L. VAN BASTEN ZONEN WOLLEN DEKENS vanaf f 18 DONZEN DEKENS vanaf f 22 Plaatselijk Nieuws* VICTORIA - WATER „Het Tabaksblad" WONING-INRICHTERS HAARLEM - WAGENWEG 102-104 Telefoon 2858 SPECIALE AANBIEDING: _1 Oberlahnstein. BLOEMENDAAL. Kat en hond Het is algemeen bekend, dat een hond een kat en een kat een hond, elkaar niet mogen lijden. Ja, zelfs elkaar een vurige haa.t toedragen. Als een hond een kat ziet, wordt hij razend en vliegt op het beest af. Meestal neemt de kat dan de vlucht en heeft de hond er het nakijken van. Het gebeurt .ook wel eens, als het geen katje is om zonder hand schoenen aan te pakken, dat hij of zij bij een nadering van een hond stil blijft zitten. Dan is de hond buiten zichzelf van woede over zoo veel brutaliteit en draait al blaffende en kef fende om den muizeneter heen. Verder durft de keffer dan meestal niet te gaan, daar hij respect heeft voor de nagels van het katte- beest. Bij een inwoner alhier hebben wij iets ge zien, dat wei tot de zeldzaamheden gerekend kan worden. Er is daar n.L een poes op leef tijd, die geen kindertjes heeft, en die een zeer aardig, klein, lief, jong en dartel hondje als haar kind behandelt. Dikwijls spelen zij samen, waarbij het hondje soms wel een beetje te woest is en moederpoes in kop, staart of poot bijt. Deze vindt dat echter niet erg en geeft hem met haar donzige pootjes een tikje op zijn kop, zonder echter haar nagels te gebruiken. tAls zij moe van het spelen zijn, gaan zij slapen en liggen met hun tweeën in een mandje. Het is een alleraardigst gezicht. Verschenen is het Verslag van den toestand der gemeente Bloemendaal over het jaar 1919. Het bevat een aantal wetenswaardige zaken. Zondag j.l. werd door eenige leden der B. G. V. de 3de afstandsmarsch afgelegd. Deze rnarsch moest afgelegd worden in 6 uur en er moest 30 K.M. geloopen worden, 's Morgens precies om 6 uur waren alle deelnemers, met den leider, den heer P. A. Kok, aan den Kor ten Kleverlaan aanwezig. Spoedig werd het sein van vertrek gegeven. Er werd flink ge marcheerd. Met een gemiddelden gang van 6 K.M. in het uur, werd naar Velsen geloopen, alwaar gerust werd. Hierna ging de tocht verder naar het station ijmuiden, om vandaar weer terug te gaan langs het kanaal over Vel- seaoord naar Driehuizen, waar ook even ge- pauseerd werd. Verder ging het over Duin en Kruidberg, langs Meerenberg, Hooge Duin en Daalscheweg, Kweekduin naar Overveen, vanwaar het langs den Bloemendaalschen weg naar het postkantoor alhier ging, waar het eindpunt was. Klokslag half twaalf was men aan het eindpunt. Bij de turners was ab soluut geen vermoeidheid te bespeuren! De 30 K.M. in 6 uur is door hen volbracht, buiten de rust genomen, in 43/« uur. Dus weer een goede prestatie. Zondag 13 November a.s. zal de 4de afstands marsch gehouden worden, waarbij wederom 30 K.M. in 6 uur geloopen zal moeten worden. De heer W. Mus hoopt 1 November a.s. den dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden in dienst trad als tuinknecht bij Mej. C. Crom- melin alhier. Zoo heeft de Raad dus besloten, oin het Bloemendaalsche bosch, dat al heel wat ver anderd is, tot een park te maken. Dan loopen wij over een poosje op keurig aangelegde wandelwegen, die afgezet zijn door lage hekjes, waarachter bordjes staan, met het op schrift, dat het streng verboden is om op het gras te loopen. Banken zullen er wel genoeg komen en dan kan men met warm weer als een zoutpilaar daarop gaan zitten, om uit te blazen. Menschen uit andere plaatsen komen niet meer in Bloemendaal, omdat het eenigste aantrekkelijke, het Bloemendaalsche bosch, waar men Zondags, vermoeid van den weke- lijkschen arbeid, zich