Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Bij de intrede van 1920. HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LOKET-KLUIZEN. NIEUWJAAR. CINEMA PALACE H. A. P. Programma van 2, 3, 4 en 5 Januari. Nordisk Programma van 6, 7 en 8 Januari. 14e Jaargang. ZATERDAG 3 JANUARI 1920. No. I. BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement: Voor een vol jaar. f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden. en een Kinder-Bijblad. Zoo is dan het oude jaar weer afgeloopen, En ligt een nieuwe jaarkring voor ons open. Wij weten wel dat het elk jaar zoo is, Maar toch blijft het een heele gebeurtenis. Zoo'n dag is de veelgenoemde mijlpaal op de baan, Waarbij men even rust, en kijkt over zijn schouder (We deden dit al van ouder op ouder) Om te zien wat er werd afgedaan, En, waar het pas geeft, verstomd te staan, Of zich over het geval te geneeren, En door schade en schande beter te leëren, En de narigheid zöö nog in een voordeeltje te zien verkeeren. Kijken wij in Bloemendaal op het oude jaar terug, Dan bespeuren wij al heel vlug Menige verandering in de raadssamenstelling Sinds de eerste verkiezing met Evenredige telling. De wethouder Koolhoven werd verwisseld Voor den heer Bispinck, die nu de zaken be disselt. De andere Schepen, de heer Malefijt, Raakte zijn zetel niet kwijt, En zit daarop dus nog altijd. Tusschen hen in nog steeds onze burgemeester presideert; De koningin heeft die plaats voor hem opnieuw gereserveerd; Waarmee de gemeente nogmaals wordt gefe liciteerd. Als nieuwe leden kwamen In den raad vier heeren, geen enkele dame. De vier nieuwe leden maken een goed figuur, Daar heb je b.v. den heer Schulz en den heer Noorman, zijn gebuur, En naast dezen heeft de heer Nederhasselt plaats genomen De heer Hogenbirk is naast den heer Van Kessel terechtgekomen. Zoo zitten de vier nieuwe leden bij elkaar; Alleen de heeren Verdegaal en Van Kessel scheiden hen maar. De heer Berkhout is als lid uitgevallen, Wat velen met ons wel betreuren zallen. Er wordt veel vergaderd en gewerkt, Dat hebt U zonder twijfel wel gemerkt. Nieuw bloed in een raad Kan nooit kwaad. Als feiten van belang mogen wij verder wel releveeren Het vertrek van den heer Van der Flier En de aankomst van den heer Veeren Alhier, Onzen nieuwen gemeente-secretaris. Verder was er verhooging van salaris Voor menig gemeente-functionaris, Wat voor hen wel het glanspunt van het jaar is. In 1919 kwam ook de Zeeweg klaar, Een der grootste feiten in dit afgeloopen jaar, Ja, in de laatste ééuw mag men wel zeggen, Want het is een der belangrijkste verbindings weggen. Over de beharding is veel gepraat; Klinkers, slakken of cement zoo vroeg de raad. Doch na veel beraadslêan En nadat een slak in den raad was rond gegaan, Is ten gunste daarvan het pleit beslecht, En deze wordt er nu dus opgelegd. Verder kwam het tuindorp te Overveen Dit jaar kant en klaar, en een uitkomst was 't, En menigeen kon nu daarheen, Die door den woningnood was aangetast. Het is nog wel niet genoeg, Maar verder heeft ook menige vereeniging, die vroeg. Het gemeentelijk voorschot, enz. gekregen, Zoodat, onze gemeente ten zegen, Men eerstdaags om woningen hier niet meer is verlegen. Dan trekken de belastingbetalers niet meer hier vandaan BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongation, Coupons, Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepöt en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. 