TEGEN HOEST E M S E R-PASTILLES ten veel te hoog zijn, en een afrastering als in het plan lag, n.l. uit drieërlei soort hekwerk bestaande, uit schoonheidsoogpunt verwerpe lijk is, stelden B. en W. voor, de bestaande afschutting dan nog maar liever te laten be staan. Dr. Bornwateris erop tegen, den be- staanden toestand te houden. Hij vindt die spoorweguwarsieggers daar terectit atscnu- weiuk. De heer Hogenbirk valt hem bij. Besloten wordt, dit punt aan te houden. Het hoogheemraadschap van Rijnland schreei een Driet, houdend bezwaren tegen den aanleg van een ruiterpad langs den iceewta, zulks vanwege de verstuiving oi eventueel .stuk ruden van den weg. De heer D e R o o vraagt of er geen toezicht op den weg kan worden gehouden. De ruiters rilden de voetpaden 's Zondags stuk. Hij wil 's Zondags toezicht. De Voorzitter zegt, dat later na ver harding dat toezicht per fiets zal kunnen ge schieden en dus beter zijn. b. en W. verzoeken, in verband met een betere verdeeling der werkzaamheden ter se cretarie, waar het personeel thans dikwijls moet overwerken machtiging om een der den commies aan te stellen, die hoofdzakelijk belast zal zijn met militie- en verkiezings-aan- gelegenheden. Wordt goedgevonden. Ben verzoek van de woningbouwvereeni- ging „Bosch en Duin", om steun voor den bouw van 56 middenstandswoningen, wordt daarop ingewilligd. De voornaamste der con dities, waarop deze steun gegeven wordt, zijn de navolgende: De gemeente geeft den benoodigden grond, waarop de woningen gebouwd zullen worden, aan de Vereeniging voor den tijd van vijitig jaren in erfpacht, waarvoor zij aan de gemeen te betaalt een erfpachtscanon van 6 pCt., be rekend over een bedrag van J 3 voor elke vierk. M. in erfpacht uit te geven grond, ver meerderd met de helft der door de gemeente te maken onkosten voor rioleering, wegen aanleg enz.; de gemeente verstrekt aan de Vereeniging een voorschot voor den bouw der woningen jen bedrage van anderhalf maal het bedrag van de kosten die de uitvoering van het bouw plan in 1914 zou hebben gevorderd, i. c. een bedrag van 308,35b.af te lossen in vijftig gelijke annuiteiten, wordende de rente bere kend tegen 5 pCt.; aan de gemeente zal als waarborg voor de voorgeschoten gelden eer ste hypotheek worden verleend op de te bou wen woningen; de gemeente geeft aan genoemde Vereeni ging, ten behoeve van den bouw van zes en vijftig middenstandswoningen, een bijdrage groot 4/3 maal het bedrag der bijdrage, die de gemeente ter zake van het Rijk ontvangt; het bouwplan of de bouwplannen der le stichten woningen, zoomede bestek en voor waarden der aanbesteding, behoeven de goed keuring van Burgemeester en Wethouders. Zoolang de voorschotten niet zijn afgelost, moet de huurprijs der huizen voor het begin van elk huurjaar door B. en W. worden goed gekeurd. De woningen mogen alleen verhuurd aan lieden, die in onze gemeente behooren te wo nen, of sedert 1 Januari 1918 hier reeds wonen. Naar aanleiding van een verzoekschrift, om grond, door de Woningbouwvereeniging „Sint Benedictus", deelen B. en W. mee, dat er geen grond voor het oogenblik beschikbaar is, doch zij stellen voor, het verzoekschrift om advies in handen te stellen van de Commissie voor de terreinen. Zoo wordt besloten. De Voorzitter deelt mede, dat de be- harding van den Zeeweg gegund is aan de firma's W. Blankevoort Boesewinkel voor f368.000.