Vereenigde Drukkerijen DE BEZWAREN HET BEGRIP, J. HESSING Vereenigde Drukkerijen Eikelenboom Timmer TEGEN HOEST EMS ER-PASTILLES Eikelenboom Timmer VAN DE ZIJDE DES VERSTANDS TEGEN DE REDELIJKHEID VAN ZOOALS DIE NU DOOR Dr. J. CLAY IN ZIJN VEROORDEELING VAN DE DENKWIJZE VAN HEGEL EN BOL LAND GEUIT ZIJN, BESPROKEN DOOR PRIJS f 1.— Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 5003 Dan is aan de beurt de vaststelling eener verordening tot verdeeling der gemeente in stern-districten. De vijf districten zijn Stemdistrict I: het deel van wijk B. van Overveen, met inbegrip der noordzijde van de we gen Munterslaan,Oosterlaan, Bovenweg, Zijweg, Bentveldsweg tot Westerduin weg en vervolgens langs Westerduin weg. Stemdistrict II Noordelijk deel van wijk A. van Bloemendaal, met inbegrip van het sta tion Bloemendaal en de noordzijde der wegen N. Stationsweg, Donkerelaan, Aelbertsbergweg tot langs den noorde lijken grens van het park Duin en Daal. Stemdistrict III het overige deel van Wijk A. van Bloemendaal tot aan de grens van wijk B. van Overveen. Stemdistrict IV het gedeelte der wijken B. en C. (Overveen en Vogelenzang) der ge meente, gelegen tusschen de districten 1 en 5. Stemdistrict V het deel van wijk C. (Vogelenzang) der gemeente tot aan de zuidzijde van het Naaldenveld en van de buitenplaats „Boekenrode". Dan wordt op verzoek van H. Fran ken de achtergevel-rooilijn aan de Korte Kleverlaan gewijzigd. Aan de beurt komt daarna de wijzi ging der verordening op de uitbetaling der onderwijzerssalarissen. B. en W. handhaven hun voorstel, onder verwij zing der dienaangaande gevoerde be raadslaging in de vergadering van 25 September 1919. Een amendement der heeren Noorman en Schulz werd in die vergadering stilzwijgend verworpen door aanneming van het voorstel van den heer Van Kessel. B. en W. stellen o.a. voor, deze wij zigingen der betreffende verordening: Aan de onderwijzeres, die een huwe lijk aangaat, kan, zoo de raad dat in het belang van het onderwijs acht, eer vol ontslag worden verleend met behoud van een maand salaris. Den onderwijzer, die voor militie, land storm of landweer onder de wapens is, wordt voor den heelen duur van zijn in dienst zijn verlof verleend, waarbij zijn jaarwedde zoo worde geregeld, dat zij met wat hem voor den militai ren dienst wordt uitgekeerd te zamen niet meer bedraagt dan zijn gewone onderwijzersjaarwedde. De heer Van Kessel wil voor het geval de onderwijzeres aanblijft, bepa lingen zien vastgesteld in geval van zwangerschap, echter zulks niet als in het amendement van de heeren Schulz en Noorman, waar niet van de „gehuw de" onderwijzeres gesproken wordt. De heer Schulz verdedigt het amen dement. De heer Noorman spreekt in den zelfden geest. Hij wijst erop, dat het Rijk het huwen der onderwijzeres geen, de gemeente dat wel een reden voor ontslag vindt. Een standpuntsverschil, waaruit al deze verwikkelingen voort komen. De heer H o g e n b i r k is uit paeda- gogisch oogpunt ertegen, dat een zwan gere onderwijzeres voor de klas staat. Dan komt het amendement Schulz en Noorman in stemming en wordt ver worpen, met de stemmen van beide heeren en den heer Koolhoven tegen. Het voorstel van B. en W. wordt daar na aangenomen met alleen de stemmen der heeren Noorman en Schulz ertegen. In verband met den bouw der midden standswoningen tusschen Zomerzorger- en Donkerelaan willen B. en W. het pad door de Vinkenbaan voor het open bare verkeer sluiten. Goedgekeurd. Daarop stellen B. en W. voor, in overleg met de Commissie voor de Ter reinen, het wegenplan voor het Bloemen- daalsche Bosch