zoo heerlijk op het zachte mos kon nedervlijen, verdwenen is. Ook voor ons, Bloemendalers, is het een groot verlies; wij zullen later, als wij op een harde houten bank zitten in het nieuwe Bloe mendaalsche park, met weemoed terugdenken aan het bosch van voorheen. Men is al druk bezig een groot aantal eiken, linden en beukenboomen om te hakken. De koepellaan wordt eens terdege onder handen genomen en geheel opnieuw behard. Het was noodig, want de gaten en kuilen, die in dezen weg zaten, waren niet te tellen. weekblad voor winkeliers, grossiers en aanverwanten in tabak, sigaren en sigaretten Meest verspreide, lezenswaardige vakblad Min. 20 pagina's Ruim 8OO0 Lezers Laag abonnement Belanghebbenden zenden hun adres aan den UitgeverJ. C. Schoemeijer, Amsterdam, en zij ontvangen 2 weken een proefexemplaar. De zomer is niet veel geweest, behalve eenige mooie dagen, was het overigens treurig met het weer gesteld. Geen dag ging er voor bij of het regende. De vacantiehouders klaag den steen en been, verveelden zich en zaten op goed weer te wachten, dat echter uitbleef. Zoo ging de zomer in regen en wind voorbij. Het werd October. Iedereen had de va- cantie achter den rug. Met de maand October kwam, wat niet veel gebeurt, het mooie weer. Eiken dag scheen de zon vroolijk en was er geen vuiltje aan de lucht. De temperatuur was veel aangenamer dan in Augustus of Septem ber. Het was zeldzaam. Zondags was het op Zandvoort, niettegenstaande het badseizoen gesloten, en er geen badstoel meer op het strand te vinden was, enorm druk. Een ieder wilde profiteeren van het heerlijke zomerweer. Zoo bleef het tot voor eenigen tijd geleden. Toen werd de koude ingezet met een scherpen Noord-Oosten wind. Vele menschen hadden nog niet op koude gerekend en hadden nog geen kachel staan. Dezen leden dien dag dan ook bepaald kou en wisten niet, hoe ze zich moesten warmen. Ze liepen met dikke mantels, ja zelfs met bonten om, door het huis te ijs- beeren en gingen 's avonds vroeg onder de wol. Anderen liepen, om toch maar een beetje wvm te worden, vlug de trappen op en neer. Dit hielp dan wel, maar voor een klein poosje, 's Maandags was er een groote opschudding. Een ieder wilde de kachel branden. De smid had haast geen tijd om uit zijn oogen te kijken, door de vele aanvragen om kachels te zetten. De drogist had geen handen genoeg, om de ontelbare klanten van petroleum te voorzien en om 12 uur 's middags had hij geen druppel olie meer en had hij zich aardig warm geloo pen. De menschen wisten niet meer wat zij deden en gebruikten aan den kant staande motorfietsen voor mestwagens enz. Het was me een toestand. De voorbode van den naderenden winter heeft zijn intrede gedaan. Wij vernemen, dat er den laatsten tijd weer zeer veel fietsen, vooral transportkarretjes, gestolen zijn. De politie is meer dan ooit op haar Qui-Vive. Op een van haar tochten gis teren ontmoette zij een zekeren Keur uit Zandvoort, die reeds lang van fietsendiefstal len in deze streek werd verdacht. Zij hield hem een weinig op het bureau vast, en een der ge rechtsdienaars peddelde intusschen naar K.'s woning te Zandvoort en vond daar o.a. de fiets, welke van de Bloemendaalsche Apotheek gestolen was. Deze bleek gestolen door een zekeren Pigge, kostganger van Keur, die ook den diefstal bekende. Het blijkt dat deze twee personen er hun werk van maakten fietsen te kapen en onbruikbaar te maken, waarna ze door Pigge in den handel gebracht werden. Beide fietsenliefhebbers worden morgen voor den Officier van Justitie geleid. Er hebben een aantal benoemingen plaats gehad van onderwijzers aan de Bloemendaal sche Schoolvereeniging alhier. Deze