VICTORIA - WATER Plaatselijk Nieuws» Oberlahnstein. er in de toekomst nog meer werk komt, voldoende om den nieuwen ambtenaar noodig te maken. De Raad keurt daarop de benoe» ming goed. Dan is er een voorstel van Burge» meester en Wethouders om aan J. C. K. van Brussel, onderwijzer in het tee* kenen aan de M. U. L. School van Bloemendaal, een toelage van 124. per wekelijksch lesuur te geven. Thans geniet deze onderwijzer een toelage van 100.per wekelijksch lesuur. Het Dagelijksch Bestuur motiveert dit voorstel op grond van het feit, dat genoemde onderwijzer in Amsterdam een salaris geniet gelijk aan dat men hem hier wil toekennen. Deze onderwijzer geeft 8 lesuren per week. De heeren Noorman en Ho» g e n b i r k willen in verband daar» mede ook aan andere vak»onderwij» zers verhooging zien toegekend. De verhooging wordt goedgevon» den. Aan de orde is daarop: de rijwiel» voorziening van het gemeenteperso» neel. De heer De Roo had een uitge» breid stelsel daarvoor ontworpen, het» weik door den Voorzitter aan critiek wordt onderworpen. De gemeente zou zich een 40»tal rijwielen aanschaf» fen, na 4 jaar weer overdoen; terwiji er onderscheid wordt gemaakt in slij» tage»onkosten voor de verschillende ambtenaren, enz. Het voorstel van B. en W. luidt: Naar aanleiding der besprekingen, in de vergadering van 1 April 1.1. ge» houden, geven Burgemeester en Wet» houders in overweging, om aan de daarvoor in aanmerking komende ambtenaren en gemeente=werklieden een rijwiel te verstrekken en hen daar» toe in 3 klassen te verdeelen, n.l.: Klasse A, die 100.per persoon per jaar toelage krijgt, om het rijwiel te onderhouden en te zorgen voor de aanschaffing van een nieuw. (Hieron» der vallen o.a. alle agenten van politie, aan wie met ingang van 1 April 1920 het reeds in hun bezit zijnde rijwiel in eigendom ware te geven); Klasse B, die 75.per persoon per jaar krijgt; Klasse C, die 50.per jaar per persoon krijgt. Voorts wordt voorgesteld aan de ambtenaren, aan wie van gemeente» wege een nieuw rijwiel verschaft wordt, gedurende een nader vast te stellen tijdruimte een verminderde toelage te verstrekken, door B. en W. te bepalen. Alle vroeger genomen besluiten ver» vallen bij aanneming van het bovenge» noemde. Ieder ambtenaar en werk» man, in de genoemde klassen opgeno» men, zal dan steeds verplicht zijn, een behoorlijk rijwiel in zijn bezit te heb» ben; bij gebreke daarvan zal door B. en W. op zijne kosten daarin worden voorzien. Dit voorstel wordt verdedigd door den Wethouder De Waal Malefijt. De heer VanKessel wil een vas» ten reparateur zien aangesteld, die in zijn vrijen tijd nog wel iets anders voor de gemeente doet; hij kan alvast de achterstallige kwitanties van de waterleiding gaan innen. Het voorstel van den heer De Roo is een paar dui» zend gulden duurder; maar er is ook in, dat de rijwielen (gemerkt wordend) niet buiten den gemeentedienst wor» den gebruikt. De heer Koolhoven is voor het voorstel van B. en W. Een zekere som voor reparatie zien toegewezen. Wie zuinig daarmede omspringt, krijgt dan de premie. De heer S c h u 1 z is voor het voor» stel van B. en W. In de practijk is het niet mogelijk uit te maken of b.v. een politie»agent voor dienst uit is of niet. De Wethouder De Waal Male» f ij t is tegen een eigen reparateur van» wege kosten voor werkplaats, gereed» schap, enz. Het voorstel van B. en W. komt na eenig heen» en weerpraten in stem» ming en wordt aangenomen met twee stemmen tegen: die van de heeren Van Kessel en De Roo. Bij de rondvraag heeft de heer De Roo verschillende vragen