- Aanvrage om ontheffing van bepalingen der bouwverordening waren ervan de navolgenden H. B. Bonarius verzocht, om in afwijking van het uitbreidingsplan het perceel Zijlweg 59 te mogen verbouwen. Ingewilligd. J. W. Lippits vroeg om ontheffing van arti kel lObis voor den bouw van twee huizen aan den Zijlweg. Ingewilligd. L. Vogelezang vroeg om ontheffing art. 10 bis voor den bouw van 3 woningen onder éèn dak. Ingewilligd. De heer E. W. Scholten vroeg om ontheffing art. 10 bis voor den bouw van een broeikas. Ingewilligd. De heer H. Schuur om id. voor den bouw van 6 dubbele villa's in Bentveld. De heer Van Kesselis voor inwilliging en de heer Noorman er tegen. Wordt ge- renvoyeerd naar B. en W. De heer Joh. A. Laan vraagt ontheffing voor het bouwen van een schuur. Ingewilligd. De heer T. Kout vraagt hetzelfde voor den aanbouw van een serre aan perceel hoek Vij- verweg en Stationsweg. De heer De Roo is vóör inwilliging. Zoo geschiedt, Mej. A. Qorodiski vraagt id. voor vergroo ting van hetperceel Zomerzorgerlaan 11. Goed gevonden. De heer C. F1 e m m i n g vraagt om ontheffing artikel 26 voor het maken van een rieten dak op zijn villa. Ingewilligd. Aan de orde is dan de benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim. B. en W. stellen voor te benoemen de heeren J. H. Hansen, J. H. Krul Jr. J. Mulder (alle drie aftredend) en den heer J. van Snippenberg, te Vogelenzang (Vacature de Wild) Zij worden benoemd. Aan de beurt is nu de benoeming van twee onderwijzeressen aan de O. L. School te Over- veen. Op de voordracht staan 1. Mej. Hofstra uit Haarlem; 2. Mej. Weijerman uit den Haag 3. Mej. Groenenstein uit Haarlem; en 1. Mej. Jongkees uit O verveen 2. Mej. Van Leeuwen uit Bl'daal 3. Mej. Verboom uit Numansdorp. Van de eerste lijst wordt No. 1 Mej. Hofstra met 7 stemmen gekozen. Van de tweede lijst werd Mejuffrouw Van Leeuwen met algemeene stemmen gekozen. Voorts is aan de beurt wijziging der gemeen- tebegrooting, naar aanleiding van door Gedepu teerde Staten gemaakte opmerkingeu. Zoo ge schiedt tot een totaal aan inkomsten van f 972329.10, en aan een onvoorziene uitgaven van f4156.10. B. en W. stellen voor, om in het Tuindorp een brandleiding aan te leggen. Kosten f3000. De heer Van Kessel klaagt over de slechte waterleiding daar en stelt voor dit punt te renvoyeeren naar de waterleiding-commissie om een afdoende regeling. De heeren Noorman enDr. Bornwater vallen hem bij. Zij wijzen er op dat de buizen te nauw en te ondegelijk zijn, en deze zoo spoedig mogelijk moeten worden vervangen. Zij willen evenals Van Kessel deze zaak in handen der waterleiding-commissie stellen. Besloten wordt, een en ander naar B. en W. te renvoyeeren, die dan weer naar de water leiding-commissie om advies gaan. Aan de orde is daarna het in erfpacht geven van een stukje grond aan de Rampenlaan aan het P. E. N. om er een transformatorhuisje op te zetten. Wordt na eenig heen- en weergepraat goedgekeurd. De Wethouder Koolhoven vraagt bij deze gelegenheid, waarom wij bij de P. E. N. hooger tarieven betalen dan andere gemeenten. B. en W. zullen zich met deze vraag tot de P. E. N. wenden. Nu komt in bespreking de aanvrage om een voorschot door de woningbouw-vereeniging „Bloemendaal-Noord" te Santpoort voor den bouw van drie woningen en een winkelhuis aan den Brederodeweg. Een rentedragend voorschot van f 33.000 wordt toegestaan, op conditiën waarvan de voornaamste zijn: Het voorschot wordt verstrekt tegen dezelf de rente en aflossiug (in vijftig gelijke annui- tuiten) als de