Vereenigde Drukkerijen Eikefenboom Timmer Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer TEGEN HOEST EMSER-PASTILLES weder ontbonden. Later zal er waar schijnlijk een nieuwe schietvereeniging opgericht worden, waarvan uitsluitend politiemannen in uniform lid kunnen worden. De heer J. B. Jorritsma, directeur van Hotel „Duin en Daal" gaat ons verlaten. Hij is benoemd tot directeur van een Hotel in Oosterwijk (N.B.) Wij wenschen onzen plaatsgenoot, die jarenlang door zorgvuldige en eerlijke behandeling zij ner gasten veel heeft bijgedragen tot den bloei en den goeden naam onzer gemeente, veel goeds toe. O VER VEEN. Doordat de werkzaamheden aan het distributie-bedrijf hoe langer hoe minder worden, heeft de heer Margadant, boek houder dezer onderneming, met ingang van 1 Januari a.s., eervol ontslag ge kregen. SANTPOORT. Door den hevigen storm hebben bij ver schillende bewoners storingen plaats ge had van het electrisch licht, zoodat deze eenigen tijd zonder licht zaten. Ook is op verschillende plaatsen de draad der electrische geleiding doorgebroken. Op Duin en Kruidberg is een schoorsteen van het huis van den tuinbaas afgewaaid. Bij de Ned. Herv. gemeente zijn door stemgerechtigden van het kiescollege tot leden van bovengenoemde gemeente herkozen de heerenW. van Leeuwen en P. van Meurs en gekozen zijn in de vacature Kruijff-Runnard, de heeren P. de Boer en D. Miezérus. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES. De Vrouwen o r g an i s a t i e.—Wij ont vingen een geschrift van de hand van Dr. Ca tharine van Tussenbroek,getiteld„Het Bestaans recht der Vrouwen-organisatie." Daarin wordt de stichting dezer organisatie naast en boven den Bond en de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht verklaard. Luister: Het is de partij-politiek, die het staatkundig leven vergiftigt, binnen onze grenzen en daar buiten. Het is deze partijpolitiek, waartegen wij vrouwen front moeten maken. Als wij de noodzakelijkheid van dien taak niet begrijpen, dan is onze komst in het staatkundig leven waardeloos. De leidsters van de Vereeniging en van den Bond voor Vrouwenkiesrecht hebben die taak niet begrepen, toen zij zich hebben laten vin den om in de politieke partijen te gaan. Daar door hebben zij het roer uit handen gegeven, en zichzelf onmachtig gemaakt, om de politie ke stuwkracht, die van de vrouwen uit kan gaan, in de juiste richting te leiden. Zij kun nen hunne Vereeniging omzetten in studie clubs, maar de eenheid is weg, de kracht is weg, omdat het beginsel, dat samenbond, de strijd voor het kiesrecht, is weggevallen en een nieuwe, allen omvattende band moeilijk kan worden gelegd. Omzetting in een Kies- vereeniging is uit den aard der zaak voor hen buitengesloten. Toen de zaken zich zóó ontwikkelden, heb ben wij, door de noodzakelijkheid gedrongen> de Algemeene Nederlandsche Vrouwenorga nisatie opgericht. Tegenover de Vereeniging en den Bond staan wij noch als vijanden, noch als concur renten. Onze organisatie neemt de teugels op waar zij die lieten glippen]; wij zijn de voortboul wers aan het werk, dat zij tot een voorloopt einde hebben gebracht". Ziet hier eenige meer algemeene beschou wingen uit het geschriftje gelicht, beschouwingen, die vaak van gezond verstand en inzicht, en Speciaal ingericht voor het leveren van alle soorten Boekwerken, Tijdschriften, Couranten, Brochures, enz. Santpoort Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 nu en dan ook van een vaak vermakelijke „opschepperigheid" getuigen. „Wat hadden wij vrouwen, te maken met die onsympathieke, roerige politiek? Wat had die politiek te maken met ons, met ons eigenlijke leven, ons huis en ons werk! Zóó scheen het, in den tijd toen alles rustig was; maar de wereldoorlog heeft ons andere dingen geleerd. Wij vrouwen in de eerste plaats de vrou wen in de oorlogvoerende landen, maar ook wij, die in neutraal gebied door den terugslag der wereldgebeurtenissen zijn beroerd wij hebben