VICTORIA - WATER net R.K. Keukenmeisje, Een pluimpje voor een onzer meest bekende plaatsgenooten moge hier zeker niet achterwege blijven. De be» kende plaatsgenoot is onze wethou» der de heer Ign. Bispinck. Het ge» noemde pluimpje komt hem, en van harte, toe vanwege de schitterende foto's vergrootingen van door hem gemaakte opnamen welke men op de Internationale Kino»tentoonstel» ling bewonderen kan. Het zijn alle gezichten in het buitenland, waaron» der schitterende berg»kieken. Aanhouding. Door onze politie is aangehouden de 29»jarige Haarlem» mer G., als verdacht van het plegen van onzedelijke handelingen met min» derjarige meisjes. De man is in han» den der Justitie gesteld. Prof. Van Walsem. Vermeldden wij in ons vorig nummer, dat profes» sor Van Walsem als directeur»ge» neesheer van het Provinciaal Zieken» huis ontslag heeft aangevraagd, thans lezen wij in de Staatscourant, dat dit eervol ontslag tegen 1 Januari e. k. door Gedeputeerde Staten is ver» leend. Ziehier eenige levensbijzonder» heden: Dr. G. C. van Walsem, in 1863 ge» boren te Wateringen, studeerde te Leiden in de medicijnen, werd in 1886 arj:s, in 1887 geneesheer aan het ge» sticht „Meerenberg", promoveerde in 1889 op een proefschrift, getiteld: „Lenige onderzoekingen en beschou» wingen op het gebied van de patho» logische anatomie van het ruggemerg in verband met zijn normale bouw". In 1900 aanvaardde hij het professo» raat in de pathologische anatomie aan de Hoogeschool te Leiden met een rede, getiteld: „De invloed van den vooruitgang der techniek op de beoe» fening der ziel»kundige ontleed» kunde". Hij werd in 1904 als hoog» lecraar eervol ontslagen, en benoemd tot lsten geneesheer»directeur van het Provinciaal Ziekenhuis. Verscheidene wetenschaDDeliike ee» schriften verschenen van zijn hand. Ds. S. de Vrijer hoopt den 12en Sep» tember zijn intrede te doen als predi» kant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, na bevestigd te zijn door Ds. Berkel» bach v. d. Sprenkel, van Haarlem. OVERVEEN. Onhoudbare toestanden. De be» woners van den Bloemendaalsche» weg in Overveen en met name de fa» milies v. Maren, Uylenhoed en Snel hebben eenige dagen geleden voor de zooveelste maal weer eens last gehad van het overtollige hemelwater, dat met geweld van den Tetterodeweg af» komt en hetwelk de riolen blijkbaar niet bij machte zijn af te voeren. Het is echter thans zonder materieele schade afgeloopen, daar die bewoners gezamenlijk de tegels van 't trottoir hebben opgebroken en met die tegels en 't noodige zand 'n soort kistdam vlieg kwaad zou kunnen doen, wist er geen weg mee. Als een bejaard en moe en radeloos man, zoo zat hij met het hoofd in de handen. En denken dat hij deed, dat kind, nee=maar, dénken Toen het half negen sloeg, pakte hij zijn vergeefsche boeken bijeen, en stapte naar de reeds overbodige school. Rommendomme was het licht van den onvolprezen zomerochtend. Doch in hem was een drukkende schemering. Hij kwam op de speelplaats aan. Hij zag Loes. Haar bruinroode wangen. Haar rooden mond. Haar donkeren blik. En haar oogen, die het weer zeiden. Het weer zeiden. Dat wat hij niet begreep. Meer zag hij niet. De kleine wereld deinde voor zijn oogen. En hij deed zot met armen en beenen, en hij wist zich geen hou» ding te geven, zoodat er waren, die hem uitlachten. Maar mijn Hemel, wat verlangt men dan van een knaap, schuchter als Hans, en te zachtzinnig om een vlieg kwaad te doen! Hij wie» gelde op zijn beenen, en hulpeloos dat hij daar weer ineencn uitzag, geen hebben gemaakt, waardoor zij wel hun slaapje hebben moeten inboeten, doch 's morgens tenminste geen water in hunne huizen hadden. Voor enkele weken was er zooveel water naar binnen gekomen, dat bij Van Maren de fietsen en motoren in 't water stonden (20 c.M. hoog) en de familie Uijlenhoed zich genoodzaakt zag 150.uit te geven, om de door het water in haar woning gemaakte schade te herstellen. Ook de heer Snel had nogal wat schade. Thans is daar herhaalde verzoe» ken aan B. en W. niet hielpen door de genoemde ingezetenen een rekwest tot den Raad gericht, met verzoek maatregelen te willen doen nemen, opdat het hemelwater be» hoorlijk worde geloosd en dus derge» lijke schade voor hen niet meer kan voorkomen. VOGELENZANG. Voetbal. Tot secretaris der Vo» gelcnzangsche Voetbal»Verecniging is Benoemd de heer Jan Lens te Voge» lenzang. Het a.s. Kinderfeest. De alhier gevormde feestcommissie voor het a.s. kinder» en volksfeest bestaat uit de heeren: jhr. L. Boreel, eere»voor» zitter, J. Bonkenberg, voorzitter, E. Schroer, penningmeester, en R. Chris» tofrel, secretaris. Benoeming. Tot kapelaan alhier, is benoemd de weleerw. heer J. D. Sinterman. SANTPOORT. Kinderfeest. Door de Vereeni» ging „Volksonderwijs" alhier, welke thans 204 leden telt, zal voor de leer» lingen der o. 1. school in de maand September een groot kinderfeest be» reid worden, dat o.a. zal gehouden worden op de „Harddraverslaan" van het buitengoed Spaarnberg, van me» vrouw Wüste. T O O N E E L. Stadsschouwburg. Dinsdag 31 i\usuï>ius Kumi liei Ilofstadlouiieel, directeur Cor v. d. Lugt=Melsert, in den Stadsschouwburg met het succes» stuk van den dag „Woningnood". Da» gelijks uitverkochte zalen in het Grand»Theatre te Amsterdam. VAN HIER EN DAAR. Het valscherm. Het luchtver» keer vraagt nog steeds slachtoffers aldus ontleenen wij aan de „Tel.": en zoolang het vliegen nog niet ab» soluut veilig geschieden kan, wat wel nooit het geval zal zijn, mag niet na» gelaten worden om de middelen, waarmede den inzittenden van een averij loopend luchtvaartuig nog een kans geboden wordt zich het leven te redden, te volmaken. Dat reddingsmiddel kan zijn het valscherm, waarvan de practische aanwending als zoodanig ongeveer 6 jaar oud is. Het eerst werd het toege» past bij de kabelballons, die aan staal» voorbeeld van. Dan was het plotseling of zijn ge» laatstrekken uit elkaar vielen. Zijn oogen leken in de ruimte er achter weg te zinken. Hij zag, en het was te ongeloofelijk om werkelijkheid te zijn, hij zag maar het kon niet, kón niet, en tóch zag hij het, zag hij het: Loes keek den knaap, die naast haar stond aan met denzelfden blik, die zulk een namelooze verwarring in zijn ziel geworpen had. Die knaap, moet ge weten, was de afgod van zijn makkers, en een hun» ner had Loes daar juist iets van diens dolle vermetelheid verhaald. „Jij durft nogal wat", prees het meisje, en een betooverende glans gleed daarbij uit haar schoone oogen naar den knaap, „ma^ir dat moet ook, hè. Een jongen moet alles durven". De knaap, aangemoedigd, naderde Loes tot heel dicht, en praatte intiem, bijna fluisterend, met haar voort. Hans keek met verstijfde oogen, en zijn gezicht werd anders. Heel an» ders. En toch hetzelfde. Het was of het gezicht van een ander door het draad opgelaten worst»vormige gas» zakken, dienende voor het leiden der artillerie en het doen van permanen-te verkenningen. Telkenmale wanneer zoo'n kabelballon door vijandelijk vuur werd getroffen, beteekende dit ook den dood voor den verkenner. Om deze menschenlevens te redden werd het valscherm ingevoerd, als een perfectie van het product uit vredes» jaren. Alras bleek van welk een on» schatbaar nut deze vinding was: tal van waarnemers, die anders gedoemd waren geweest met den brandenden ballon te pletter te vallen, hadden nu nog een kans aan den dood te ont» snappen. Er waren er bij, die in enkele dagen driemaal hun hoogen observa» tiepost in Brand zagen schieten en ook evenveel "malen met succes den sprong op duizend meter hoogte waagden. En wanneer door een plotse» ling opstekenden storm de verbin» dingskabel met den grond brak, was de parachute het middel om aan krijgsgevangenschap te ontkomen. Betrekkelijk lang duurde het voor het valscherm ook gebezigd werd als red» dingsmiddel ten behoeve van in nood verkeerende vliegers; al de vindingen te dezen opzichte waren van geen praetische waarde, hoofdzakelijk om» dat het openen van een valscherm mechanisch moest geschieden, het» geen niet voldeed. Men heeft dit pro» bleem nu vrijwel geheel opgelost, niet door'mechanisch werkende construe» ties, maar door parachutes, waarbij het openen berust zuiver op natuur» wetten, juist als bij de valschermen der kabelballons. De typen valschermen, welke nu in gebruik zijn, kunnen in drie klassen worden verdeeld. In Amerika past men vooral toe het knapzaktype, waarbij de parachute is bevestigd in een zak op den rug van den vlieger; bij het Duitsche model zit de vlieger op de parachute, terwijl de Engelsche „Guardian Angel" parachute onder den romp van het vliegtuig wordt vastgemaakt. In 't algemeen gaat een goed val» scherm open binnen drie seconden. De vlieger die, laten we aannemen, 75 K.G. weegt, valt dan ongeveer 45 Me» ter; draagt het valscherm geheel, dan is de dalingsnelheid 3 a 4.50 M. per sec.,De diameter van de verschillen» de in gebruik zijnde vliegtuigpara» chutes varieert van 7 tot 10 Meter; de stof, waaruit ze bestaan, is zijde, ka» toen of linnen. De Duitsche vliegers gebruikten de parachutes reeds