Gemeente aan het Rijk moet be talen het voorschot mag uitsluitend aangewend worden voor den bouw van 3 arbeiderwonin gen en 1 winkelhuis op bedoeld kada straal perceelde bouw, benevens elke ver bouwing zal geschieden volgens door Burge meester en Wethouders goekgekeurde plannen en bestekken, en de gunning tot uitvoering van de bestekken mag alleen plaats hebben na machtiging van Burgemeester1 en Wethou ders. Een aanvulling der verordening tot tegen gaan van den bakkersnachtarbeid wordt aan gehouden tot nadere bespreking. De volgende aanvulling der bouwverorde ning wordt daarna goedgekeurd. Het is ten einde hun uiterlijk aanzien zoodanig te doen zijn, dat zij noch op zichzelf noch in verband met de omgeving uit een oog punt van welstand aanstoot kunnen geven verboden een gebouw met de daartoe behoo- rende hekken, muren en andere afscheidingen op te richten of te restaureeren, vóór dat de plannen, voor wat het uiterlijk aanzien betreft, door Burgemeester en Wethouders zijn goed gekeurd. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd te dezen opzichte nadere eischen te stellen. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste twee maan den of eene geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. B. en W. stellen voor, de heffing van retri- butiegeld voor leeningen Middelbaar Onderwijs te stellen op f30.— per jaar, indien het in komen niet hooger is dan f3000.— en daarbo ven met verhoogingen van telkens f 10.— per f 10C0.— inkomen. De heer Noorman stelt voor tot f2000.— inkomen onbelast te laten. Aldus goedgekeurd. Een wijziging der verordening tot heffing van rechten voor het gebruik van straten, wegen en openbare gronden wordt dan goed gekeurd. Aangehouden worden de 2 volgende punten lo wijziging der verordening op de uitbetaling der onderwijze^Bsalarissen, en 2o vaststelling der huurwaarde van de vrije woningen van de Schoolhoofden te Overveen en Vogelenzang. Daarna besluit de raad aan de onderwijzers der openbare- en bijzondere scholen, welke aangewezen zijn om het hoofd der school te vervangen, een belooning daarvoor toe te ken nen van f 100.— per jaar extra. Besloten wordt, in verband met eventueele uitbreiding der M.U.L.O. school, stellen B. en W. voor slechts een strook grond van 15 M. f 550 per M2.| van de Bloem. Expl. Mij. te koopen, of anders van een door die maatschappij gedaan aanbod af te zien. Dan wordt de rooilijn Zandvoortscheweg vastgesteld. Daarna neemt de raad, ingevolge een des betreffend verzoek van den gasdirecteur van Haarlem, het besluit: aan het Gemeentebestuur van Haarlem machtiging te verleenen tot het leggen en heb ben van gasbuizen in den Zijlweg (van de ge meentegrens af tot perceel Zijlweg 84), in de Hyacintenlaan en de Kleverlaan volgens aan wijzing van den gemeentearchitect van Bloe- mendaal en het tot wederopzeggens leveren van gas aan de bewoners der aan die wegen gelegen huizen, zulks onder bepaling dat Bloemendaal zich verbindt bovenbe doelde gasbuizen van Haarlem over te nemen zoodra Bloemendaal de vergunning tot gasle vering door Haarlem intrekt en wel van f 13.100.