OPRUIMING Colons voor HeemcoÈis raaf f 15.- I. i, Dames 16.- JYtid-Channel Wanneer adverteert U in ons blad Gebr. P. J. SCHUURING „HELP U ZELF" P apierwaren Wegens verbouwing der perceelen KAMPERSTRAAT 20-22 van MAANDAG 5 JANUARI tot en met ZATERDAG 10 JANUARI a.s. Stads-Schouwburg Haarlem „THE ROSA LYND CY.", LONDON Buitengewone Gastvoorstelling Zondag 4 Januari, 2 uur Abonneert U op dit blad. VAN HIEB EN DAAB. Een ongeborene babyte koop aangeboden. De „Telegraaf" be vat een tragi-komisch verhaal van een jong echtpaar uit San Francisco, den heer en mevrouw Hubert Barnett, dat besloten heeft hun nog ongeboren derde kind te koop aan te bieden. In de volgende advertentie werd van hun vaderlijk en moederlijk gevoel der wereld kond gedaan: „Gezocht iemand, die bereid is een nog ongeboren kind, dat tegen Kerst mis verwacht wordt, te koopen. Nadere inlichtingen op aanvraag verstrekt". De liefhebbende vader is 28, de dito moeder 22 jaar. Zij trouwde op den leeftijd van 17 jaar en is nu in het be zit van 2 kinderen, een meisje van 3 en een jongen van 2 jaar. Beiden gelooven, dat zij er een goed zaakje mee kunnen doen en het kind op den koop toe aan een goed tehuis zullen helpen. De modelvader verklaarde met zelf- gefabriceerde neuswijze philisophie, dat men niet van iets kon houden, dat men nog nooit gezien heeft, er aan toevoe gende, dat hij al zijn kinderen zou ver- koopen, indien zijn vrouw er niet op tegen was (hetgeen voor de „objecten" misschien lang niet kwaad zou zijn). De heer Barnett verlangt van den toekomstigen eigenaar van de baby, dat deze buiten de koopsom ook de kosten van de bevalling voor zijne rekening neemt. En om zeker van zijn zaak te zijn, verlangt hij vooraf goede financi- eele referenties. Business is business. Tot zoover het blad. Er zullen wel weinig menschen zijn, die het z.g. ko mische hiervan inzien; het is uitsluitend tragisch. Een walgelijk uitvloeisel van een wereldbeschouwing, die in onze tijd de geldende is, en waarin de jeugd vrijwel door hun z.g. „practische ouders" wordt opgeleid: „zie geld te verdienen; dat is de hoofdzaak. Voor geld kan je in de wereld alles krijgen" Zelfs al is het een z.g. grap, dan geeft het nog te denken Het zou in onze „kapitalistische" samenleving niet on mogelijk wezen. Groot-Nederlandsch Congres. Het Groot-Nederlandsch congres zal van 21 tot 24 Maart 1920 te Leuven worden gehouden. Het programma is reeds in groote lijnen vastgesteld. Het is niet de bedoeling om van het congres een droge opeenstapeling van officieele plechtigheden te maken. Naast de ver gaderingen hebben er feestelijke bijeen komsten plaats. Verder zal men trachten aan het congres de gelegenheid te ver binden om onder leiding van frontsol daten het gevechtsterrein te bezichtigen. Wereldgeweten, word wakker. Anatole France, de be kende Fransche letterkundige, schreef: De volkeren moeten hun heil zoeken in visie. Mannen die wijs zijn en begrijpen moeten gehoor vinden. Het werk waar aan zij de hand hebben geslagen is geen arbeid van geweld maar een arbeid van serene wijsheid. Hun woorden vertolken niet alleen de waarheid; zij maken ons ook duidelijk waarom wij moeten ver trouwen op een toekomstigen vrede. Het wakker schudden van het wereldgeweten is hun doel. Dit is het meest dringende en ook meest roemvolle werk. De menschel ij kheid ont waakt. Het Fransche blad, de „Temps" schrijft: Het is niet toelaat baar, dat de politiek der geallieerden er op uit loopt, dat onschuldigen er door lijden. Wij hebben om te overwinnen de gerechtigheid ingeroepen. Als wij de vruchten der overwinning willen behou den, moeten wij niet toelaten, dat men de gerechtigheid tegen ons kan inroepen. Inderdaad krijgt telkens als er in Weenen een klein kind van ontbering sterft, onze vrede een schok. Eenijselijk geval. Verschil lende Amsterdammers vonden in hun bus een stukje papier met dezen aanhef: M.M. Bij dezen bieden wij u dit lied te koop aan en trachten langs dezen weg eer lijk door het leven te komen. Daar deze man afkeuringsbewijzen ter Inzage kan toonen en tevens ken baar is aan zijn linkerhand met 2 duimen, welke de eigenlijke persoon is, die dit droevig leven treft, hoopt hij of zijne vrouw niet teleur te stellen. (Vraagt hem de twee duimen te mogen zien). Hierna volgt het lied. De circulaire eindigt: Men wordt beleefd verzocht ter voor koming van abuizen steeds te letten