vaudi ais i unucniavigc uic cctuicu geen menschenleven waard is. Het doel van dit stukje is geen ans der dan om een protest te uiten tegen dergelijk optreden van de militaire macht. Over de juridische constructie van het geval wil ik niet uitweiden. Het is voldoende bekend, dat alles ten deze wettelijk op losse schroeven staat, wat m. i. geen enkel bezwaar oplevert. Wordt het niet hoog tijd dat de mi* nister nu zelf eens iets gaat regelen en dat hij onvoorwaardelijk verbiedt om een vluchtenden arrestant als een hond neer te schieten? vraagt de Am= sterdamsche hoogleeraar. ALLERLEI. Eigenaardige begraaf methode. Op de Ranganubeilanden, een groep behoorende tot de meer dan 150 eilan* den tellende Aleseten (Aljaska) heeft men onlangs een dertiental mummies gevonden in grafkamers, welke door het vulkanisch vuur verwarmd wor« den. De dooden waren totaal inges droogd en verschrompeld. De bewo* ners der Aleseten volgden deze mes thode niet uit godsdienstige overtuU ging, zooals de oude Egyptenaren, doch eenvoudig omdat zij niet van hun dooden scheiden kunnen. Ze overal mede te nemen, ging ook bezwaarlijk, daarom volgden zij deze manier van conserveering. Omtrent de vroegere geschiedenis dezer merkwaardige bes volking is zoo goed als niets bekend; waarschijnlijk is zij afkomstig uit Jas pan. Elf der mummies zijn in het Nas tionaal Museum te Washington ons dergebracht. Slechte tanden onzer voorouders. In de geleerde wereld is men het er niet over eens, of er altijd menschen jnet „slechte tanden" bestaan hebben, of pas in den loop der eeuwen. De oudste menschelijke schedels, die men gevonden heeft, vertoonen nog ges zonde tanden. Een Britsche geleerde heeft voor eenigen tijd 1190 schedels uit verschillende tijdperken onders gene, die de baas is. In tegenstelling met de heerschende zeden van andere Zuiderzeeseilanders heeft de vrouw het 't gemakkelijkst; zij geeft den naam aan het geheele gezin, zij vertes genwoordigt dit ook. De vrouw vraagt den man ten huwelijk en deze mag haar dan pas het hof maken. De man is niet meer dan een bediende, noodig in het huishouden en voor het genoegen van de vrouw. In het huisges zin doet de man dienst als „Müdchen für alles" kookt, wascht, naait de kleeren voor zich en de overige tas milie en bedient zich daartoe van een naaimachine. Hij werkt, haalt voedsel en verzorgt den tuin. Hij heeft aan een goedkoop jasje genoeg; zijn vrouw en dochter gaan gekleed in zijde en kant, hoe duur deze hier ook zijn 111 dezen uithoek der wereld, waar kant minstens vijf dollar per Meter kost. De vrouw doet niets en men vers wacht ook niet anders; zij houdt een buurpraatje of doet een dutje. En toch is er op de geheele Marshalls groep geen enkele ongelukkige echts genoot en kent men er geen huiselijke twisten. De man blijft zich gedragen als een verliefde vrijer; hij staat bes kend om zijn hofmakerij en elke wensch van zijn echtgenoote haast hij zich te vervullen. Om zijn eigen uiters lijk geeft hij weinig, maar zijn grootste zorg bestaat daarin, dat zijn vrouw er in de puntjes uit zal zien; daarom bes steedt hij met plezier een paar uur aan het opmaken van haar haar. Met de grootste hoffelijkheid zal hij haar kleeren, haar strikjes en kantjes glad strijken; op de wandeling begeleidt hij haar en draagt haar, zelf door het water plassend, boven zijn hoofd over een riviertje. In huis krijgt zij de beste matjes om op te zitten en bij 'teten wordt ze 't eerst en 't best bediend. Natuurlijk maakt deze behandeling de vrouwen wel wat eigenwijs; diks wijls zijn zij slechte moeders en vers