geleerd, dat niets in de wereld meer heilig of veilig is, zoodra de botsing der staats belangen de gevestigde wereldorde breekt". Het vrouwenkiesrecht is in Nederland inge voerd, en dus: „Wij staan voor een nieuwe taak, waaraan wij ons niet mogen onttrekken, ja die wij op ons moeten nemen met al den ernst, dien de nood der tijden eischt. Welken koers moet het uit? Twee wegen staan ons open. Wij vrouwen kunnen ons in- deelen in de bestaande politieke partijen öf wij kunnen ons als vrouwen aaneensluiten en onzen invloed tot uiting trachten te brengen langs onzen eigenen weg. Onze Vereeniging heeft den eersten weg verworpen, den tweeden gekozen. Waarom? Als wij ons in de bestaande politieke partijen gaan oplossen, dan vallen wij in het partijver band als een druppel in den emmer. Zoo'n druppel kan misschien hier of daar een vollen emmer doen overloopen; hij kan op zijn best aan het vocht een eigen kleurtje of een bij zondere geur verleenen, maar laten wij ons geen illusies maken de groote plas blijft wat hij was; een frissche, nieuwe strooming kan er op die manier niet komen. De invloed der partijvrouw komt in de eerste plaats der partij ten goede; als vrouw heeft zij daardoor alreeds een deel en het beste deel allicht van haar invloed ingeboet. Wanneer onze komst in het staatkundig leven vernieuwend op de maatschappij zalawerken, dan moeten wij niet de principieele fout begaan; dat wij ons, ongeschoold, gaan voegen in den tredmolen der politieke mannenmaatschappij. Het schrikkelijk fiasco van de mannenpolitiek staat ons duidelijk voor oogen in den chaos, waarin de wereldoorlog de samenleving heeft gestort". „Van de wereld, die te gronde ging, hebben wij kunnen zeggendie wereld was slecht, maar ons vrouwen treft geen scbuldde geheele constructie was mannenwerk, van de wereld, die opgebouwd staat te worden, kunnen wij dat voortaan niet zeggen, omdat ons de plicht tot mede-opbouwen is opgelegd. Laat ons onze verantwoordelijkheid gevoelen, laat ons den onafwijsbaren plicht aanvaarden, maar laat ons dat doen op onze eigen manier. Niet in de leer gaan bij de politieke mannentenzij dan om van hen te leeren, hoe wij het niet moeten doen. Wij moeten werken met ons eigen in zicht, ons eigen goed bedoelen, ons eigen eer lijk streven, al is dat aanvankelijk nog onbe holpen en ongeschoold. Aan den politieken opbouw der menschen- maatschappij hebben wij tot dusverre geen aandeel gehad, maar toch komen wij bij den nieuwen arbeid niet met leege handen. Wat wij gedaan hebben is het stille, het intieme, het huiselijke werk. Het werk, waarvan Ellen Key zoo juist heeft gezegd het aandeel van de vrouw in het beschavingswerk is geweest, dat zij het huis heeft omgevormd in het tehuis." Kort en goéd, de mannen hebben alles wat zij deden, slecht, de vrouwen alles puik best gedaan. Dat staat vast. Geen zweem van edel moedigheid hebben de overwinnaressen met den overwonnene. Enfin, er is niet veel aan te doen. Praten is daar niet tegen. Al zouden wij een, stamelend, beroep willen doen op onze betrekkellijke edelmoedigheidja, natuurlijk aan de dames dubbel en dwars verschuldigde edelmoedigheid, als deuren openhouden, para- plues opsteken, mantels opgeven, onze plaats afstaan, en meer van die ouderwetsche fratsen. Wij willen dat alles niet meer ophalen. Zoo tijd, zoo zeden. Maar het is voor ons man nen toch wel hard; zoo in eenen onvoldoende te krijgen voor alle vakken. We gunnen de dames van harte hun beurt. Maar ze doen ver keerd met ons heelemaal weg te gooien. Zoo ver weg te gooien. Verbeeld je dat zij.... ja wij weten wel beter,., maar verbeeld u toch eens, dat ook zij den boel eens niet beter redderden dan de mannen.... Dan hebben ze ons toch weer noodig. Of niet? Dus dames, misschien zoudt u toch een heel klein beetje vriendelijker kunnen zijn. Al was het dan uit medelijden. Mannen zijn toch óók menschen. (Al is het er dikwijls naar.) De arme gehuwden en verloofden onder u weten er