zijn de heeren S. Renaud uit Amsterdam, en W. Den ker uit Den Helder. en gratis Mej. C. N. Stolk, onderwijzeres aan de Bloe mendaalsche Schoolvereeniging alhier, heeft een dezer dagen afscheid genomen van haar leerlingen en haar collega's. Daar Mej. Stolk, van het begin af dat de school geopend werd. alhier werkzaam is ge weest, had het bestuur van bovengenoemde Vereeniging besloten haar eenige blijken van sympathie te brengen. Toen Mej. Stolk op den dag des afscheids het lokaal binnentrad, waren daar haar leer lingen en eenige oud-leerlingen aanwezig. Ook het bestuur ontbrak niet. Zij werd door eenige leden hartelijk toegesproken, waarna haar eenige fraaie geschenken werden over handigd. De scheidende onderwijzeres dankte allen hartelijk voor de vele bewijzen van sympathie. Naar wij vernemen is Mej. Stolk benoemd tot hoofd der Utrechtsche Schoolvereeniging te Utrecht. Woensdagmiddag had onder veel blijken van belangstelling, op het nieuwe kerkhof al hier, de teraardebestelling plaats van den heer G. Tates, in leven gedurende een twintigtal jaren werkzaam aan het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort. Nadat de kist in de aula was geplaatst, trad als eerste spreker Ds. Roos naar voren, welke in gevoelvolle woorden den overledene schetste als een goed en nauwgezet verzorger van de hem toevertrouwde patiënten en bovenal als een meer dan zorgzame huisvader, wien niets te zwaar viel, waar het gold de stoffelijke en geestelijke belangen van z'n gezin te behar tigen. Spreker schetste de groote tegenstelling van de prachtige schitterende herfstzon, die door de ramen scheen en de donkere droef heid van dat oogenblik. Moge het ook in uw hart licht zijn, zeide spr. tot de diepedroefde weduwe en haar kinderen, door de zekerheid, dat hij in de overtuiging zijns geloofs is ge storven. Spr. besloot met een bede tot God, opdat deze haar en de kinderen moge troosten en sterken in den zwaren tijd, welken zij tege moet gaan. Daarna werden nog eenige gevoel volle woorden gesproken door den heer Mul der, bestuurslid der Prot. Dragers-Ver. Sant poort, waaruit ook de groote achting sprak welke men den overledene toedroeg. Een fa milielid dankte voor de groote belangstelling tijdens de ziekte en het overlijden ondervon den zoowel moreel als financieel, zeggende, dat dit alles op zeer hoogen prijs werd ge steld. Daarna werd de ontslapene grafwaarts gedragen en was de droeve plechtigheid ge ëindigd. Diep onder den indruk verlieten de talrijke aanwezigen den doodenakker, in de overtuiging een goed mensch in hem te hebben verloren. Onder de aanwezigen werden o.a. opgemerkt: De waarn. geneesheer-directeur Dr. Kam, de heer Jonker, huismeester, be stuursleden der verschillende organisaties, het lid van den gemeenteraad den heer Schultz en echtgenoote en den voormaligen huisdokter Dr. Dozy. De heeren J. G. ter Beest te Beverwijk, L. Boorsma te Zandvoort en G. W. Hameka te Vlaardingen, zijn alhier benoemd tot agent van politie.' De achtereenvolgende benoemingen van agenten van politie bewijzen wel, dat er met de uitbreiding van het politiecorps voortgang gemaakt wordt. OVERVEEN. De nieuwe zeeweg. Het was Zondag prachtig weer. AI vroeg waren we uit de veeren en maakten een wandeling naar den nieuwen zeeweg, waar wij in het geheel nog niet geweest waren. Spoedig hadden we de afrastering, die aan het begin staat, achter ons en liepen op een pas gereed gekomen ge deelte, dat loopt tot een eind voorbij den wa tertoren. Beschut tusschen hooge duinen, voelde men alleen de warme zonnestralen; het geleek of het midden in den zomer was. Prachtige duinlandschappen vertoonden zich voor ons. Echte