DRUKKERIJ E M S E R-WATER Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer VOOR DEN HANDEL. è55 cent per 1/1 kruik. rige nieuwjaarsviering langs de straat. Van vele zijden werd een zachte drang geoefend, om de oude gebruiken af te schaffen, en voor een deel geschiedde dit ook. Voor een gróót deel. Zoo in het algemeen gesproken is van de nieuwjaarsviering voornamelijk het eten, drinken, zingen en rumoer maken (dit laatste vooral bestaand utt schieten) voor den Oudejaarsavond, het heil- wenschen voor den Nieuwjaarsdag be waard. En dit alles heeft voor ons de gewoonheid gekregen van alles wat aangenaam, en „nu eenmaal zoo is" en elk jaar weer terugkomt. Op het land, ver van de groote ste den, zijn echter hier en daar nog zeer eigenaardige gebruiken omtrent nieuw- jaarstijd in zwang. Zoo is de laatste daad, die in het oude jaar de Drentsche boeren volvoeren, het eten van een schotel moes, dat isboerenkool met rijst en stukjes worst dooreengekookt, De Drentsche boeren noemen naar deze gewoonte den Oudejaarsavond „moesies- avond". In sommige plaatsen is het nog altijd gewoonte, des nachts ten twaalf uur precies de kerkklok te gaan luiden, in andere vergaderen de burgers 's nachts met muziekinstrumenten op het markt plein om aan het nieuw geboren jaar een luide serenade te gaan aanbieden; in enkele plaatsen vindt men des morgens het nieuwjaar in cijfers met krijt op zijn huisdeur geschreven. Er zijn natuurlijk gewestelijk nog heel wat van die eigen aardige gebruiken in zwang, te vele om hier te vermelden. Onder de publieke oude gebruiken, die tot nog toe werden gehandhaafd, be kleedt het „schieten" de voornaamste plaats. Het schijnt er echter niet meer zoo van langs te gaan als in den ouden tijd, waarvan Jan ter Gouw zegt: Te Amsterdam was 't een leven of de wereld verging. Langs de straten trokken heele troepen jongelingen rond om te schieten. Schot op schot knalde uit koffie- en wijn huizen, en de burgers schoten van hunne stoepen. De meeste Amsterdammers hiel den er een klein kanonnetje op na, dat op een blok hout bevestigd was en 't heele jaar op den zolder lag, maar in den oudejaarsmorgen afgehaald en schoongemaakt werd. De bedelarij langs de huizen ging over in de gewoonte van de nieuwjaarsfooi; het oude bedelliedje werd vervangen door een Nieuwjaars vers, zooals lantaarnopsteker, aschman, en andere nuttige lieden ze zoo voor beeldig kunnen fabriceeren, om ze aan de huizen der ingezetenen aan te bieden. Veelal heeft het gewone kaartje met „Nieuwjaarsgroet" vanenz. het gedicht vervangen. Het fooien-vragen zelf is er echter nog bij lange na niet uit. Wel wordt het minder. Zoo lazen wij dat o.a. de brievenbestellers ervan hebben afgezien. Een flink besluit van deze menschen, waarvoor hun alle eer toekomt. Wat duivel, waarom moeien deze nuttige, onmisbare mannen, die bij goed en slecht weer gedurende het ge- heele jaar hard werken, hun hand op houden aan het eind des jaars? Hun werkgever, het rijk, dient hen behoorlijk te betalen, en daarmee is het uit. Dit zelfde geldt voor iedereen. Geen geschen- keu, geen fooiendat kweekt onbillijke verhoudingen, wantoestanden. Men moet brievenbestellers, beambten, onderwij zers, bedienden, geestelijken, politieman nen enz. heel geen geschenken of fooien geven. Een mensch is maar een mensch.... en hoe eerlijk en uitnemend zoo'n functio naris ook is, onwillekeurig zal hij de belangen van dengene,diehem cadeautjes geeft, nog eens eerder behartigen dan die van een ander. Geen voorrechten, geen onbillijkheden. Voor allen gelijk heid in dit opzicht. Zoo behoort het in den modernen tijd. VEEL GELUK EN VOORSPOED toegewenschtaan onze Abonnees, Begunstigers en Vrienden bij de intrede van 1920 Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 En nu, lezeressen, lezers, wij mogen ons nieuwjaarsbeschouwinkje zeker niet besluiten alvorens u van harte een ge lukkig nieuwjaar toegewenscht te hebben Dat doen wij