Wie zich nu op het Bloemendaalsch Weekblad abonneert, krijgt het blad tot 31 December kosteloos TEQEN HOEST EMS ER-PASTILLES De bekende geschiedenis van „Prikke been", door lichtbeelden vertoond, deed de kleine gemeente telkens in luiden lach en hoera's uitbarsten. Een ronde dansje besloot dit uitstekend geslaagde feestje. Lezing. Ds. J. C. Brussaard, Cjref. pred. alhier, houdt op Maandag 15 December 's avonds 8 uur in de Geref. Kerk, Vijverweg, alhier, een lezing over Jesaja 40 66 voor de Bloemendaalsche Jong. Ver. „Rehoböth". Het bestuur der Vereeniging noodigt ieder uit. De kerk is verwarmd. Een reclam e-v lucht. Donder dagavond vloog er boven ons dorp een vliegmachine, waaronder, electrisch ver licht, de naam „Sickesz" te lezen stond. Ongeveer een half uur bleef de machi ne boven Haarlem zweven. Deze recla me is wel doelmatig, maar niet zonder 'gevaar. Daar een aviateur overdag bij weigering der motor dalen kan waar het hem goeddunkt, kan hij 's avonds bij zoo'n geval dit niet doen en moet hij op goed geluk landen, en één op de duizend keer als hij dan goed te recht komt. De vliegmachine kwam van het E. L. T. A. terrein en keerde na zijn reclamevlucht daar weer heen. Dat. het maken van deze soort reclame niet goedkoop zal zijn, is begrijpelijk. Doordat een wagen van een brand- stoffenhandelaar uit Haarlem, die zwaar bevracht was met zakken steenkool, uit moest wijken op den Bloemendaalschen weg voor een rijtuig, gleed hij door de gladdigheid naar den kant der straat met het gevolg dat de zakken met steen- keol aan één kant overhelden. Dienten gevolge brak de as van den wagen. De wagen sloeg om en de steenkool rolde over de straat. Na een paar uur was alles weerzoo goed mogelijk opgeruimd. De wagen is later door een anderen weggesleept. AERDENHOIJT. Zondagnacht werd ingebroken in een villa alhier. Door het inslaan van een ruit trachtte de inbreker zich toegang te verschaffen. De heer de huizes, door het voorval wakker geworden, ging met een revolver gewapend kijken wat er gaande was en ontwaarde in de huiskamer bij het venster een mans persoon. Zonder er verder bij na te denken, schoot hij zijn revolver af en trof den inbreker in de maagstreek. Zwaar gewond werd deze naar het St. Elisabeth-Gasthuis vervoerd. Zijn toestand is bevredigend. De inbreker bleek te zijn een huisknecht, die vroe ger bij deze familie gediend had. VUdELEN/lNG Kiescollege. Bij stemming voor gemachtigde van het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Bennebroek is gekozen de heer Baron A. G. Quarles de Quarles, alhier. Deze benoeming is door hem aangenomen. De herstemming voor het lidmaatschap van het Kiescol lege gaande over de heeren J. v. d. Spiegel en J. C. v. d. Laan, zal a. s. Zondag in de kerk te Bennebroek plaats hebben. SANTPOORT. De Heer J. T. Cremer, buitengewoon gezant te Washington, heeft de tweede operatie ondergaan, die een gunstig verloop heeft gehad. Zijn toestand is bevredigend, zoo meldt de Stads-Editie. Alhier is overleden in den ouderdom van 71 jaar de heer H. J. van Runnard, in leven oud hoofd-onderwijzer der openbare school. Langen tijd is hij Kerkvoogd der Ned. Herv. kerk ge weest, waarom hij thans n()g kerkelijk ontvanger was. Zijn heengaan wordt door velen betreurd daar hij een eerlijk en rechtschapen man was. L. W. R. Wenckebach. Inde serie „Werkers van onze tijd" in het weekblad het „Illustratie-bedrijf" van 