C. v. MAREN - OVERVEEN nnnnnnn nnnnnnn nnnnnnn nnnnnnn Heden in voorraad Nieuwe Indian= Motoren met- en zonder Electr. licht „HELP U ZELF" Rijwielen - Automobielen - Motoren s ROVER- EN SIMPLEX RIJWIELEN INDIAN- MOTOREN Museum van Kunstn ij ver heid te Haarlem. Na de geslaag de tentoonstelling van Aesthetisch Uit gevoerde Gebruiksvoorwerpen zal thans van 24 December l.l. tot en met 9 Jan. 1920 Japansche en Chineesche kunst te zien zijn, deels uit particuliere ver zamelingen, deels eigendom van het Museum. Het ligt in de bedoeling voort aan telken jare belangrijke voor- en najaars expositie's in te richten, voor de eerste maal zal in Mei of Juni 1920 eene Internationale Tentoonstelling van Weefsels, Borduursels en Ceramiek gehouden worden. Men zal dan tevens de zeer zeldzame stoffen en borduursels enz. te zien krijgen, welke door plaats gebrek jarenlang in kasten en laden van het Museum bleven opgeborgen. Deze zullen als het ware een achter grond vormen van het hedendaagsche werk. Andere tentoonstellingen in voor bereiding zijndie van Zwitsersche kunstnijverheidvan producten der Wiener Werkstatte en vermoedelijk ook van de Vrouw en de kunstnijverheid". Aldus een belangrijk en welvoor zien program voor de toekomst. Bioscoopverbod voor de jeugd. De rechtsgeleerde commfesie uit den Haarlemschen raad heeft een verordening ontworpen, waarbij met een geldboete van f 25 wordt bedreigd de ondernemer eener bioscoop-inrichting, die toegang verleent aan kinderen be neden den leeftijd van 16 jaar. De bur gemeester heeft de bevoegdheid, onder nadere voorwaarden, ontheffing van dit verbod te verleenen. Loonen en Pr ij zen. In de „Volk stem" lazen wij over dit actueele onderwerp onlangs een artikel, waaraan wij het onderstaan de ontleenen: Klagers over hooge prijzen hooren zich al heel gauw toevoegen: Maar de loonen zijn ook zoo enorm geste gen 1 Nu is daar iets van waar, maar hoeveel, of liever hoe weinig? Eenigen tijd terug schreef de redactie van de N. Rott. Cr. in een hoofdartikel: „Het is onjuist de duurte in hoofdzaak aan de verhoogde loonen te wijten; deze zijn veel eer een gevolg van de duurte, die uit andere oorzaken reeds ontstaan was, maar te ontken nen valt niet, dat verhooging van den loon- standaard de strekking moet hebben, althans voorloopig de duurte te bevorderen." Een nader bewijs, dat verhoogde prijzen slechts in zeer verwijderd verband staan met de hoogere loonen, vonden we in „De Vakbe weging". Daar lezen we; Het bouwen van een arbeiderswoning kost te in Amsterdam voor den oorlog ongeveer f 2200. Het arbeidsloon bedroeg daarvan pl.m. 20 pCt. of f 450. Het bouwen van een derge- lijken woning kost thans pl. m. f 6000, of bij na het drievoudige van voor den oorlog. Het arbeidsloon is ongeveer verdubbeld en be draagt dus thans pl. m. f 900 of 15 pCt. van de totale bouwkosten. Voor een maat-colbertcostuum dat voor den oorlog f30 kostte, bedroeg het maakloon f 6.55 of ruim 21 pCt. Een zoodanig costuum kost momenteel f 80 a f 90, terwijl de kwaliteit eer slechter dan beter is geworden. Het maak loon bedraagt thans f 11.48 of 12 a 14 pCt. van den verkoopprijs. In beide gevallen is het percentage arbeidsloon, ondanks de vrij be langrijke loonverhoogingen, kleiner geworden. Daarbij bedenke men, dat een arbeiderswo ning, welke thans f 6000 kost, voor een jaar f 9000 koste, terwijl toch in dien tijd de loo nen gestegen zijn. S p o o r w e g-z i e k e n r ij t u i g. Het kante pas komen, dat een ieder weet, dat men van uit Utrecht een spoorweg-ziekenrijtuig kan ont bieden om een zieke van het eene station naar het andere te vervoeren. De prijs is die van twaalf eerste klas kaartjes, waarvoor ook twee geleiders met den zieke worden vervoerd. Door een dubbele deur in den zijwand wordt de zieke gemakkelijk in een flinke