Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Kerstmis. Het nieuwe Raadhuis. CINEMA PALACE 13e Jaargang. WOENSDAG 24 DECEMBER 1919. No. 52. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Tot 31 December. Voor een vol jaar, Abonnement: f f4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, 50 cent en f 1.— bij vooruitbetaling. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. Het is dan wederom aangebroken, het groote feest der christenwereld, het feest van vrede en huiselijkheid. Oud en jong maken zich weer op, het in godsdienstige wijding of in heer lijk, huiselijk samenzijn te gaan vieren. De hulst- en mare-takken zullen onze huizen weer sieren, de vriendelijke Kerst boom zal zijn kleuren en zijn licht weer brengen in onze donkere winterachtige woonkamers. Vroolijk, gezellig samen zijn van familieleden is weer in uitzicht. De veraf wonende zoon, de in een an dere stad gehuwde dochter, hun echtge- nooten en kinderen, allen komen dit familiefeest bij uitnemendheid tehuis vieren, tehuis bij hun ouders En een klein meeningsverschii, een kleine veete wordt vergetenmen ziet niet wat ver deelt, wél wat vereenigt: het mooie, goede familieleven. Op het Kerstfeest moeten de nietige persoonlijke over wegingen wegvallen tegen den grooten algemeenen geest van eenheid, van we- derzijdsch begrijpen-en-waardeeren. We vieren het feest van den Vrede op aarde weer; immers dat is het Kerst feest in den meest weidschen zin Vrede op aardeEn toch, die vrede op aarde, schijnbaar zooveel dichterbij dan vorig jaar, hij is er nog niet. Het zoo goed als voorbije jaar 1919 bracht nog veel. benauwend veel, dat erop wees hoe die vrede nog zeer verre was en is. Groot is het verschil dus wel tusschen de werkelijkheid en de schoone bood schap die ons het Kerstfeest brengt. Is het niet ontmoedigend te bedenken hoe weinig de heerlijke vredesgedachte van dit feest der christenheid weerklank vindt in de werkelijkheid.Ja, en toch. Wie in de menschheid gelooven, wie de menschheid liefhebben, en op haar betere toekomst wel moeten hopen, zij behouden den moed. Want het mag dan waar zijn, dat men het Woord niet heeft begrepen, of dat men valschelijk zijn beteekenis heeft uitgelegd, want immers de vrede op aarde i s er nog niet, en zelfs is die vrede nog niet eens aan alle menschen een welbehagen, toch weten wij, hoewel nog in de toekomst, een betere wereld, met betere menschen en betere toestan den, aanstaande, een wereld waarin geen plaats meer wezen zal voor klasse- of rassenhaat, maar waarin de mensch in zijn natuurgenoot slechts zijn even- mensch, zijn broeder zien zal. Het ver langen, dat de menschheid naar deze betere wereld heeft, is ons een waar borg, dat zij eens komen moet. Dat zij niet dan na eeuwen geboren kon worden, dat veel en hevige strijd aan haar komst vooraf moest gaan, is geen reden om te twijfelen: zonder strijd wordt niets ge boren. En hoewel de lijn der mensche- lijke ontwikkeling op sommige oogen- blikken sterke dalingen vertoont, toch weten wij, dat zij steeds stijgende is, stijgende lot eens werkelijkheid zal zijn het: Vrede op aarde. En dan zal die Vrede allen menschen een Welbehagen zijn. Doch, niet voor allen heeft de bood schap, die den menschen in den Kerst nacht gebracht wordt, eenzelfde beteeke nis, maar hoe wij haar ook opvatten, welke uitlegging wij eraan geven willen, het behoeft niets af te doen aan den hoogeren, reineren zin ervan. Hoe wij ook er tegenover staan, het feest, dat meer dan twintig eeuwen in vroomheid en dankbaarheid is gevierd, kan allen, zelfs den twijfelaars en ontmoedigden, den vrede-loozen, iets zeggen en geven waaraan hun verkilde zielen zich ver warmen kunnen: de hoop op een nieuw leven, op een nieuwe lente. Want met Kerstmis is de langste nacht van het jaar voorbij; onder de sneeuw slapen de knoppen, niet den slaap des doods, maar zij wachten op de eerste zonne stralen om wakker te worden en om, bezield door frisch en jong leven, welig uit te schieten en de wereld een ver jongd aanschijn te geven. Zoo is ook in de natuur het Kerstfeest: het feest van de geboorte. Nieuw leven! En bij die gedachte kan niemand moedeloos blijven; aan