i Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Artistieke WONING-INRICHTINGEN ui Het Tooneel en de Christenen. M Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij 'M M m SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS g J. A. BOSKAMP ZONEN OVERVEEN fj Sf teatHRW CINEMA PALACE PROGRAMMA van 6, 7, 8 en 9 Februari. Programma van 10, 11 en 12 Febr. 14e Jaargang. ZATERDAG 7 FEBRUARI 1920. No. 6. BLOEMENDAALSCI WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van i tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uif vier bladzijden Wellicht is nooit het tooneel in zulk een mate als thans, het voorwerp van gedachten- wisseling geweest, nu mannen van buiten gewone begaafdheid er leiding aan geven, en deze mannen van regeeringswege worden ge- eerd, en het tooneel zelf van regeeringswege steun ontvangt. Dit laatste, op voorstel van den Christelijken Min. Dr. De Visser toegestaan, brengt 't Christel. Wbl. „Bergopwaarts" ertoe, de Christenen er op te wijzen, boe velen hun ner, met zich van het tooneel af te wen den, van de groote cultuur eveneens deels ver stoken blijven. In het bijzonder het tooneel, aldus de schrij- vet van genoemd artikel, de heer G. van der Leeuw, verheugt zich in de principieele af keuring en practische bestrijding van het otfi- cieele christendom. Dat is merkwaardig, om dat het tooneel uit de religie is voortgekomen. Bijna overal ter wereld was de ontwikkeling van den cultus aanleiding tot het ontstaan ecner dramatische handeling, welke soms zich binnen de perken der liturgie hield, maar even vaak zich van deze losmaakte en, wereldlijk geworden, uitgroeide tot een tooneelstuk ui onzen zin. Tooneelspelen was bij de Grieken een cultushandeling, de acteur werd als heilig beschouwd. De Passiespelen van Oberammer- gau werden ingevoerd als heilige handeling, een inagisch-reugieuze bestrijding van een epi demie. Kerkeüjke en dramatische handeling, li turgie en tooneelspel liggen vlak naast elkaar. Kerk en tooneel hooren, naar hun oorsprong, ii elkaar. De roomsche kerk heeft er dan ook altijd heil ingezien om een zekeren invloed ap, of althans vrede met het tooneel te bewaren. Ons calvinistisch protestantisme brak met het tooneel, gelijk het brak met zooveel goede dingen. Het kan niet de slechte toestand van het tooneel zijn, die ons moet nopen om in deze houding te volharden. Immers deze zou veel eer aanleiding voor ons moeten zijn om ons wat meer met het tooneel te bemoeien. A qui la faute? Wanneer het „onwereldsche publiek" zich het tooneel aantrok, eenvoudig door het te bezoeken, men zou veel kunnen veranderen. In Berlijn gaf men bij Reinhardt vóór den oorlog avond aan avond Shakes peare. Dat kon men doen, in de eerste plaats, door het veel grootere publiek. Er blijven in een wereldstad nog schouwburgen genoeg voor de draken. Maar toch ook doordat in Duitschiand niet zulk een tooneeivrees bestaat als hier te lande, hetzij dan in zeer beperkten kring. Als wij het maar eens zoover konden brengen, dat één gezelschap bestaan kan van het geven van korte goede stukken! Het zou best gaan. De roomschen kunnen het ook. Niet alleen als tegenwicht tegen de weelde rige bioscoopzalen, met hare mooie fauteuils en lage prijzen, is het tooneel noodfg. Hoofd zaak is de cultuurwaarde van 't tooneel, de po sitieve invloed van den geest, die van een goed tooneel kan uitgaan. Is het niet treurig, dat ons volk nagenoeg nooit de „reiniging van harts tochten" kan ondergaan, welke de vertooning der groote drama's uitwerkt? Dat Shakes peare, Schiller, Goethe, Vondel, Ibsen, in de breede lagen van het volk geheel onbekend blijven? Men zegge niet, dat het volk toch niet komt bij goede kunst. Shakespeare, goed ge speeld, leeft nog altijd en trekt beter dan menig modern stuk. Valt het niet op, welk een gebrek aan waarachtige cultuur er voor ons volk in ziin jongere generaties ligt in het tot voor kort to- •5 OPGERICHT 1886 1 nufVfef 4^,-r *1 rjJR rfTfcdVrifVS taal ontbreken van goede opera-voorstellin- gen? Welk een ontzaglijke cultureele, aestheti- sche, maar ook