vast te stellen, en hun een crediet te geven om reeds thans de ontworpen hoofdwegen er in orde te doen maken. De heer Van Kessel keurt het af, dat er thans reeds gewerkt wordt, voor dat de raad het crediet verleend heeft. Laat ons meer vergaderen, dan kan zoo iets niet gebeuren. De heer Koolhoven vindt, dat het Bloemendaalsche Bosch niet ineens ge heel hoeft gereorganiseerd.De gevraagde som van f 140.000 is hoog. Alles nagaand wat den laatsten tijd gevoteerd is of zulks worden gaat, komt hij tot reus achtige bedragen. Hij vreest, dat het percentage van den hoofdelijken omslag nog op 3 pCt. komen zal. Betracht de zuinigheid, zoo besluit spreker. De heer Teding van Berkhout wil den Brederodeweg verbreed zien. De Voorzitter: We hebben met den heer Van der Wijck reeds vaak er over gecorrespondeerd, doch zonder ge volg. De heer Schulz valt den heer Van Kessel bij: er is nog geen crediet toe gestaan, en toch werkt men er reeds. Een tweede bedenking is, dat de toe stand er gevaarlijk is op sommige punten: afzetting met prikkeldraad en des avonds daarbij geen voldoende verlichting. De heer H o ge nbirk herinnert er aan, dat slechts met de twee wegen, waaraan men bezig is, spoed betracht dient, omtrent het verdere kan nog nader besloten worden. Dit wordt goedgevonden. In verband met vroegere besprekin gen en correspondentie stelt het dage- lijksch bestuur daarop voor, goed te keuren dat de E.N.E.T. haar tarief Sta tionsplein—Overveen en Stationsplein Bloemendaal op 10 cent bepaalt. De heer De Roo wil zien bepaald, dat een rit Overveen—Bloemendaal ook als één rit zal blijven gelden. De heer S c h u 11 z vraagt, of er geen voorwaarde kan gemaakt worden, dat het salaris van het personeel door het derven der fooien er althans niet slech ter op wordt. De heeren Van Kessel en Ho- g e n b i r k zouden een overstapje wil len zien ingevoerd Bloemendaal—Stads- baan en Overveen—Stadsbaan. De heeren Berkhout en Koolho- ven denken er ook zoo over. Besloten wordt, te trachten dit gedaan te krijgen bij de nieuwe regeling. Bij de laatste herziening der salaris sen van het gemeente-personeel was het genot van vrije woning, zooals men weet, vervallen. Thans worden daarom de huren bepaald der door de verschil lende gemeente-beambten en -werklie den bewoonde of te betrekken wonin gen. In bespreking komt dan het in erf pacht afstaan van grond achter de Chris telijke school te Bloemendaal, en zulks aan de woningbouwvereeniging „Bloe- mendaal-Noord" voor den bouw van 14 arbeiderswoningenidem aan dezelfde van terrein in het Bloemendaalsche Bosch voor den bouw van 4 arbeiders woningen. B. en W. stellen voor aan de ver- eeniging den genoemden grond in erf pacht af te staan tegen een canon van 6% berekend over een bedrag van elke M=. uit te geven grond. Den grond in het Bloemendaalsche bosch voor den bouw van 14 woningen willen B. en W. in erfpacht afstaan onder voorwaarde dat het gemeente bestuur de huurders der daar te stich ten woningen zal aanwijzen. Goedgevonden. Aan de orde is daarna het in erfpacht geven der gronden aan de woningbouw vereeniging „Bosch en Duin" voor den bouw van niet, als oorspronkelijk be doeld, 56, doch 40 woningen. Het da- gelijksch bestuur der gemeente had n.l. den aaneengesloten bouw uit een oogpunt van dorpsschoon afgekeurd; het zullen er nu 40 worden. De heer Hogenbirk wijst er op, dat in het voor stel van B. en W. de erfpachtscanon voor deze 40 woningen dezelfde blijft als die voor de 56 woningen was vast gesteld en dus voor elk der woningen zooveel hooger, wat de huur weer ver zwaren zou. Na eenig heen - en