— verminderd met 2V2 voor elk vol jaar dat door deze buizen gas is geleverd, en onder voorwaarde dat Haarlem zich verbindt aan Bloemen daal te betalen 1 cent voor elke in de Ge meente Bloemendaal verbruikte en door het gasbedrijf van Haarlem geleverde M3 gas, ook voor reeds bestaande aansluitingen, ingaande 1 Januari 1920. De heer D e R o o zou een algeheele gasvoor- ziening door Haarlem willen zien. Alle inwoners van Bloemendaal verlangen naar gas. De heer Koolhoven herinnert eraan.dat ook de gasfabrieken provinciale centrales gaan vormen, en stelt voor op die regeling te wachten; dan behoeven wij niet om een gunst bij Haarlem aan te komen. De heer Hogenbirk valt hem bij. De heer Schulz zegt, mits het niet lang duurt; anders ons maar tot Haarlem wenden. De heer D e R o o wil zoo spoedig mogelijk deze zaak geregeld zien; dan maar tot Haarlem ons gewend, als die vorming van centrales te lang duurt. De raad voelt ervoor, het gemeentebestuur wil in deze richting werkzaam zijn. B. en W. stellen voor in het openbaar te verpachten den grond, eens bestemd voor de gasfabriek aan de Delt, en zulks voor drie jaar. Wordt goedgekeurd. Er is een verbeterd wegenplan opgemaakt, met begrooting van kosten, voor het Bloemen- daalsche bosch, tot een bedrag van f 139500. Wegen moeten verhard, hersteld en opnieuw aangelegd of beplant worden enz. Van het plan zal ieder raadslid kunnen kennis nemen. De terreinen-commissie zal met den heer Springer een rondgang doen, en in een volgende zitting kan dan besloten worden. De Voorzitter wijst er op, dat er thans meer bewaking in het Bloemendaalsche Bosch moet zijn. De Voorzitter zegt, dit in de eerstvol gende vergadering ter sprake te zullen brengen' Voorts was er een voorstel van B. en W. om van de Binnenlandsche exploitatie-maat schappij voor f 150.000 grond aan te koopen, 4er bescherming van het natuurschoon.Het advies der terreinen-commissie is gunstig.de maatschap pij stelt als voorwaarde, dat de gemeente de volgende wegen tegelijkoverneemt: Julianalaan, Prins Hendriklaan, Emmalaan, Wilhelminalaan, Lonbar Petrilaan en Verbindingsweg. De heer Van Kessel wil dit punt zien uitgesteld tot de volgende vergadering, daar er geen voldoende tijd van voorbereiding was. Goed, wordt aangehouden. Daarna is aan de orde, eveneens om het natuurschoon te behouden de aankoop van grond in Duin en Daal, tot een bedrag van f 75000.—. Wordt eveneens aangehouden. Aankoop van grond ter verbreeding van den Zandvoortscheweg f 5.per M2., tot een gezamenlijk bedrag van f 3000.—, is het vol gende punt. Wordt goedgekeurd. Dan wordt besloten tot verkoop van grond aan den Vogelenzangsche weg aan de fa. Ruigrok Zn. voor f2.50 per M2. Bij de rondvraag wijst de heer De Roo op den onhoudbaren toestand bij de P.E.N. garage. Het is daar gevaarlijk vanwege de hoopen auto's die daar staan. B. en W. zu|len het P.E.N. daarop wijzen. De heer Schulz wijst er op, dat het ver- koopen van toegangskaarten tot den Zeeweg zooals de gemeente bij advertentie deed onbillijk is. Laat de gemeente de kaarten koste loos bij schriftelijken aanvragen verstrekken. Na eenig heen- en weerpraten wordt zoo be sloten. De heer Berkhout wijst op den viezen toestand van het stuk grond tegenover het P.E.N. De Voorzitter belooft de eigenaars van Kampen en van der Ham daarover aan te schrijven. En hiermede is de openbare vergadering ten einde. BLOEHENDAAL, Uitvoering B. G. V. Zaterdag avond heeft een uitvoering plaats gehad in Hotel „Vreeburg" van de Bloemen daalsche Gymnastiek Vereeniging. De zaal was stampvol. Precies half acht opende de voorzitter, de heer U. Kune- man, dezen avond met een hartelijk welkomstwoord. Spreker bracht een woord van dank aan den leider, den heer P. A. Kok, voor zijn uitstekende leiding en spreker hoopte dezen avond den aanwezigen te