Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING Gemeentebestuur. CINEMA PALACE 7 DEGENERATIE 13e Jaargang. ZATERDAG 20 DECEMBER 1919. No. 51. BLOBHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Tot 31 December. Voor een vol jaar. f f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afnam^ van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.bij vooruitbetaling. BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. LOKET-KLUIZEN. 30 Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. en een Kinder-Bijblad. Donderdag vergaderde onze raad, onder voorzitterschap van den burge meester, afwezig de heer Koolhoven. Na eenige bespreking van de notulen der vorige vergadering was aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van Jhr. Mr. E. H. E. Teding van Berkhout, die bij het bedanken van Jhr. P. Teding van Berkhout, als No 3 dierzelfde can- didatenlijst vanzelf nu als raadslid in aanmerking komt. (No 1 was de heer P. Teding van Berkhout, No 2 de heer Hogenbirk). Tot onderzoek der geloofsbrieven worden de heeren De Roo, Bijvoet en Bornwater aangewezen. Zij beslissen dat er niets tegen toelating is, welk standpunt door alle verdere raadsleden wordt gedeeld. En de verkiezing van den heer Berkhout heeft dan met alge- meene stemmen plaats. Onder de Ingekomen Stukken is er een verzoekschrift van het raadslid Van Kessel aan den raad: een bedrag van f 10.000 beschikbaar te stellen tot leni ging van den nood der Oostenrijksche en Hongaarsche bevolking en dit bedrag onder de bestaande comité's te verdeelen. B. en W. adviseeren hierop afwijzend. De Voorzitter zegt, dat de lief dadigheid van dezen aard moet worden overgelaten aan particulieren, op deze wijze zouden gemeentenaren zelfs tegen hun wil gedwongen zijn tot geven. De heer Van Kessel is verbaasd over de weinige waardeering; de nood is groot. We zien hoe de arbeidersbe weging in ons land dagelijks een uur overwerkt, hoe anderen hun 2en Kerstdag opofferen, hoe de particuliere liefdadigheid zeer veel doet, en dat alles nog lang niet voldoende is om dien nood te lenigen. B. en W. mogen niet het standpunt van den Leviet in het bekende evangelie innemen, doch dat van den barmhartigen Samaritaan. In naam van al de vrouwen en kinderen die daar lijden, roept hij B. en W. toe, hun af wijzend advies in te trekken. De heer De Waal M a 1 e f ij t zegt: de barmhartige Samaritaan deed het zelf, maar dwong niet anderen tot doen, hier belastingbetalers. De heer De Roo deelt dat standpunt. Er is hier veel in de collectes bijgedra gen. Bloemendaal heeft in ruime mate steeds geholpen om dergelijke nooden te lenigen. De heer Bispinck waardeert Van Kessel's bedoeling, maar verdedigt het standpunt van B. en W.niet uit de gemeentekas te geven. De heer B ij v o e t sluit zich bij B. en W.'s standpunt aan. De heer Schulz ondersteunt Van Kessel's voorstel. Amsterdam gaf een uitstekend voorbeeld. En wat gedwongen meebetalen betreft, dat gebeurt zoo menigmaal; wij betalen o.a. ook mede voor de burgerwacht, waarvan wij tegen standers zijn. Het voorstel is ook in het belang der gemeente, want zulk een nood voert tot anarchie, en zoo'n anar chie breidt zich steeds verder uit. De heer H ogenbirk zou niets liever willen dan helpen; hij is echter voor het standpunt van B. en W. Met van gemeentewege zoo iets te doen, doodt men het particulier initiatief. Er is waar schijnlijk daaruit, alleen te Bloemendaal, reeds meer dan f 10.000 voor dat goede doel gegeven. De heer Noorman sluit zich aan bij Van Kessel's voorstel. De argumen ten der bestrijding vindt hij kiein. De heer Van Kessel is verwonderd over de verschillende opmerkingen wat het niet-mogen-beschikken over de por- temonnaie van anderen aangaat. Wij hebben het vertrouwen