Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort HAARLEMSCHE BANKVEREENIGING LO KET- KLU IZEN. Plaatselijk Nieuws* CINEMA PALACE Doodsverachting van Panopta. Vrouwenlijden. 14e Jaargang ZATERDAG 10 APRIL 1920. No. 15 BL0EMEND1ALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Voor een vol jaar. Abonnement: ...f4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Gezondheids-Commissie te Bi'daal. Aan het thans verschenen jaarverslag over 1919 der Gezondheids-commissie, zetelend te Bloemendaal c.a., ontleenen wij hieronder een en ander. Het komt nog meerdere malen voor, dat door de gemeentebesturen niet wordt nagegaan in hoeverre gevolg is gegeven door de betrokken eigenaren aan de tot hun gerichte aanschrijvingen, ge noemd in de artikelen 14 en 15 der Woningwet. Het gevolg hiervan is, dat verschillende voorgeschreven verbeterin gen niet of niet overeenkomstig de be treffende artikelen der bouwverordenin gen zijn aangebracht, ofschoon de gestel de termijnen reeds zijn verstreken. De kracht der Woningwet verslapt hierdoor. De Commissie blijft dan ook bij de gemeentebesturen aandringen op meer dere controle betrekking hebbende op het aanbrengen der voorgeschreven verbeteringen en bij niet nakoming daarvan op toepassing van de artikelen 18, 2e lid, 40 en 41 der Woningwet. Voor zooveel doenlijk wordt door de Commissie geregeld nagegaan in hoe verre of door de betrokken eigenaren aan de artikelen 14 en 15 der Woning wet wordt voldaan, doch, hebben de voorgeschreven verbeteringen betrekking op het verwijderen van water en vuil, dan is dat onderzoek voor haar dikwijls moeilijk, aangezien het dan vaak betreft werken onder den grond. De Commissie maakt van dit verslag gebruik om bekend te maken, dat zij bereid is aan de leden van de gemeente besturen (die der gemeenteraden inbe grepen) van haar gebied, ten kantore van den secretaris, Gedempte Oude Gracht No. 03, te Haarlem, na vooraf gegeven bericht, alle inlichtingen te ver schaffen, welke die leden meenen niet te kunnen ontberen. Het sterftecijfer, in het verslagjaar was voor Bloemendaal 229 op een totaal aantal inwoners van 9992. Hierin zijn begrepen 155 patiënten van het Pro vinciaal Ziekenhuis. De sloot, loopende achter perceel Zijlweg 59 en genoemd in het vorige jaarverslag, werd vanwege de gemeente uitgebaggerd en werden de daarin ko mende uitloozingen van aanliggende perceelen verbroken. In den toestand van de sloot loopen de langs de Kleverlaan en genoemd in het vorige jaarverslag, is voor zoover de Commissie bekend is, geen verande ring gekomen. Klachten daarover zijn bij de Commissie in het afgeloopen jaar niet ingekomen. In verband met de vele en meermalen gegrond bevonden klachten over den afvoer van water en vuil door het gemis van eene rioleering, gaf de Commissie den Raad in overweging, ten spoedigste plannen te beramen tot den aanleg van een rioolstelsel voor de geheele gemeen te. De Raad was echter van meening, dat het in deze streek door ligging en bebouwing onmogelijk is een deugde lijke rioleering te maken, nog buiten beschouwing latende de enorme kosten, welke met het rioleeren van deze uit gestrekte gemeente gemoeid zouden zijn. Ingekomen was eene klacht over stank, veroorzaakt door mest, gelegen bij per ceel Boschlaan 24. Het gemeentebestuur, hierop opmerk zaam gemaakt, zorgde dat de mest werd opgeruimd. Verder kwam in aan het einde van het verslagjaar eene klacht over stank door mest, gelegen achter perceel Bosch laan 39. Ook hierop werd het gemeentebestuur BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113. Kapitaal en Reserve c.a. f 5.000.000. Effecten, Prolongatièn, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. opmerkzaam gemaakt, welke deze zaak nog ter afdoening in handen heeft. Verder kwam in: Een klacht over