GEOPEND ROLPENS teert ii 11 Miïïiliii H.A. VAN DER VELDEN Denneappels Telefoon 5003 Telefoon 5003 extra fijne Tweede Meisje RIJWIEL-en motorhandel Luxe Autoverhuurinrichting Dag-, Uur- en Kilometertarief Openb. Voordracht N. V. Hoenderdos' Haalt Uw De Heer H. Q. Huijboom, bloemist knecht bij de firma P. Bijvoet Zn. alhier hoopt 25 Maart den dag te her denken dat hij 25 jaar geleden bij deze firma in dienst trad. Hótel vanouds het Raadhuis. De heer Kok van hótel „Vanouds het Raadhuis", is weer aan het bouwen, aan het breken althans, om zoodoen de tot bouwen te komen. Er wordt n.l. naast het hótel ruimte gemaakt om er een tuin in te richten en een serre bij te bouwen, wederom een verbetering in uitzicht. Zoo ziet men, er is niets zoo goed of het is nóg voor verbete ring vatbaar. SANTPOORT. Dinsdagavond hield de S. D. A. P. afdeeling Santpoort in Hotel „De Wei man" een openbare vergadering. Als spreker zou optreden, de heer Aug. Bigot uit Amsterdam. Daar er op het laatste oogenblik bericht kwam, dat de heer Bigot verhinderd was om te komen, zat men zonder spreker. Toen stelde op verzoek Mevr. Dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias voor, als spreekster op te treden. Dat werd met beide han den aangenomen. Als onderwerp koos Mevr. van den Bergh Van Eysinga „De herdenking van Multatuli". Hierbij kan nog gevoegd worden, dat Mevr. van den Bergh van Eysinga geen partijge- noote der afd. is, dus dat haar mede werking geheel belangeloos was. VAN HIER EN DAAR. De kleurenzin van het kind. In de „Naturwissenschaftliche Wochen- schrift" behandelt Dr. Fritz Mar<;uart den kleurenzin van het kind. Hij heeft een groot aantal tusschen de zes maanden en 15 jaar onderzocht. Het bleek, dat kinderen van zes maanden reeds de roode kleur kennenop den leeftijd van 7 4 8 maanden kennen zij ook geel; die van 10 en 11 maanden paars en blauw. Kinderen van werken de moeders waren in dit opzicht wat achterlijk. Jongens houden het meest van de gele kleur, meisjes meer van rood, blauw en paars. Op vierjarigen leeftijd kenden van 26 kinderen er 20 acht verschillende kleuren, 2 kenden alle kleuren. Van 56 kleuters van 5 jaar kenden alle op één na 8 kleuren. In een klas van 31 zesjarige kinderen kenden ook op één na allen de meest voorkomende kleuren en kenden de meeste kinderen ook de juiste namen. Het aantal vreemdelingen in ons land.Blijkens de in de laatste (2e) aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek gepupliceerde cijfers neemt het aantal van de in ons land vertoe vende vreemdelingen nog steeds toe. Bedroeg dit op 20 Juni j.l. (eerste op gave) 117887 (61212 mannen. 56595 vrouwen), op 20 Januari j.l. was het gestegen tot 141515 (76183 mannen, 65332 vrouwen) en op 20 Februari j.l. (laatste opgave) tot 142973 (77122 man nen, 65851 vrouwen), Het grootste aantal vormden de Duitschers, n.l. 51691 (27007 mannen, 24024 vrouwen), vervolgens komen de Belgen met 48661 (22621 mannen, 26040 vrouwen), daarna de Franschen 0529 (4222 mannen. 5307 vrouwen) en ten slotte de Engelschen met 4126 (2645 mannen, 1481 vrouwen). Sedert de vorige opgave (20 Januari) is het aantal Duitschers gestegen met 1182 (792 mannen, 390 vrouwen), het aantal Engelschen met 65 (14 mannen, 51 vrouwen), het aantal Franschen met 46 (51 vrouwen meer, 5 mannen min der), terwijl het aantal Belgen met 55 (64 vrouwen minder, 0 mannen meer) was gedaald. 