„CORONA" DANTUMA HAARLEM VICTORIA - WATER Onze Kindercourant. Plaatselijk Nieuws» Oberlahnstein. Door onvoorziene omstandigheden zijn wij verplicht, ons Bijblad voor de Jeugd een week uit te stellen. nachtarbeid voor bakkers af te schaf» fen, terwijl in de Steenhouwers» en de Stuwadoorswet maximum»arbeids» tijden zijn vastgesteld, hetgeen in het Mijnreglement, vastgesteld in 1906, eveneens geschiedde. In 1908 is van de zijde der sociaal» democraten door middel eener motie de vraag van den achturigen arbeids» dag in de Tweede'Kamer aanhangig gemaakt. De desbetreffende motie, ingediend door den heer Schaper, werd niet aanvaard, maar wel werd eene, die den tien»urigen arbeidsdag betrof en ingediend was door den toenmaligen afgevaardigde Aalberse, aangenomen. Uit de discussiën, die toen in de Tweede Kamer zijn ge» voerd, is voortgekomen een initiatief» voorstel van de sociaaldemocratische fractie, tot invoering van den acht» urigen arbeidsdag in het algemeen, aldus, dat de tien»urige arbeidsdag als overgangsmaatregel voor vele bedrij» ven zou worden aanvaard. De Kamer onderzocht het in de afdeelingen en bracht daarover Voorloopig Verslag uit; in 1918 werd dit door den heer Schaper met eene Memorie van Ant» woord en een gewijzigd wetsvoorstel beantwoord, waardoor in het alge» meen de dadelijke invoering van den achturigen arbeidsdag werd verlangd. Toen de regeering bij monde van ministerpresident Ruys de Beeren» brouck in November 1918 te kennen gaf bereid te zijn den acht»urigen ar» beidsdag in te voeren en de verschil» lende partijen in het Parlement daar» mede instemming betuigden, gaf mi» nister Aalberse wegens technische en practische redenen voorkeur aan een eigen ontwerp boven overneming van het initiatiefvoorstel van den heer Schaper, waarmede hij zich op be» langrijke punten niet kon vereenigen. In de zitting van Vrijdag 11 Juli '19 werd deze wet met bijna algemeene stemmen aangenomen. Zooals men weet is de wet zoo in» gericht, dat zij geleidelijk kan worden toegepast. Ziehier een en ander om» trent deze nieuwe wet, die een groo» ten ommekeer in het maatschappelijk leven tengevolge hebben zal. BLOEMENDAAL. Treurig. Door een motorfiets werd Woensdagmiddag de hond, die op verschillende hondententoonstel» lingen met den eersten prijs bekroond was, van den heer E. P. alhier, op den Vijverweg overreden. Het arme beest was terstond dood. De Bloemendaalsche Gymnastiek» vereeniging houdt Dinsdagavond om 8 uur een algemeene ledenvergade» ring in Hotel Vreeburg. Het bespreken van een openlucht» uitvoering zal een groot deel van den avond in beslag nemen. Er zullen tot het najaar geen ver» anderingen in het Bloemendaalsche bosch meer plaat§ hebben. De nieuwe weg en andere aangelegde wandel» en rijwielpaden zijn gereed gekomen. De werkzaamheden aldaar zijn dus voorloopig geëindigd, daarom hebben 40 losse arbeiders gedaan gekregen. Op het stuk grond tegenover de Electrische Centrale alhier, is men druk bezig twee winkelhuizen te bouwen. Deze schieten al aardig op. In het eene winkelhuis komt een zaak van den heer Franken, luxe»brood» bakkerij te Haarlem, die aldaar ook een lunchroom zal openen. In het tweede komt een zaak van de heeren Gebrs. Vermeer, groenten» en fruit» handelaren alhier. Na eenige dagen op reis te zijn ge» weest, is onze Burgemeester alhier teruggekeerd. In plaats van den heer