het bewonen van den zolder van perceel Rampenlaan 11 te Overveen. Bij een plaatselijk onderzoek bleek dat op den zolder van genoemd perceel, voor verblijf van menschen in elk op zicht ongeschikt, een gezin gehuisvest was. Het gemeentebestuur werd verzocht, maatregelen te treffen dat vóór den win ter die zolder ontruimd werd. Aan de perceelen, gelegen aan de Graaf Florislaan 13 en 15, Rollandspad 3 en Leidschevaart 138 tot en met 160 omtrent welke de Commissie in 1918 adviseerde, ziin de voorgeschreven ver beteringen nog niet aangebracht. De Raad der gemeente Bloemendaal verklaarde onbewoonbaar, zulks op ad vies der Commissie in 1918 uttgebraebt, de perceelen Rollandspad 4, 19, 23,25, 45, 47 en 49; Rollandslaan 1 en 3; Hout vaart 38 en Marcelisvaart 3. Wat geldelijken steun van Overheids wege betreft, het volgende Bloemendaal zond om advies in de plannen voor het bouwen van 22 wo ningen, met steun van overheidswege, door de woningbouwvereniging „St. Jozef", waarop de Commissie onder voorwaarden, gunstig adviseerde. Voorts kwam in, om advies, een plan voor het bouwen van 56 middenstands woningen, met steun van overheidswege, door de woningbouwvereeniging Bosch en Duin", waarop de Commissie gun stig adviseerde. De door de woningbouwvereeniging „Bloemendaal" in het vorige verslagjaar, met steun van overheidswege, aanbe stede 106 woningen, kwamen gereed en werden in gebruik genomen. Verder kwamen in om advies, plan nen voor den aankoop van grond voor woningbouw, n.l. aan de Leidschevaart nabij de Traliebrug en in „'t Neethof". Op beide plannen werd door de Com missie gunstig geadviseerd. Wat Bloemendaal betreft, kreeg de Commissie in 1919 kennis van de vol gende gevallen van besmettelijke ziekten: Diphtherie 9, roodvonk 8, Febris typhoïdea 2, dysenterie 2, scabies 1. Ziehier een en ander onze gemeente betreffende uit het jaarverslag, waarin zonder twijfel onze lezers in meerdere of mindere mate belang zullen stellen, daar zij, gedeeltelijk althans, een beeld geven van de Bloemendaalsche hygië nische toestanden en van wat er in dat opzicht voor het welzijn der gemeen tenaren alzoo verricht wordt. BLOEHENDAAL Het is in ons dorp langen tijd niet zoo druk geweest als dit de beide Paaschdagen het geval was. Onze hoofd straat geleek veel op de Kalverstraat in Amsterdam. Auto's, motoren en rij tuigen krioelden dooreen. Velen van die voertuigen waren versierd met tulpen, hyacinthen of narcissen. Ook aan wan delaars ontbrak het niet. Het was dan ook prachtig weer om te wandelen. De restaurants zaten propvol. Ook de trams van Haarlem—Bloemendaal hadden heel wat passagiers te vervoeren. Vele pas sagiers moesten zich dan ook soms met een plaatsje op de treeplank tevreden stellen. Bloemenverkoopers stonden met mandenvol langs de straat en maakten goede zaken. Er zijn, behoudens eenige fietsaan- rijdingen, gelukkig geen ongelukken alhier te vermelden. Ook op andere plaatsen is het zeer druk geweest. Dat er de beide feestdagen door velen goede zaken zijn gedaan, behoeft geen betoog. Zaterdag j.l. had een ongeval plaats, dat gelukkig nogal goed afliep. Toen twee paardrijders van Overveen afkomen de bij den hoek van den Buskenhuetlaan reden, kwam er een auto met een tame lijk gangetje deze laan aftuffen. Door dat de chauffeur, die naar Overveen moest, zijn draai te groot nam om voor de ruiters uit te wijken, reed hij pardoes door het in steen opgebouwde hek van den heer Van den Bosch en kwam terecht in diens tuin. De wagen werd licht be schadigd, het hek daarentegen werd geheel vernield. Het ongeval, daar het op Zaterdagmorgen gebeurde had nogal veel bekijks. Als er iemand, wat licht had kunnen gebeuren, aan dien kant op het trottoir had geloopen, dan was deze persoon er niet zonder kleer scheuren afgekomen. Zelfs op trottroirs