7 October, geeft Leo Hagedoorn een levensschets van onzen plaatsgenoot dén kunstschilder Wenckebach „in zijn atelier te Santpoort". Opgeleid als tuin architect was hij kort als zoodanig werkzaam. Eerlang kwam hij onder leiding der schilders Lokhorst en Heems kerk van Beest; twee jaar later 1880 werd hij benoemd tot pensionnaire van den koning. In Utrecht maakte hij kennis met J. L. Beyers en toen deze drie jaar later (1886) verbonden werd aan het „Nieuws van den Dag" kwam Wenckebach als illustrateur bi) Roeioff- zen en Hübner, de drukkers dier courant Men was daar juist bezig met het vooruitbrengen der afdeeling chem.gra fie; Wenckebach vond daar ruimschoots werk. Zoo ontwikkelde hij zich tot teekenaar van reproductie-teekeningen voor ex-libris, spijskaarten, diploma's e.d. Voor die drukkerij ontwierp hij de be kende jaarkalenders. Voor het Zondags blad van het „Nieuws" teekende hij allerlei Amsterdamsche stadsgezichten, waarvan een keur in 1907 als premie van het „Nieuws" is uitgegeven, het welbekende boekske „Oud-Amsterdam 100 stadsgezichten". In 1917 is de band met de drukkers-firma losgemaakt. Aan het postkantoor Santpoort(station) en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand November 1919 ingelegd f 11.646.95. Terugbetaald f 11.609.50. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 865. Een enkel woord over Lichamelijke Ontwikkeling. In het tijdschrift „Natura Dux" schrijft J. Karras het volgende: Wanneer in het kader van dit tijdschrift uw aandacht een oogenblik gevraagd wordt voor een modern systeem van Physical Culture of Lichaainsontwikkeling en Verzorging dan spreekt het haast van zelf, dat het te bespreken stel sel det zal zijn, hetwelk indertijd door den se dert beroemd geworden Deenschen sportman J P. Muller1) in zijn eerste werk „Mit System' werd gepropageerd. Het boek zag, naar ik meen in het Hoilandsch vertaald, omstreeks 1905 het licht en mocht zich alom—ook in de vakbladen in een goeden pers verheugen. In geen enkel ander modern systeem van lichaamsontwikke ling wordt zoo de naduk gelegd op den uit muntenden invloed van lucht, licht, zon en wa ter en daarom is het als het ware gepraedis- poneerd, om hier met een enkel woord onder de aandacht der lezers te worden gebracht. Nu zal niemand verwachten, dat het mogelijk zijn zal, in deze korte schets explicite uitvoerig het systeem, voor welker uiteenzetting Muller de helft van zijn boek noodig had, te omschrij ven. Dit ware te eenen male ondoenlijk! Het doel is dan ook slechts bij den op sportgebied niet deskundigen lezer eenige belangstelling te wekken voor dezen tak van kaïnersport die er zoo verbazend veel toe kan bijdragen, de gezondheid te bevorderen. Het beoogt niet in de eerste plaats het verkrijgen van een zwaar spierenstelsel, maar stelt voorop het bevorderen der gezondheid, door voornamelijk te ontwikkelen die spieren, die de spijsverte ring bevorderen, n. 1. de rechte en schuine buikspieren, de spieren van de borstkas en bovenal de longen en daarna de huidspieren welke laatste geprikkeld worden door wrijving met de handen, een uitmuntende oefening a double usage, daar zij tegelijkertijd de huid spieren prikkelt en de armspieren ontwikkelt. Dat het systeem wel verbazend veel warmte ontwikkelen moet en dus abnormale vetaan- zetting tegengaat, bleek mij onlangs, toen ik Muller die ook al niet heeft kunnen ontko men aan het alziend