VICTORIA - WATER VAN HIEB EN DAAB. Een gevaarlijk werkje. Dr.Galippe, Fransch geneesheer, deel de in de „Académie des Sciences" me de, dat hij in Egyptische papyrusrollen levende bacteriën gevonden had, al thans ze er uit had gekweekt, uit de sporen waarschijnlijk. Dit wordt een nieuw middel om het verleden weer voor ons te doen leven. Daar is bijv. de middeleeuwsche pest, de „zwarte dood", die men op die ma nier weer eens in ons midden kon doen opstaan, zegt Galippe. Immers in documenten der 15e eeuw vond hij een soort pest-bacillen, die ook weer tot vermenigvuldiging bereid waren. Dr. Galippe mag wel oppassen 1 Moderne Stedenbouw. Van 3 tot 11 Juli wordt te Londen het „In terallied-Housing and townplanning con gres" gehouden. Het doel is het bepa len van een vaste woning-politiek, van een vaste richting voor steden en dor- penbouw. De volgende onderwerpen zullen ter bespreking voorgelegd worden le. Maatregelen na den oorlog ge nomen voor het verwezenlijken van bovengemeld doel, en die een natio naal karakter dragen. 2e. Voorbereiding en uitvoering van programma's die in ieder land aan elk gezin een goede woning moeten ver zekeren. 3e. Minimumeischen te stellen aan de woning zoodat deze de volledige ont wikkeling van het familie-leven toelaat. 4e. Constructie der woningen ont wikkeling der moderne methodes gebruik van nieuwe bouwstoffen. 5e. Ontwikkeling van het nationale en regionale stadsplan. Algemeene Vergadering van het Nederlandsch Schoolmuseum op Zater dag 17 April a.s., des n.m. 3 uur in het Museumgebouw te Amsterdam. Op de agenda komen o.a. voorRekening en verantwoording van den Penning meester. De Centrale Commissie voor uitzen ding van Nederlandsche kinderen naar Buiten, gevestigd te 's Gravenhage Frankenslag 83, mocht van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen het verblijdend bericht ontvangen dat zij bereid is met ingang van 15 Mei 1920 tot opzeggens toe, aan de kinderen welke door die Commissie worden uit gezonden of naar hun woonplaats te- rugkeeren, alsmede aan hun geleiders (geleidsters), ongeacht het aantal te zamen reizende personen, op vertoon en tegen intrekking van door het Da- gelijksch Bestuur der Centrale Com missie ingevulde en geteekende bons, speciale enkele reiskaarten 3e klasse af te geven, tegen betaling van de helft der prijs van een gewone enkele reiskaart 3e klasse, voor zooveel be treft personen van 10 jaren of ouder, en tegen betaling van een vierde ge deelte van dien prijs voor zooveel be treft kinderen die den leeftijd van 4 doch niet dien van 10 jaren bereikt hebben. Deze welwillende, en van groote belangstelling in het werk der Centra le Commissie getuigende, regeling zal zeker aan de uitzending op groote schaal van zwakke Nederlandsche stads kinderen naar gezinnen op het platte land zeer ten goede komen. HLZIEK. Sven Scholander, de bekende Zweedsche zanger, die Maandag 12 April een liederen-avond komt geven in den Schouwburg Jansweg te Haarlem en zich zelf op zijn prachtige oude luit begeleidt, was oorspronkelijk een zeer gewaardeerd beeldhouwer te Stockholm. Den aanleg voor muziek heeft hij van zijn vader en grootvader geërfd en van hen het luitspel geleerd. Van zijn studie jaren in Frankrijk en Italië keerde hij met een schat van chansons van aller lei aard terug en bij gelegenheid van een weldadigheidsconcert trad hij met een verrassend succes op. Het duurde dan ook niet lang of Scholander toog met zijn luit de wereld in gelijk een troubadour, overal een gaarne geziene gast en vreugdebrenger. Wat Scholan der te hooren geeft is zuiver natuur hij verstaat bovenal de moeilijke kunst om met zijn luit en door zijn tempera ment de personen te karakteriseeren. Het Handelsblad schreef dan ook te recht: „Alles is róók wat