weer- praten stelt hij voor, den canon weer op het oorspronkelijk bedrag per woning te willen brengen. De heer Van Nederhasselt is daar op tegen. Het kleine verschil in huur, daardoor veroorzaakt, is de moei te niet waard. Daarop wordt besloten den hoogeren erfpachtscanon te behouden en het voorstel komt zoo in stemming en gaat erdoor, met alleen den heer Van Kessel tegen. Aan de orde is daarna aankoop van grond van de Binnenlandsche Exploitatie- Maatschappij, tot een bedrag van f150.000, welke grond dan tevens door de gemeente in beheer en eigendom wordt aanvaard. Deze grond bestaat uit de navolgende wegen: Julianalaan, Prins Hendriklaan, Emmalaan, Wilhel- minalaan, Lonbar Petrilaan en Verbin dingsweg. De aankoop is bedoeld uit een oogpunt van behoud en aankwee king van natuurschoon. Eveneens wordt om redenen van na- tuurschaon-behoud voorgesteld, grond te koopen in „Duin en Daal" tot een be drag van f 75.000. Deze twee punten worden naar de besloten vergadering verwezen. Dan is aan de orde verkoop van 1000 M2. grond aan H. Hupkens aan de Korte laan voor f 10.000. Gaat erdoor. Daarna wordt, naar aanleiding van het advies van de Commissie van Bij stand in het beheer der waterleiding, een wijziging in de waterleiding-verordening gebracht. Nog komt er een rentedragend voor schot aan de orde, en wel van f 76.000 aan de Woningbouwvereeniging „Ons Belang" voor den bouw van 10 wonin gen aan de Leidsche vaart te Vogelen zang, en het in erfpacht geven van den grond daarvoor tegen een jaarlijkschen canon van 6 pCt. der waarde of f 250. Het voorschot wordt toegestaan. De heer Noorman vraagt, of er geen doen aan is, dat de vereenigingen „Bloe mendaal Noord" en „Ons Belang" reeds dadelijk kunnen gaan bouwen. Wordt goedgevonden. De heer Schulz vraagt bij de rond vraag, wat meer te vergaderen. Voorts of het 'n feit is, dat het gemeentebestuur over een U. L. school denkt. De Voorzitter zegt, dat de bespre kingen daarover nog niet in een gevor derd stadium zijn. De heeren Schulz, De Roo, Born- water dringen eveneens op meer ver gaderingen aan. Eens per maand is vastgesteld, op den derden Donderdag der maand, zooals men weet, doch dit wordt niet voldoende geacht. De Voorzitter zal dit overwegen. De heer Noorman vraagt nog eens of er nog over 'n schoolbioscoop ge dacht wordt. De wethouder B i s p i n ck zegt, dat die aangelegenheid zijn belangstelling heeft. De raad gaat dan in geheime zitting. •i De aankoop van grond van de Binnen landsche Exploitatie-Maatschappij en in „Duin en Daal", naar de geheime zitting verwezen, ging erdoor. De Grensregeling. Na de besloten vergadering werd door den Voorzitter nog het volgende medegedeeld „Burgemeester en Wethouders heb ben van Gedeputeerde Staten een schrij ven ontvangen, waardoor blijkt, dat dit college in aanmerkelijke mate tegemoet komt aan de bezwaren, die van Bloe mendaalsche zijde tegen de aanvankelijk voorgenomen grensregeling zijn ont vouwd. Gedeputeerde Staten zijn na rijp beraad tot de slotsom gekomen dat grensuitbreiding van Haarlem naar de zijde van Bloemendaal, voor zoover ge legen benoorden den spoorlijn Haarlem Zandvoort zich niet verder behoort uit te strekken dan van Haarlem af ge rekend tot aan de spoorlijn Haarlem Velsen. Voor het overige stellen Gedeputeer de Staten zich voor hunne plannen ver der uit te werken. Deze eerste stap van Gedeputeer de Staten in onze richting zal onge twijfeld in breede kringen groote vol doening verwekken, en daarom meenen Burgemeester en Wethouders den Raad hiervan niet onkundig te moeten laten. Het spreekt van zelf, dat hiermede aan