NOLF's Dimistsrii VICTORIA - WATER Gem. Kamers AGENTEN Dagmeisje. Keukenmeisje K. v. d. TUIN, Kweeker te Santpoort Brandstoffendistributie. P. KLUIT - Telefoon 2077 - Overveen 't Zijn niet allen koks die lange messen dragen „de Gouden Gaper" koming van dezen weg zullen heel wat onteigeningen noodig blijken; zoo wordt o.a. het volgende opgemerkt: Het ware wenschelijk, dat de koepel van Gehrels, als zijnde voor het vers keer gevaarlijk eveneens ten behoeve van de tram onteigend werd; ook o.m. dat het weiland ten oosten van den Kennemerweg en ten westen van de trambaan eigendom worde der ges meente. Bovendien wordt nog opgemerkt, dat de ontworpen woningen van „Bloemendaal Noord", tegenover de begraafplaats van het Provinciaal Ziekenhuis, daaj: niet gebouwd zous den kunnen worden, aangezien ook een deel van dien grond onteigend wordt. Zoodra de Raad weer bijeenkomt, zullen die tramplannen een onders werp van bespreking uitmaken. Bevestiging en intrede van Dr. De Vrijer. Er was veel belangstelling Zondag in onze Ned. Hervormde Kerk. Het kerkgebouw was dichtbes zet. In den ochtenddienst werd de nieuwberoepen predikant op plechtige wijze bevestigd door Dr. Berkelbach van der Sprenkel, uit Haarlem. Des middags hield Dr. De Vrijer zijn ins treerede naar aanleiding van het tekstwoord uit Prediker 4 vers 17, welke rede met groote belangstelling werd aangehoord. Nadat nog eenige verzen gezongen waren, richtte de leeraar zich tot zijn voorganger Ds. Van Leeuwen, de leden van den Kers keraad, de armmeesters, de collecs tanten. Ook de heer Koopman, godss dienstonderwijzer, de organist en allen, die bij den eeredienst betroks ken zijn, werden toegesproken. Vervolgens bracht Dr. De Vrijer zijn dank aan den consulent, en deze 6prak daarna op zijn beurt den nieuwen predikant toe. Het was een indrukwekkende plechtigheid. Vereeniging van Bloemendaalsche Politiemannen. Dinsdagavond had in een der lokalen van het Bureau van politie te Overveen een vergadering plaats van de Vereeniging van Bloes' mendaalsche Politiesagenten. Aanwes zig waren, op één na, al de leden. De voorzitter herinnerde in zijn opes ningswoord aan wat de Vereeniging in haar kort bestaan reeds heeft tot stand gebracht. Zoo o.a. het tot stand komen van den achturigen arbeidsdag en het erkennen door de Commissie van Overleg van de Vereeniging als zelfstandig lichaam. Besloten werd in enkele artikelen van het ambtenarens reglement wijziging te verzoeken, en verder een billijke vergoeding voor overuren te vragen. Nimrod. Zondag had wederom een welgeslaagde schietwedstrijd plaats op de banen aan de Klevers laan. Ziehier de uitslag der wedstrijden: Eerste wedstrijd, le prijs, kunsts voorwerp, de heer C. D. v. d. Vliet, Overveen; 2e en 3e prijs gedeeld door de heeren R. de Favauge, Heemstede, en J. A. Laan, Bloemendaal. Tweede wedstrijd: 1ste prijs, kunsts voorwerp, de heer jhr. G. J. W. Hooft, Utrecht; 2e prijs, de heer C. D. v. d. Vliet, Overveen; 3e prijs C. L. Baron v. Tuyll van Serooskerken, Bloemendaal. Nimrodswedstrijd: 1ste prijs, de heer J. W. Wilson, Bloemendaal, 2e prijs, de heer C. D. v. d. Vliet, Overs veen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Augustus 1920: 1. Dibbits, Bussum; 2. Mok, Haarlem; 3. Wed. Hoek, Apeldoorn; 4. Mevr. Ubels, Vollenhove; 5. Zalmvisscherij, Kralingen; 6. OJga Mueller, Schöns brunnenstrasze; 7. L. Beum, Karlss ruhe; Pymm, South Yarra. OVERVEEN. Verbetering. Het Gemeentebes stuur is toch nog zoo kwaad niet. Het heeft naar aanleiding der klacht van Van Maren c.s. een verbetering van den straatweg en de waterloozing daar ter plaatse ter hand genomen. De bestaande put wordt van een grooteren mond voorzien, de afvoers buizen worden weggenomen om er ruimere voor in de plaats te leggen; de weg word eenigszins verlaagd. SANTPOORT. B. en W. beschikten afwijzend op het verzoek van het bestuur der vers eeniging „Volksonderwijs" om vas cantie voor de kinderen op den lóden dezer, tot het houden van een schools feest voor de leerlingen der o. 1. school; daarom is besloten, dit feest nu te houden op den 18den Septems bear a.s., een vrije