Lassing, die eenigen tijd geleden als bestuurslid van de Woningvereeniging „Bloemen» daal" bedankt heeft, is gekozen de heer Visser. Openluchtdag. We hebben reeds gemeld in een van onze vorige num» mers, dat het 't voornemen was van den Bond van Lichamelijke Ontwik» keling afdeeling Bloemendaal, om een openluchtdag te houden. Dezer dagen op een vergadering dier afdeeling is daartoe besloten. Deze openluchtdag, waaraan al de kinderen der Bloemen» ■daalsche scholen zullen deelnemen, is vastgesteld op 25 Juni a.s.' en zal gehouden worden op het weiland, dat gelegen is vlak voor Hotel Duin en Daal. Zooals bekend.is, zullen aldaar door de kinderen eenige spelen ge» houden worden, waaraan wedstrijden verbonden zijn met mooie en aardige prijzen voor de winners en winsters. Er zou ook een slagbalwedstrijd plaats hebben om den zilveren wisselbeker, die het vorige jaar door de Gemeente» school is gewonnen. Deze zal echter in dit jaar vervallen, om de slechte verstandhouding, die onder de kin» deren van de verschillende scholen heerscht, niet te bevorderen. Het vorige jaar heerschte er groote onte» vredenheid en afgunst onder de leer» lingen der scholen, die hadden ge» dacht den beker in hun bezit te krij» gen. Het bestuur van dezen bond heeft er dan ook goed aan gedaan om van dit jaar geen bekerwedstrijd te houden, en het zal nog beter doen, al dergelijke dingen, die, zooals het vroeger heette, de kinderen sterk maaktenvoor den strijd om het bestaan, inderdaad hen vertrouwd maken met allerlei meer dierlijke dan menschelijke gevoelens. Zoo'n dag moet voor de kinderen in alle opzich» ten een prettige en genoeglijke dag zijn. De openluchtspelen staan onder leiding van den heer A. J. Meijerink, gymnastiek»leeraar te Haarlem. De schoolkinderen zullen in vijf groepen verdeeld worden, zoodat op verschil» lende punten van het veld wedstrijden - plaats vinden. Eenige vrije oefeningen met al de kinderen te samen, zullen 'n aardig geheel vormen, 's Morgens wordt er gerepeteerd. In optocht met muziek voorop, wordt er naar het feestterrein gegaan. Na de repetitie, die zeker wel goed zal slagen, gaat men uiteen om bij Moeder de gereed» staande boterhammen te nuttigen, die na zoo'n morgen van sport twee» maal zoo lekker smaken, 's Middags trekt men wederom in optocht met muziek naar het veld, waar om 2 uur een begin gemaakt wordt met de wed» strijden. Het kan een echte leuke dag voor de jeugd worden. Als de jeugd nu zelf ook leuk is, is 't heelemaal leuk. Wij hopen dat de zon niet af» wezig zal zijn, want deze draagt er veel toe bij, om zoo'n feestdag te doen slagen. In de tweede plaats hopen wij, dat de belangstelling, die het vorige jaar zoo gering was, nu zeer groot zal zijn. Wij kunnen nog het volgende me» dedeelen. Ook zal er dien middag een groote demonstratie plaats hebben, te houden door eenige leerlingen van de M.U.L.O.»school van den heer A. IJzerman. Er zal n.l. door deze een vuistbalmatch gespeeld worden. Van dit onbekende spel zullen wij in ons volgend nummer nog eenige bijzon» derheden mededeelen. Een persoon, die aan het Hotel Duin en Daal een boodschap moest doen, zette zijn fiets even tegen een boom aan. Toen hij terug kwam moest hij zijn weg te voet vervolgen, daar het rijwiel verdwenen was of anders ge» zegd, de fiets was foetsi, foetsi. In Amerika zet men fietsen, en zelfs auto's, onbeheerd langs den