open ruimte gebracht, waarin de brancard in elke richting behoorlijk kan worden bewogen. In die ruimte staan gemakkelijke leuningstoelen los; links er voor staat een breede rustbank, desge- wenscht van een zijsteun te voorzien; rechts een bank met twee ruime zitplaatsen, tusschen beide banken een dergelijke tafel. Alle zit plaatsen zijn met leder overtrokken. Aan de open ruimte grenst een toiletgelegenheid met W.C. enz., en daaraan weder een coupé, waarin een conducteur verblijf houdt, die zoo noodig hulp verleent. Het goed verlichtte, ge. ventileerde en zoo noodig verwarmde rijtuig rijdt zeer gemakkelijk. Tegen de „droogte". De „Times" meldt uit New-York: De Cock- tail-route naar Cuba zal in het vervolg de naam zijn van de reis, die van de Ver. Staten naar dat eiland ondernomen wordt door dorstige zakenlieden, die zich een paar dagen vrij kunnen maken. Cuba is namelijk niet drooggelegd. Vol gens het ministerie van Buitenlandsche Zaken hebben 86.000 Amerikanen een pas aangevraagd, teneinde het winter seizoen, of een gedeelte daarvan, in Cuba door te brengen. Er worden tal van attracties georganiseerd om van Cuba een tweede Monte-Carlo te maken. Misdadigheid onder de jeugd. Evenals elders is ook in Frankrijk natuurlijk de misdadigheid der jeugd verergerd door den oorlog. Onder misdadigheid moet dan worden verstaan: landlooperij, kleine dietstallen uit étala ges, inbraken enz., misdrijven dus die de daders in aanraking met de justitie brengen. Terwijl er in 1914T915 in Parijs 2000 zulke delinquenten werden opgepakt, was dit getal voor 1918 tot 6000 ge stegen. Op dit terrein wordt uitstekend werk verricht door de verscniliende patronaten, die zich met de zorg voor zulke kin deren belasten. Doch het „Journal" wijst nog een anderen weg aan om van deze kinde ren goede burgers in de maatschap pij te maken. 1. door zulke kinderen bij patroons in het land een ambacht te laten leeren, waardoor tevens zou voor zien worden in het gebrek aan geschikte hulpkrachten in de verschillende beroe pen. Om te verhinderen, dat zulke kin deren, na eerst de beginselen van het beroep bij een patroon geleerd te hebben, voor een paar stuivers meer zonder geidige reden naar een ander zouden gaan, moeten door de vakver- eenigingen bepalingen die hierin voor zien in het leven geroepen worden. Het vruchtbaarmaken van den aardbodem. De nieuwste methode om den aardbodem vruchtbaar te maken, is hem onvruchtbaar te maken. Dit is inderdaad een afdoend middel geble ken, anoloog van de asepsis in de geneeskun de. Gironden, die niet voldoende graan en an dere gekweekte planten leveren, tracht men nu te verzorgen, door de schadelijke bestand- deelen in 'den bodem te vernietigen en wei door een hooge temperatuur. Dit idee is niet nieuw, maar dateert reeds van 1887 toen men den bodem met waterdamp behandelde en ook met heete lucht. Men moet wel ini het oog houden, dat men door een te hooge temperatuur ook de nuttige bestanddeelen vernietigt, zooals b.v. de bac teriën der peulvruchten. De aarde wordt dus door de sterilisatie vruchtbaar, maar het is altijd raadzaam, bij de gesteriliseerde eenige versche aarde te voegen. Men ziet hieruit alweder, hoe alle weten schappen elkaar de behulpzame hand bieden. Kussen. Men zou denken, dat kussen zoo iets be kends, zoo iets van zelf sprekend was, dat er bijna geen miensch te vindien zou zijn, die niet wist te vertellen, wat een kus uit eerbied, ach ting of Liefde gegeven, beteekent. En toch be staat er een volk van vele millioenen, dat het kussen absoluut niet kent, namelijk de Chi- neezen. Hoewel een Chineesch mandarijn, die Europa bezocht had, in zijn werk over zijn reis schreef) ,,Bij de Europeanen is het kus sen slechts een beleefdheidsbetuiging, die hierin bestaat, dat men zijn lippen op de kin van zijn tegenpartij