30 Om in andere gemeenten hun tenten op te slaan De voorgenomen bouw van een nieuwraadhuis is Een andere belangwekkende gebeurtenis, Die ons zeer verheugt, Omdat het oude allang niet deugt. De aankoop door de gemeente van het Bloemendaalsche Bosch, Al is het niet meer in zijn traaisten dosch, Is een schoon besluit Waarvoor hier waardeering zij geuit. En nu tot slot: weg met de annexatie! Hoera, wij blijven de onvergankelijke De vrije, onafhankelijke Bloemendaalsche natie. Wanneer dit blad onzen lezeressen en lezers in handen komt, is het nieuwe jaar wederom ingetreden, is een nieuwe reeks van vier seizoenen weer begonnen, seizoenen met hun vreugden en ver drietelijkheden, met hun eigenaardig mooi en leelijk, met hun afwisselingen eentonigheid. De Nieuwjaarsdag toch is niet te zien als een datum, waarop in onszelven groote veranderingen of gebeurtenissen plaats hebben hij geeft geen aanleiding tot religieuze herinne ringsfeesten als Kerstmis, Paschen, en- zoovoorts. Hij is dood-eenvoudig een natuurlijke gebeurtenis, zou men kunnen zeggen. De zon keertde zon begint op dien dag omstreeks dien dag, beter gezegd, weer van voren afaan, Met het tegenwoordige Kerstfeest samen behoorde het Nieuwjaarsfeest in heidensche tijden dan ook tot eene reeks van natuur-feesten, de z.g. joelfeesten. De duur van die feesten was toen der tien dagen, en wel van 25 December tot en met 6 Januari. In „de donkere dagen vóór Kerstmis", zooals men ze nog altijd noemt, lijkt het groote wereld licht wel de arme menschheid te begeven. Doch dan begint de zon weder allengs hooger en hooger te klimmen. Deze wedergeboorte van de zon nu vierden de ouden met groote feesten. Ter wille van de vroolijkheid, die deze winter feesten bij uitstek kenmerkte, waren zij grootendeels gewijd aan den god van de huiselijke genoeglijkheid, de god van de vroolijkheidJoel (of, gelijk de Noren hem noemen Julvatter). In deze dagen werden den god ontelbare offers ge bracht, en niet onverdienstelijk was de gewoonte, bij elke offerande aan den god tegelijk ook een maaltijd voor zich- zelven aan te richten, en bij die maal tijden werd, dit moeten we onzen hei- denschen voorvaderen toegeven, menig glas gedronken. Bij de invoering van het Christendom had de kerk het begin des jaars op 25 December gesteldde bedoeling van deze verandering was, aan de heiden sche gebruiken, op den Nieuwjaarsdag tot dan toe in zwang, nu eens paal en perk te stellen. Tevens was het doel, de vorsten, welke niet als het volk den Nieuwjaarsdag op 1 Januari maar met Paschen vierden, te bewegen, het feest op éénen bepaalden dag, 25 December te stellen. Zoodoende moest er eenheid komen, maar de vorsten, zoowel als het volk, bleven bij hun oude gewoonte, de laatsten ook nog geruimen tijd, en tot op heden zijn het Kerst- en het Nieuwjaarsfeest van elkaar gescheiden. Een vraag wordt nog, en terecht, menigmaal gesteld: Is het vieren van den. len Januari als Nieuwjaarsdag feitelijk in öörsprong wel Germaansch Velen meenen, dat deze viering afkom stig zijn zou van de Romeinen, die dezen datum met feesten en geschenken, met offers aan hunnen god Janus plachten te vieren. Hoe dit ook echter zij, onze voor ouders de Germanen hadden er slag van, den Nieuwjaarsdag, of beter gezegd den oudejaarsavond te vieren. Ook zij fuifden reeds „het oude in het nieuwe". Zij richtten ontzaglijke maaltijden aan, gaven elkaar geschenken, en maakten daarbij zooveel mogelijk overbodig ge raas met allerlei gerei. (Een gewoonte, welke nog heden, in pistoolschieten vooral, voortleeft). De bedoeling met dat geraas maken was, even als die van het rumoer van den trappen-opstom- melenden Sinterklaas (oudtijds Wodan), geen andere, dan de booze geesten op de vlucht te jagen. Indien er één dag in het jaar was, waarop men zich de gunst der goden en goede geesten verzekeren wilde, dan was het wel de dag, voorafgaande aan een nieuw jaar. De heidenen, niet tevreden met de gunst der goden in te roepen en de kwade geesten te