reinigende, vefedelende in- vioed gaat er uit van Mozart en Wagner? Hoe moeten wij onze buren benijden, waar elke halfwassen knaap zijn Zauberflöte en zijn Lohengrin kent. De Staat geeft subsidie aan het goede too neel, op voorstel van een christelijk minister. Wat doen wij christenen om dit cultuurgoed te veroveren en te bewaren? Wat kunnen wij doen? Of misschien: wat moeten wij doen? BLOKHENDAAL. Tot lid van het Historisch Genootschap is benoemd de heer dr. Th. Ruijs. De heer Beversluis is benoemd tot Diaken bij de Ger. Kerk alhier. Onze plaatsgenoote, mej. W. Bakker, is ge slaagd voor het Handelsdiploma der Vereeni- ging van leeraren in het schoonschrijven. Het welbekende ooievaarsnest aan den Vij- verweg, vroeger behoorende aan Hotel Har- tcnlust, dat nu in den tuin van de familie Laan stond, is door storm geheel vernield. De paal is doormidden gebroken en het nest ligt uit elkaar. Begin Maart komen de ooievaars uit net warme land terug en hier weder den zomer doorbrengen. Ook aan den Vijverweg kwamen altijd een ooiemoer en een ooievaar ieder jaar hun nestje opzoeken. Ze zullen dit laar echter teleurgesteld worden en ergens anders hun heit moeten zoeken. Of de familie Laan zou het ooievaarsnest weder moeten laten opbouwen. We hopen, dat dit gebeuren zal en de lepe laars weder hun nestje in orde zullen vinden. Zaterdag 14 Februari a.s. zal de Bloemen- daalsche Gymnastiek-Vereeniging haar 2de uitvoering geven in Hotel Vreeburg, onder leiding van den heer P. A. Kok. Het belooft weer een mooie avond te worden. Na een half jaar oefenen, Is de eerste uitvoering uitste kend geslaagd, dus deze 2de uitvoering zal nog we! beter slagen. Het is dan ook te verwach ten, dat de zaal uitverkocht zal zijn. Bespreekt dus tijdig uw plaatsen. Eervol ontslag is verleend aan den heer Bruins, Ingenieur bij het Prov. Eiectr. bedrijf alhier. Voor hem in de plaats ls benoemd de heer Kool, uit Amsterdam. SPORT. De kampioenkansen van „Bloemendaal". Aan het slot van het verslag V.S.V.—„Bloe mendaal", beloofden we nader de kampioen kansen van „Bloemendaal" te bespreken. Momenteel is de stand van de drie grootste concurrenten uit d e betrokken afdeeiing als volgt: "3 <u u a a. ■o 'i <u o g- 3 01 41 O O O Rapiditas 12 9 2 1 20 1.67 Bloemendaal 14 9 5 23 1.64 V. S. V. 12 7 4 1 18 1.50 Waaruit blijkt, dat Rapiditas en V.S.V. elk nog twee wedstrijden moeten spelen, Rapidi tas tegen V.S.V. en Watergraafsmeer, en V.S.V. tegen Rapiditas en E.V.C. „Bloemen daal is uitgespeeld. Weet Rapiditas dus uit de twee resteerende wedstrijden minstens 3 puu- TELEFOON 956 ten te behalen, (een gelijk spel en een win nen), dan bezetten zij de eerste plaats. De kan sen van V.S.V. zijn gering, ook al wint zij de eereplaats. Hun kans toch hangt af van een zeer dubieus protest naar aanleiding van den wedstrijd V.S.V.—„Bloemendaal", hetwelk mo gelijk gelijk behandeld wordt met dat van „Bloemendaal" i. z. de ontmoeting tegen „Wa tergraafsmeer". Zooals men ziet, ontbreekt het in deze afdeeiing niet aan spanning. Zondag j.l. speelde Rapiditas tegen „Water graafsmeer" te Amsterdam. Deze belangrijke ontmoeting moest gestaakt worden, toen de stand 11 was, wegens overlast van het pu bliek, voornamelijk „Rapiditas"-aanhangers. We waren getuige van deze ontmoeting en konden constateeren, dat onze mooie sport hard achteruit gaat, niet alleen wat de speel- kwaliteit betreft, maar ook de verhouding der spelers onderling, en vooral den invloed van het publiek. Bij ondervinding weten we, dat het overgroote deel van de Weesper suppor ters niet tot de „upper-ten" behoort, maar wat we daar Zondag beleefden, ging de perken te buiten! Het is noodig, dat de N.V.B. hier maat regelen weet te treffen, opdat ten slotte de goeden niet met de kwaden zullen lijden. Ove rigens berustte de leiding van den wedstrijd o. i. niet in goede handen, de scheidsrechter weifelde niet alleen in zijn beslissingen, maar ook zijn optreden was totaal onvoldoende. A s. Zondag speelt Rapiditas in Weesp tegen V.S.V. Wint V.S.V. dezen wedstrijd, dat is, be houdens de