weg, 's lands wijs 's lands eer. Wanneer wij elkander duidelijk konden maken, dat het van zelf spreekt dat men eens an= ders fiets laat staan, was de zaak in orde. Het gaat er maar om wat we met elkaar afspreken. Aan sommige menschcn wordt zoo'n afspraak alleen duidelijk, als ze daarbij flink op hun baatje krijgen. Nu, dat moet dan maar. Wie niet hooren wil, moet maar voelen. Onze politiemannen. Een agent van politie is óveral en ook hier on» misbaar. Er kan bijna niets gebeuren of de politie wordt er bij gehaald. In Bloemendaal valt er tegenwoordig ook nog wel eens wat voor. Vecht» partijen, diefstallen, enz., waar men vroeger hier weinig van hoorde, zijn hier niet meer zeldzaam. Het geval doet zich soms voor, dat een agent in botsing komt met eenige onwillige burgers. Draait het dan op een vecht» partij uit, en is er geen van zijn col» lega's in de buurt, dan is hij genood» zaakt het zaakje zelf op te knappen, wat soms lang niet gemakkelijk is. Dikwijls hoort men zeggen, dat er daar en daar zoo weinig politietoe» zicht is. Dat er soms dagen voorbij gaan dat men geen politie ziet. Hoe komt dat? Omdat de politie niet overal tegelijk kan wezen. In onze uitgestrekte gemeente, waaronder be» hoort: Bloemendaal, Overveen, Aer» denhout, Vogelenzang en een ge» deelte van Duinlustpark, dat allemaal bewaakt moet worden, kan het soms gebeuren, dat men geen agent tegen» komt. De achturige werkdag is door de gemeente voor het personeel inge» voerd, behalve voor de politie. Een politieman, die uit zijn dienst naar huis gaat, heeft niet veel tijd om zich met vrouw en kinderen (ze zijn allen gehuwd) te bemoeien, want hij moet zoo spoedig mogelijk gaan rusten, om na een uur of zes wederom in dienst te treden. Zoo gaat het dag aan dag. Llitgezonderd natuurlijk eenige vrije dagen die ze hebben. Er is hen alleen tijd gegeven om te rusten, anders niet. Zijn deze menschen minder dan anderen? Neen, zeker niet. Zij in de eerste plaats moeten een menschelijk bestaan hebben, daar zij zorgen voor rust en veiligheid van anderen. Lan» gen tijd geleden werd gedacht dat daar verandering in zou komen, om» dat de gemeente den 8=urigen werk» dag voor de politie goedgekeurd had. Uitbreiding van het politiecorps was dus noodzakelijk. Daarmee werd een begin gemaakt. Een terrein aan de Rampenlaan werd uitgekozen om po» litiewoningen op te bouwen. De noo» dige gelden waren daarvoor spoedig bijeen. Tot zoover ging het goed. Hierna hoorde men niets meer van de uitbreidingsplannen en er werd geen begin gemaakt met het bouwen van woningen. Toen kwam de groote te» leurstelling voor de belanghebben» den. Het terrein, dat'oorspronkelijk bestemd was voor het boven omschre» ven doel, werd afgestaan aan de Ver» eeniging voor Volkstuintjes. Dus voorloopig was er nog geen sprake van de uitbreiding van het politiecorps. Wanneer zal dat nu gebeuren? Het wordt hoog tijd, want een ieder heeft recht op een menschwaardig bestaan, ook de Bloemendaalsche politie. Men deelt ons mede, dat er plannen bestaan, om de politiewoningen te bouwen op verschillende plaatsen van onze gemeente en wel daartoe be» stemde bouwgrond in het Duinlust» park, Oosterduin, Bentveld en in het Bloemendaalsche bosch, alwaar ook de boschwachters»woningen gebouwd zullen worden. Als deze plannen nu maar spoedig ten uitvoer worden ge» bracht. Dinsdag 6 Juli zal vanwege de