangen in een zonderlingen droom bleef Pim staren naar het too- neeltje, dat de goede Sint daar speelde met de kinderen, die allengs een zekere vrijmoedigheid toonden, al vrij verstaan bare antwoorden aan den Sint durfden geven, zich door de paars gehandschoen- de hand in de roode wangetjes lieten knijpen en, met blijde stemmentjes be dankend voor de mooie prentjes, den heilige de mollige knuisjes al durfden toesteken. Vooral de kleine Kees was flinkdie hield zich zóó dapper, dat de hooge bezoeker en de moeder er allebei schik in hadden. „Die Kees, hè." zei moeder, die, al wilde ze het niet erkennen, op het bijdehande knaapje meer nog dan op haar andere kinderen gesteld was, „die Kees, hè, Die is werkelijk flinker dan zijn oudste broer..." door een gezin (een en ander met aanhoorigheid)te doen verrijzen van een mindere huurwaarde dan van twee duizend gulden 2o. op de terreinen te Bloemendaal be kend in Sectie A No. 2486, die voor wandelpark worden bestemd, wordt gevestigd de erfdienstbaarheid, hou dende verbod daarop andere gebou wen te stichten dan boschwachters- woningen en/of alle zoodanige an dere gebouwen en getimmerten, als in het belang van den publie- ken dienst, voor zoover betreft de instandhouding van en of het toezicht op het Bloemendaalsche Bosch, door de Gemeente Bloemendaal raadzaam wordt geoordeeld. 3o. De verkoop en overdracht heeft, be houdens het sub. lo. en 2o. bepaal de, en behoudens het sub 4o. te be- palene, plaats in vollen en vrijen eigendom, en zulks voetstoots met al de zich daarop bevindende ge wassen, gebouwen, getimmerten of opstallenin den staat, waarin een en ander zich thans bevindt. 4o. het zal der verkoopster vrijstaan, het Pannekoekenhuisje over te dragen, belast met het zakelijk recht van ge bruik en bewoning ten behoeve van de tegenwoordige bewoonster, de Weduwe Kalkman-van Hemert. 5o. Op den dag, waarop de acte van transport wordt verleden, verkrijgt de gemeente Bloemendaal de vrije beschikking over het gekochte en het recht ztch door inschrijving dier acte in de openbare registers den eigendom daar van te verschaffen 6o. alle polder- dijk- en grondlasten ko men van den dag van transport af, ten laste der Gemeente Bloemendaal 7o. de akte van transport zal worden gepasseerd door den notaris door de verkoopster aan te wijzen. De op die acte en de overschrijving vallen de kosten komen voor rekening van de Gemeente. B. Burgemeester en Wethouders uit te noodigen eene bepaling in de poli tieverordening te ontwerpen, waarbij, onder bedreiging van straf, verboden wordt om in het gedeelte van het Bloemendaalsche Bosch, dat als wan delpark is bestemd, voorstellingen in de open lucht, zoogenaamde open luchtspelen te houden C. het vertrouwen uit te spreken, dat Burgemeester en Wethouders gedu rende het leven van Mejuffrouw C. A. van Wickevoort Crommelin geen gebruik zullen maken van de be voegdheid om, krachtens artikel 4 der Zondagswet, bij wijze van uit zondering toe te staan, dat in het sub B bedoelde gedeelte des Zon dags openbare vermakelijkheden mo gen worden gehouden. De voorzitter zegt: Dit is het resultaat van reeds jaren lang gehouden Purperrood werden eensklaps de koonen van Pim, en wild zich tot haar keerend^ zei hij op onstuimigen toon „Ik ben'niet bang. Ik hoéf niet bang te zijn En vol beslistheid ineens keerde hij zich tot den hoogen gast, en als in trance, met een koortsig gevlamd ge laat van opwinding, stiet hij de woorden uit„Ik weet wel, dat j ij het ben". Verstoord en verschrikt wenkte de moeder, dat hij zwijgen zou. „St. St. 1" gebood ze kort, en wierp den knaap een bestraffenden blik toe. „Huhu, ik zal bang zijn voor mijn..." begon de knaap nerveus te stamelen, maar hij voleindigde den volzin niet, liet zich op een stoel aan de tafel neer vallen, en ging met het hoofd in de handen zitten snikken. De moeder wist niet goed, hoe zij er mee aan moest. Het was nu ook altijd wat met dien PimDe hooge bezoe ker zag er nu blijkbaar niet veel in, zich verder met den knaap te onder houden, hoezeer dat ook op zijn weg gelegen had, want hij vreesde verdere ontmaskeringen. Niet onvrindelijk, maar vrij kort was dus zijn afscheid van de kinderen, die, ofschoon ze het fijne van de zaak niet snapten, toch vaag en in stinctmatig leken te voelen, dat er iets niet in den haak was met