864 Millioen aan Alcohol. Een Vlaamsch blad schrijft In België zijn 240.000 drankhuizen, groote en kleine en allerkleinste. Daar van telt men er in onze Scheldestad alleen 8800, groote, kleine en aller kleinste. Als wij nu veronderstellen, dat, in dezen tijd van peperduurte van alles en alles, ook van alle moge lijke dranken en drankjes, maar vol strekt niet van bezuiniging bij deover- groote meerderheid van onze lieve stadgenooten, elk van deze drankhui zen groote, kleine en allerkleinste, elk dagje, dat God ons goede volkje ver leent, gemiddeld als allerminste mini mum 10 vuile bankbriefjes ontvangt, dan komt men tot het besluit, dat de geza menlijke 240.000 drankhuizen, waarop wij trots zijn, elk dagje, dat God ons goede volk verleent, onzen gezamenlij- ken geldbuidel met 2.400.000 fr. ver licht. In een maand van 30 dagen stijgt die verlichting dan tot 72 millioen en in twaalf maanden tot 864 millioen franks. Leerzame avonden op „DuinenBosch". Op Maandag 8 Maart j.l. trad voor de Vereen: „Ontwikkeling" te Castricum, in de Tooneelzaal van het Provinciaal Ziekenhuis Dr. Lens uit Aerdenhout op. Als onderwerp van dien avond behan delde Dr. Lens „Curasao, zijn bevolking en economische toestanden". Aan de hand van een door hem geschreven brochure behandelde hij op duidelijke en onderhoudende wijze, het leven der inlanders en hunne cultures. Na de pauze genoten wij van een prachtige collectie lantaarnplaten, alles betrekking hebbende op dit schoone eiland, waarin uitmuntten de prachtige havengezichten, en het stroohoedenbe- drijf. Een flink applaus beloonde Dr. Lens voor zijn interessante voordracht. Wij hopen nog meermalen Dr. Lens te mogen hooren. Burdets vogelfilm. „Het In tieme Leven der Vogels" zal op veler aandringen nog eenmaal vertoond wor den in den Schouwburg Jansweg op Woensdag 24 Maart. De voorstelling geschiedt ten bate van het Haarlemsche Diaconessenhuis en wordt voor hetzelf de goede doel aangevuld met een weldadigheidsthee in den foyer gedu rende de pauze. Men bespreke tijdig zijn plaatsen, den vorigen keer moesten velen worden teleurgesteld. TOONEEL. Stadsschouwburg. Onlangs woonden wij daar weer eens een op voering van Suderman's vermaarde tooneelspel „Haar Thuis" bij. Dit stuk ieder kent het nu wel zoo langza merhand biedt gelegenheid voor sterk spel, en dat wisten Louis Bouw meester als de vader en mevrouw Mann als de dochter in menig tooneel danig te geven. Ook de andere mede spelenden waren goed, en werkten daar door mede om dit heftige speelstuk een zooveel honderste succes te verzekeren. Het was een goede avond. niJZIEK. Abonnement s-C oncerten Nadat de Abonnements-Concerten van het Concertbureau Hans Augustin we derom schitterend besloten zijn door het onvergelijkelijke Quatuor Poulet uit Parijs zullen deze ook in het a.s. seizoen worden voortgezet. Zij zullen wederom worden gegeven door kun stenaars van allereersten rang en om aan veelvuldige wenschen van Abonnées te voldoen zal op een dezer Concerten ook weder het zoo buitengewoon gevierde Quatuor Poulet optreden, dat bij zijn eerste verschijnen in Nederland door de geheele pers werd gehuldigd als het volmaakte wat op het gebied van Kwartetspel ooit werd gepresteerd. VOLKSGEZONDHEID Nog een middel tegen sla peloosheid. Een Duischt arts heeft bij zijn patiënten veel baat ge vonden bij suggestie. De patient moet gedurende de vier uur vóór het slapen-gaan niets eten, voorts bij het afleggen der kleeren zichzelf inprenten, dat hij met ieder kleedingstuk een zijner zorgen