8INT NICOLAAS CADEAUX Jij ROLPENS RUIME KEUZE Veiling VILLA Luxe-Artikelen cadeau. xzcriidjA. 141 2 fxrttefl. Boekhandel Eikelenboom Timmer f Haalt en bestelt de HARTEL's EXTRA FIJNE Stadsschouwburg 'N ROES PYGMALION FAUST WARME onverbrekelijk aan den aankoop van het bosch verbonden, n.l. de verkoop door de gemeente aan de maatschappij „Veendufn" van een wegstrook aan de Zuidlaan te Aerdenhout, groot 6780 M2. tegen f 2.de M2. Deze verkoop gaat er door met alge- meene stemmen. Bij de rondvraag kwamen eenige aangelegenheden ter sprake, waarvan de voornaamste wel de volgende was. De heer Noorman zeiEr is mee- ningsverschil omtrent datum van in voering der salaris-verhooging. De voorzitter zegt, dat over deal of niet invoering op 1 Januari nog moet worden gestemd. Zoo geschiedt. En dit gaat er door met 8 tegen 4 stemmen. Hiermede is de vergadering ten einde. BLOESËNDAAL. Al langen tijd is er sprake van ge weest, dat er door ons dorp een tram zou komen. Dit plan, dat door velen met vreugde tegemoet werd gezien en ook weer door anderen betreurd werd, omdat door het aanleggen eener tram ons dorp min of meer ontsierd zal worden, schijnt nu wer kelijkheid te worden. Alle dagen kan men heeren der N.Z. T. M. zien, die bezig zijn aan het opmeten der wegen. A.s. Zondag zal op het voetbalterrein aan den Meerenbergschen weg een groote voetbalwedstrijd gehouden wor den. Wat wij Bloemendaalsche voetbal lers tenminste groot vinden. De wedstrijd zal plaats hebben tusschen Bioemendaal 1 en Rapiditas I. Deze wedstrijd zal door vele bezoe kers worden bijgewoond. Wint Bioemen daal dezen wedstrijd, die zeer spannend belooft te worden, dan zal Bioemendaal bovenaan de competitielijst komen te staan en hard kans hebben het volgende jaar in de tweede klasse ingedeeld te worden. Dus vooruit BioemendaalVecht a.s. Zondag als leeuwen, zoodat we kunnen schreeuwen: Hoezee! Voor de oude B.V.V. Vrijdagmiddag ongeveer half vijf had een ongeluk plaats, dat gelukkig nogal goed is afgeloopen. Een vrachtauto van de P. E. G. E. M. reed achterwaarts de garage uit, toen tegelijkertijd een tram aankwam uit de richting Haarlem. Door het geraas van de motor der vrachtauto hoorde de chauffeur het signaal der tram niet. Toen nn de tram vlak bij was, reed de vrachtauto juist op de tramrails. De wagenvoerder der tram kon niet tijdig genoeg stoppen, daar de tram de vrachtwagen al te dicht genaderd was, zoodoende was een botsing onvermijde lijk. De vrachtauto werd bijna niet be schadigd. Van de tram werden door den schok verschillende ruiten verbrijzeld en de signaalkast ingedrukt. Chauffeur en wagenvoerder hadden geen schuld. Ongeluk. Maandagmiddag viel een juffrouw op den Bloemendaalsche weg van de fiets, tengevolge van een aan rijding. Ze bezeerde zich ernstig aan het been. Dr. Westenburg verleende de eerste hulp. Padvinder ij. Zondagmiddag is het clubgebouw bestemd voor de Bloemen daalsche padvinders, op feestelijke wijze ingewijd. Het clubgebouw bevindt zich in Kweekduin. Het is keurig ingericht en het ontbreekt er aan niets. Ontvang kamer,, keuken enz. vindt men er. Het gebouwtje is door de padvinders eigen handig in elkaar gezet onder leiding van den heer D. Laan, leider der Bloe mendaalsche padvinders. Zondagmiddag was de opening. De ouders van de jongelui waren uitgenoodigd deze plech tigheid bij te wonen. Er heerschte een gezellige drukte. Na een toespraak van Jan Feith, eerelid van de vereeniging, sprak de heer Laan een woordje en verwierf aan het einde zijner rede, een drie wei f hoera. Daarna werden verschillende films vertoond betreffende het padvindersle ven, in elkaar gezet door den heer Laan. De films werden begeleid door muziek. In de pauze werd den heer Laan een krans aangeboden door Mevrouw van Breeinen voor zijn kranige leiding. Na de pauze werden nog eenige films ver toond. Het mag een goed geslaagde middag heeten en zoowel genoodigden als padvinders hebben genoten. 