Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Artistieke WONING-INRICHTINGEN Opvoeding tot de Gezinstaak. Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS J. A. BOSKAMP ZONEN - OVERVEEN CINEMA PALACE 14e Jaargang. ZATERDAG 6 MAART 1920. No. 10. BLOEMENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Van alle kanten begint men in te zien dat er aan de opleiding van onze jonge meisjes toch heel wat ontbreekt. Zeker, in veel kringen wordt ook na het twaalfde jaar heel wat min of meer nuitige kennis onzen dochtertjes bijgebracht. Veel meer dan vroeger leeren ze haar eigen kost verdienen op fabrieken, in werkplaatsen en kan toren, overal vinden de meisjes haar weg, de knappe hoofden onder haar doen heel wat examens, die haar dan in staat stellen op eervolle wijze in haar levensonderhoud te voorzien. Maar voor één ding schijnen we soms blind te zijn dat is dat het meerendeel harer straks dien werkkring voor goed of voor korter of langer tijd zal neer leggen, omdat ze gaan trouwen. De meisjes zelf vergeten dat volstrekt niet, voor de meesten harer is „een eigen thuis" nog altijd en terecht het ideaal. En maar al te vaak wordt het werk dat ze in haar jongere jaren verricht niet als een „beroep" opgevat, doch eenvoudig als tijdelijke bijverdienste, tot tijd en wijle ze gehuwd zal wezen. In hoeverre die opvatting de juiste is, zullen we hier niet bespreken. Wel moeten we onder de oogen zien, dat voor dat huwelijk zelf, d.w.z. voor de gezinstaak, die er mee ver bonden is, tal van meisjes al buiten gewoon weinig onderlegd zijn. Het kind uit de volksklasse, dat zoo van de school naar de fabriek gaat, dat haar vrijen tijd voor haar genoegen gebruikt, en trouwt na een jaar of tien op een machine knoopsgaten te hebben gemaakt, of lucifersdoosjes te hebben verpakt of desnoods veel moeilijker werk te hebben verricht, heeft daarmee van huishouden en kin derverzorging nog niemendal geleerd. En het typistje, de winkeljuffrouw, de gelukkige bezitster van wel drie of wel vier lagere en middelbare actes, de advocate, zij allen zijn er geen zier beter aan toe. Maar al te vaak weten de verloofde meisjes noch van koken, noch van naaien en verstellen, noch van kinder verzorging, laat staan van kinderop voeding ook maar iets af. Dat dit in de intellectueele en de meer bevoorrechte kringen door het volgen van allerlei cursussen geduren de den engagementstijd vaak nog is in te halen, spreekt van zelf. Ook hoeft de aanstaande huisvrouw daar wellicht minder zelf te doen, alleen leiding te geven. Hoewel voor goede leiding toch ook wel degelijk zelf-ken- nen noodig is en het bij den tegenwoordigen stand van het dienst- bodenvraagstuk hoe langer hoe meer verwacht mag worden, dat de vrouw des huizes zelf „van alle markten thuis'Ms. En in het arbeidersgezin is dat dub bel noodzakelijk. Daar heeft de onkunde van de vrouw al heel wat op het geweten gehad. Is het wonder dat de man, die thuis komt en geen smakelijk eten, geen ge zellig opgeruimd vertrek, geen „zoete" kinderen vindt, er vaak uitloopt en het zij in vereenigingswerk, hetzij in de openbare leeszaal, hetzij, wat een ramp worden kan, in de kroeg zijn toevlucht vindt In elk geval niet bij voorkeur z'n geluk thuis zoekt En hoe oneindig kostbaarder is het onderhoud van een gezin als moeder niet alles zelf kan doen niet van de oude kleeren der grooten nieuwe voor de kleintjes maken kan niet voor het OPGERICHT 1886 TELEFOON 956 minste geld, het voedzaamste en sma kelijkste middagmaal weet uit te kiezen? Hoeveel ziekte had voorkomen kunnen worden, als alle moedertjes van kinder verzorging, van hygiëne een helder be grip hadden meegekregen Daarom heeft een deel van de leid sters der vrouwenbeweging, zich dan ook voorgenomen, dat nu de vrouw het kiesrecht eenmaal gekregen heeft, dat het beste zal worden aangewend door het te