aflegt. Voorts het licht uitdoen en rustig gaan liggen. Vooral moet men niet denken ik wil inslapen, daar de energie van het willen, alle slaap wegneemt. Met deze methode heeft hij veel succes gehad. Het is te probeeren. VOOR DE DAHES. Aan een modebrief in de „Haagsche Post" ontleenen wij: Met de snelle nadering van den offi- cieelen lentedatum heeft thans ook de voorjaarsmode volkomen „vorm en ge daante" gekregen en behoeft er te dien aanzien nu niets meer „vermoed", „ver wacht" of „gegist" te worden. In vori ge modebrieven is echter reeds zooveel voorspeld en verwacht en die voorspel lingen en verwachtingen zijn zoo netjes uitgekomen (dat weet men natuurlijk altijd van te voren), dat er, nu de voor jaarsmode er is, niet eens meer veel nieuws over te vertellen valt. Over het aigemeen gesproken zijn de rokken wat langer, de corsages tellen weer mee en zijn niet louter uiterst rudimentaire ru dimenten, en de mantels der tailorma- des zijn veelal korter dan voorheen. Doch in de voorjaarsmode heerscht even min als in die van het afgeloopen sei zoen een wet van Meden en Perzen, zoodat men met een tailor-made met vrij langen mantel volstrekt geen rara avis is. Ceintuurs, zelfs smalle, zijn min of meer naar den achtergrond geraakt en* meestal wordt het silhouet slank ge houden. Dit „min of meer" en „meestal" wijst er alweer op, dat ook hier geen strenge regel geldt. De ceintuurlooze manteltjes zijn volkomen ongetailleerd, ietwat klokvormig, dan weer een weinig getailleerd en onder de taillelijn sober of met zeer veel ruimte gearrangeerd. Van de tailleurmantels mèt ceintuur en men ziet ze in grooten getale zijn de ceintuurs zoo smal en zoo ge compliceerd dat men ze nauwelijks als zoodanig herkent. Veleer gelijken zij op lederen veters, gedraaid, geknoopt, vervlochten met kralenstrengen, band, fluweel, enz. enz. of versierd met gril lige kleurencombinaties. Bij de zeer korte manteltjes, waarvan sommige den vorm hebben van een Eton-jaket en dus net even over het middel reiken, is natuurlijk in het geheel geen sprake van een ceintuur. Eén dezer modellen was van marineblauw tricotine, gegar neerd met broderie van zwaar zwart zijden koord. Het korte jakje hing open en kon ook niet gesloten worden. De ingezette mouwen, heel wijd aan den onderkant, waren eveneens afge zet met dezelfde broderie. De voering bestond uit zwart satijn en vertoonde zich in den omgeslagen kraag en de opening der mouwen. De rok, of schoon ruim, hing volkomen recht neer; de opgenaaide zakken hadden dezelfde garneering als de rest van het costuum. Van een ander model was het manteltje zeer ongewoon van snit en deed op het eerste gezicht denken aan een cape, een goed eind tot beneden de taille reikend, welke rond het middel door een strikvormige ceintuur was in gesnoerd. Een breede ronde kraag was om den hals gedrapeerd en aan de voorzijde met overtrokken knoopen gesloten. Deze mantel werd gedragen over een costuum-uit-twee-stukken, waarvan het bovengedeelte van crêpe de chine was en de rok van een geheel andere kleur gabardine van zeer fijne kwali teit. Het crêpe de chine bovengedeelte geleek veel op een lange overblouse, welke aan de rok bevestigd in plaats van los was. De rok was voorzien van harmonica-plooien. Plooien zal men dit voorjaar meer dan ooit zien, wellicht zóóveel, dat deze mode al heel spoe dig den aftocht zal moeten blazen. Onder- en bovenkleeding, onderrokken, costuumrokken, tea gowns, wandeltoi