is men zijn leven niet meer zeker. De villa „De Boekhorst", die eenigen tijd geleden doorbrand zwaar geteisterd is geworden, wordt weder opgebouwd. Niettegenstaande iedereen weet, dat het zeer gevaarlijk is, om met de fiets van 't Kopje af te rijden en er genoeg borden staan ter waarschuwing daartegen, wordt dit nog herhaaldelijk gedaan, meestal door opgeschoten jongens die geen gevaar kennen. Niet alleen dat deze jongens zich aan gevaar blootstellen, maar hun onbesuisdheden zijn voor voorbijgangers en wandelaars niet min der gevaarlijk. Toen wij 2e Paaschdag een wandeling maakten, zagen wij een aantel jongens den Hoogen Duin- en Daalschenweg met de ,fiets afkomen. Ze vlogen ons woest voorbij. Het verwonderde ons dat ze er nog zoo goed afkwamen. Toen ze bijna beneden waren, raakte een van hen het stuur kwijt en reed in volle vaart tegen het hek van „Linden- heuvel". Met niet ernstige verwondingen aan zijn hoofd en een rijwiel waar heel wat aan te repareeren viel, kon hij naar huis gaan en zijn verdere fietstocht uit het hoofd zetten. Een noodlottig ongeluk. Woendagmiddag, ongeveer twaalf uur, reed een verhuiswagen op den Brede- rodeweg nabij Santpoort. Een jongentje van ongeveer 2V2 jaar liep er achter en hield den wagen vast. Toen het kind zijn woning genaderd was, liep het vanachter den verhuiswagen vandaan en wilde den weg oversteken. Tegelijkertijd kwam een auto uit tegenovergestelde richting aanrijden, waar het kind geen HAARLEM. Programma van 9, 10, 11, 12 April. ALS HOOFDNUMMER Drama in 6 acten. Interessant voor jong en oud. Programma van 13, 14, 15 April. ALS HOOFDNUMMER Realistisch-pikant drama in 7 acten, niet geschikt voor kinderen. Deze film werd in Amsterdam en Rotterdam weken achtereen voor uitverkochte zalen vertoond. Bespreek tijdig Uw plaatsen. erg in had. De chauffeur remde uit alle macht, maar helaas het was te laat, het kind geraakte er onder. In deerniswek- kenden toestand werd het kind door den vader, die hevig ontsteld kwam toesnel len, opgenomen en naar Dr. Nieuwen- huijsen gebracht, alwaar het eenigen tijd Jajte^door de bekomen wonden over- Kinderen gevoelen altijd lust achter wagens te loopen of er op te klimmen, wat op zich zelf niet zoo gevaarlijk is, maar dat, wij zien het uit bovenstaande, noodlottige gevolgen kan hebben. Door de glibberigheid kwam een juf frouw met haar fiets te vallen. Gelukkig had zij zich niet erg bezeerd en kon haar weg vervolgen. Haar regenmantel zat echter geheel met modder. De be- modderde juffrouw stoorde er zich niet aan en reed verder. Hedenavond geeft de Bloemendaal sche voetbalclub haar jaarlijkschen feest avond. Ditmaal te Bloemendaal in hotel „Vreeburg". Een afwisselend programma is door het bestuur samengesteld. O.a. zullen optreden eenige bekende cabaret- artisten. Het belooft een gezelligen avond te worden. OVERVEEN „Toen de heer B. bij het Brouwers kolkje met zijn kinderen aan het spelen was, kwam deze bij het springen zoo- daning te vallen, dat hij niet meer in staat was te loopen en met een auto naar zijn huis vervoerd moest worden. Bij den heer v. d. K., alhier, brak een schoorsteenbrandje uit. Gelukkig werd het spoedig bemerkt en de brand weer gewaarschuwd, die spoedig ter plaatse was. De brandweer behoefde echter geen dienst te doen, daar het brandje met een hoeveelheid zand ge- bluscht werd. AERDENHOUT. Alhier zijn eenige jongens aangehou den die, naar het scheen, eenige voor werpen in Zandvoort hadden ontvreemd. SANTPOORT. Nog steeds wordt de Ruïne van Brede- rode druk bezocht, meestal door vreem delingen. Het aantal bezoekers was in het eerste kwartaal van dit jaar 555. I**»;*.?»;*;».?»?»?»?»?»?*;»?»?»?»;*.?»?»!»?»;*, Wie in de gedachten van zijn ge liefden voortleeft, is niet dood.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1