van mee te praten.... O, o, wat een ellen dige wereld, wat moet er van ons mannen wor den 1 En dan te bedenken hoeveel we altijd van u gehouden hebben! En nóg doen! Het is meer dan ellendig! Morks' advertentiebureau en uitgeverszaak, den Haag, zond ons evenals vorig jaar een aardigen practischen Weekkalender voor 1920. Een flinke, bruikbare kalender zonder akelige fantasieprentjes erop, of andere narigheid van bloemetjes en ornamentjes, die zoo vele ka lenders ongeschikt maken om ze in een behoor lijke kamer of kantoor op te hangen. Bij drukkerij „De Vlijt" te Doetinchem, ver scheen een nieuw geïllustreerd weekblad „De Kleinveeteeit", gewijd aan pluimvee-, geiten-, konijnen-, varkens-, schapen-, fruit- en bijenteelt. LETTEREN EN KUNST. Bij den uitgever C. A. J. van Dishoeck ver scheen van den dichter A. van Collem een nieuwe bundel verzen, „Opstandige liederen" geheeten. Wij halen eruit aan, „Optocht" Gij gaat als opgeheven droomen naast mij om leder der uwen is een droom van mij, Een drooiner uit mijn binnenst' uitgestegen, Tot wien ik opzie vol verwondering; Ieder der uwen is een gaande vlam: Te zamen zijt gij als een laaiend vuur. leder der uwen is het algeheel En ik, een niet verbrande in dit bosch Van gaande vlammen,—vlammend ga ik om, En voor mijn oogen wordt mijn kleuren-stad Onwezenlijk, haar huizen wankel en haar he mel laag, De vormers van de schoonheid hebben mij gevangen De droomers, die daar vlammend naast mij stappen Met hun zon-oogen en hun wereldknuisten, En hemel-hersens op hun vurend lijf, Die makers gaan een nieuwe wereld maken, Die handen gaan een nieuwe wereld kneden, Die pottenbakkers gieten nieuwe vormen, Die smeden smeden nieuwe wereld-wapens, Die schilders schild'ren nieuwe wereld-luchten, Die draaiers draaien nieuwe wereld-orde, Die scheepsbouwers gaan een nieuw land be zeilen, Die maten gaan een nieuwe maatschap meten, Die monden gaan een nieuwe taal uitspreken, Die hersens gaan een nieuwe stad uitdenken, Die voeten gaan het oude vuil wegtrappen, Want al die oogen zien waar schoonheid ligt, En al die ooren hooren nieuwe schoonheid, En al die menschen glanzen „want de mensch werd vrij." VAN HIER EN DAAR. Uitvoeringvanleerlingenvanme- vrouwMienSybrandi-Halberstadt. Zoo had de jaarlijksche uitvoering der bekende zangieerares dan wederom plaats. Het aantal belangstellenden belangstellend om de uitvoering zelve, of omdat dochters, nichtjes, kleindochters of zusjes meedoen, schijnt tej- kenjare wel grooter te worden. In elk geval js de zaal in „De Kroon" blijkbaar al niet groot genoeg meer. Nu was het in den Stads-Schouw- burg, die goed bezet was. Een vroolijk gezel schap meisjes, vanaf 'n jaar of zes tot getrouwde dames toe. Een keur van lichte toiletjes. En een prettige stemming. Wat ten gehoore gebracht werd, was geen kleinigheid. Maar even 27 nummers stonden op het program, waarvan er slechts enkelen, zulks vanwege verkoudheid van mejuffrouw Erdtsieck, niet konden worden uitgevoerd. Verder liep alles best van stapel. Zooals gewoonlijk. Niet het minst vielen in den geest de num mers door de zangklasjes uitgevoerd, waarbij kleuters van zes, zeven, acht jaar waren. Aardig was o.a. Alex de Jong's liedje „OP reis" op woorden van Hie Cramer, en aardige woorden ook Marietje gaat op reis, Van Londen naar Parijs, Met Mopje en Minetje En Kleine poppeletje En groote poppelijs En broertje zit op schoot Met wangen rond en rood En kijkt met blinkend' oogen Naar al die boomen hooge Wat is die wereld groot! Lief was ook de kleine hummel van 'n Anne ke de Boer, die haar pop zoo leuk leerde loo- pen. Tot groot vermaak van het publiek... Van de oudere leerlingen muntte vooral uit mejuffrouw J. Walter, die een zeer mooie alt stem heeft. En daarmee dan ook veel succes oogstte. Veel bijval vond ook, en terecht, het laatste nummer, de cantate „Tsamenspraeck van de kinderkens met het Kerst-kindje" van Catherine van Rennes. Mejuffrouw Emmy van Eden begeleidde zeer