het dezerzijds ingenomen stand punt nog niet volledig recht is weder varen, zoodat Burgemeester en Wet houders voor het overige diligent blij ven als tot dusver". Wij kunnen niet nalaten elkander en ons gemeentebestuur met deze wending in den aanval op onze gemeente geluk te wenschen; het gaat nu om twee din gen: le.Onsonzezelfstandigheid steeds meer waardig te toonen, 2e. krachtig stelling te nemen tegen het voornemen van Gedeputeerde Staten om toch nog een stuk van Overveen bij Haarlem te brengen. Dat de reep tusschen Delft en spoorlijn Haarlem-Velsen bij Haarlem zou komen, lijkt ons niet onlogisch. Een spoorbaan vooral een verhoogde is in den modernen tijd uitzijn aard de meest aangewezen grenslijn tusschen verschil lende gemeenten. Verkrijgbaar aan on* Bureau De Dialektiek en de Leer van de Tegenstrijdigheid bij H^EL en BOLLAND Door Dr. J. CLAY Prijs 11.— Santpoort -- Bloemendaal Telefoon Intercommunaal 003 BLOEMENDAAL Het telefoonkantoor te Bloemendaal is met ingang van 21 Maart 1920 voor den localen telefoondienst geopend op Zon- en Feestdagen van 8 u. v.m. tot 4 u. n.m. en van 7 tot 8 u. n.m. Zondag 21 Maart zal in het gebouw der Bloemendaalsche Schoolvereeniging de jaarlijksche Huisvlijt-Tentoonstelling gehouden worden. De prijsuitdeeling van den gehouden Nationalen schietwedstrijd zal plaats hebben op Zondag 28 Maart a.s. in Hotel „Vreeburg" alhier. Lezing. Wij herinneren hier nog even aan de lezing, die mevrouw Van Heerdt Dinsdag a.s. ten 8 uur in „Vree burg" houdt. SPORT. „Bloemendaal" Haarlem H 1-3 „Bloemendaal" mist den steun van Lans dorp, voor wien D. Metz invalt, terwijl de jongste Beijk, Haarlem II, dat met 10 spelers verschijnt, completeert. Het is een gemoedelijke wedstrijd, eigenlijk te gemoedelijk, en de prikkel, die aan een competitiewedstrijd het cachet geeft, ontbreekt geheel.Wel wordt er aardig gespeeld en meermalen ver dienstelijk gecombineerd, maar het zit er niet in. De roodbroeken doelpunten het eerst door een kapitale fout van een der witte backs. Wel krijgt het binnentrio der gastheeren menige kans om gelijk te maken door uitstekend spel van Jansen, maar geen der heeren heeft de minste notie tot het lossen van een dragelijk schot. Na de rust is Bloemendaal geregeld in den aanval, en in deze periode krijgt Kaan in het Haarlem-doel veel. werk. Hij is echter zijn plaats volkomen waard en verwerkt elk schot solide. Intusschen heeft de Haarlem-voorhoede de voor sprong vergroot door een mooie kop bal van de Groot. Dan zien we Parson naar de voorhoede verhuizen. Waar dit steeds een doelpunt opleverde, duurde het ook nu niet lang, of de populaire „Piet" legde de geheele Haarlem-verde diging in de luren, en geeft Kaan geen schijn van kans. Na deze periode van duidelijk overwicht der gastheeren ver wacht ieder de gelijkmaker. De goal komt echter aan de andere zijde, als bij een vlugge aanval der Haarlemmers weer een fout in de verdediging ge maakt wordt, en Maan Beijk van kor ten afstand passeert. Spoedig hierop is het tijd, en heeft Bloemendaal dezen uiterst vriendschap pelijk gespeelden wedstrijd niet verdiend met 3 -1 verloren. Gelijkspel had de verhouding beter weergegeven. OVERVEEN Alhier heeft zich een geval van schurft voorgedaan. Daar deze ziekte zeer be smettelijk is, zijn er krachtige maatre gelen genomen, om uitbreiding hiervan zoovee) mogelijk te voorkomen. Een ge heele familie, waarvan er eenigen de schurft hadden, is naar de Haarlemsche barakken overgebracht. è75 cent per ronde doos. HET VAN OUDS BEKENDE BESTE MIDDEL.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2