oog van de trilcamera zag optreden in een der groote Bioscope-the aters. Hij werd er voorgesteld bij het „door nemen" van zijn 15 minuten systeem buiten, midden in de sneeuw,practisch geheel ontkleed en blijkbaar zonder den minsten last van koude te hebben. Het systeem onderscheidt zich daardoorgun- stig van de oudere Engelsche en Amerikaan- sche als dat van Bernar A. Macfadden, dat het den nadruk legt op het spijsverterings proces. De verschillende rompbuigingen, diepe kniebuigingen en borstheffingen geven u, zoo dra deze goed ingestudeerd zijn, dan ook een verbazend prettig gevoel. De spijsvertering, stoelgang en eetlust worden sterk bevorderd, overmatig abdominaal of maagvet verdwijnt na een paar maanden en men wordt zelfs op meer gevorderden leeftijd zoo lenig en vlug als een schooljongen. Zelfs hier in den Haag heb ik menschen van boven de zestig met groot suc ces aan het „Mul leren" gekregen en daarom kan ik eindigen met het welgemeend advies leen ergens Muller, lees het kalm door, pro- beer het op uw slaapkamer alleen, zonder bloedverwanten c'est Ie ridicule, qui tue en laat u niet ontmoedigen door wat spierpijn gedurende de eerste dagen. Binnen eenige, maanden wordt gij Mulleromaan. Zien is ge- looven j) Muller, zoon van een Deensch predikant studeerde in de Theologie te Kopenhagen, werd toen civ. ingenieur, en daarna officier bij de Deensche genie; daarna werd hij sport man en sportjournalist, en nam in die qualiteit den pseudoniem aan van Apoxyomenos, naar het beroemde standbeeld van Lysippos. „:te. Jt. Jt. Jt. Js,. Jt. jt. jt. .A. j&- if yr "V 'y? ~T" T T" 'f "T~ 'V 'JT TT VAN HIER EN HAAR De ouderdomswet. Ziehiereen en ander omtrent de op 3 December l.l. in werking getreden Ouderdomswet. Die wet schept geen verplichting voor iemand; zij laat U vrij, zij geeft U alleen de ge legenheid om U te verzekeren bij den Raad van Arbeid. Gij kunt U verzekeren, niet tegen invaliditeit, doch alleen tegen ouderdom. Wij voegen er echter bij, dat gij in uw eigen belang zeer verstandig zult doen van die vrijwillige verzekering gebruik te maken. Wie vallen onder de wet? Een ieder, die den leeftijd van 65 jaar nog niet bereikt heeft en die zelf of wiens echtgenoot niet naar een inkomen van meer dan 2000 gulden in de Rijks inkomstenbelasting is aangeslagen, is bevoegd zich te verzekeren voor een rente na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Voor hen die ouder zijn dan 34 jaar, is daartoe slechts de gelegenheid opengesteld gedurende de eerste vier jaren. Ook een gehuwde vrouw kan de ver zekering sluiten en wel zonder bijstand van haar ecntgenoot. Wij vestigen er dus nog wel Uwe aandacht op, dat hier volstrekt geen verplichting van loondienst bestaat. Juist voor de niet-loontrekkenden is deze verzekering zoo bijzonder geschikt. Wat ontvang ik bij vrijwillige ver zekering? zoo vraagt gij waarschijnlijk. Wanneer gij jonger dan 35 jaar oud zijt, kunt gij U verzekeren tegen eert wekelijksche uitkeering van 3, 4, 5 of 6 gulden naar Uw eigen verkiezing. Wanneer gij 35 'jaar of ouder zijt, kunt gij U alleen een uitkeering van 3 gulden per week verzekeren. De 35-jarigen moeten echter nog onder scheiden worden en wel in hen, die reeds krachtens de Invaliditeitswet ver- zekeringsplichtig zijn en hen die zulks niet zijn. De laatsten krijgen een uitkeering van 3 gulden per week op 65-jarigen leeftijd. Dat staat vast. De eersten (dus zij die reeds als ver- zekeringsplichtigen ingeschreven zijn) ontvangen een uitkeering, afhankelijk van hun leeftijd bij toetreding. Men kan dus tegelijk verplicht en vrijwillig verzekerd zijn. Bovendien is aan de vrijwillige ver zekering een uitkeering verbonden van 100 gulden bij overlijden voor het 65e jaar, wanneer men 3 jaar ingeschreven was. Deze uitkeering bedraagt echter min der voor hen die 35 jaar of ouder en reeds verplicht verzekerd zijn. De uitkeering gaat in op 65-jarigen leeftijd. Zij die weldra dien leeftijd zullen bereikt hebben, zullen begrijpen hoe zij zich hier door een luttele premie-betaling het recht op een ouderdomsrente en bij overlijden voor dien leeftijd een begrafe- nis-uitkeering kunnen verzekeren welke de Invaliditeitswet hun misschien niet gaf. Hunne aandacht wordt bijzonder op deze aangelegenheid gevestigd. Verder wijzen wij nog op een belang rijk voordeel dat vrijwel geen enkele verzekeringsmaatschappij biedt. Indien de verzekerde invalide wordt, behoeft hij geen premie meer te betalen wanneer hij minstens 156 premies heeft gestort, terwijl hij bij het bereiken van den 65- jarigen leeftijd toch de volle uitkeering ontvangt. Vlaanderen komt opzetten In een artikel in het Vlaamsche blad „De Toorts" schrijft Raphael Verhulst een geestdrif tig artikel over de opkomende krachtige Vlaam sche beweging, in verband met de verkiezing van vijf Vlaamsche Frontpartijers in de kamer. „Er dringt klaarte in de cel van Borms. Het ochtendrood slaat tegen zijn bovenreiksch ge tralied venstertje. Hij weet wat die gloring be duidt, want meer dan iemand heeft hij betrou wen gesteld in zijn volk, zoodat zijn geloof, beleden en geheiligd door het martelaarschap een wekkende kracht is geweest. Wat daar gloort is niet de weerglans van een meteorisch koud noorderlicht, het is de levende zon die door nevel en duisternis breekt. Denkt over het Activisme zooals ge wilt, doch niemand, vriend noch vijand, zal ontken nen, dat het aan Vlaanderen twee machtige hefboomen heeft geschonken, het heeft de Vlaamsche kwestie wereldkundig gemaakt en een alles trotseerenden durf aan haar verdedi gers gegeven. De man uit het volk, die niet begreep waarom het ging, haalde er vroeger gemelijk de schouders bij op; wat kon hem dat schelen?...., Tot in de schamelste hut is nu de wekstem binnengedrongen; de ploeger op den akker, de zwoeger in de fabriek, de buildrager aan de dokken, de soldaat in de kazerne, zij weten nu dat zij behooren tot een ras, dat stelselmatig verongelijkt wordt, dat moedwillig minderwaardig wordt gemaakt en gehouden. Het volk verneemt wat schuld Bel gië heeft jegens Vlaanderen. Zooals de Ier over Engeland, de Pool vóór den oorlog over Rusland, zoo begint de Vlaming over België te denken. Aan het hof heerscht er bezorgdheid en on rust, want België's faam ontbladert als een verwelkende roos en de wereld begint zich af te vragen: „Wat is dat voor een land, waar de gevangenissen opgepropt zijn met intellek- tueelen, waar een schrikbewind de orde handhaaft gelijk Rusland het te Warschau deed?" Invoer van geroofdemachines. „Onze Zelfstandigheid", hettwee-we- kelijksch tijdschrift voor Staat- en Letter kunde, vestigt de aandacht op den in voer in ons land uit Duitschland van werktuigmachines, welke vermoedelijk grootendeels van den „oorlogsbuit" in Noord-Frankrijk en België afkomstig zijn. „De Telegraaf" had daar, terecht, tegen gewaarschuwd, Is daar niets aan te doen? In „Neerlandia" vonden wij deze paar aardige „Taalkorreltjes" uit het Zuid- Afrikaansche blad „De Huisgenoot": 'n Taal is die sigbare vorm van die gees van 'n volk. Wil jij deurdring tot die hart van 'n volk, leer dan sij taaldis die sleutel wat die hart kan ontsluit. As jij jouw moedertaal nie grondig ken nie, dan is jij ook totaal onbevoeg om vreemde tale te leer. 