der burgerij om geiden bijeen te zamelen of uit te geven. De raad van Weenen voteerde destijds groote sommen voor de slachtoffers der aardbeving van Messina. Als de raad dit voorstel niet aanneemt, blameert hij zich onsterfelijk. De Voorzitter antwoordt dat de raad alleen de burgerij vertegenwoordigt voor zoover het gemeentebelangen geldt. De heer Van Kessel zegthet is een belang der gemeente. En geen enkel burger zal daar den raad een verwijt van maken. Laat Bloemendaal een voorbeeld geven. De heer Van Nederhasselt is het uit verstandelijk oogpunt met B. en W. eens. De heeren Van Kessel, Noor man en Schulz lieten meer hun hart spreken. Voor deez' eenen keer zou ook hij, met het oog op den grooten nood, het hart willen laten spreken. Hij is er voor, ditmaal het gevoel boven de logica te stellen, en het geld voor Weenen te voteeren. De heer Hogenbirk vreest de particuliere weldadigheid daardoor te fnuiken. Ook de heer Bispinck denkt er zoo over. Ook Dr. Bornwater neemt dat zelfde standpunt in. Het zou ongunstig werken op de. particuliere gevers, te weten dat de gemeente het toch wel doet. Het voorste! van den heer Van Kessel komt in stemming, en valt met 4 tegen 7 stemmen. (Voor: de heeren Schulz, Noorman, Nederhasselt en Van Kessel. Voor den schietwedstrijd van den Landstorm, eerstdaags alhier te houden, wordt door de Commissie aan de ge meente verzocht een prijs ter beschik king te stellen. B. en W. stellen voor, zulks te doen, en wel een verguld zil veren medaille. De heer Van Kessel vraagt: Welk gemeentebelang is hieraan verbonden? Ook de heer Schulz zegt, niet voor schieten te zijn. Hij is tegen menschen- moorden. En ook voor de jacht heeft hij weinig sympathie. Hoe meer de liefhebbers daar mis schieten, hot liever het hem is. Er worden dieren genoeg vermoord. Het voorstel een verguld zilveren medaille te geven komt in stemming en gaat er door met 7 tegen 4 stemmen. (Tegen: Schu(z, Noorman, Verdegaal en Van Kessel). Besloten wordt aan het Kadaster aan te vragen, opmetingen te doen ter ver betering de kadastrale kaarten. Goed gekeurd. De Ned. Bond van Gemeente-Amb tenaren dringt bij de gemeente-raden per omzendbrief aan op uitbetaling van een extra-maand salaris voor de amb tenaren bij bestuur en administratie der gemeenten, evenals de rijks-ambtenaren en onderwijzers zulks krijgen, met het oog op den nood der tijden. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een aantal bewoners van Vogelen zang verzoekt om aansluiting aan het electrisch net. B. en W. willen hun doen mededeelen, dat zij daarvoor niet bij de gemeente, doch bij de P.E.N. moeten zijn. De heer Van Kessel wil een in de buurt liggende kabel doen doorleggen. De heer Bispinck zegt, dat der gelijke Uitbreidingen niet de gemeente doch de P.E.N. aangaan. Besloten wordt het schrijven aan de P.E.N. door te sturen, met verzoek om inlichtingen. Van de plaatselijke Schoolcommissie moeten in 1920 aftreden de ledenMej. A. C. W. Rijnierse en Dr. P. K. Th. Lens. B. en W. stellen voor, beiden opnieuw te benoemen. Er wordt gestemd. Het resultaat is, dat beide leden worden herkozen. Gevraagd werd van R.K. arbeidersor- ganisatiewege, voor Vogelenzang een toeslag op de melk te geven, die 20 cent en dus veel te duur is. De Voorzitter wil niet opnieuw met dergelijke maatregelen beginnen. De heer Noorman wil aan wie toeslag op brandstoffen krijgen, ook op de melk toeslag doen geven. De heer V a n K e s s e 1 is het daar mee eens. Mélk is een artikel, dat niet ontbreken kan. Vooral voor ktnderen. Ook voor zwakken. De heer De Roo is niet er voor, opnieuw met toeslagen-geven te be ginnen. De Voorzitter vreest, dat de uit voering zeer lastig zou blijken, en veel zou worden ontdoken. Ook de heer Hogenbirk is er tegen. De heer Schulz zegt: de bezwaren zijn van formeelen aard. Waar een wil is, is een weg. Fraude blijft mogelijk bij elke verordening. Hij ondersteunt het voorstel. Het komt dan In stemming en wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. (Noorman, Schulz en Van Kessel). Vrijstelling van artikel lObis der Bouwverordening vroeg de heer W. Kromhout, Vogelenzangscheweg voor het bouwen van een woning aldaar. Wordt toegestaan. Aan de beurt is dan de benoeming eener onderwijzeres aan deVogelenzang- sche school. Óp de voordracht staan. 