Scholander doet: elke tokkeling zijner snaren, elk gebaar, elke stern-intonatie, een trek op 't beweeg'lijk gelaat, een wenk brauwfrons, een lok op 't voorhoofd neergestreken. Scholander doet leven zijn figuren, die niet meer uit onze her innering gaan. Hoe kostelijk is alles, vermakelijk in realiteitsuitbeelding en hoe fijn in humoristische fantasieDe waarheid der luchtige zangtafereeltjes, het treffend-gevoelige in de volkswijzen, zóó tot ons komende dat we gepakt worden en den lach niet weerhouden kunnen, ze zijn het eigendom van Scholander's kunst, van den weldoener in ons serieus muziekleven". Ook thans weder heeft hij een bui tengewoon aantrekkelijk programma samengesteld, waarin ook eenige van de meest geliefde succesnummers niet vergeten zijn o.a. zal hij ons vergas ten op de „Sérénade duPavé", „Lecom- pèreGuilleri", „Rentrons bras d' sus bras d' ssous", „The brave cabinboy", „Zwei Meilen in Trabe", „Die dumme Lieze", „Der Tod von Basel", „Drei traiiernde Madchen", „Juchheissawaizer", enz. TUONEEL. Wageningsche Studenten. Woensdag a.s. des avonds te 8 uur treedt de Wageningsche Studenten-Too- neelvereeniging in den Stadsschouw burg op. Zie verder de advertentie in dit nummer. VOLKSGEZONDHEID Nadeelen van aspirine-ge- bruik. Dat aspirine geen onschuldig geneesmiddel is en niet in ongelimiteer de hoeveelheden kan worden gebruikt, heeft menigeen reeds aan den lijve ondervonden, al moet dadelijk worden toegegeven, dat ook hier een groot deel van de klachten op rekening der suggestie komt. In ieder geval kan het ter leering van al te enthousiaste aspirineslikkers zijn nut hebben, melding te maken van een, in het „T. v. G-" opgenomen me- dedeeling van Luis Y Yogele in een Spaansch tijdschrift, volgens welken in acht gevallen na het gebruik van aspi rine in niet overdreven hoeveelheden hevige maagbloedingen ontstonden. Zij kwamen onverwachts en meestal bij personen, die reeds van te voren over hun maag klachten hadden. Het betreft hier n.l. maagzweren, die geheel zonder verschijnselen kunnen bestaan en nu tengevolge van den nadeeligen cheifli- schen prikkel tot bloeding aanleiding geven. Het kan derhalve zijn nut hebben, den medicus wat meer medezeggen schap te gunnen in zake het gebruik van aspirine dan velen thans gewoon zijn. LIT ONZE KOLONIËN. Duurte ook in Indië. In „De Journalist" schrijft de heer S. de Vries uit Semarang over Indische toestanden. Aan zijn laatste kroniekje ontleenen wij het volgende, dat o.i. ook den niet- joumalisten belang inboezemen zal. De duurte-epidemie begint hier in In dië feitelijk eerst thans het hoofd op te steken. In de oorlogsjaren, toen in Ne derland het leven geleidelijk kostbaar der werd, leefden we hier als god in Frankrijk. Zeker, verschillende prijzen stegen, maar op lange na niet in de verontrustende mate, welke het moe derland te zien gaf. Kort na het einde van den oorlog kon men zeggen, dat de levensstandaard in Indië en Neder land zoo om en nabij op gelijk peil was gekomen. Het eene koste meer hier, het andere daar. Maar nu gaat Indië haar aloude reputatie van duurder dan Ne derland te zijn weder demonstreeren de prijzen van alles en nog wat zijn speciaal het laatste half jaar op onrust barende wijze gestegen. Naar men weet heeft de Indische regeering daarin reeds aanleiding gevonden het Plein voor te stellen al haar ambtenaren, tot zelfs de hoogstbezoldigden toe (dit laatste be schouw ik als het verstrekken van een geenszins gemotiveerd douceurtje), een maand traktement extra uit te keeren. De huishuren zijn omhoog gegaan, de rijstprijzen, de suikerprijzen, voorts die van alle levensmiddelen. Aan oorzaak en gevolg zouden belangwekkende eco nomische beschouwingen vastte knoopen zijn, welke evenwel in „De Journalist" niet thuis