'n Mens wat sij moedertaal verag, versmoor sij eie siel en verkondig aan die hele wêreld dat hij van 'n minder waardige afkoms is. Die gebruik is die hoogste wetgewer in taalsake. Akademies kan Woordelijste en Woor- deboeke opstelgeleerdes kan reëls oor stijl en grammatika formuleer; maar die volk sal die taal maak. Niet rooken. In „De Volksstem" vin- dan wij deze vermakelijke beschouwing: Juist was ik op weg om een onderzoek in te stellen naar een zeer belangrijke zaak, toen ik den hoek eener straat omgaande, plotseling stond vóór een van onze nuttigste rijksambtenaren, n.l. een telegramjongen, en wat mij daarbij bij zonder frappeerde, hij rookte niet. Direct vroeg ik hem waarom hij niet rookte. „Dat magge we niet, meneer." Nou vraag ik, wat ter wereld nu toch wel de oorzaak is dat door een overigens goedig, lijdelijk lichaam als de Nederlandsche posterijen een zóó kannibaalsche bepaling wordt gemaakt. Ziet men wel eens een slagersjongen, een kruideniersjongen, een expeditiebediende zon der sigaret in den mond? Dat zijn vrije burgers en wij kunnen ons die jongens niet voorstellen zonder sigaret. Die ambtenaren worden overi gens werkelijk niet slecht of onbillijk behandeld. Als er een telegram bezorgd moet worden, behoeven zij dat niet direct te doen, maar kun nen daarvoor 't oogenblik uitkiezen dat hun het beste lijkt. Zij behoeven ook juist niet al leen te gaan, maar kunnen wachten tot een van hun ambtgenooten mee gaat. Onderweg zijn zij vrij, en mogen gerust afstappen bij een orgel om zich daar bij hun collega's in burger lijken dienst te voegen. Het hindert niets al rijden zij oude menschen omver, dat is hun recht; de directie van de posterijen is niet zoo klein zielig om te twisten over een kapot gereden rijwiel, dat is natuurlijk de risico van het bedrijf. Tot zoover is alles in orde, maartoch worden deze menschen in hun rechten als staats burgers te kort gedaan, door het miserabele gebod om een sigaret te rooken tijdens de uit oefening van hun functie. Ik vind, de staat moest dat veranderen, en heb daarom een on derzoek ingesteld naar de mogelijkheid van wijziging. En ik ben tot de conclusie gekomen dat het verbod moet worden ingetrokken, liefst met terugwerkende kracht, en dat de directie der posterijen de benoodigde sigaretten behoort te verschaffen. Bij een enquete onder het per soneel van slagerijen is mij gebleken dat drie doosjes van 10 sruks voor een behoorlijken rooker voldoende zijn, het is geen overdaad, maar de jongens kunnen er mee toe. Laten wij nu eens aannemen dat de soort ook niet te slecht mag zijn, voor drie cent heb je een be hoorlijke sigaret, zoodat zoo'n heer telegramjon gen zou kosten 90 cent per dag, wat zeker een luttel bedrag genoemd mag worden voor het genot dat men een mensch verschaft. Conclusie: alle burgers behooren gelijke rechten te hebben, dus wèl rooken. 75 cent per ronde doos. HET VAN OUDS BEKENDE BESTE MIDDEL.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2