dus bij dezen: Alle geluk en voorspoed in 1920. bloeuëndaai, Maandagavond is er een lezing met lichtbeelden gehouden door den heer J. P. Thijsse in Hotel „Vreeburg". De ver eeniging Bloemendaal's Bloei had den heer Thijsse uitgenoodigd te lezen over het Bloemendaalsche Bosch. De zaal was propvol. Nadat de heer Mr. Lioni, voor zitter der vereeniging Bloemendaal's Bloei, een kleine voorrede had gehouden, kwam de heer Thijsse aan het woord. Spreker wenschte de Bloemendalers en het gemeentebestuur geluk met den aan koop van het Bloemendaalsche Bosch. Het mooie bosch van 40 jaar geleden is bijna geheel verdwenen. Spreker kon daar best over mee praten, daar hij het voor 40 jaar geleden al kende. Toen zag het er heel anders uit. Mooie boschrijke gedeelten waren toen niet zeldzaam. Het mooiste gedeelte was wel, waar nu de Potgieterweg is. Daar vond men hooge boomen, de grond was begroeid met prachtig zacht mos enz. Nu is er niet veel van dat alles overgebleven. Dit komt gedeeltelijk door verwaar- loozing, gedeeltelijk door baldadigheid bot te vieren door het uittrekken van jonge boompjes, het breken van takken enz., dat ook nu nog veelvuldig voor komt. Er is dan ook heel wat te doen om het bosch zoo goed en zoo kwaad het gaat weer zooveel mogelijk tot het oude terug te brengen. Tijdens deze rede vertoonde de heer Thijsse verschei dene fraaie foto's van het Bloemendaal sche bosch. Verschillende mooie plekjes kregen we te zien. Ook kregen we te zien hoe verschillende mooie plekjes geheel vernield zijn geworden. Na de pauze wachtte ons nog een verrassing. Eenige zeer mooie foto's van den nieuwen zeeweg, die met een toepasselijk woord van den heer Thijsse werden toegelicht. Nadat de voorzitter der vereeniging den heer Thijsse namens Bloemendaal's Bloei dank had gebracht, keerde men voldaan huiswaarts. Dinsdag vergaderden eenige oud-leden van de pas ontbonden Bloemendaalsche Politie-Schietvereeniging, ten einde te trachten een nieuwe vereeniging op te richten. De vergadering welke met een woord van waardeering voor de goede opkomst geopend werden een opwekking om de bekwaamheid in het hanteeren van den revolver te blijven beoefenen, vond aller bijval. Hierna gaven alle aanwezigen zich als lid op, en werd zoodoende een nieuwe schietvereeniging opgericht, ge naamd „Politie Schietvereeniging kring Bloemendaal", met aanvankelijk een twintigtal leden. Doordat er een vonk uit den kachel viel, ontstond er brand in de villa „Boek horst" bewoond door den heer S. W. de Clercq. Daar dit kleine voorval in den nacht gebeurde, werd het niet be merkt. De kachel stond op de bovenste verdieping in de kinderkamer. Daar de vonk op het kleed gevallen was, vatte dit weldra vlam en spoedig ontstond er een begin van brand. Een half uur later werden de dienstboden, die op dezelfde verdieping sliepen, door een sterke brandlucht gewekt. Spoedig bemerkten zij wat er aan de hand was en hevig ontsteld snelden ze naar beneden en waarschuwden de familie. Direct werd de brandweer gealarmeerd. Dit gebeurde om 4 uur. Om half zes kwam onze brand weer met groot materiaal (twee slangen). De bovenste verdieping stond nu geheel in de vlammen. Daar men geen ladders had, moest men eerst dezen gaan halen, waar natuurlijk ook weer een tijdje mee heenging. Om 6 uur kon er een begin gemaakt worden met'tblusschingswerk. Het bovenste gedeelte der villa brandde geheel uit. Ook het dak is geheel inge- gestort. Gelukkig zijn er geen persoon lijke ongelukken te betreuren. Dat er hier behoefte is aan een goede brandspuit, is menigmaal bewezen. De woningbouwvereniging „Bosch en Duin" heeft van het Rijk voile subsidie gekregen voor het bouwen van woningen. Nu wordt er spoedig een begin gemaakt met het bouwen van 56 woningen. ALLERLEI. Een dezer dagen bevond een telefoonjuffrouw zich in een verschrikkelijke situatie. Een abon- né vroeg een nummer aan en alle verkeerde nummers waren in gesprek. VOLKSUËZO»1)11 