nieuw leven knoopen zich gedachten van wording, van werkelijk heid-wording van menschelijke idealen vast. Zoo kunnen allen in het Kerstfeest vieren hun feest van nieuw en wordend leven Zoo is het Kerstfeest voor allen van beteekenis en zoo wenschen wij al onze lezeressen en lezers, van welke gezind heid ook, een gelukkig en goed Kerst feest. Zoo is dan de langhangende raadhuis kwestie een nieuw stadium ingetreden, nu in de laatste raadzitting de raad met algemeene stemmen beeloo- et dagelijksch bestuur te machtigen, om voor de bouw van een nieuw raadhuis aan te koopen 4236 M2 grond voor f 40.000. Op de agenda had o.m. ook de aankoop gestaan „van grond voor verschillende doeleinden". Dit geheim zinnige agenda-punt werd naar de ge heime zitting verwezen, en toen de deuren weer opengingen, was de zaak beklonken. De gemeente koopt van Mevrouw Bijleveld het tegenover haar landgoed „Belvédère" aan den Bloemendaalschen weg te Overveen gelegen stuk weiland Dat is een flink stuk grond, waarop voor heel wat zalen en dienstvertrekken, ja plantsoen-aanleg ruimte is. De ligging is mooi, vooral daar de aan dat terrein grenzende huizen aan de gemeente behooren, en deze gesloopt, of desnoods tot iets behoorlijks verbouwd kunnen worden, zoodat deze hoek, met het raadhuis erop en een beplanting errond- heen, al of niet door behoorlijk aan passende huizen begrensd, een pracht- hoekje der gemeente worden kan. De verkoopster heeft den grond aan de gemeente overgedaan onder beding, dat de bebouwing er een beetje aardig zal uitzien, maar ook zonder die bepa ling zou ons gemeentebestuur wel zorgen dat het goed wordt. De gemeente-ambtenaren, -ambtena ressen en al wie er verder ten stad- huize hun dag doorbrengen, zullen niet weinig in hun nopjes zijn met het heer lijk vooruitzicht, eindelijk eens in flinke moderne vertrekken, goed ruim en met flink licht en lucht tot hun beschikking te kunnen arbeiden. Want de zonder linge vertrekken-en vertrekjes-complex die zoo'n verouderd raadhuis is, lijkt allerminst op een practisch of een ge zellig dienstgebouw. Het zal natuurlijk nog wel even duren voor ons gemeentebestuur en zijn staf van dames en heeren hun maar net bewoonbaar te verklaren werkkamers voor de weidscher en lieflijker zalen van een op end' op modern hoofdkwar tier-gebouw zullen kunnen ruilen, maar het vooruitzicht daarop zal hun allen de onontbeerlijke kracht geven om on gemakken, duisternis en eng-behuisd- heid te dragen. Want ze zouden na tuurlijk, zelfs als gedeputeerde Staten hun goedkeuring fluks aan het besluit zouden hechten, nog wel een jaar of wat geduld moeten oefenen. Maar dat is daar ter plaatse al zoo lang geoefend, wel 'n dertig jaar zoowat, en dat zonder zulk een vast en schoon en concreet vooruitzicht als men thans heeft. Wat de bouwplannen voor het nieuwe raadhuis betreft, zoover is men nog niet. Wel zijn er reeds vroeger door verscheidene architecten, zooals men weet, ontwerpen vervaardigd; zoo onge veer tien jaar terug door onze plaats- genooten Mulder en Van Asdonk, ook de bouwmeester London maakte een ontwerp; en kortgeleden nog werd er een vervaardigd door de architecten Bijvoet en Duinker. Het zal er vermoe delijk wel van komen, dat de gemeente na goedkeuring door Gedeputeerde Staten, een prijsvraag uitschrijft voor den bouw. Dat is natuurlijk de beste manier om zoo ruim mogelijk keus te hebben. Wij zien met groote belangstelling naar het verder verloop van deze aangele genheid uit. Het wachten is nu op Gedeputeerden. Dan zullen we wel verder zien. In elk geval lijkt ons hier zeer wel op zijn plaats een woord van waardeering voor ons gemeentebestuur, dat de zaak nu zoo flink heeft aange pakt. BLOEMEND A ALi. De Zeeweg gereed. De forma liteit van het opnemen van den Zeeweg, door den gemeente-architect heeft Maan dag plaatsgehad. De Zeeweg is dus officieel gereed. Bloemendaal's bloei. De ver- eeniging „Bloemendaal's bloei" heeft het goede denkbeeld gehad, voor het Bloemendaalsche publiek een avond van buitengewone actualiteit te organiseeren, n.l. een waarin het in deze dagen zoo veel besproken Bloemendaalsche bosch behandeld worden zal. Het bestuur vond