drukt, waarbij men een geruisch hoort; bij voorkeur eeren de kinde ren hun vader en moeder hierdoor, dat zij met hun mond op het gericht dier ouders een klappend geluid maken", zoo mogen wij loch niet den staf breken over dezen ambtenaar van het Hamelsche Rijk, die zoo volkomen onwetend op het gebied van kussen is. Want toen ten tijde van Qromwell de ge zant Whitelocke naar Zweden ging, meldde hij uit Stockholm, dat bij de Zweedsche hof dames, evenals bij alle andere vrouwen in dat land, de kus een onbekend iets was. Sinds dien is wel is waar heel wat veranderd; dte Zweedsche sahoonen weten nu te kussen, de Chineesche vrouw zal het eveneens we! eens leeren. Wij, Nederlanders, zijn echter reeds jaren vrienden van het kussen, evenals het volgens de klassieken de Grieken en Romeinen en volgens den bij-bel de joden waren. Het heeft dan ook zonder twijfel zijn be koring ,,op zijn tijd". Echter ook hiervoor geldit het spreekwoord ,,Te veel is onge zond". Van het bekende Bloemendaalsche Adres- boek „Help u zelf' Is de nieuwe jaargang alweer in bewerking. Wi] noodlgen leder, die omtrent den jaargang 1919 Iets op te mer ken heeft, uit, zulks schriftelijk of mondeling te doen aan ons adres DE GENESTETWEG 23, Telf. 5003 Bl'daal. MUZIEK. Derde Bach-Concert. Een schit terende avond wederom. Eerst hoorden we de ouverture van Weber's „Oberon". Voortreffelijk door dit voortreffelijke orkest uitgevoerd. Daar na Beethoven's vierde piano-concert met orkest begeleiding. Als klavierspeler trad daarin Artur Schnabel op. Deze solist lijkt ons onovertref baar. Schitterend technicus, is hij boven de techniek ver uit, en gaf ons een klaviergezang te hooren zoo zuiver gevoelig en nobel als wij maar zelden vöör dezen hoorden, Zijn klank was zoo menschelijk schoon, dat hij recht naar ieders hart ging. De virtuositeit om zichzelfs wil gaat, Goddank, zoo allengs een overwonnen standpunt blijken. De techniek als begin en einde, als object van matelooze bewondering, is in zijn eenzijdigheid het ongeluk van deze generatie geweest en de heillooze moeder van den wereldoorlog wellicht. Gaan wij naar schooner tijden? Waarin de ziel het heldere harde, en toch altijd onvoldoende en eenzijdige verstand gaat overheerschen Na de pauze hoorden wij Berlioz' vermaarde symphonie lantastique, een meesterwerk, en tochvergeef ons, vergeef ons, zou het mogelijk zijn dat deze soort van schitterende orkestraties toch ietwat te luidruchtig voor onze moderner ooren gaan worden? Alles en alles te zameneen prachtige avond 'ntusschen. ovrv v.\<;u\ b.ekln Aan het „Tijdschrift voor Zede- kunde" ontleenen wij het volgende van de hand van den redacteur F. J. de Holl Gedachten van Rèe. Onder goede vormen of manieren verstaat men de manieren der voornaamste kringen in een land. Hoe deze ook ontstaan zijn en onver schillig of ze verstandig zijn of onverstandig, ze worden zoo nauwkeurig mogelijk in acht genomen. Want ze zijn het herkenningsteeken van den voornamen kring (d.w.z. van een kring, die in aanzien staat boven het plebs), waartoe men, wat het ook koste, behooren wil. Het meest nauwgezet nemen diegenen ze in acht, welke staan op de grens der voorname en der niet-voorname kringen. Want ieder van hun fouten tegen de etiquette schijnt aan te duiden, dat ze t'huis hooren in de niet-voorname krin gen. Als een man van hooge geboorte, in den om gang met menschen van burgerlijke familie, dezen niet laat voelen, dat hij van aanzienlijke stand is (heelemaai niet trosch is op zijn adel), dan.stellen ze deze omstandighede.i, dat hij hun ijdelheid niet kwetst, bij hem meer op prijs dan alle deugden, die hij heeft, en vergeven ze hem al zijn gebreken. Bewonderd te worden (roem, rijkdom, aan zien) schijnt ons een zóó groot geluk toe, dat we arme en weinig in aanzien staande mensohen