in 1917, de Entente begon er pas aan te denken toen de oorlog op zijn eind liep. In ons land bestaat het eigenaardige geval dat het valscherm uitsluitend gebruikt wordt bij het geven van sensationeele vliegtuig»demonstraties, terwijl men tot nu toe in gebreke is gebleven om onze leger» en marine» vliegtuigen met dat reddingsmiddel uit te rusten. Heeft ons vliegwapen soms nog niet genoeg slachtoffers geëischt om tot zijne heen scheen. En het was beang» stigend als het gelaat van den Waan» zin. Daar kwam een van de jongens met een muschje, dat hij in een hoek van de speelplaats zoo juist gevangen had, op den troep aanloopen. Hij vertoon» de het dier aan de kameraden. Ook de meisjes moesten het bezien. Met eene hand trok hij de vlerkjes open, terwijl hij het met de andere voldoen» de omklemd hield om het diertje het wegvliegen te beletten. Allen bekeken om beurten het arme ding, dat trilde van angst. De kleine kraaloogjes glinsterden wild. De meisjes vatten het eens aan, stieten lichte gilletjes uit. „Zou jij hem dood durven knij» pen?" vroeg plotseling een van de jongens aan den held van daareven. Maar deze maakte een afwijzend ge» baar. „Je durft niet", hoonden de knapen. Toen naderde Hans. Het vreemde gezicht van den ander scheen nu zoo sterk door het zijne heen, dat het laatste zoo goed als uitgewischt het aanschaffen van valschermen voor onze vliegers over te gaan? Dat de parachute als reddingsmiddel nog enkele feilen aankleven, mag geen reden zijn om daarom dit uitrusting» stuk totaal te verwerpen. Ook een zwemvest brengt niet altijd redding en ook reddingssloepen slaan wel om, doch dit weerhoudt toch niemand om voor elk schip, dat in zee gaat, de aan» wezigheid van een minimum aantal zwemvesten en reddingssloepen v»oor te schrijven! Een „lachhoek". De lachhoek van „Haarlem's Dagblad" is altijd een hoek geweest, waar niets om te lachen was, of juist wél, maar dan op een andere manier dan bedoeld. Zoo vond men er dezer dagen een poging in om ten koste van óns blad de lezers toch, eindelijk eens, te vermaken. De mop was echter van langdradigheid zóó onduidelijk, dat niemand hem be» greep. Ge ziet, Lachhoekredacteur, ge komt weer zoo belachelijk uit den (lach)hoek, dat het zoowaar alweer om telachen is op die andere manier, door u niet bedoeld. ONTVANGEN BOEKEN. Bij W. Bruna en Zoon's Uitgevers» Maatschappij te Utrecht, verscheen een tweetal romans der bekende schrijfster Cornélie Noordwal, beide herdrukken, n.l. van „Mademoiselle de Chavise" een tweede, en van „Greet Hemming" een derde druk. Dc boeken van Cornelie Noordwal zijn in het algemeen levendig en boeiend ge» schreven, en de schrijfster heeft er slag van, die onderwerpen te kiezen, welke om een of andere reden veel belangstelling vinden. Door haar wijze van verhalen weet zij dan die belangstelling nog zeer te vergrooten, en de avonturen van haar personen door ons waarlijk te doen medeleven. Om al deze en waarschijnlijk nog meerdere redenen heeft Cornélie Noordwal een vasten, ruimen, en toe» gewijden lezers», beter: lezeressen» kring, die elk nieuw boek dezer schrijfster als een evenement be» schouwen. De firma Bruna zorgt voor een de» gelijke en aangenaam aandoende uit» voering der boeken. „Greet Hem» ming" en „Mademoiselle de Chavise" zijn fameus lijvige deelen en toch kos» ten ze slechts 4.50 ingenaaid, 5.80 gebonden. Er biedt zich aan een voor noodhulp of voor vast om dadelijk in dienst te treden. Brieven onder no. 2240 bur. v. d. bi. Oberlahnstein. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater. KUNSTWATER IS NAMAAK. werd. De oogappels dwaalden naar Loes. Die keek uitdagend, leek het wel. En toen gebeurde het: de arme knaap nam het trillende muschje over, en hij, die nog geen vlieg ooit kwaad had gedaan, kneep ineenen, o, ineenen, wild zijn vuist erom dicht, met den gekromden wijsvinger rond het warme, kloppende nekje. Toen opende hij de hand en keek. Het diertje was dood. Uit den kleinen snavel sprong wat bloed. Hij keek Loes aan, en „Bah! wat een valsch mispunt", riep het meisje, en wendde zich met walging van hem af. En ook alle anderen liepen weg met kreten van afschuw, sommige jongens met scheldwoorden en be» dreigingen Hans verroerde geen.vin meer. Als verwezen stond hij met het lijkje van den armen vogel in de hand. Maar toen de laatste jongen van hem weg» gegaan was, liet hij het vallen, sloeg de handen voor het gezicht, en begon te huilen, te huilen, hartverscheurend. Job Steynen.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2