dezen sinter klaas. Toen de moeder in de huiskamer terugkwam, en Pim eens over zijn ge drag onder handen wilde nemen, was deze zoowaar weer verdwenen. Terwijl Sinterklaas op de slaapkamer geheimzinnig zich van zijn bisschops- kleederen ontdeed, kwam de jongen binnenloopen. Hij had de geschenken bij zich. Hij legde ze dadelijk op de tafel neer. „Wat moet jij hier doen vroeg op strengen toon de heilige, die al in zijn besprekingen. Het was reeds lang de wensch der gemeente, het bosch te be zitten. Deze voorwaarden zijn het voor- deeligst wat de gemeente verkrijgen kan. De aankoop heeft verscheidene voordeelen. Het bosch werd er den laatsten tijd niet beter op; er gebeurden ongerechtigheden. Nu kan de gemeente onderhoud, bewaking enz. zelf in handen nemen. Ik voorzie, dat het bosch eens op een goeden dag anders toch onder den hamer komt; dan is de kans voor de gemeente verkeken. Er is terrein bij, dat bij exploitatie f 180.000 opbren gen kan, de feitelijke kosten zijn dus slechts f 31.000. De heer Hogenbirk is voor aan koop, mits men het bosch als natuur schoon behoude. De heer Koolhoven zegt, dat het bosch in een gehavenden toestand is. Ook betreurt hij het, dat uit die voor waarden blijkt, dat er geen gelegenheid voor aanleg van een sportterrein is. Dan moet de gemeente dat elders aanleggen. De heer Noorman waardeert de voordracht en kan ermee meegaan, maar hij wil er niet gebouwd zienhet natuur schoon moet gespaard blijven. Dr. Bornwater zegtDoor de familie Crommelin is dat bosch tot een woestenij gemaakt. Willen we er wat van maken, dan zal het nog heel veel geld kosten. De heer Hogenbirk. Als we het koopen, kunnen we het laten verfraaien. Dat geld is goed besteed. De voorzitter zegtEr is nog veel waardevol eikenhout in de buurt van Saxenburg en zoo. De heer d e R o o vindt den prijs on gelooflijk hoog. De voorzitter bestrijdt dit. De besprekingen zijn naar zijn oordeel echter in dit stadium niet verder voor een open bare vergadering geschikt, en de pers wordt verzocht, zich buiten de deur der raadzaal een weinig te gaan vertreden. Zoo geschiedt. Echter behoefde zulks niet heel lang te zijn. Bij de heropening derpublieke zitting, zegt de heer v a n K e s s e 1, dat hij slechts dan kan meegaan met den aan koop, indien de raad besluit een aantal terreinen als bouwgrond te exploiteeren. Eenige andere leden zeggen eveneens voor aankoop te zijn op eenige door hen genoemde voorwaarden. Dan volgt de stemming, en het besluit der aankoop gaat er door met 2 stemmen tegen; n.l. de heeren van Kessel en Verdegaal. Dan wordt gestemd over de voorwaar de, door de maatschappij „Veenduin" Met WARME MELK het BESTE MIDDEL tegen VERKOUDHEID en INFLUENZA. bretels en pantalon stond. De jongen keek hem zwijgend aan met zijn groote wijze oogen, en de va der verweet hem nu: „Wat was dat daareven voor een aardigheid van je om te zeggen, dat je wel wist dat ik het was Gelukkig hebben je broertjes en zusjes het niet begrepen, maar an ders Maar de knaap, die nauwelijks ge luisterd scheen te hebben, sprak opeen innigen wonderlijken toon, als vervolgde hij luidop zijn gedachte „lk geloof niet meer in Sinterklaas. Ik heb door het sleutelgat gekeken toen jij je daarnet stond aan te kleeden... Bang was ik dus beneden zeker niet voor je. Maar ik vond het zoo ellendig dat ik het wist. En vooral, dat jij niet wist, dèt ik het wistDat jij zoo aardig was voor ons, en dat ik je voor den gek hielddat ik niks zeiIk had het je nog even willen verteilen vóór je binnenkwam, maar het kon net niet meer. En nou denk jij natuurlijk, dat ik het niet zei omdat ik bang was, dan niets te krijgen. Dat denk je.... Dat dénk je „Nee, jongen, dat denk ik heelemaal niet," zei de vader en streek hem eens over het stugge jongenshaar, „neem de cadeautjes maar terug, hoor, malle jon gen....." Even aarzelend keek Pim hem aan. Dan nam hij de geschenkjes terug, en onstuimig zijn vader om den hals val lend, zei hij„Goeierd, goeierd, dat je dat niet geloofde „Ga nu maar naar beneden, Pim, an ders weet moeder niet waar je bent." En als de jongen met zijn geschen ken in de hand hem nog eens opgeto gen om den hals viel, schudde de va der het hoofd nadenkend. „Malle jongen," zei hij met een zachten glimlach, „malle jongen". Steynen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2