gebruiken om er op aan te drin gen, dat alle meisjes, zonder uitzonde ring het noodzakelijkste leeren, wat zij noodig hebben om flinke huismoeders te kunnen worden. De Bond voor vrou wenkiesrecht, die Zondag 4 Januari voor het laatst bijeenkwam, heeft dan ook gezorgd dat op het nieuwe werk program van de Unie voor vrouwenbe- langen welke dienzelfden dag gesticht werd als punt één komt Opleiding der Nederlandsche meisjes, zoo, dat deze zoowel op haar vorming voor een beroep of bedrijf, als op haar voorbereiding tot de haar wachtende moeder- en gezinstaak zij gericht en haar gemeenschapszin wordt ontwikkeld. Van die Unie kan iedereen lid wor den, vermoedelijk tegen een contributie naar draagkracht van f 1.50, f2.50, of f5.per jaar. Natuurlijk zijn er nog andere dingen, waar men voor werken zal, b.v. gelijk loon voorgelijken arbeid, verbetering van de huwelijkswetten enz. Trouwens hoe noodig dit onderwijs, waar we boven over spraken, is, blijkt ook weer daaruit, dat er nóg een ver- eeniging is, die weer een deel van dat programma wil uitwerken, n.l. het on derwijs in kinderverzorging en opvoe ding, en die daarom trachten wil, overal waar nog geen zoogenaamde „moeder cursussen" gegeven worden, die in het leven te roepen. Terwijl ook een van onze politieke partijen, de Economische Bond, in haar werkprogram de volgende bepalingem opnam: WijSigfflg van de leerprogramma's op de scholen in dier voege, dat aan de lichamelijke ontwikkeling meerdere aandacht wordt gewijd en daarnaast de eenzijdige africhting wordt beperkt, ten einde de jongelieden meer geschikt te maken voor het maatschappelijk leven: in het bijzonder worde het jonge meisje niet alleen opgeleid tot vervulling van haar economische functie, maar ook voor de haar wachtende moederschaps- en gezinstaak. Dat is nu weer iets uitgebreider zoo als men ziet, want onder de jongelieden hooren niet alleen de meisjes, maar ook de jongens. En laten we maar eer lijk de waarheid zeggen, er trouwen heel wat mannen, die net zoo min voor huisvaders berekend zijn, als meisjes voor wie het begrip huismoeder ook niet veel meer dan een klank is. Trouwens één ding mag niet verge ten worden. Ook wanneer we er in slaagden, straks wanneer de leerplicht met twee jaar zal worden uitgebreid, een deel van dien tijd in beslag te nemen voor wat wij meenen dat vóór alles geleerd moet wordenvoor de meisjes koken, versteilen en kinderverzorging, voorde jongens timmeren, schoenmaken of iets dergelijks en hygiëne, dan bereiken we met al die kunde nog niet wat wij wil len, als in de jeugd niet tegelijkertijd wordt aangekweekt plichtsbesef en le vensernst. Want wie een goed gezinsleven wil opbouwen, wie goede ouders willen worden, die komen er niet zonder die beide factoren. En het heeft er heel veel van alsof voor menigeen die dingen eenvoudig niet meer bestaan. Zoo gauw mogelijk het werk afroffelen, of als het tijd- werk is zoo langzaam mogelijk en dan er op uit om „pret te maken", of tenminste dingen te doen die met den opbouw van het gezinsleven niets te maken hebben. Toch ligt in het gezin het vaste fundament voor een gezonde samenleving en voor werkelijk blijvend menschengeluk. Maar dat geluk moet aanvankelijk vaak gekocht werden met het opzij zetten van eigen kleine egoïste wenschen, met het opgaan in de belangen van de andere partij met het zich geheel wijden aan de kinde ren, zoolang die nog klein zijn, en het nog heel veel voor hen „klaar staan" ook als ze vader of moeder niet den heeien dag meer noodig hebben. Dat alles komt niet vanzelf, daar is oefening van het karakter ook in de jeugdjaren voor noodig, daartoe moet wie kan zichzelf aanpakken en anderen het goede voorbeeld geven. W. WYNAENDTS FRANCKEN- DYSERINCK. BLOEM EN DA AI/ Toen een dame Zaterdagavond even bij Wisbrun Liffmann in wipte en haar fiets in de vestibule