Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Artistieke WONING-INRICHTINGEN HOTEL „DUIN EN DAAL" J. A. BOSKAMP ZONEN - OVERVEEN m m S Êi 'ik Plaatselijk Nieuws. CINEMA PALACE Het Geheim van de Biecht. De Getemde Feeks. 14e Jaargang. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1920. No. 32 BLOEHENDAALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Voor een vol jaar. f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden Een der oorzaken van de duurte. En hoe die kau worden weggenomen. Wij hebben er hier ter plaatse reeds meer op gewezen: ae oorzaken der duurte zijn vele; de voornaamste zijn, dat door den oorlog de voorraden van het menschdom zijn opgeteerd, en dat de eveneens door den oorlog verminderde werklust der menschen nog minder dan ooit in staat is, die voorraden nu in een voldoende snel tempo aan te vullen. Deze oorzaken zijn, zoo te zeggen, natuurlijke. In de gegeven önnatuur» lijke omstandigheden: natuurlijke. Kr is echter nog een andere oor» zaak: de gewetenlooze prijsopdrij» ving door de woekeraars. Kn de slachtoffers die zijn het heele menschdom behalve die woekeraars zeiven ondergaan dagelijks de af» schuwelijke sensatie van machteloos» held ook tegen die laatstgenoemde oorzaak. En dat behoefde niet zoo te zijn. De woekeraars moesten voor beeldig worden gestraft; hun voor de heele wereld schadelijk bedrijf moest onmogelijk worden gemaakt. Als we echter eens om ons heen» zien, lijkt het daarop nog maar heel weinig. Bij ons te lande althans. In het buitenland zijn er hier en daar tenminste teekenen, die op mogelijke verbetering wijzen. In Hongarije is er een wet in werking getreden, waarbij de levensmiddelen»woekeraars met stokslagen gestraft worden. En niet lang geleden is ook in Frankrijk de overheid vrij onzacht tegen die uit» hongeraars van het volk opgetreden. Wanneer iemand, aldus de Pa» rijsche correspondent van de „Tele» graaf", aan wiens betoog wij hier een en ander ontleenen zullen, op on» geoorloofde wijze, door kettinghan» del of anderszins zich een winstje van een paar ton verzekert, dan krijgt hij bij ons een paar duizend gulden boete, wat per ton nog een zoet winstje van 198,000 gulden over» laaten in de krant leest men dat A. B. of A. C. veroordeeld is (indien hij nog veroordeeld wordt). In Frankrijk heeft men nobeler en meer afdoende methoden om de we» reld tegen misdadigers te waarschu» wen. Mij dunkt, dat er zelden een meer afdoend en beter vonnis geveld is tegen prijsopdrijvers, dan onlangs voor de tiende strafkamer van Parijs, tegen de heeren van de Hallen, die niet tevreden waren met vooroorlog» sche winsten, en bevreesd waren voor een zoo noodzakelijke prijs» daling. Drie makelaars van de Parijsche Hallen, de vleeschmakelaar Delprat, de vruchtenmakelaar Lecouffe en die voor het abattoir Quesnelle, hebben zich schuldig gemaakt aan iets wat men in Holland niet strafbaar zou achten. Zij hebben namelijk aan hun ZONDAGNAMIDDAG- AVOND- EN DINER-CONCERT Permamente Tentoonstelling van Schilderijen Betimmeringen - Behangerij - Verhuizingen - Stoffeerderij SPECIALITEIT IN CLUBFAUTEUILS OPGERICHT 1886 leveranciers in de provincie geseind niet te veel waren te Zenden, omdat anders de prijzen zouden dalen. Zooiets doet iedere handelaar, die een prijsdaling voorziet, maar hij doet het dan ten minste alleen voor zijn eigen zaak. Maar bij de hallen, die Parijs van voedsel voorzien, is het een veel ernstiger feit, al waren zulke te» legrammen tot nu toe niet strafbaar gesteld. De Fransche justitie echter laat der» gelijke misdrijven in den vervolge niet meer toe men heeft beslag gelegd op die telegrammen, ze niet verzon» den en de heeren zonder vorm van proces achier slot en grendel gezet, tot den dag van hun veroordeeling, op de wijze als men dat alleen met moorde» naars en dieven doet. En men heeft ze ook niet bestraft met de zachte hand, waarmede men in sommige andere landen (en een klein land in het bijzonder) prijsopdrijvers, die grootste misdadigers van den te» genwoordigen tijd behandelt, maar ze voor hun telegrammetjes en winstbe» jag veroordeeld, respectievelijk tot 6 maanden gevangenisstraf èn 6000 francs boete, let wel: niet het traditio» neel Hollandsche „öf"; drie maanden èn 5000 francs boete en twee maan» den èn 6000 francs boete, er bij bepa» lende dat deze vonnissen op hun kos» ten tien maal moeten worden gead» verteerd en zullen worden aangeplakt in de Hallen en op hun kantoren. De vonnissen zijn raak, en tegelijk doeltreffend, want in den vervolge zal een ieder weten, zoodra hij de namen Delprat, Lecouffe en Quesnelle hoort, in verband met levensmiddelenvoor» zieningen, dat