verjagen, gaven zich ook alle mogelijke moeite om in de toekomst van het nieuwe jaar te zien en de geheimen ervan te weten te komen. Zoo zetten zij zich in den Oude jaarsnacht aan de kruispunten der wegen op door hen uitgespreide stierenhuiden, en wachtten aldaar de komst der elven af, waarvan het altijd heeft geheeten, dat zij dien nacht verhuisden, en die hun de toekomst voorspelden. Ook be stond de eigenaardige gewoonte, dat de mannen op het dak van hun woning gingen zitten en met een zwaard, waarin tooverrunen gegriffeld waren, in de hand, den wind aldaar zaten te bespieden. Kwam deze uit het Noorden, dan was er geluk op komst; de andere winden brachten echter uitsluitend rampspoed en dood. Het gebruik van het koekenbakken op Oudejaarsavond thans op zich zelf nog evenzeer in zwang had eveneens betrekking op het toekomst- voorspellen. De mannen lieten door oude vrouwen koeken bakken; viel het grootste aantal koeken dik uit, dan kon men op een gelukkig nieuwjaar rekenen. Onder deze koeken namen vroeger vooral de zoogenaamde oblieën een voorname plaats inoudtijds heetten deze koeken „oblata" (van het werk woord „offere", ons „offeren"); ze hebben een ronden vorm en worden opgerold gebakken. Deze opgerolde koekjes zijn steeds gezien als het zinne beeld van het nieuwe jaar, dat dicht ineengewikkeld ter wereld komt, en zich eerst gaandeweg ontwikkelt. Een gewoonte, welke hier in ons land gaandeweg in onbruik raakte, is het geven van geschenken op den Nieuwjaarsdag, wat thans nog in andere landen, vooral in Frankrijk, gebruik is. Ten onzent werden het Sinterklaasfeest en later ook het Kerstfeest, dè dagen, Groote Houtstraat 111—113 Haarlem. Hap Courant Actueel. 2. Tarzan 2e Serie. TARZAN ONDER DE MENSCHEN. Sensationeel spannende geschiedenis in 5 acten. De eerste serie werd in ons theater voor uitverkochte zalen vertoond. 3. Als Variété The 4 Richards. Moderne parterre Acrobaten, o. a. De levende looping the loop. - PAUZE. - 4. De Geheime Waarschuwing. Dramatische Comedie. 5. IJsco met Slagroom. Dol komische Amerikaansche Klucht. I. Nordisk Journaal. Actueel. 2. Kampioen Worstelaar. Oer Komische Trucfilm. 3. Een Verwaarloosde Vrouw. Geestig blijspel in 4 afd. In de hoofdrol de bekende filmactrice „Henny Porten". 4. Als Variété The 4 Richards. Moderne Parterre Acrobaten, o.a. The Living looping the loop. - PAUZE. - 5. Max gaat naar Amerika. In de hoofdrol de eerste filmkomiek der wereld MAX LINDER. Eerste wederoptreden na zijn ernstige verwonding in den oorlog. Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Januari GROOT MATINÉE MET VOLLEDIG AVONDPROGRAMMA. Zondag vanaf 2 uur Doorloopende Voorstelling. Ook op deze Matinée's loopt dus de groote film128 „Tarzan de Aapmensch", 2e Serie. waarop men elkaar geschenken gaf, en een derde dag, heel kort daarop, ware wel wat èl te duur. Op Oudejaarsavond zag men oudtijds ook kinderen zingend en schooiend langs de huizen van de gegoede burgers trekken om de geschenken, die men hun nu eenmaal niet thuisbracht, met een grappig versje af te bedelen. Niet alleen kinderen echter deden zulks, ook geheele troepen groote menschen onder de misdeelden trokken langs de huizen der rijke burgers en zongen hunbedel- liedjes. Veelmaals werd hun van den voorraad lekkernijen een goed brokje toebedeeld, maar niet altijd gaf men aan hun liedjes gehoor, en het ge schiedde dan wel, dat de zangers het er niet bij lieten, het huis binnendrongen en namen wat hun niet gegeven werd. Zoo moest de Overheid zich wel eens tegen de misbruiken en ook wel tegen de menigmaal te luidruchtige gebruiken keeren, en in vele steden werden ver boden uitgevaardigd tegen de rumoe-

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1