neerzette, stonden een paar opgeschoten jongens voor den winkel in druk gesprek. Een van hen kwam op het idee de dames fiets eens te probeeren en als het hem goed beviel het rijwiel te behouden. Het uit de vestibule nemen en er mee wegrijden was het werk van een oogen- blik. Dit werd door eenige burgers op gemerkt, die, niet in staat zijnde den fietsendief te grijpen, zijn kameraad op den voet achtervolgden. Daar hij de brutaliteit bezat om net te doen of hij van niets wist, verliep alles heel kalm. Toen zij al drentelende de Kleverlaan bereikt hadden, ging hij op verzoek van de burgers bereidwillig mee naar het politiebureau. Daar de agent, die aldaar de wacht had, ook telefonisch in kennis gesteld was met den diefstal, was deze op zoek naar den dader. Zoodoende kwam het, dat ze aan het bureau voor een gesloten deur kwamen. De hand langer kreeg toen natuurlijk schik in het geval, en ging op zijn dooie gemak den kant van Haarlem op. Zijn vreugde was echter van korten duur, want er kwam een agent aan, die den kameraad op aanwijzing van de burgers mee naar het bureau nam. Na eerst langen tijd volgehouden te hebben niets van de zaak af te weten, viel hij ten slotte Qroote Houtstraat 111—113 rood, Haarlem. De Apachendans van Polidor. Comedie. Schakels. Drama met een voorspel in 4 afdeelingen. Naar het welbekende tooneelstuk van HERMAN HEIJERMANS. Wat meesterlijk door de Hollandia fabriek verfilmd is. - PAUZE. - Elk vogeltje zingt zooals het gebekt is. Komisch. Pas op je Schoonmoeder. Komisch. Dit programma is interessant voor jong en oud, en vertoonen wij 7 dagen, daar het ons anders onmogelijk is al de menschen, die dit programma willen zien, plaatsen te doen toekomen. Bespreek tijdig Uw plaatsen. Houders van abonnementsboekjes hebben tijdens deze film weder gratis bespreken. door de mand en noemde naam en woonplaats van zijnen edelen vriend, waarna hij weder op vrije voeten werd gesteld. De dader werd later op den avond gegrepen, maar zonder de fiets, die had hij ergens in Haarlem neerge zet om later weer te halen. De fiets is echter gevonden en door de Haar- lemsche recherche in beslag genomen. De dader bleek te zijn een zekere P., woonachtig in de noodwoningen aan het cavalerieterrein te Haarlem. Dat was nu eens een fietsendiefstal met groote gevolgen. Een woordje van hul de aan de Bloemendaalsche politie voor hun actief optreden. Wanneer men nu eens wijzer zal worden en de fietsen niet meer onbeheerd laten staan, zal ons benieuwen. De bestrating van den Kinheimweg was voor kort geleden nog allertreurigst. De vele kuilen en gaten maakten het fietsen over dezen weg haast ondoen lijk. Men schokte en rammelde door elkaar en kon haast niet op de fiets blijven zitten. Daar kwam nog bij, dat als men pas gegeten had, men groote kans had zeeziek, ik bedoel wegziek te worden. De stratenmakers hebben dezen weg eens goed onderhanden genomen, de gaten en kuilen weggemaakt, zoodat het nu werkelijk een genoegen is, over den Kinheimweg te peddelen. Postkantoor te Bloemendaal Naar wij vernemen, zal vanaf 10 Maart e.k. het Bloemendaalsche postkantoor gedurende den heelen dag, van 8 uur 's morgens tot 7.30 's avonds voor het publiek geopend zijn, terwijl telegrammen er van 8 tot 8 uur worden aangenomen. Met het kantoor te Overveen is datzelfde het geval vanaf 21 Maart a.s. Mej. C. Tit alhier is geslaagd voor het examen van nuttige handwerken. Staking in het bloem i sten- fa ed.r ij f? Onlangs zijn er door de samenwerkende organisaties der afdee- ling van den bond van arbeiders in het land- tuinbouw- en zuivelbedrijf aan de bloemistenpatroons, alhier, eenige schrif telijke voorwaarden toegezonden, waar van de bedoeling was, uit die voorwaar den een nieuw contract te vormen voor hun arbeiders, dat begin Maart tot stand F

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1