op de man met de 2 duimen, vraagt er naar. Oude kleeding van allerlei aard, ook schoenen paraplues en brood wordt in vriendelijke dank aangenomen. Gedenk de Kerstdagen vijf cent". Naar wij vernemen houdt deze man, als hem naar zijn linkerhand met 2 duimen gevraagd wordt, zijn rechter duim in zijn linkerhand. Luilekkerland. In de „Haag- sche Post" lezen we: De goedkoopste plaats om te leven is tegenwoordig Malta. Men krijgt daar een goed diner in een eerste klas hotel voor f 1.50, een whisky soda voor 25 ets., een uit stekend pak kleeren op maat gemaakt voor f 45 en een paar schoenen op maat voor f 15. Huizen naar evenredig heid. Engelsche goederen zijn op Malta goedkooper te krijgen dan in Engeland zelf. A m e r i kaansche toestanden. Aan een beschouwing in de „Haag- sche Post" ontleenen wij: De mijnwer kersstaking is officieel geëindigd, maar de voorloopige kostenberekening valt niet mee. 45 millioen ton kolen minder en 124 millioen dollars uitgaven meer. Een achtenswaardige som, waartegen over staat voorloopig gedeeltelijke ver vulling der eischen van de stakersaf doende regeling binnen afzienbaren tijd; omzien naar middelen om dergelijke gevaarlijke en voor het geheele land, men kan wel zeggen voor de geheele wereld, noodlottige conflicten in de toe komst te voorkomen. Dat er intusschen in de V. S. trots allerlei stakingen die in de staalnijverheid is nog steeds niet opgeheven groote kapitalen zijn gevormd, blijkt uit de jongste statistiek der dollar-millionairs. Van deze soort zijn er tegenwoordig in dat land niet minder dan 20.000, tegen 18.000 in het vorige jaar. Hierbij gelieve men in aan merking te nemen dat men onder deze categorie heeft saamgevoegd hen die minstens één millioen dollar kapitaal be zitten en hen die minstens een inkomen hebben gelijk aan de rente van éèn milli- een dollar kapitaal, al bezitten ze ook geen cent. Maar ook dit in aanmerking genomen is het al welletjes zoo. Staking van belastingbe talers? In een vergadering van ruim 40 ingezetenen van Weststelling werf is met algemeene stemmen beslo ten aan den gemeenteraad te verzoeken hun hoofdelijken omslag tot op de helft te verlagen. Wordt dit verzoek afgewe zen, dan zal men en corps de betaling van gemeentebelasting weigeren. De groote vraag. Wordt het menschelijk geluk bevorderd door het geen wij vooruitgang noemen? Deze vraag wacht nog altijd op een antwoord. De duikboot in dienst der weten schap. De duikboot zal voor oorlogsdoel einden worden afgeschaft, doch in dienst der wetenschap worden gesteld. De onderzeëer zou de zeediepte kunnen peilen, maar dit kan niet geschieden met de tegenwoordige typen. Men moet kleine booten bouwen, speciaal ingericht voor onder- zeesche onderzoekingen. Men heeft zoo 'n boot reeds geconstrueerd. Het is een breed, kort, stalen vaartuig zon der periscoopin de jzijwanden groote vensters en ook de bodem van het schip bezit verschei dene groote en sterke glasplaten. Een reflec tor belicht de zeediepte en een fotografisch toestel zal het geziene op den gevoeligen plaat vastleggen, Op deze wijze zou de eens zoo verfoeide dutkboot tot heil van het menschdom kunnen worden aangewend. Hoe kan men migraine voorko men. Eenige Fransche medici hebben ontdekt, dat als men tweemaal per dag 0,5 gram pepton één uur voor de hoofdmaaltijden geeft, de aanvallen van migraine wegblijven, althans als de migraine met maagstoornissen gepaard gaan. Jt. ,A. Ji. jt. Ji. Jt. Van het bekende Bloemendaalsche Adres- boek „Help u zelf" Is de nieuwe jaargang alweer in bewerking. WIJ noodlgen leder, die omtrent den jaargang 1919 iets op te mer ken heeft, uit, zulks schriftelijk of mondeling te doen aan ons adres DE QBNESTETWEd 23, Telt. 5003 Bl'daal. T" T" TTT" T" De nood in Oostenrijk en Hongarije. Kleeding voor zuigelingen. Men verzoekt ons plaatsing voor het volgende: Dank zij de groote belangstelling voor ons werk (zelfs uit Apeldoorn werd ons goed toe gezonden) hebben een 50 tal meisjes geduren de de kerstweek volop werk gevonden. Het resultaat is dan ook boven onze verwachtiug. Twee groote manden met luiers en een dito met baby-kleertjes staan voor de verzending gereed. Wanneer we bedenken, dat dit alles voor ten goed deel verkregen is door 't ver werken van oud goed, dat nergens meer voor geschikt was, dan kunnen we zeker te. vreden zijn met het resultaat. Onzen hartelij- ken dank aan de huisvrouwen, dames en meis jes die hiertoe meewerkten. Tenslotte een tweeledig verzoek: De meisjes konden niet alles afmaken. Wie komt nu aan een der on derstaande adressen eenige van die kleine kleertjes afhalen om ze voor 9 Januari gereed weer af te leveren En dan we hebben kisten noodig om 't goed te verzenden. Handelaars en winkeliers, maakt het ons mogelijk ons werk tot een goed einde te brengen en zendt ons (aan het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereni ging) eenige van uw oude kisten. C. Brouwer Göbel. Kleverl. 