KI l> Neusbloedingen. Over dit onder werp schrijft Dr. M. A. van Andel in „De Gezondheid" Om neusbloedingen te stelpen beschikt het volk over allerlei middelen, die een locale contractie der bloedvaten kunnen opwekken, zooals: koud water in den nek werpen, een sleutel tegen den nek houden, den neusrug nat maken en de handen in koud water ste ken. Ook plakt men een cent tegen het voor hoofd, legt een stukje krijt of een cent onder de tong, kauwt op papier of legt een korrel tje zout in de handpalm en tracht dat met den duim stil te houden. Gelukt het, dan houdt de bloeding op. Een paar stukjes grauw papier met het bloed, dat men verliest tegen de slapen geplakt of een draad roode zijde om den hals gebonden zouden insgelijks de bloeding stelpen. In Friesland past men volgens Waling Dijkstra hetzelfde middel toe, echter moet daar een vrouw, die tweelingen heeft, of als tweeling geboren is, dien draad vastbinden. Bloedt men uit het rechterneusgat, dan moet men de linker hand omhoog steken, bloedt men uit het lin ker- de rechter, een middel dat ook te Gent wordt toegepast en dat eveneens in Beieren bekend is. Zeer algemeen is het volgende: een draadje binden om den pink aan denzelfden kant van het lichaam waar het bloedende neusgat is. In Drente moet dit gebeuren door een vrouw die tweelingen heeft gebaard. deze therapie kent de volksgeneeskunde van allerlei landen. Een dergelijke bekendma king wordt in 'n Middel-Nederlandsch voorschrift „om bloed te stelpene ter neuse" gegeven n,l.: „neemt een cleen rijskijn van witter wul- gen, ende maect deraf een cleen rijseskijn an uwen langsten vinger van der hand an de sel- ve side der nu de neuse bloet; het es ghe- proeft." Eenigszins anders luidt het voorschift in den „Troost der armen:" „En de kortste remedie als imant bloedt door het rechter neusgat, bindt den kleynen vir.ger van de Slincker handt tegen de handt met een lintvan gelijcken als imant bloedt door het slinker neusgat, soo moet men binden den kleynen vinger van de rechte handt tegen de handt en 't sal op staenden voet ophouden." Nog vreemder is het volgende middel; de warme pet van een ander opzetten (alge meen). In Friesland zijn het bepaalde perso nen, die door middel van hun hoofddeksel een neusbloeding kunnen doen ophoudenin Hol land komt het er over het algemeen niet op aan, wiens pet gebruikt wordt, in sommige gevallen slechts moet het die van een broer van een patiënt zijn. Peterselie in den neus doet het bloeden ophouden. Hetzelfde middel past men in Stiermarken toe. Varkensmest onder den neus gehouden is ook een probaat middel, evenals in de middel eeuwen: „Willester dat blot bestelle, so nim swines mest, dat gras ete, unde werme den vaste, unde leghe dar up, it ersteyt altdrant." Een zelfde recept geeft Jühling: „Wan ein mensch seher Bludt. Nim ein Schwein Mist, als baldt, wan der nan isz, thue Inh in ein Tuchlein, halt Ihn vor die Nase, das blut Stehet", (15e—16e eeuw). TOONEEL,. De Zedelijkheids-Dictator door J. B. Schuil. Een tweede voorstelling wordt ons aange kondigd van dit kluchtspel, een sotternije, waar eene sentimenteele liefdesgeschiedenis in is geweven. Het eerste bedrijf, hoewel naar het leven teekenend bepaalde onderdeelen van het bedrijfs- en beroepsleven var, het tooneel, kon ons niet tot warm medeleven brengen, doch het tweede bedrijf spelende in den Bur gemeesterskamer, heeft ons ten volle schade loos gesteldwat 'n dwaze, gezellige, piet- lutterige, pootige of soms bijna dramatische aktie; dat beloofde wat voor het derde bedrijf doch dit levert geene nieuwe spanning op en ontbindt de gegeven spanning op weinig span nende wijze. Het stuk vond ter wille van den sympathieken en beschaafden schrijver veel bijval, het was goed verzorgd, het spel bijna zonder uitzonde ring te loven, Louis van Gasteren als burge meester uitnemend. Wij zouden Corri Schiller in de rol van Ella Veeren willen zien. Er was contact tusschen