kunnen toonen, hoe zeer de vereeniging in een jaar tijd vooruit is gegaan. Hierbij moet nog een woordje van dank toegevoegd worden aan het Bloemendaalsche Gemeentebe stuur voor haar welwillende medewer king. Nadat de 73 werkende leden de zaal binnen gemarcheerd waren, werd al marcheerende een stervormige kring gevormd. Dit geschiedde onder de grootste orde. De stokoefeningen der dames werden uitstekend volbracht en vonden zeer veel bijval. Door de meisjes werd over het algemeen zeer goed ge sprongen, een van haar blonk boven allen uit. Veel werd gelachen als er een op het touw sprong in plaats van er over. Het nummer tremplin-brug voor heeren werd door ieder aandachtig ge volgd. De vrije oefeningen voor jongens, werden correct uitgevoerd. Iedere jongen deed zijn oefening precies als de ande ren, zoodoende vormde dit nummer een mooi geheel. Het springen der dames liet niets te wenschen over. Er waren heel wat goede springsters bij. Het wer ken aan ringen voor meisjes, werd ook aardig uitgevoerd. De stokoefeningen voor dames en heeren werden zooals de andere nummers met een welverdiend applaus begroet. Het werken aan verschillende toestel len na de rust door jongens wasgoed. De oefeningen aan brug en rek uitge voerd door heeren waren de moeite waard. Er werden heel wat gevaarlijke staaltjes door hen aan brug en rek ver, toond, die echter door behendigheid goed van stapel liepen. Een ding was jammer- dat er tegelijk aan brug en rek gewerkt werd. Zoodoende was er te veel tege lijk te zien en kon men zijn aandacht niet op een punt richten. Alleraardigst waren de vrije oefeningen der meisjes. Hoe gratievol werden door hen verschil lende pasjes en standjes uitgevoerd op de maat der muziek. Het springen trem- plin bok voor jongens was lang niet mis, het over het hoofd duikelen over de bok een kranig stukje. Ook het snoekspringen waarbij ze met hun han den op de schouders van den leider terecht moesten komen, werd uitstekend volbracht. Flink werd er door de dames aan brug en ringen gewerkt waarbij „de molen" aan de ringen door eenige dames zeer in de smaak viel. De vrije oefeningen voor heeren waren ook uit muntend. Tot slot van dezen avond een paar standen, door alle 73 leden keurig en zonder fouten uitgevoerd. Kortom de 2de uitvoering dezer ver eeniging is wederom schitterend ge slaagd. In hoofdzaak is dit te danken aan den heer P. A. Kok door zijn kra nige leiding. Ook de werkende leden hebben hiertoe bijgedragen door hun wilskracht. Gedurende het bal heerschte er een gepaste vroolijke stemming en werd de goedgeslaagde avond nog eens uitvoerig besproken. Toen om 2 uur het fluitje van den dansmeester klonk, en het laatste dansje ten einde was, ging men na het zingen van „B. G. V. gaat nooit verloren" opgewekt uiteen. De zaal was voor deze uitvoering veel te klein. Ware de uitvoering niet geslaagd dan zou het alleen te wijten zijn geweest aan plaalsgebrek. Vooral bij het wer ken aan de ringen en bij het uitvoeren der stokoefeningen was de volte hin derlijk. De temperatuur in de zaal die van een smeltoven. Wij hopen dan ook dat het volgende jaar de B.G.V. een zaal kan krijgen, waar de gymnasten zich vrij kunnen bewegen. Op verschillende plaatsen in de ge meente zijn nieuwe lantaarns geplaatst. Zoo ook voor het buiten van den heer Stoop. De straatverlichting is er niet è75 cent per ronde doos. HET VAN OUDS BEKENDE BESTE MIDDEL.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2