te doen. In de eerste plaats: hoe staat het met de gas»kwestie? De Voorzitter zegt, dat deze in be» handeling is. Voorts vraagt hij hoe het staat met de overname van den Kennemerweg. De Voorzitter zegt, dat dit een ju» ridische zaak is, welke nog niet is af» gewikkeld. Voorts wil de heer De Roo de voetpaden van de Mollaan verbeterd zien. Verbetering wordt toegezegd, ook wat den rijweg daaromtrent betreft. De heer Van Kessel vraagt, hoe het staat met de overname van den grond langs den Zandvoortschen weg. Dit ligt in proces, zooals de Voor» zitter mededeelt. De heer VanKessel wil een op» lossing, dat er 's avonds van halfzeven tot acht uur ongeveer naar Haarlem wat meer trammen loopen. De Voorzitter zegt toe, in die rich» ting werkzaam te zijn. De heer S c h u 1 z zegt, dat het drie» tal oude huizen, dat nog aan de Kle» verlaan staat, zoo spoedig mogelijk wordt afgebroken. De Voorzitter zegt overweging toe. De heer Noorman wijst op de Ie» vensgevaarlijkheid op den Bredero» deweg ter hoogte van het landgoed van den heer Van der Wijck. De V o o r z i 11 er zegt: de gemeen» tebesturen zijn over verbetering in correspondentie. De heer B ij v o e t wijst op het on» derbreken der bestrating van den Korten Zijlweg. De heer Koolhoven vraagt naar de al» of niet»toelaatbaarheid van houten woningen in onze gemeente. De Wethouder De Waal Male» f ij t zegt, dat eerstdaags een modern onbrandbaar houten proef»huis, dat elders wordt opgesteld, door hem zal worden bezocht. De Voorzitter is meer voor den bouw van blijvende woningen. De heer D e R o o wil, dat er wordt gesproken met juffrouw Crommelin omtrent het feit, dat er bij de voor» stellingen van het Leger des Heils veel herrie in het Bloemendaalsche Bosch is, en onvoldoende bewaking. Bewaking wordt toegezegd. Daarna wordt de openbare verga» dering gesloten. BLOEMENDAAL De heer Ds. J. A. van Leeuwen, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, gaat Bloemendaal verlaten en zal zich te Bilthoven gaan vestigen. Zondag 2 Mei zal de heer van Leeuwen zijn af scheidspreek houden des voormiddags te 10 ure. Aan de Rijks-universiteit te Utrecht ie benoemd tof prosector bij de Patho logie voor een tijdvak van 8V2 maand, de heer Dr. P. Nieuwenhuijse, vroeger geneeskundige aan het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Dr. Nieuwenhuijse is reeds naar Utrecht vertrokken. Spoediger dan men verwacht had, is het conflict in het meubelmakersvak geëindigd. Op een gehouden conferentie van patroons- en werknemers-organi saties, werd na een langdurig onderhoud besloten zoowel van patroonszijde als van de zijde der werknemers wat toe je geven. Zoodoende kwam men spoedig tot een goed resultaat en werd besloten het werk weder te hervatten. De patroons hebben al de werknemers, die hun ont slag hadden gekregen, weder zonder voorbehoud in dienst genomen. Deze week slaagde voor het Diploma Kraamverpleging te Amsterdam aan de Kliniek van wijlen prof. Treub, onze plaatsgenoote Zr. M. C. van der Kloet, gediplomeerd ziekenverpleegster. liepen, twee fietsrijders aankomen. De eene op een heerenfiets met licht, de andere op een damesfiets zonder licht. Toen zij de agenten bemerkten, reden zij zoo hard zij konden den Vijverweg af. De ordebewakers, vermoedende dat er iets niet in den haak was, achtervolg den hen op hun fietsen die ze gelukkig bij zich hadden. Een wilde jacht volgde waarbij de fietsrijders een grooten voor sprong hadden. Bij de M.U L.O. school op den Vijverweg had een der agenten den voortvluchtigen peddelaar, de andere was verdwenen, bijna