zaal en tooneel. Zaal en tooneel vormden somtijds voor ingewijden één tooneel. Men spele het eens in Leiden; de heer De Gijselaar, nog wel een leerling van het Haarlemsch Gymnasium, overigens ook „jolige christen", kan dan eens overdenken welk een figuur hij maakt me} zijn verbod van „Allerzielen". Eenige herinneringen aan het Haarlemsch verbod van Allerzielen is in het stuk niet te vindon. Trouwens daar achter zit meer dan een Kippeveerige vereeniging „Voor plicht en deugd"; daar zit achter, nu ja, laat ons daarover nu maar zwijgen. Aan het slot der voorstelling van j.l. Zaterdag ging even iets van een klein vrijheids-applausje op uit de Haarlemsche burgerij.'Wil het stuk blijven gaan, dan zullen o.i. de tooneelisten in het le en 3e bedrijf den durf moeten hebben komiekigheden uit eigen tooneelloopbaan in te vlechten. Santpoort Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 nUZIEK. Tweede Abonnement s-C o n c e r t Het tweede der door het Concertbureau ge organiseerde Abonnements-Concerten, Maan dag 5 Januari in den Schouwburg, Jansweg, zal een liederen-avond zijn, te geven door de groote Deensche zangeres Birgit Engell, Pri madonna der vroegere Kon. Hofopera te Ber lijn. Het programma bevat, behalve Oud-Itali- aansche Arias van Cesti, Pergolese, Lotti en Gluck eene reeks der mooiste liederen van Mozart, Mendelssohn, Brahms en Hugo Wolf. Louis Schnitzler zal de groote zangeres bege leiden. ONTVANGEN BOEKEN Bij den uitgever J. M. Meulenhoff te Amster dam verscheen een herdruk van „C h o i z de poésies franvaises, 2e deel, de „poétes modernes", verzameld en voorzien van verklaringen en korte levensbeschrijvingen door K. R. Gallas. De bestemming van dit boekje is blijkbaar die van een leerboek voor "de hoogste klassen van middelbare scho len, enz. Wij voor ons bevelen het vanwege den belangwekkenden en overzienbaren inhoud gaarne aan bij allen, die belang in de nieuwe re fransche letterkunde stellen. Niet weinig tot de aantrekkelijkheid van dit werkje draagt de voorrede bij, zijnde een kort historisch over zicht van de ontwikkeling der moderne fransche poëzie. Het boekje maakt ook uiterlijk een keurigen indruk. Bij denzelfden uitgever verscheen in de serie „Les meilleur auteurs francais"„Le Petit roi," door André Lichtenberger, voor de eugd bewerkt. SPORT. Seriewedstrijden te Wormerveer. „Bloemendaal wint na loting den tweeden prijs." Tweeden Kerstdag trok „Bloemendaal" naar Wormerveer, waar het programma der serie wedstrijden, uitgeschreven door W. F. C., in September afgebroken, gedurende de Kerstda gen afgewerkt werd. We begonnen 's morgens met een wedstrijd tegen H,S.V, uit Haarlem. Vooruit was bekend, dat het een zwaren zou worden, want H.S,V. staat evenals Bloemendaal No. 1 op de ranglijst. Tot overmaat van ramp lieten Pauw en Lans dorp ons in den steek (de laatste verscheen véél te laat) zoodat we ons met een gehavend elftal opstelden. De beide invallers Vader en v. d. Spek hebben evenwel kranig gespeelden de „crack" van H.S.V. Dankelman, voerde te gen „Big" vrijwel niets uit. We wonnen dezon wedstrijd met 1—0, dank zij Parson, die lang zamerhand op de Noord-Hollandsche voetbal velden een benijdenswaardige reputatie gaat genieten. 's Middags speelden we den eindstrijd tegen Q,S.C. waarin we het ondanks eene verlenging van 2 X 7'/2 minuut (in volkomen duisternis gespeeld) niet verder dan een gelijk spel 1—1 konden brengen. De traditioneele pech bij de loting vervolgde ons ook thans, zoodat we ons met den tweeden prijs (verguld zilveren me daille) tevreden moesten stellen, De regeling 'iet nog al wat te wenschen over! Zondag a.s. eerste gedeelte van het eindspel jn twee bedrijven. We trekken naar Watergraafs meer, en moeten winnen, om de eereplaats te blijven bezetten. Onbepaald aantal supporters gevraagd I A. C. Mét WARME MELK het BESTE MIDDEL tegen VERKOUDHEID en INFLUENZA.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2