heelemaai niet benijden, zelfs niet als ze geluk kigzijn. Ja, we zijn zelfs heelemaai niet in slaat hun geluk te waardeeren, omdat het ligt buiten den kring der wenschen, die ons alle dagen en alle uren bezig houden. Wij benijden niet het geluk, maar den schijn van het geluk. Het „kuren hebben" bestaat niet in de wis seling van stemming, maar in het genoegen om zich zelf en anderen de macht, die men over hen heeft, te doen voelen, terwijl men ze nu eens door beminnelijkheid betoovert, dan weer door koelheid ontstemt, dan weer door geraakt heid angstig maakt. In de bekende Meulenhoff-editie verscheen een Nederlandsche vertaling van Strindberg's aangrijpende tooneelstuk, „Doodendans" dat, zooals men zich herinnert, door Royaards en de zijnen voor eenige jaren meesterlijk vertolkt werd. Het is een genot, dat prachtige tooneelstuk nog eens rustig te kunnen herlezen. Een handige, goedkoope uitgaaf, die Meulen hoff-editie. In de advertentie Paludan-Briketten stond drie maal achtereen f 60.— per 1000 K.G. dit had telkens moeten zijn f 65.— KERK-AGENDA. Bloemendaal. Ie Kerstdag Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. J. A. van Leeuwen. Kerstliturgie, met medewerking van Mej. Haitsma Muiier en den heer Jacq. van Kempen. 'avonds 6.30 de heer K. Koopman. 2e Kerstdag, v.m. 10 uur geen dienst. 's avonds 6.30 Ds. J. A. van Leeuwen, Kerstfeest van de Zondagschool (met Kerstboom). Ie Kerstdag Ned. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal, in het geb. der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging, v.m. 10.30, Ds. Mevr. Mankes— Zernicke te Eerbeek. 2e Kerstdag half elf, Mej. Gerlach te Utrecht. Oudejaarsavond. (31 Dec.) des avonds te 7 uur Prof. Dr. H. IJ. Groene- wegen te Amsterdam. Ie Kerstdag. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m. dezelfde. 2e Kerstdag. Geen opgaaf ontvangen. SANTPOORT. Ie Kerstdag. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Lk. 2 vers 7, Geen plaats. 2e Kerstdag, nam. 5 uur, Kerstboomviering van de Zondag school. Evangelisatie te Santpoort le Kerstdag, v.m. 10 uur den WelEw. Heer J. Weber, te Amsterdam. Gemeentelijk Distributiebedrijf. Broodkaart. 120e tijdvak geldig tot en met 26 December, 121e tijdvak geldig van 27 Dec. t.e.m. 4 Januari, 122e tijdvak geldig van 5 Januari t.e.m. 13 Januari, 123e tijdvak gel dig van 14 Januari t.e.m. 22 Januari, 124e tijd vak geldig van 23 Januari t.e.m. 31 Januari. Suikerkaar t. Bon No. 12 geldig van 22 Dec. t.e.m. 28 December, Bon No. 13 geldig van 29 Dec. t.e.m. 4 Januari. Gastoesiag. Voor Vogelenzang zal van af 1 Januari e.k. niet meer uitbetaald worden toeslag op gas. De laatste uitbetaling zal plaats vinden op Zaterdag 27 December e.k. van 7—9 uur n.m. ten huize van Lokerse. Engelsche Legerschoene n. De En- gelsche Legerschoenen zijn vanaf 22 Decem ber verkrijgbaar te Vogelenzang bij den heer M. Wilson h f 6— per paar. Te Overveen zijn de schoenen niet meer verkrijgbaar. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen: J. Huizinga Kennemmer- weg 13 Bloemendaal, een kinderportemonnaie; Meisjesschool 't Kopje Bloemendaal, een dames portemonnaieJ. Koper, Elswoutslaan 6 te Overveen, een koperen kruisje; aan het bureau van politie te Overveen, een huissleutel. Komen aanloopen bij Reinders, restaurant „Rusthoek" te Bloemendaal, een poesje. Verloren voorwerpen. Een zwarte damesportemonnaie, een bank biljet van f 10.—, 10 zegels a 50 ct. p. .stuk, een gouden broche, een damesportemonnaie inh. f 40.—, een wollen muts, een bruine heerenhandschoen, een Fransch boek met cahier. Bloemendaalschestraatweg 193-195-197 - Telefoon Interc. 5518 g Agent der Alleenvertegenw. van VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN 3 I g 5; GQ3

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1919 | | pagina 3