waarloozen zij de opvoeding hunner kinderen. Dan roept de man haar niet den ganschen dag druk werk. De invloed dezer potentaatjes is, door het over hen gestelde Europees sche bestuur, niet groot; toch betaalt de bevolking gewillig hun onderhoud. De inkomsten der vorsten vloeien uit de coprasindustrie; de opbrengst van de copra, die elk jaar verkocht wordt (meerendeels aan Amerikanen) wordt in drie deelen gesplitst: één voor het Europeesche bestuur, één voor de vorsten (bij wie er zijn, die 20.000 dollar per jaar verdienen) en één voor de bevolking. Deze kent geen armoes de, want de cocosnoten zijn een ges wild handelsartikel. Vroeger waren de Marshalheilans ders voortdurend onderling in oorlog; heden ten dage echter zijn zij trotsch op hun gastvrijheid en ondernemen de vorsten zelfs lange reizen door den geheelen Archipel om een man of vrouw te vinden van gelijke afkomst. Toen de jonge koningin Rae Nehap van de Namedrick Lagune voor de vraag werd gesteld, hoe zij een man van gelijken stand zou vinden, loste zij deze als volgt op. Zij ging op reis, zonder gevolg en zonder eenig teeken van haar waardigheid; drie jaren lang zwierf zi) over de groep eilanden en ten slotte keerde zij terug, inderdaad getrouwd. Wel was de man harer keuze nogal oud, maar het was de eenige „ebenbürtige" ongetrouwde eilander en moest dus wel geacceps teerd worden. Toen zij bovendien het leven schonk aan een dochtertje, was een ieder in dit land van den models echtgenoot tevreden; er was nu een troonopvolgster, de man kwam er dus minder op aan. SCHOOI/TOKSTANDKN, Beoordeeling van dagverlichting en ventilatie in schoollokalen. Het oordeel moet steunen: le. op de hoeveelheid rechtstreeks van den hemel op de lessenaars vals lende stralen; is wel die, of een ziekte „organisch" of „psychogeen" genoemd moet wors den, d.w.z., of men een bepaalde, mas terieele verandering mag aannemen, dan wel zich tevreden moet stellen met te zeggen, dat de afwijking voorts spruit uit bewuste of onbewuste voors stellingen van den patiënt, m.a.w.„dat het allemaal zenuwen zijn". Nu wordt er, aldus dr. F. H. Kooy, in een bijdrage over dit onderwerp in het „Nederlandsch Maandschrift voor Geneeskunde" vaak terecht gewaars schuwd tegen het euvel, om bij het niet vinden van een orgaansafwijking, zonder meer van „functioneele" of vaak nog onjuister „hysterische" aandoening te spreken. Maar evens zeer is het een fout, niet te bedenken, dat bijna iedere lichamelijke stoornis een psychische oorzaak kan hebben. Schr. toont dan aan, dat bij door hem onderzochte zielszieken de emotie o.m. van grooten invloed is op het bloedsuikergehalte; vooral bij de echte melancholie is dit te demonstreeren. Dat voorts het vaatstelsel sterk onder den invloed staat van het psychische leven, is reeds duidelijk uit het blozen, uit polsversnelling en sverlangzaming, en onregelmatige hartswerking. Voors al voor den bloedsdruk is dit prachtig aan te toonen. Moeilijker onweerlegs baar te bewijzen is het, dat ook de temperatuur door psychische invloes den veranderingen kan ondergaan; er zijn echter gevallen aan te halen, waarin men het bij uitsluiting van ans dere oorzaken duidelijk kan demons streeren. Ten slotte moeten stoorniss sen in het darmkanaal, vooral obstis patie, genoemd worden als veelvuls dige gevolgen van psychische afwijs kingen. Het is dus van belang, bij het nietsvinden van een orgaansafwijking aan deze mogelijkheden te denken, maar dit niet te doen zonder de psys chische oorzaak dan ook aan te wijzen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 6