's Morgens was een fietstocht geor ganiseerd, waaraan vele padvinders deelnamen. Een zekere H. van beroep monteur, wonende te Schoten, is alhier door de politie aangehouden, verdacht van dief stal, van verschillende gereedschappen. Meer dan erg. Wat een tijdje geleden in Overveen gebeurde, geschiedt nu hier. Eenigen tijd geleden maakten wij melding van een persoon die in Overveen vrouwen, vooral jonge meisjes op straat lastig viel. Nu schijnt deze persoon alhier zijn tenten te hebben opgeslagen. Tenminste het is al een paar keer voorgekomen dat meisjes door deze persoon werden lastig gevallen. Zelfs overdag geschiedt zulks. Zou daar nu geen stokje voorgestoken kunnen worden? Medeburgers, helpt de politie om zulke personen onschadelijk te maken. Op een vergadering der Bloemendaal sche politieagenten, werd voorgesteld te trachten een plaatselijke politiever- eeniging op te richten. In het voorloopig bestuur werden gekozen de heerenA. M. Smits te Aerdenhout, W. Lokerse te Vogelenzang en J. B. Zwiersen te Over veen. Vijftien personen gaven zich als lid op. De heer P. Jongepier, opzichter aan het pompstation der Haarlemsche Water leiding te Overveen, is benoemd tot opzichter-téekenaar onzer gemeente. VAN III FR EN DAAR. Schoten. De Stads-Editie" heeft verschillende berichten bevat betreffen de het minder gunstig bekend staande raadslid Blom, alhier. Toevallig verna men wij nog een staaltje van 'mans brutaliteit. Op de thuisreis vanaf de E.L.T.A. is dezen zomer op een avond den directeur der gasfabriek een vrij ernstig ongeval overkomen. Hij werd van een boot, die een onvoldoende loop plank had, in het water gedrongen, kreeg een nat pak en verstuikte zijn arm. Doodsbleek en krimpend van pijn reed hij per tram huiswaarts. Blom reed op dezelfde tram, volgde hem in Schoten en trachtte voorbijgangers en buren van zijn tegenstander duidelijk te maken dat deze beschonken was. Eerst toen aan Blom gebleken was, dat de directeur de zaak in handen van een advokaat had gesteld, week het door B. verbreide gerucht en stierf al lengs uit. Wij hebben alle reden de Stads-Editie dankbaar te zijn, dat zij aan de ontmaskering van dezen door andere Haarlemsche bladen gesteunden man, de hand heeft geslagen. JE&AIA (I). Lezing van Ds. J. C. Brussaard, alhier over Jesaja 1-39, op Maandag 17 No vember 8 u. gehouden voor de J. V. „Rehoboth" in de Qeref. Kerk, Vijver- weg. Jesaja profeteerde ongeveer van 750-700, ge lijk met Micha (1:1). Drie periodes kunnen we onderscheiden in zijn prediking. 