dit de beruchte men» schen zijn, die het er uit eigen winst» bejag op toelegden een half millioen Parijzenaars, waaronder vele - kinde» ren, een dag honger te laten lijden omdat deze tegen de hooge prijzen zich de noodige voedingsstoffen maar voor een gedeelte, minder dan voor de voeding noodzakelijk, konden aan» schaffen. Zoo behoort het te zijn. Zoo is het goed. De overheid moet de rechten der gemeenschap, de toch reeds ge» noeg beproefde gemeenschap, verde» digen tegen de gewetenlooze prijs» opdrijvers. De andere oorzaken der duurte moeten allengs door de ge meenschap zelve door organisatie en arbeid worden opgeheven en kunnen dit ook, maar deze de uithongering van het volk door een handvol wal» gelijke woekeraars is sneller te ge» nezen. Mits de overheid maar aan» pakt. Zooals dat in Frankrijk ge» schiedde. Een goed voorbeeld, dat zonder uitstel in alle lainden, ook het onze, moet worden gevolgd. BLOEMENDAAL. Dit jaar zal er wederom op het schoone landgoed van Mej. Cromme» lin alhier, een zendingsfeest plaats hebben en wel op Maandag 9 Augus» tus a.s. Na een openingsrede van den heer Ds. Weener, zullen verschillende sprekers dien dag het woord voeren. Gedurende de pauze zal een zang» koor, begeleid door een muziekkorps van Meer en Bosch, eenige godsdien» stige liederen zingen. Ds. Oberman, vroeger predikant te Heemstede, houdt de slotrede. Op het terrein worden verschillende tentjes ge» plaatst, alwaar men ververschingen enz. kan krijgen. Ook voor een fiet» senstalling wordt zorg gedragen. Als het weer nu maar medewerkt, zal de belangstelling zeer groot zijn. Geslaagd is voor het examen» piano, onlangs gehouden door de Ned. Toonkunstenaarsvereeniging te Amsterdam, onze plaatsgenoote Mej. S. M. A. Bos. Bestrating. De straatjes voor de perceelen 88, 90 en 92 aan den Bloe» mendaalschen straatweg alkier, die vol gaten zaten en waarvan bijna geen steen meer naast de anderen lagen, zijn geheel vernieuwd, zoodat het een genoegen is om er naar te kijken en er^^er te loopen. üok de Zuider Stationsweg is ge» heel nieuw bestraat geworden. Met het grootste pleizier fietst men er nu overheen. We kunnen gerust zeggen, dat het een van de mooiste rijwegen van Bloemendaal is. Wij hopen, dat ook de andere wegen eens een goede beurt zullen krijgen, wat hoog noodig is. Wij wandelden Zondagmorgen op de Zomerzorgerlaan en kwamen bij het weiland, dat gelegen is tegenover Hotel Zomerzorg. Daar loopen altijd eenige koeien en paarden te grazen. Een paard, een schimmel, is een aardig beest. Hij staat altijd aan den weg met zijn kop over het hek te kijken naar de voorbijgangers. Vele wandelaars blijven dan ook even staan om het paard op den rug te kloppen of over den kop te streelen. Vooral voor kinderen is dit dier een gróote aantrekkelijkheid. Ook wij konden niet nalaten hem even te lief» kozen. Het viel ons op, dat het dier erg droefgeestig uit de oogen keek en geen wonder, een groote hoeveelheid vliegen zat op zijn rug, kop enz. en staken het arme dier geweldig. Het schudden met den kop deed hen even opvliegen, om eenigen tijd later weer Clroote Houtstraat 111 113 - HAARLEM Van VRIJDAG 6 t/m MAANDAG 9 AUGUSTUS. ALS HOOFDNUMMER Meesterwerk der Catolic Art Association in 1 voorspel en 6 acten. Lengte pl.m. 3000 M. De film werd in alle hoofdsteden voor uitverkochte zalen vertoond. Van DINSDAG 10 tm DONDERDAG 12 AUGUSTUS. ALS HOOFDNUMMER Buitengewoon Amusante Klucht in 4 acten, waarin HENNY PORTEN een dubbelrol vervult. VERDER UITGEBREID PROGRAMMA. op zijn huid neer te strijken. De bees» ten hinderden hem verschrikkelijk en hij liet somtijds een zwak gehinnik hooren van pijn. Zoo gaat het iederen dag. Ook de koeien hebben veel van vliegen te lijden. Vraag: Kan hieraan nu niets gedaan worden, bijvoorbeeld door een soort zalf of iets dergelijks op de huid van het vee te smeren, waarvan de lucht de vliegen op een afstand houdt? Eenigen tijd geleden werd bij de familie K. alhier ingebroken en eenig tafelzilver ontvreemd. De politie deed een onderzoek. Thans is het deze ge» lukt den dader in Amsterdam te pak» ken te krijgen. De booswicht is naar Haarlem overgebracht. Dinsdagavond ^mgeveer 9 uur kwam een zwaar beladen wagen met tak» kenbossen de Mollaan afrijden. Op den hoek van de Mollaan en den Bloemendaalschen straatweg be» zweek een der zijkanten van de kar, met 't gevolg, dat de opgestapelde takkenbossen over de straat rolden. Nadat met touwen de stukken van het zijschot bij elkander waren ge» bonden en de takken weder opgesta» peld waren, kon weder verder gere» den worden. eennaanidfe kwaiffexf wdariatgf.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1