1. Mej. A. G. G. Kranenburg uit Haar lem. 2. Mej. G, M. Meeter, tijdelijk onder wijzeres aan de O. L. School te Bloemendaal. 3. Mej.T.Zweers,onderwijzeres te Dalms- holte. De heer D e R o o wijst er op, dat No. 2 van de voordracht hoofdakte heeft. Na eenig heen en weer praten wordt gestemd en komt No.2, mej. Meeter, met een meerderheid uit de stembus. Aan de orde is dan het volgend ont werp raadsbesluit Gezien het verzoek der woningbouw vereniging „Bloemendaal Noord"; Gezien het voorstel van Burgemees ter en Wethouders ;besluit de raad behoudens goedkeuring van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland aan de woningbouwvereniging „Bloe mendaal Noord" met ingang van 1 Jannuari 1920 in erfpacht te geven voor den tijd van 50 jaren tegen een jaarlijksche canon van f 250.het terrein, kadastraal bekend gemeente Groote Houtstraat 111113 Haarlem. Programma v- 19, 20, 21 en 22 Dec. H. A. P. PROGRAMMA. I. Bioscoop Journaal. Actueel. 2. OPSTANDING Een buitengewoon goed geslaagd film werk in 5 afd. naar de bekende Roman van LEO TOLSTOI. Variété CLOWN BOBV Dresuurnummer met varken, hond en hanen. - PAUZE. - 3. Eind goed al goed. Klucht. Programma van 23 en 24 Dec. alleen 's avonds. NORDISK PROGRAMMA. I. Bioscoop Journaal. Actueel. Een drama van Moreel Verval in 5 afd. Vrij naar motieven uit de Roman van RICHARD SKOWRONNEK. Variété CLOWN BOBY Dresuurnummer met varken, hond en hanen. - PAUZE. - 3. De Gas Kampioen. Klucht. Op de avondvoorstelling van 23 en 24 December, waarop gedraaid wordt de film „DEGENERATIE" is geen toegang voor personen beneden 18 jaar. Ons eerste programma is nog niet ge keurd. Mocht dit afgekeurd worden, zal op het matinée van Woensdag en Zaterdag di verse kleine nummers vertoond worden. Op het matinée van Zondag wordt het Hoofdnummer vertoond. DONDERDAG le Kerstdag is ons thea ter gesloten. Café en Foyer geheelen dag geopend. Bloemendaal sectie A No. 7182 ter grootte van ongeveer 2080 M2, zulks onder de navolgende voorwaarden. 1. de in erfpacht uitgegeven grond mag alleen gebezigd worden als bouwter rein voor 4 woningen en zal, voor zoover hij onbebouwd blijft, alleen mogen dienen als open erf of tuin ten dienste dier woningen. Zoodra aan het terrein of de te stich ten gebouwen eene hiervan afwijken de bestemming gegeven wordt, ver valt het erfpachtsrecht der geheele oppervlakte van rechtswegen. 2. de canon moet jaarlijks voor of op 1 Februari, voor de eerste maal op 1 Februari 1920 ten kantore van den gemeente-ontvanger worden betaald. 3 de grondlasten komen vanaf 1 Ja nuari 1920 af voor rekening der erf pachtster. 4. het terrein wordt in erfpacht uitgegeven in den staat, waarin het zich bevindt, met al zulke belendingen, baten en lasten, als daaraan verbonden zijn. Tot bewijs van de grootte en de grenzen van het terrein strekt de aan akte te hechten door partijen onder- teekende kaart. 5. de erfpachtster is bevoegd, zoodra zij den grond niet meer voor het sub 1 omschreven doel wenscht te gebrui ken, het erfpachtsrecht te doen ein digen met het einde van het dan loo- pende erfpachtsjaar. 6. verhuur, ingebruikgeving of afgifte in erfpacht van den grond of van

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1