ingehaald. Ech ter niet in staat zijnde hem te pakken te krijgen, haalde de agent zijn revol-» ver te voorschijn en loste een schot in de lucht. Hevig geschrokken sprong de wielrijder van zijn fiets en bleef staan, waarop hij werd medegenomen naar het politiebureau. Aldaar aange komen beweerde hij met zijn kameraad op zoek naar werk te zijn geweest en nu naar huis te willen terugkeeren. Er werd echter geen geloof aan zijn woor den gehecht en hij moest het overige van den nacht op het bureau doorbren gen. Den volgenden morgen kwam de heer Scheltema, wonende aan den M.- Duin en Daalscheweg, aangifte doen dat er twee rijwielen bij hem ontvreemd waren. Toen hem de fiets van den aan gehoudene werd getoond, herkende de heer S. hem als zijn eigendom. De werk zoekenden bleken dus fietsendieven te wezen. De andere, die nog voortvluch tig is, zal ongetwijfeld ook wel gesnapt worden. Een woord van hulde aan onze wakkere politiemannen. Toen een aantal feestvierenden Zater dagnacht huiswaarts keerden, waren zij zeer luidruchtig. Toen een agent hen tot een beetje kalmte aanmaande en dat niet hielp, werd een der vroolijke gasten mee naar het politiebureau ge nomen om een beetje te kalmeeren. Toen het gezelschap zag, dat de Bloe mendaalsche politie niet met zich liet spotten, vervolgden zij kalm hun weg. De andere, die naar het bureau mede genomen was, werd later weder vrij gelaten. Blauw Wit III - „Bloemendaal" 0-5 De loting voor de seriewedstrijden van Z. F. C. te Zaandam, waarvoor ook door „Bloemendaal" ingeschreven was, bracht onze plaatsgenooten tegenover Blauw Wit 111 uit Amsterdam. Helaas is deze wedstrijd, dank zij de abominabel slechte toestand van het terrein en de zegenrijke uitstortingen van God Pluvius in eene parodie ont aard. „Bloemendaal" was voltallig in Zaan dam, maar voor den wedstrijd achtte één der spelers het in 't belang zijner gezondheid raadzaam niet mee te doen, waardoor wij ons met 10 man opstel den. Gelukkig echter was ook Blauw Wit niet volledig en verscheen slechts met 9 spelers: Een geregeld verslag van den wed strijd te geven is niet doenlijk, omdat het eene aaneenschakeling was van mis- schoppen, valpartijen en modderbaden. Rust ging in met blanken stand. Na half-time werd de situatie zoo mogelijk nog komischer, omdat het terrein in een binnenzee met zacht-kabbelende golfjes veranderd was. „Bloemendaal" was zoo gelukkig de eerste goal te maken na moedig door zwemmen van Lansdorp. Blauw Wit ploeterde nog even door, maar toen Parson eenige malen den bal in 'tdoel „dreef", was de fut er weldra uit. Jan sen, die in 't natte eiement heel goed thuis was kledderde no. 4 tusschen de touwen, terwijl „Piet" de vijfde polo-de. Zoo kwam 't einde. De regen had in- tusschen de voetbal tenue's in a jour kleeding veranderd, die ons sterk her innerde aan de in het gaas dansen van Isidore Duncan, welke eenige jaren te rug in behoudende kringen grooten op gang maakten. Intusschen bereikten we de tweede ronde. Zondag a.s. beginnen we om twaalf uur tegen N. O. S. (Amsterdam, 3e klas N. V. B., terwijl eene overwin ning ons om 4 uur in 't veld brengt tegen Z. F- C. II (kampioen reserve 2 de klas) Voor supporters diene, dat we 10.29 uit Haarlem vertrekken. Woensdagnacht 4 drie zagen de agen ten Bronkhort en de Vries, die aan het surveilleeren waren, toen zij nabij den Vijverweg op den Bloemendaalscheweg SANTPOORT. De heer R. G. Rijkens, de nieuw be noemde burgemeester van Velsen, heeft een huis gekocht aan den Duinweg in het Duinlustpark nabij het Station-Sant poort, alwaar hij mettertijd