bovengenoemde protesten, „Bloe mendaal" kampioen. We hopm ook dezen wed strijd bij te wonen, en zullen alsdan in het vol gend nummer verslag van onze ervaringen doen. A. C. OVERVEEN Het was Zaterdag de laatste keer, dat me vrouw HengeveldAhlers als onderwijzeres aan de O. L. school alhier les gaf. Veertien jaar heeft zij aan deze school gewerkt, zoodat het begrijpelijk is, dat haar vertrek niet onge merkt kon voorbijgaan. Zoowel de onderwij zers als de kinderen hadden haar een kleine verrassing bereid. Toen de onderwijzeres dien dag de klasse binnentrad, vond zij haar stoel keurig versierd en een mooie bouquet stond op tafel. Later op den morgen werden nog eenigc bloemstukken bezorgd. De leerlingen werden door mevrouw Hengeveld onthaald op eenige versnaperingen, waarna ze de onderwijzers en de leerlingen hartelijk dank zei voor de haar betoonde hulde. Tijdens het verlof van me- viouw HengeveldAhlers had zij ontslag aangevraagd, dat met 1 Februari inging. Zaterdagmiddag ontstond een begin van brand in het gebouw Duinrust alhier. De oor zaak van het ontstaan van den brand was, doordat een spirituslichtje in vlam vloog. De bewoonsters der inrichting waren door den schrik zoo ontsteld, dat ze niet bij machte waren het brandje te blusschen. Een geeste lijke slaagde er in het te dooven, door een deken over de vlammen te werpen, zoodat ze van de lucht werden afgesloten. SANTPOORT. Vrijdagmiddag fietsten twee jeugdige perso nen op den Drlehuizerweg. Toen ze een troepje jongens voorbij waren gereden, werden den fietsers verschillende projectielen nageworpen, in hoofdzaak steenen. Toen een der wielrijders zich omkeerde, om de bengels te waarschu wen, kreeg hij een steen midden in het ge zicht, met het gevolg, dat hij van de fiets viel en bewusteloos werd opgenomen. De vlegels namen natuurlijk de vlucht. Dit is de eerste (Jroote Houtstraat 111—113 Haarlem. WATERVLOED TE ARNHEM Interessante Opname. DE GEHEIMZINNIGE BRIEF. Drama in 1 afd. DE KLEINE WEES. Drama in 5 acten. Vervaardigd door de Bluebird Film Comp. In de hoofdrol ELLA HALL. - P A IJ Z F.. - HAAR DANSMANIE. Amusante Klucht. JOURNAAL. Actueel. HANS ALS ELECTKICIEN Komisch. VRUCHTBAARHEID. TWEEDE DEEL. Het Hazard spel des levens. Drama naar de gegevens uit den beroem den roman van EMILE ZOLA. TWEEDE EN LAATSTE DEEL. PAUZE NA DE 4e ACTE. Dit programma geen toegang voor personen beneden de 16 jaar. keer niet dat zoo iets gebeurt en het is te hopen, dat daar nu eens een stokje voor ge stoken wordt. In de Staatscourant staan vermeld de per- ccelen die onteigend kunnen worden tot ver breeding van Middendorpstraat en Achter buurtweg, tot de doorbraak van den Terras- weg en voor aansluiting van den Kerkweg. VAN HIER EN DAAR. Hedenavond zal de iaarlijksche uitvoering plaa'ts hebben van den heer Meyerink, ten bate voor het Lighalfonds. Leerlingen van ver schillende Haarlemsche scholen en ook van een paar scholen uit Bloemendaal, zullen hun medewerking verleenen. Behalve oefeningen op en van de plaats zal ook een groot inter mezzo plaats hebben. Opgevoerd zal worden: „In den oogsttijd", in 7 tafereelen. Ook zullen verschillende leden der Vereeniging „Kracht en Vriendschap" dezen avond medewerken. De uitvoering wordt dit jaar voor den eersten keer in den Stadsschouwburg gegeven. Laten wij hopen, dat de munitie der burger wacht, die in de kelders van den Stadsschouw burg ligt, (een zonderlinge bewaarplaats voor dit goedje) niet ontploffe, wanneer daarboven wordt gestampt en gedanst. Het dure leven. Elk jaar wordt het trouwen in New-York moeilijker. Tal van nette en serieuze jonge mannen worden afgeschrikt door de hooge, steeds stijgende kosten van het verliefd zijn. Het volgende staatje over de verhouding tus- schen Amor en Pluto maakt de zaak duidelijk. Het vergelijkt de kosten van een avondje uit met een voorwerp uwer aanbidding in 1909 en 1919: 1909 1919 Doll. Doll. Plaatsen schouwburg 3.00 6.60 Bonbons 0.60 1.25 Taxi 1.00 0.60 Diner voor twee 1.25 7.00 Fooien 0.25 0.70 Dansen 2.00

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1