Zaterdagmiddag. Handboogschieten. Zondag 1.1. behaalde de Handboogschutterij „Vooruitgang zij ons Streven", alhier, op het laatste concours van den Ned. Bond van Handboogschutterijen te Amsterdam, den lsten prijs met 6 gouden dasspelden, den kampioens» prijs over het 3stal dit jaar gehouden concoursen, en den extrasprijs voor het hoogste aantal drieën. Twee gelds prijzen werden op de vrije baan door de leden van V. Z. O. S. in de wacht gesleept. Voorwaar een mooi succes. VAN HIER EN DAAR. De Niagara bedreigd. De beroemde Hoefijzerval, zoo lezen wij in „de Aarde en Haar Volken," het imposantste deel der Niagarawas tervallen op den Canadeeschen oever, neemt de laatste jaren in sterkte af. Men gaf de schuld aan de electrische centrales, die de waterkracht benutten, en heeft zelfs de laatste jaren het bou» wen van nieuwe krachtinstallaties ge» weigerd, maar een onderzoek heeft thans uitgemaakt, dat de Niagara zelfmoord pleegt, dat n.l. alleen uit» schuring van den oever oorzaak is van het feit, dat de waterval zich concen» treert in het midden en aan de oevers minder water stroomt en valt. De hoefijzervormige val schuurt steeds dieper in; in 1842 was de lengte van den geheelen val 610 M., in 1906 906M. In het midden is de rand, waarover het water valt, sedert 1842 ongeveer 1 1/4 a 1 3/4 M. per jaar teruggeloopen. Men vreest dat, als dit proces voort» gang heeft, de waterval, die juist im» posant is door zijn breed front, zal inkrimpen tot een wel waterrijken, maar smallen val, die het majestu» euze van den breiden Niagara g.Teel zou missen. En waar de kracht van het water den rotsbodem dermate uitslijpt, zijn kunstmatig moeilijk ver beteringen aan te brengen. Een uitstervend ras. Op" de Philippijnen komt een men» schenras voor, dat vroeger in deze eiljndenstreek alleenheerschend was, maar nu aan een snelle uitsterving on» derhevig is. Het zijn de Negrito's, een ras dat op een zeer laag peil van ontwikkeling staat. Ze wonen in el» lendige primitieve hutten en hebben (een typische eigenaardigheid van de» ze eilandbewoners) een onoverwinne lijken afkeer van water. Zij kunnen niet zwemmen, niet varen, doen zelfs totaal niet aan vischvangst. Ze leven uitsluitend van de jacht, waarbij zij vergiftige pijlen gebruiken. Vliegende sanatoria. Volgens de „Times" construeert de beroemde firma Vickers vliegmachi» nes, die als sanatoria ingericht zijn. Men vervaardigt typen, die gedurende verscheidene dagen op 5000 voet hoogte blijven. Zij zijn van alle mo» gelijke comfort voorzien. Voor de landing zijn hooge stellages gemaakt, waarlangs de passagiers met liften vervoerd worden. Papierstatistiek. Zeer ironisch heeft men onze eeuw, die wel eens „de ijzeren" genoemd wordt, ook den bijnaam van de „papie» ren" gegeven. Doch deze benaming heeft een gegronde beteekenis, want het verbruik van dit artikel is inder» daad verrassend groot. Naar een voor ons liggende statistiek, bestaan er in de wereld 3985 papierfabrieken, die jaarlijks 952 millioen kilogram papier vervaardigen. Alleen voor tijdschrif» ten gebruikt men hiervan 300 millioen kilogram. Wanneer men ieder land op zichzelf beschouwt is het gebruik van papier zeer ongelijk; want, zooals on» ze berichtgever berekent, verbruiken jaarlijks: een Engelschman 11.5 pond, een Amerikaan 10.25 pond, een Duit» scher 8 pond, een Franschman 7.5 pond, een Italiaan en een Oostenrijker ieder 3.5 pond, e<yi Mexicaan 2 pond, een Spanjaard 1.5 pond en een Rus 1 pond papier. Wormen. Bij onze landbouwers is men trots de langdurige en zeer beredeneerde onderzoekingen van verschillende geleerden soms de meening toegedaan, dat wormen nadeelig zijn voor den plantengroei. Een Engelsch professor, die deze kwestie aan grondige studie onderwierp, kwam tot een geheel an» dere conclusie. Reeds in haar eerste ontwikkelings» proces toonen de planten, die in worm» rijke aarde opschieten, meerdere groei» kracht dan gelijksoortige in grond, niet door wormen bewoond. In het eerste geval wordt de aarde door tal» rijke boorgaten gekruist, die den grond kruimig maken en het toetre» den van lucht en vocht vergemakke» lijken. Hij koos voor zijn onderzoek o.a. erwten, rogge, haver, boekweit, aardappelen en beetwortels. Bij al de» ze proeven gedijde de aanplant in 't oog vallend beter op wormhoudenden akkergrond dan op wormvrijen. Bij enkele planten, zoo b.v. bij tuinboo» men, was de vermeerdering 81.7 per honderd. KËRK-idENDA BLOEMENDAAL. Zondag 19 September. Ned. Herv. Kerk, voorm. 