onzen plaatsgenoot den heer Jac. P. Thijsse bereid, in een lezing met licht beelden eens het zijne over ons bosch mee te deelen. En dat zal wel heel mooi worden dat weet ieder die dezen spreker kent. De lezing heeft Maandag a.s. des avonds te 8 uur in „Vreeburg" plaats. Alle inwoners van Bloemendaal hebben vrijen toegang. Het zal er dus wel storm Ioopen. En dat moet ook. Op den Vijverweg nabij het station is men druk bezig boomen te rooien. Dit werk was Zatermorgen bijna vol bracht. Nog drie groote eiken ston den hun lot af te wachten. Twee ervan werden dien zelfden ochtend nog ge veld, terwijl de dêrde (ze stonden bij elkaar) staan bleef om Maandagmorgen gerooid te worden, want daar het twaalf uur was, gingen de werklieden naar huis. Door het uitgraven der twee ge velde boomen, was de grond erg los geworden en ook eenige wortels waren van den nogstaanden boom door het om hakken der andere losgeraakt. Het is te begrijpen, dat toen er Zondagmorgen een flinke storm op kwam zetten, de boom het niet meer houden kon en met een hevig gekraak en een donderenden slag gedeeltelijk op het dak der Villa Kennemerhof terecht kwam en door het dak op het balcon. Het dak was geheel gedeukt, de planken kwamen als een wrak onder de pannen te voorschijn terwijl veel dakpannen in scherven in den tuin lagen. Een der zijschotten van het ingebouwde balcon was geheel in gedrukt. De goot hing aan 'n zijden draadje en werd door den wind heen en weer geslingerd gelijk een blaadje papier. Het geheel gaf een aanblik van een geteis terd huis in België tijdens den oorlog. Als eigenaardigheid kan vermeld wor den, dat aan den zijkant der villa waar de boom terecht is gekomen geen een ruit is gebroken, en aan den voorkant een ruit geheel verbrijzeld is. Spoedig waren politieagenten met den inspec- Groote Houtstraat 111—113 Haarlem. Programma van 26, 27, 28 en 29 December 1. Bioscoop Journaal. Actueel. 2. TARZAN DE AAPMENSCH Groot Cinematografisch meesterwerk in 5 afd. naar den wereldberoemden roman „Tarzan of the Apes" van EDWARD RICE BURROUGHS. Iets bijzonders op het filmgebied. Deze film heeft weken achtereen in Amsterdam, Rotterdam en den Haag volle zalen ge trokken. - PAUZE. - 3. BILLY ALS BARBIER Amusante klucht in 2 afd. Programma van 30, 31 December en 1 Januari 1. MEISJES EN PAARDEN Komisch 2. DE SCHRIK DER GRENZEN Wild West drama in 6 afd. PAUZE. - 3. DE REMPLACANT Drama in 1 afd. 4. BOEMELAARS Klucht. 55 teur ter plaatse om alles in oogenschouw te nemen. Er werd begonnen den boom zooveel mogelijk te steunen doormiddel van palen. De boom had in zijn val een groot stuk grond opgetild. Het gebeur de had bij de familie Van Houten, be woners dezer villa, grooten schrik teweeg gebracht, daar men niet anders dacht, dan dat het geheele huis in elkaar stort te. De dienstbode bleef van schrik vijf minuten stok stijf op één plek staan. De schade die aangericht is, zal door den kooper der boomen, die ze ook liet rooien, betaald moeten worden. Althans volgens de meening der politie had hij het gebeurde moeten en kunnen voor zien en voorkomen. Ook het opruimings- werk ging met heel veel moeite gepaard, daar men den boom zonder nog meer schade aan te richten bijna niet van het balcon af kon krijgen. Het vergulde haantje der Ger. kerk aan den Vijverweg, dat altijd zoo ge trouw en precies aanwijst uit welken hoek de wind waait, heeft naar het schijnt een ernstige ziekte opgeloopen. Het arme dier zit tenminste vol met zwarte plekken. Dit is iets bijzonders, daar andere vergulde windwijzers altijd hun gouden tint behouden, Wat zou hiervan de oorzaak zijn Wij vreezen dat de leverancier van het verguldsel hier meer van weet. Bij de halte der tram, is dit jaar voor het eerst vanwege het Leger des Heils een kerstpot geplaatst, bestemd voor geldelijken steun voor het Kerstfeest der armen. Daar er zeer veel gedaan wordt voor de Weensche kinderen kan het niet anders of de opbrengst voor bovengenoemd doel zal ook meer zijn dan andere jaren. Onlangs is hier opgericht een politie- schietvereeniging. Door uitbreiding van het politiecorps is deze vereeniging

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 1