26 D P. Wilson Krijn. Kleverl. 35 BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 19 December tot en met Woensdag 24 December. Geboren: d. van P. A. Verduin en M. L. HBagend. van F. van Rixel en A. U. Dinger- disd. van W. Uiterwijk en C. G. Frugtez. van J. P. Eichhorn en A. E. Kool. Ondertrouwd: W. Kruup en C. Hoogen- stein I. E. A. van Gulick en E. Vogt; A. D. C. van de Velde en S. Swen. Getrouwd; J. K. Versfeld en W.Mulder S. Hendriks en W. J. Gravestijn. Overleden; N. J. Zwager 80 j, J. A" Wil helm 53 j, A. C. Heineken, 80 j, en in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort A. Hoek 74 j, E. M. C. Goosen69j. Van Donderdag 25 tot en met Woensdag 31 Dec. Geboren; d. van J. W. F. van der Valk en J. M. Damz. van J. Tullenaar en M. Bal z. van J. de Jong en G. C. Zwets. Ondertrouwd; K. Ph. Brühl en A. F.N. van Son. Getrouwd; Jhr. M. D. C. Sandberg en C. G. Carp; P. Molenmaker en W.E.Grimme- lins, Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort G. van Berkum 40 j, A.M.Smit58 j, M. H. Root 33 j. KERK-AGENDA. Zondag 4 Januari 1920 Bloemendaal. Ned. Herv. Kerk v.m. 10 uur Ds. Berger te Heemstede. 'avonds 6.30 geen dienst. Ned. Protestantenbond, Afd. Bloemendaal, in het geb. der Bloemendaalsche Schoolver- eeniging, v.m. 10.30, Ds. J. van Dorp te Enschede. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m. dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Wijding van hetNieuwe Jaar(l Thess.5:24) Collecte Orgelfonds. Evangelisatie Santpoort v.m. 10 uur, Ds. Nolke te Amsterdam, HAARLEM. Rel. Soc. Verbond afd. Haarlem. Bijeenkomst in „de Nijverheid", Janstraat Zondag 4 Jan. half elf. SprekerDs. Schermerhorn te Nieuwe Niedorp. Onderwerp: Durf te leven. devondei] voorwerpen. Terug te bekomen bijM. C. Jacobs, Brouwers straat 3 Haarlem, een kinderportemonnaieJ. Th, Westerman, Genestetweg 12 Bloemendaal, een grijs kinderhandschoentje; J.Tit,Bloemen- daalscheweg 20 Bloemendaal, een bakkersmand Bloemendaalscheweg 108b, Bloemendaal, een grijze deukhoedH. Prenen, Dompvloedslaan 5 Overveen, een zwart bonten kraag; P. Pluk ker, Rollandspad 3 Overveen, een pet en een handschoentje; C. Hobo, Duinlustweg 18Over veen. 7 plankenC. van Es, Middentuindorp- laan 20 Overveen, een zijden sjaalaan het bureau van politie Overveen, een bruine glacé handschoen, een wollen handschoen, een grijs wollen handschoen, M.H. Host, hotel „Vreeburg" te Bloemendaal, een koperen sleutel; aan het bureau van politie te Overveen, twee sleutels, een gebreide handschoen, een R. C. gebeden boekje, een heerenhandschoen met bontgevoerd. Komen aanloopen bij Wiersma, Kleverlaan 41a Bloemendaal, een grijze kat. Verloren voorwerpen. Verloreneen portemonnaie, eer. bril, een bruine kinderhandschoen, een tasch met geld, een flpweelen blouse, een wit taschje, een biezen handtasch, een gebrand zilveren dames arm bandhorloge, een notitieboekje, een kinderpor temonnaie, een gouden medaillon, een wollen handschoen, Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten Bloemendaal. Van Buuren, SchotenH, C. H. v. Dingstee, AmsterdamS. Westerbaan, Amsterdam. ADVERTENTIËN. S. KOSTER - Santpoort en Echtgenoote Rijwielhandel. Reparatieinrichting. p. f. H. A. van der Velden Motor- en Rijwielhandel reparatieinrichting Santpoort (Station) Tel. 108 p.f. H.H. WINKELIERS! Uw adres voor is Papierh. „De Verwachting" J. H. EVERAARS Zn. Heerengr. 42, Zaandam. vanaf een gedeelte van den voorraad bestaande uit Coupons en Restanten voor DAMES- EN HEERENKLEEDING Dames- en Heerenkleermakers Tel. 2474 Honorair Artistiek Leider en Trustee: JACK T.GREIN DirecteurHECTOR ABBAS. Impressario H. K. TEUNE A play in four acts by Sir ARTHUR PINERO Prijzen der plaatsen van f 0.75 tot f 4.50, plus Sted. Belasting. Plaatsbespreken als gewoonlijk. 50

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 3