1 Filistijnen, Edomieten, Syriërs, en Israël ('t 10-stammenrijk) sluiten tegen het wereldrijk Assyrië een verbond. Juda, onder den 20-jarigen koning Achaz, een kind (3:4 en 12), houdt zich onzijdig. Van alle kanten vallen de bondgenoo- in zijn land. Hij zoekt hulp bij Tiglath Piléser, koning van Assyrië. Deze bevrijdt hem wel van zijn vijanden, maar bedreigt ook Juda, zoodat Achaz door geschenken hem voor zich moet winnen. Jesaja had tegen dat bondgenootschap gewaarschuwd, en omdat Achaz op God niet wil vertrouwen, krijgt hij dit tot teeken, niet hij, maar Immanuel „God met ons," zal Israël bevrijden. (2 kon. 16:5-10, 2 kron. 28:5-27, Jes. 7 en 8). II Salmanéser volgt Tiglath—Piléser op. Egypte vormt een statenbond met Israël en daaraan grenzende staten, behalve Juda. Sal manéser en zijn opvolger Sargon brengen 720 de bondgenooten ten onder, en de Assyriërs voeren Israël in ballingschap weg, (2 kon. 17) Achaz' zoon, Hizkia, brengt wel godsdienstige hervorming tot stand, maar 't volk houdt het hart verre van God, en dient hem met de lip pen, (Jes. 29:13, 22:13). Nog eens formeert Egypte een statenbond waarbij ook Juda, tegen Jesaja's wil, zich aan sluit. Asdod, 't centrum van 't bondgenootschap valt dan ook spoedig (711), zooals Jesaja, 3 jaar lang, op eigenaardige wijze gepredikt had (720). III Hizkia, noch 't volk, bekeert zich. Sanherib volgt Sargon op. Voor de derde maal brengt Egypte een statenbond tot stand Hizkia ontvangt vreemde gezanten (14:32). Je saja keurt aansluiting af, maar 't volk wilde niet op God vertrouwen, jesaja kondigt zwaar oordeel aan (29 en 30). Sanherib verslaat ach tereenvolgens alle bondgenooten (700), en Rap- saké belegert Jeruzalem, God tergende, maar op Hizkia's gebed daagt nu redding. 185000 Assyriëré sterven in één nacht, waarschijnlijk aan pest, waarna Sanherib 't beleg op breekt (2 kron. 32. 2 kon. 18). Deze geheele geschiedenis is door onlangs gevonden Assyrische inscripties bevestigd. Uit politieke overwegingen toont Hizkia aan Babels gezanten zijn schatten, (2 kon. 2012, e. v.) waarop Jesaja hem dit oordeel aanzegtBabel zal Juda wegvoeren. Jesaja 's boek dringt door diepte van ge dachte, door juiste Godsnan.en, zuivere beeld spraak, zinsvol klankspel, rijkdom van taal, en verheven rust tot steeds meer lezen. Hij predikt slechts dit ééne; Gelooft in God! Durft 't met hem aan in gevaren! Door geloof in hem overwint ge de wereld! Sw. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. Bij de Vereenigde Drukkerijen van Eikelenboom en Timmer te Bioemendaal ver scheen een tweede druk van C. Verwey's „Van het lijden, dat de sociale nood heet." Wij be velen de lezing van dit uitnemende geschrift aan een ieder aan. Wij komen er in een vol gend nummer op terug. In Morks „Beroepsbibliotheek" verscheen een werkje over „De Landbouw" door E. M. Feenstra, lid der 2de kamer. Weder een alles zins lezenswaardig boekje. Bij denzelfden uitgever, C. Morks Czn te Dordrecht, zag een boekje het licht over „Huwelijksgemeenschap en Huwelijksche voor waarden" een beknopte toelichting door B. A. Beekman. TOONEHE. Stadsschouwburg. Kon. Ver. „Het Ned. Tooneel", „Marionetten" door Pierre Wolff. Verleden week was Verkade in den Schouw burg met Wolff's tooneelspel „Marionetten". Een weelderig, brooddronken milieu, half- gekleede vronwen, coketterie, liaisons, en hoe dat fraais meer moge heeten, in één woord: een „society"-stuk. Een soort afspiegeling van vele dames en heeren vóór het voetlicht, die er zich „dol" mee „amuseerden". Geen wonder. Wij voor ons waardeeren wel de goede hoedanigheden van dit stuk, doch na ,,'n Roes" van Strindberg is zulk „society"-gedoe toch wel wat al te ledigEr blijft niets van hangen. Het spélen deed men wel goed. Daar niet van Stadsschouwburg. Het Schouwtooneel „Kitty", blijspel van Hubert Henry Davies. Dit is de geschiedenis van een dweepziek meisje, dat haar verloofde, een