Ver» eeniging van Tuinbouw en Plant» kunde, afd. Bloemendaal, alhier, in Hotel Rusthoek een Lathyrusten» toonstelling gehouden worden. Deze tentoonstelling zal echter alleen toe» gankelijk zijn voor leden dier Ver» eeniging. OVERVEEN. De heer D. Laan heeft bedankt als Hopman van de padvinders, afdeeling Overveen. Deze afdeeling is nu ont» bonden, wat zeer door de jongens be» treurd wordt. Het houten clubgebouw staat nu geheel eenzaam en verlaten en is te koop. In het gymnastieklokaal der L. O.» school alhier, heeft, tijdens de gym» nastieklessen, een ongeluk plaats ge» had, dat nog al tamelijk goed is afge» loopen. Toen de heer P. A. Kok, gym» ONTVANGEN een kleine zending Typewriters Prijsf 160 -- SCHRIJFMACHINEHANDEL Zijlstraat 90-79 Telephoon 1161 nastiekonderwijzer te Bloemendaal, met zijn leerlingen aan het oefenen was, kreeg hij een der ijzeren ringen, die aldaar hangen, met een harden zwaai tegen zijn ééne oog aan. Door den schok tuimelde de onderwijzer achterover en bleef eenigen tijd liggen. Een diepe wond, waaruit het bloed rijkelijk vloeide, vertoonde zich aan de verschrikte leerlingen. Direct werd de arts er bij gehaald. Deze constateerde dat het oog zelf niet geraakt was. Na de wond uitge» wasschen te hebben, werd een ver» band gelegd. De lessen werden ge» staakt en de onderwijzer kon zich te voet naar huis*begeven. Naar aanleiding van het ernstig ongeluk, dat op 2den Pinksterdag plaats had met de juffrouw uit Haar» lem, die door een auto aangereden werd, met de bekende treurige ge» volgen, is door B. en W. besloten, den Duinlustweg alhier voor auto's en motorfietsen af te sluiten. J.l. Zaterdagmiddag sloeg het paard op hol van een der melkwagens van de Sierkan, die stond te wachten voor een villa in het Kweekduin, gelukkig werd het paard met den achter zich slingeren den melkwagen op de Bloemendaalsche weg, door een actief optredenden voor bijganger tot stilstand gebracht. VOGELENZANG. Op een gehouden examen te Am» sterdam voor boekhouden, is geslaagd onze plaatsgenoot W. Thorborg. Na langen tijd ziek te zijn geweest, heeft mej. G. de Graaf, brievengaar» ster aan het hulppostkantoor alhier, hare werkzaamheden weder hervat. KRRK-AGENDA. Zondag 14 Juni. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur, Ds. C. Veen van Haarlem. Jongelieden samenkomst in gebouw„Maranatha' Zondag voorm. 10 uur, de heer J. IJse sinkhuijsen van Amsterdam. Geretormeerde Kerk, voorm. 10 uur. Ds. J. C. Brussaard, n.m. 5 uur dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gemeente, v.m. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga. Ps. 53 2 „de dwaasheid van den God loochenaar" Evangelisatielokaal Zondag v.m. 10uur, Ds. Vinke van Alkmaar. HAARLEM. Vereen. Vrijzinnige Hervormden in gebouw van den Protestantenbond, Jacob.straat 10 uur. Dr. J. C. A. Fetter. BURGERLIJKE STAND Van Vrijdag 4 Juni tot en met Donderdag 10 Juni Geboren: d. van J. Ph. Reiman en C. M Kruijer. d. van C. Ritsema en G. de Vries. Ondertrouwd: A. E. M. Janssen en C. A. Everts Getrouwd: N. C. J. Drost en E. J. Buh- ning. P. Leemans en M. J. de Boever. Overleden: A. M. Thorborg 28 j. wo nende te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij SantpoortA. M. Somers 43 j. A. Mie- dema 70 j. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater. KUNSTWATER IS NAMAAK.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2