behooren. Ik breng dit onder werp evenwel te berde, opdat collega's, die eventueel Indische plannen koesteren, weten waaraan ze zich te houden heb ben. Een journalist van ervaring, die gehuwd is en niet meer dan één kind heeft, kan hier thans geen betrekking onder de f 600,per maand aanvaar den, wil hij er zonder weelde be hoorlijk „komen", voor een ongehuwde mag f 350.als minimum gelden. Dat daarbij behoorlijke verlofsvoorwaarden en een billijke tantième-regeling bedon gen moeten worden spreekt vanzelf. Ik geef hier thans een normaal maand-bud- get, geldig voor Semarang, dat altijd nog iets lager is dan voor Batavia en Soerabaja of Medan moet dienen. Dit budget geldt dan vooreen echtpaar met een nog niet schoolgaand kind en bevat geen weelde-uitgaven. De huishuren zijn in Indië hoog en de vier genoemde be dienden heeft een ieder noodig. Ziehier: Huishuur f 125. Belasting 50. Kokki (keukenmeid) 15. Tuinjongen 12.— Baboe(waschmeid) 15.— Huisjongen (bediende) 15. Waterleiding 7.50 Electrisch licht 17.50 Kookgas 10. Langanan (kruidenier) 70. Pasargelden (voor eten- waren en marktinkoopen)„ 50. Contributies20. Waschman 10. Melk 35 Eieren 8 cent) 10.— Dokter en apotheker 15. Levensverzekering 20. Kleeren 20. Diversen (onkosten voor binnenlandsch verlof, en vooronvoorz. uitgaven) 58. Totaal 575. Hierbij is dan nog niet gerekend op eventueeie afbetaling van voorschotten, naar Holland testuren,ondersteuningen aan familieleden; e. d. Merkwaardig- heidshalve voeg ik hieraan toe, dat de prijzen der eerste levensbehoeften hier sinds September met 30% gestegen zijn. ALLEBLEI. Zeer gemakkei ij k. In Den Haag rijden de trams tegenwoordig tot 12 uur. Des nachts rijdt er echter nog een extra tram om 2 uur, hoofdzakelijk om heeren van de Sociëteit naar Scheveningen te brengen. Zoo'n nachtelijke rit kost een gulden per persoon. Dit is niet te duur als men bedenkt, dat men met een taxi of een rijtuig zeker niet beneden de 10 gulden klaar komt. Vooral in dezen tijd niet. Zondagsrust. Alle stalhouders zijn des Zondags gesloten in Den Haag. Geen rijtuig is er te krijgen. De koetsiers wenschen voor hun bazen dien dag niet te rijden, daar zij ook hun Zondagsrust willen hebben. Een doeltreffende reclame. Zooals men weet, wordt er in vele bioscopen gedurende de pauze reclame op het doek gebracht van verschillenden aard. Deze reclames, bestaande uit ge wone tooverlantaarnplaten, trekken na een paar keer op het doek te zijn ge projecteerd, niet meer de aandacht van het publiek. Bij reclamefilms is dat een ander geval. Een artikel b.v. Kaystone- cigarettes wordt het publiek aanbevolen. Men ziet een mooie laan in het bosch, waarop twee paardrijders komen aan- galoppeeren. Dichterbij gekomen biedt de een den anderen een Kaystone-ci- garet aan die, men kan het den rookers aanzien, zeer goed in den smaak valt. Een aardiger en tevens doeltreffender reclame bestaat er in ons land vermoe delijk niet. ONTVANGEN BOEKEN EN BROCHURES De uitgever J. B. Wolters te Gro ningen, zond ons een exemplaar van een aardig nieuw kinderleesboekje. Het is geschreven door L. Leopold, opnieuw bewerkt door J. B. Ubink, en met ge zellige plaatjes voorzien door de beken de teekenares mevrouw Midderigh-Bok- horst. Dit is nog maar het eerste stukje, er komen er meer. „Meiregen" heet dit eerste. De prijs van het keurig uitge voerde boekje is slechts 50 cent. „Sierheesters en Boomen" door H. de Greeff en H. Stienstra, uitgave van J. B. Wolters uitgevers maatschappij, Groningen en den Haag. Prijs f3.25. Dit boekje behandelt op bijzonder za kelijke en heldere wijze het snoeien en de vermenigvuldiging van Sierheesters, boomen en Coniferen, en vermelding der meest voorkomende ziekten en be schadigingen. Het werkje, dat met ve le verduidelijkende