verdienstelijk. Mejuffrouw W. Muilemeister begeleidde sommige stukken op de viool. De jonge Biele op de cello. En zeer verdienstelijk beiden. Alles en alles een aardige avond. Wederom een heele genoegdoening voor mevrouw Sybran- di-Halberstadt. En niet minder ook voor hare leerlingen. Algemeene Vereeniging van Bloembollen-cultuur. Maandag is te Haarlem de 139ste algemeene vergadering van „Bloembol lencultuur" gehouden. De heer Ernst H. Krelage sprak bij de opening een rede uit, waaraan het volgende ontleend is: Er is reden tot tevredenheid en vol- Kantoorboekenbinderij Ingericht voor het binden en in band zetten van Illustraties, Boeken, enz. Leesbibliotheek School- en Teekenschriften Santpoort - Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 doening, dat reeds in dit jaar het ver bruik onzer bloembollen in het buiten land van zoodanigen omvang is geweest, dat de oogst met uitzondering van een gedeelte van het artikel tulpen tegen doorloopend goede prijzen, die in vergelijking tot vorige jaren aanzien lijk verhoogd moesten worden, kon worden geplaatst. Amerika, ofschoon voor een aantal bolgewassen gesloten, en de drie Noordelijke Europeesche landen gingen hierin voor. Engeland kwam eerst gedeeltelijk, met September voor alle bolgewassen weder open. Ook de uitvoer naar Romaansche landen leef de weer op, voor zoover de gebrekkige middelen van vervoer dat toelieten. Hoe wel de hoeveelheid der uitgevoerde bollen zeker verre beneden de hoogte- cijfers van vroegere jaren gebleven zal zijn heeft vermoedelijk het waarde cijfer ditmaal het record geslagen. Dit is ook noodzakelijk in verband met de voortdurend stijgende bedrijfskosten, die weldra wegens de aangekondigde landarbeidswet en de mogelijke beper king van den arbeidstijd gepaard met steeds stijgende loonen en dalende ar beidsprestatie nieuwe moeilijkheden zul len opleveren. Terecht is de gebiedende noodzakelijkheid door vooruitziende vak- genooten ingezien om door samenwer king al het mogelijke te doen, om de prijzen van 1919 voor inzinking te be hoeden. Het vereenigingsleven in het bloem- bollenbedrijf heeft zich historisch ontwik keld, zooals wij het thans kennen. Het beantwoordt echter blijkbaar niet vol komen aan de eischen, die het bedrijf thans stelt. De bestaande vereenigingen hebben elk voor zich hare taak, haar reden van bestaan, maar als wij de or ganisatie nieuw moesten opbouwen op dit oogenblik, zouden wij het vermoedelijk anders doen. Ik stel mij voor, dat wij dan de afzonderlijke kweekers- en ex porteurorganisaties met behoud van eigen zelfstandigheid en geheel zelfstan dig bestuur voor de gemeenschappe lijke belangen zouden vereenigen in een lichaam onder een centraal bestuur, sa mengesteld, door en uit de besturen der beide belangengroepen. Dat gemeen schappelijke lichaam zou, evenals onze vereeniging nu, plaatselijk georganiseerd moeten zijn, waar dus exporteurs en kweekers elkaar in één plaatselijke af- deelirig ontmoeten. Op deze wijze zou een geregelde nauwe samenwerking kunnen ontstaan, wanneer de aangele genheden, waarbij exporteurs en kwee kers tegenstrijdige of schijnbaar tegen strijdige belangen mochten hebben, uit sluitend in het Centraal Bestuur, dat uit de door de belangengroepen zei ven ge kozen vertrouwensmannen bestaat, be handeld of voorbereid werden. Mogelijk biedt de bestaande organisatie en in 't bijzonder onze vereeniging vol doende aanknoopingspunten voor een omvorming der geheele organisatie in den hier geschetsten zin, waarbij de arbeids- en geldverspilling van twee vak organen vermeden zou worden, even als dubbele afdeelingsvergaderingen in dezelfde plaats, waartegenover vele an dere voordeelen zouden staan. Of iets dergelijks tot verwezenlijking zal komen, hangt slechts af van den ernstigen wil der vakgenooten om onderling samen te werken. 75 cent per ronde doos. iflR) HET VAN OUDS BEKENDE v£ioajr BESTE MIDDEL.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 2