artiest, de les leest, omdat hij haar niet voldoende „ethisch'' en niet genoeg „rein leven" mensch is. Den jonkman verveelt dit, hij verlaat de over-ethi- sche les-lezeres nota bene twee dagen voor hun huwelijk, maar onderweg heeft hij berouw, reist terug, en ontmoet in den trein Kitty, een nichtje van de les-lezende verloofde. Zij kennen elkaar niet, maar ieeren elkander kennen, allemaal in den trein, en raken vanzelf op elkaar verliefd. Het loopt zoo, dat de ethi sche verloofde daar achter komt, en het slot is dat deze huwt met een predikant, wat juist in haar ethische lijn ligt, en dat de jonkman Kitty krijgt en Kitty vanzelf den jonkman. Het stuk heeft niet veel om het lijf; af en toe kun je er wel eens om lachen, maar zóó vermakelijk, dat het de onbenulligheid doet vergeten, is het toch eigenlijk ook weer niet. Goed gespeeld wordt het wel. KERK-AGENDA. ZONDAG 7 Dec. Bioemendaal. Ned. Herv. Gem. v.m. 10 uur, Dr. de Vrijer pred. te Odijk. 's Avonds 6.30 Ds. J. A. van Leeuwen. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m. dezelfde. Gebouw „Maranatha" voorm. 10 uur, Jonge- liedensamenkomst, spr. J. Dallinga, godsd. onderw. te Arnhem. Ned. Protestantenbond, afd. Bioemendaal in het geb. der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging v.m. 10.30 Ds. J. van Dorp, van Hoorn. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Ps. 119 vers 68a: „De goede heilige (Sint Nicolaas) en de goede heilige (Jezus Christus)". Collecte Orgelfonds. Evangelisatie, v. m 10 uur, Ds. Verwaal van Alkmaar. ADVERTENT1EN. te BLOEMENDAAL. Notaris WILDERVANCK DE BLÉCOURT te Bioemendaal zal op Donderdag 18 December 1919, des avonds na zes uur, in het NOTARISHUIS te Haarlem, publiek verkoopen: aan de Zomerzorgerlaan No. 25, groot 255 M2., te Bioemendaal. Het Huis bevat beneden twee kamers en suite, serre, keuken, bijkeuken, closet en schuur. Boven: twee kamers en suite, slaapkamers en badkamer, Zol der met voorkamer en dienst bodekamer. Alles voorzien van electrisch licht en waterleiding. Aanvaarding in het genot van de huutmenningen bij de betaling op 1 Februari 1920. Verhuurd voor f 700.— per jaar tot 1 Mei 1920. Bezichtiging des Dinsdags en Donderdags van 2 tot 4 uur nam. Inlichtingen verstrekt de No taris bovengenoemd. 40 TELEF. 286. TELEF. 286. f 1.50 de 5 ons. P. H. HARTEL 6 ZONEN, 20 Vleeschhouwers, Groote Houtstraat No. 19. TELEF. 286. TELEF. 286. Ruime keuze geschikt voor Boekhandel P. ST1NS Pz. Telefoon 5045. Telefoon 189. Zaterdag 6 December, 8 uur N. V. HET TOONEEL Dir. Dr. Willem Royaards Tooneelspel in 4 bedr. (8 tafer.) van August Strindberg. Vertaling Dr. Willem Royaards. Nieuwe decors naar het ont werp van Frits Lensveld. Lees de Haarlemsche bladen over de groote kunstprestatie van deze voorstelling. Gewone prijzen. Zondag 7 December, 8 uur Kon. Ver. HET NED. TOONEEL Een comedie in 4 bedr. door G. Bernard Shaw. Gewone prijzen. Maandag 8 December, 7'/j uur NATIONALE OPERA De plaatsbespreking begint Donderdag 4 December van 10—4 uur. 35 Laat uw woning bewaken door de Bloemendaalsche Gecontroleerde NACHTVEILIGHEIDSDIENST KLEVERLAAN 4. D. J. TOEBES De Genestetweg 23 - Bioemendaal BISSCHOPWIJN is weer daar! Het kan u niet onverschillig zijn welke kwaliteit U drinkt. Die welke Ferwerda Tieman U aanbieden is van zuiveren rooden wijn bereid. Per flesch f 1.50 Depót te Bioemendaal bij: A. CASSEE Bloemend.weg 70 Tel. 1799.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3