teekeningen in voor zien, maakt een uitmuntenden indruk. Wij meenen te mogen zeggen, dat vak man en leek van dit boekje zeer veel nut zullen kunnen trekken. Van F. Aug. Kelting's bekende boekje „De moderne Imker" verscheen bij den uitgever Johannes Morks, den Haag, een tweede, vermeerderde druk. Wij hadden bij den eersten druk gelegenheid, dit werkje te dezer plaatse te prijzen als een onderhoudend, leerzaam boekje. Wij herhalen gaarne dit oordeel thans. Eiken bijenliefhebber moet zich dit werkje aanschaffen. Hij zal er geen spijt van hebben. De prijs is f 2.10, geb. f2.00. Dr. A. D. Keet, de bekende Zuid- Afrikaner, die in Holland studeerde en aan de Vlaamsche bladen zoo vaak zijn kinderlijke, gevoelige Afrikaansche ge dichtjes inzond, heeft die gedichtjes thans gebundeld. Zij verschenen onder den titel „Afrikaanse gedigte" bij Swets en Zeitlinger te A'dam. Zij zijn soms zeer pakkend, deze versjes, in hun on gekunsteldheid. Hier is een greep uit een bewonderend gedicht op het schoone oud-Amsterdam: Ou Amsterdam is tog so mooi Met al sijn liggies uitgetooi In donker, donker nagte. Dis liggies hier en liggies daar In lange rije aanmekaar, Wat flikker in die gragte. En honderd duisend ogies loer Op spieëlgladde watervloer Daar bowe uit die hemel. Dis liggies hier en liggies daar En bootjies, wat so saggies vaar Dat ligte golfies wemel. Die liggies soek mekaar weer op In water, wat teën walle klop Op stormagtig' nagte. So toweragtig, lief en skoon Is liggies, wat op walle woon En flonker in die gragte. Op Groot-Zuid-Afrika dicht hij Ik sien wel duisend stede Verrijs van uit die grond Ik sien ons volk tevrede, Herenig en gesond. Ik sien die Afrikaander Regeerder van sij land Ik sien die buitenstaander Reik hom die broederhand. Het zijn frissche, natuurlijke, soms aandoenlijke versjes. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik u om opname van onder staande regelen. Bij voorbsat hartelijk dank. Heel Bloemendaal „Noord" werd Woensdag middag omstreeks 12 uur in opschudding ge bracht door een ontzettend auto-ongeluk, waarbij een kind om het leven kwam, een lieve, aan vallige krullekop, van even 2Va jaar welke de trots van z'n ouders uitmaakte en een lust was van de omgeving waar hij woonde. Geen wonder dus dat de geheeie buurt diep onder den indruk was en luide z'n verontwaar diging te kennen gaf over het steeds grooter wordend motorgevaar op den Brederodeweg. Den ganschen dag rijden er de auto's en motor fietsen met en zonder bijspanwagen af en aan en juist het drukst op die tijden dat de kinderen van en naar de school gaan. Het mag dan ook wel een wonder heeten dat er al niet meer ongelukken gebeurd zijn. Het doel van dit schrijven is dan ook voor namelijk dat er een politieverordening moge komen, waarbij het verplichtend worde gesteld dat bestuurders van auto's of voertuigen, indien zij ergens moeten wachten, er voor waken, dat bij het passeeren van andere auto's of wagens geen personen van achter hun auto of wagen de straat oversteken. Want daardoor kwam het, dat de kleine, die achter een verhuiswagen vandaan kwam, niet merkte dat er een auto naderde, die hem met het noodlottige gevolg aanreed. De chauffeur treft in deze geen schuld. Het tragische van het geval is, dat de vader opkorten afstand het ongeluk zag, en zelf z'n kind opnam en onmiddellijk bij Dr. Nieuwen- huisen binnen bracht, waar het binnen korten tijd overleed. Hopende dat dit schrijven het gewenschte gevolg moge hebben, teeken ik, met dank voor de plaatsing, G. v. RA ALTEN v. d. BOSCH. Hulp van menschen is een Iooze muur; wie er tegen leunt, valt er mede omver. Oberlahnslein. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater. KUNSTWATER IS NAMAAK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2