letten, middagjaponnen al deze kleedingstukken zijn geplooid met on derscheiden soorten plooien, gewoonlijk echter harmonica-plooien. Men ziet toi letten met geplooide tabliers, andere met geplooide zijbanen, weer andere waarvan de achterbaan honderden ver ticale plooitjes vertoont, en ten slotte japonnen waarvan de geheele rok uit één massa plooien of plooitjes bestaat. Er zijn er met geheel of gedeeltelijk geplooide mouwen en dito corsages, en ook met ruime, recht neerhangende rokken waarvan het gedeelte tusschen taille en heupen geheel rondgaande een wirwar van plooitjes is. KERK-AGENDA. Zondag 21 Maart 1920. BLOEMEND A AL.. Ned. Herv. Kerk, v.m. 10 uur, Ds. Van der Eist te Vaals. 's Avonds 6.30 uur.Ds. J. A. van Leeuwen. Jongelieden samenkomst gebouw „Maranatha" v.m. 10 uur Mej. M. Barger te Zeist. Gereformeerde Kerk, v.m. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. 5 uur n.m. dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga Rom. 8 12 „Het offer des Vaders". Evangelisatielokaal v.m. 10 uur, Ds. Erdman te IJmuiden. 6.30 uur n.m. Ds. Westenburg te Beverwijk. HAARLEM. Vereen. Vrijzinnige Hervormden in gebouw van den Protestantenbond, Jacobstraat 10 uur, Dr. J. C. A. Fetter van 's Gravenhage. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten Bloemendaal. te helft Maart 1920. 1. Burgemeester O verveen. 2. Haarl. Dagblad, Haarlem. 3. Stads Editie, 4. Idem. 5. Strafgevangenis, 6. H. M. Duijs, New Yersey U.S.A. 7. F. Werges, Cleveland Ohio U.S.A. ADVERTENTIËN. Brandstoffen voor Huisbrand. Beëindiging Distributiejaar 1919-1920. Na ZATERDAG 27 MAART a.s. worden tot nader order door de Brandstoffenhandelaren geen brandstoffen voor Huisbrand meer afgeleverdalle loopende bons en toewijzingen voor huis brand worden alsdan van on waarde, uitgezonderd de groene spoedcertlficatie voor zieken- kolen. Degene, die thans nog bons of toewijzingen in zijn bezit heeft en daarop alsnog brand stoffen wenscht te betrekken, dient te zorgen dat deze uiter lijk WOENSDAG 24 MAART a.s. bij den Brandstoffenhan- delaar zijn ingeleverd. Latere bestellingen behoeven niet uitgevoerd te worden. Voorraden, op I April 1920 bij verbruikers aanwezig, wor den niet van het rantsoen 1920—1921 afgetrokken. Directeur Brandstoffen-bureau, R. C. J. WILLINK. Te Bloemendaal wordt met Mei bij kl. fam. een handig gevraagd, v. g. g. v. Aanvang- salaris en waschgeld f 300.— en zomers vacantie. Goede behandeling. Br. fr. No. 1330 Bur. v. d. blad. P.p. Goudgele Andijvie 12 ct. Heerl. zachte Snijboonen 12 le srt. Mainzer Zuurkool 10 Verder le soorten Groenten, Fruit, enz. tegen marktprijzen. Aanbevelend, P. KLUIT Co. Overveen. JAN-GIJZENVAART - n/h Stationskoffiehuis TELEFOON 108 Afdeeling HAARLEM. op DINSDAG 23 MAART a,s., des avonds 8 uur, in de REMONSTRANTSCHE KERK te HAARLEM. Spreekster Mevr. A. DE LEEUW-Logeman uit Californië. Onderwerp „Het daghet in den Oosten". Toegangsbewijzen 15 cent bij den Boekhandelaar H. DE VRIES, Ged. .Oude Gracht, en 's avonds aan de Kerk. om de kachel aan te maken per H.L. f 1.75 BRANDSTOFFENHANDEL LEIDSCHE PLEIN TEL. 773 In den BOEKHANDEL der Vereenigde Drukkerijen De Genestetweg 23 worden Advertenties aan genomen voor alle binnen en buitenlandsche bladen, zonder eenige verhooging. f 1.30 de 5 ons bij P. H. HARTEL ZONEN, Vleeschhouwers, Groote Houtstraat No. 19. TELEF. 286. TELEF. 286. Thuisbezorgd f 1.35 de 5 ons.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 3