met zijn gezin zijn intrek zal nemen. ALLERLEI. Een Koninkrijk zonder Koning. Sinds 25 Maart is Hongarije, zoo schrijft de „Times", weer een konink» rijk. Feitelijk was dit reeds eenigen tijd het geval, en het officieele decreet bevestigt slechts dezen feitelijk be» staanden en openlijk erkenden toe» stand. De Hongaarsche Republiek hield tegen het eind van Augustus op te be» staan, toen Aartshertog Joseph, met Aartshertog Stephan Eriedrich en de aanhangers van de Szegedin»regeering Boedapest binnenrukten. De gedach» te zelf ana een republiek ging te loor, toen het parlement werd ontbonden, en in de nieuwe Nationale Vergade» ring was een overweldigende meer» derheid vóór herstel van het koning» schap. De verkiezing van admiraal Horthy tot gouverneur van Hongarije was de volgende stap naar dit her» stel. Hij verscheen voor de Nationale Vergadering toen hij beëedigd moest worden in de uniform van admiraal van het Hongaarsche koninkrijk en droeg alle ordeteekenen, die hem waren verleend in naam van de oude Hongaarsche kroon. Een welspreken der houding kon moeilijk worden aan» genomen, en zoo was nog slechts het besluit van 25 Maart noodig om het officieele zegel te drukken op een al» gemeen erkenden staat van zaken. Inmiddels blijft Hongarije een ko» ninkrijk zonder koning, en dit is wel het meest eigenaardige van de tegen» woordige situatie. De Hongaren zelf hebben geen idéé, wie koning zal worden. Er is zelfs kans dat de ge» dachte, een koning te hebben, geheel zal worden losgelaten. Het koninkrijk is alleen uitgeroepen met toestefming van het volk, omdat men het denk» beeld van een republiek verfoeit, want het bolsjewisme heeft het woord „republiek" in den geest van het Hongaarsche volk in discrediet ge» bracht. Toen graaf Karolyi de repu» bliek uitriep, dachten de boeren dat het alleen een andere vorm van een koninkrijk was, en men beweert, dat velen van hen destijds vroegen: Wie wordt nu onze koning, nu we een nieuwe republiek hebben? De mentaliteit van een groot deel der Hongaarsche bevolking is van dien ard, dat de eenige behoorlijke staatsvorm, dien zij kunnen begrij» pen, het koningschap is. In de hoo» gere Hongaarsche kringen is de eer» bied voor het koningschap bijna een traditie, en deze is een soort religieus ontzag geworden voor de vroegere kroon van St. Stephan, die Hongarije's grootheid vertegenwoordigt. Onder de boerenbevolking wordt deze gewij» zigde vorm geaccepteerd als verper» soonlijkt in het woord „koninkrijk", en het laat den boeren koud of er iemand de kroon zal dragen, als zij maar een koninkrijk hebben. Te Boedapest wordt op het oogen» blik veel minder gesproken over een mogelijk encandidaat, dan eenige maanden geleden. De bewoners van de hoofdstad zijn zelfs langzamerhand gewend geraakt aan de gedachte van een koninkrijk zonder koning, en een heilige kroon zonder iemand, die haar draagt. In» derdaad was gedurende vele eeuwen de kroon van den Heiligen Stephan slechts een symbool, en geen van de Habsburgers heeft haar langer dan eenige minuten in zijn leven gedra» gen, zoodat èn de kroon, èn de troon, èn het koningschap alle drie een soort legende zijn geworden. De regeering van dr. Symonyi schijnt ook voornemens te zijn, de kwestie van een eventueelen drager van de koninklijke kroon in het mid» den te laten en misschien zal het met» tertijd een erkend feit zijn, dat Hon» garije een koninkrijk zonder koning blijft. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater. KUNSTWATER IS NAMAAK. Ni

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2