10 uur Dr. M. J. A. de Vrijer. Jongelieden samenkomst v.m. 10 uur in geb. „Maranatha", de heer H. Gordeau Jr. van Amsterdam. Gereformeerde Kerk, voorm. 10 uur Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur dezelfde. SANTPOORT. Ned. Herv. Gem. voorm. 10 u. Dr. G. A. van der Bergh van Eysinga. „Gods recht op ons" (Ps. 24 1). Evangelisatie v.m. IQ uur Ds. Verwaal van Alkmaar. HAARLEM Rel. Soc. Verbond afdeeling Haarlem in geb. „de Nijverheid". Jansstr. v. m. elf uur. Spreekster: Mr. Cl. Wichman, den Haag. Onderwerp: „De ondergang der burger lijke maatschappij". BURGERLIJKE STAND van 10 tot en met 16 Sept. 1920. Geboren: Cornelia Francisca, d. v. Petrus Wilhelmus Lasschuit en van Anna Cornelia Sluij. Ondertrouwd: David Slager (van Amsterdam) en Rebecca Mok; Daniël van Berge en Wilhelmina Johanna Baas. Getrouwd: Roelof Drees (van Haarlem) en Tetje Kuiper; Andreas Johannes van der Meij (van Benne» broek) en Barbara Amelia de Winter. Overleden: te Haarlem: Maria An» cilla Antonia Josepha Roozen, 3 j., d. v. W. J. Roozen. Overleden in het Provinciaal Zie» kenhuis nabij Santpoort: Geertje Pieterse, 83 j., wed. v. C. van Veen, (wonende te Amsterdam). Oevonden Voorwerpen Terug te bekomen bij: Braken» burg, Prof. v. Vlotenweg 3b Bloemen» daal, een fantasie broche; Bloemen» daalscheweg 119 Bloemendaal, een heerendas; Aartsen, Binnenpad Over» veen, een gouden damesringetje; J. Teske, Dompvloedslaan 13 Over» veen, een manchet met knoop; Krul, Bloemendaalscheweg 219 Overveen, een zakmes; A. de Groot, Hoogen» burgstraat 18 Heemstede, een knip» mes; Terlingen, Rollandspad 9 Over» veen, een reticule; Th. van Galen, Noordertuindorplaan 64 Overveen, een zakmes; L. Bekkers, Elswouts» laan 3 Overveen, een paar kousen; H. van Pelt, Zuiderstationsweg 2-1, Bloe» mendaal, een huissleutel; aan het Bureau van Politie te Overveen, een damesschoen, 2 potlooden, een fan» tasie manchetknoop, een Lips»sleutel, een medaillon, waarin twee por» tretten. Rectificatie. Tot meerdere duidelijkheid deelen wij hier even mede, dat de prijs voor pianostemmen bij den heer Heems» kerk a ƒ6.per jaar voor de stad Haarlem geldt, buiten Haarlem is de prijs 7.50. (Zie verder de advertentie in dit nummer). Oberlahnstein. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater KUNSTWATER IS NAMAAK ADVERTENTIEN. Heden is van ons heen gegaan onze lieve Moeder en Grootmoeder TITIA TEN WOLDE Wed. B. ter Brugge. Wed. J. A. SANDHAUS en Kinderen. Mevr. ROES, Vijverweg 7a vraagt een net Loon nader overeen te komen. Er biedt zich aan een flinke v.g.g.v. voor direct tot 1 Nov. als noodhulp. Br. 2360 Bur. v. d. Blad. te huur, vanaf 1 October, te Santpoort, 5 min. van het Station. Brieven lett. L. 1801 Boekhandel P. Stlns Pz„ te Bloemendaal. BIJVERDIENSTE. De Firma A. ZWAAN Jr., Zaadteelt en Zaadhandel te ENKHUIZEN, vraagt ijverige waar nog niet vertegenwoor digd, voor den verkoop van Zaden. Eerste kwaliteit zaden Hooge provisie. Slechts solide personen ko men in aanmerking. Levert U al het benoodigde voor aanleg en aan vulling van Uw vruchten-, Sier- en Groententuin, Boomgaard en Bosch. Geeft adviezen, inlichtingen, en kostenberekening Steeds aan huis te ontbieden. Belast zich met aan leg of veranderingen en onderhoud van Tuinen en Buitenplaatsen tegen billijke voorwaarden. Verkrijgbaar zonder bon de echte Ouder- wetsche zware korte turf en prima Friesche lange aanmaakturf a 124.— per 1000, franco thuis geleverd en opgestapeld. BATAVO-POST van de voorradig bij Boekhandel P. Stins Pz. Telefoon 5045. Zoo ook met drogisten. Koopt daarom alleen bij prima vaklui. Schotersingel 45 - Haarlem Telefoon 1174 Diverse Papierwaren zijn nog steeds en in goede qualiteit verkrijgbaar bij Boekhandel P. Stins Pz. Telefoon 5045.

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2