Hollandsche duinen. Nadat we hiervan volop genoten hadden, namen wij den weg in oogenschouw. Een wandelpad is er aangelegd over de duinen, zoodat wande laars geen last kunnen ondervinden van het drukke verkeer. Hiernaast loopt, gelijk met den verkeersweg, een uitstekend aangelegd fiets pad. Dan komt de eigenlijke rijweg, die geheel effen is en waar geen kuiltje of gaatje in zit. Ook als de weg in gebruik zal zijn genomen, zullen er (als er tenminste geen zware vracht auto's overheen rossen) niet zoo spoedig gaten in komen, om de eenvoudige reden, dat het geen bestrating, maar allemaal plaveisel is. In het midden loopt een breed pad, dat nog al lemaal zand is. Daar komt, naar men ons mee deelde, een electrische tram te rijden, wat zeer gemakkelijk, maar toch een weinig te be treuren is, daar het mooie natuurschoon hier door een weinig bedorven wordt. Hierna komt weer een rijweg met eveneens een fietspad aajy den kant. Er zijn dus feitelijk twee rij wegen. De eene dient voor voertuigen, die naar Zandvoort gaan, terwijl de andere be stemd is voor voertuigen die van Zandvoort komen, zoodat botsingen, aanrijdingen enz. ge heel buitengesloten zijn. Het is een grootsch werk, waarop, als het eenmaal gereed is gekomen, de Bloemendalers en Overveners met trots kunnen neerzien. Wij kunnen een ieder aanraden, bij het Raadhuis alhier een, kostelooze, kaart aan te vragen en den nieuwen zeeweg eens te gaan bezichtigen, want het is wel de moeite waard. Onze plaatsgenoote, Mej. Dr. A. Prins, p^j- va.at docente aan de universiteit te Leiden, heeft Vrijdag j.l. haar eerste college gehouden in het groot auditorium. Op dit eerste college gaf Mej. Dr. A. Prins een openbare les over: De analytische chemie, beschouwd als verza meling van gegevens over het chemisch ge- drag~van de stof. Maandag werd wederom een rijwiel, waar op een mand met kruidenierswaren was be vestigd, en dat onbeheerd voor een hek van een villa stond, ontvreemd. De loopjongen, die bij zijn terugkomst den diefstal ontdekte, liep terstond naar het politiebureau en gaf het aan. 's Middags werd de mand zonder inhoud en zonder fiets teruggevonden. Men schijnt het tegenwoordig nogal op kruidenierswaren ge munt te hebben, want eenigen tijd geleden is ook in Bloemendaal iets dergelijks geschied. VOGELENZANG. Alhier worden door de woningbouwveree- niging „Ons Belang", 10 middenstandswoningen gebouwd. Er wordt met den meesten spoed aan begonnen. De fundeeringsgangen zijn al uitgegraven, terwijl het benoodigde materiaal reeds is gearriveerd. Het werd hoog tijd en het is een groote uitkomst voor vele gezinnen. Een paar gezinnen huisden al, omdat zij geen woning meer hadden, in de oude O. L. school alhier. Tot bestuurslid van het Genootschap Ne derlandEngeland is benoemd onze plaatsge noot, Baron F. W. van TuyII van Seroos- kerken. SANTPOORT. Alhier is men begonnen met een Ondergrond- sche kabel te leggen voor de electrische ver lichting. De bovengrondsche leiding verdwijnt geheel. Dit is een goede verbetering. Niet al leen dat deze bovengrondsche leiding bij hel breken van de draden, gevaar op zou kunnen leverSn voor de voetgangers, doch het ge beurde zeer dikwijls, dat bij hevigen wind of storm, de draden tegen elkaar sloegen en er kortsluiting kwam. Hiervan zal men in het vervolg geen last meer hebben. De ruine van Brederode is in de maanden (Augustus, September en October door 9095 personen bezocht geworden. MUZIEK. Erna Rubinstein. Erna Rubinstein, de jonge geniale violiste, zal op haar Afscheids concert Zondag 31 October halfdrie in den Schouwburg Jansweg te Haarlem' werken voordragen van Bach, Handel, Bruch (Concert g. kl. t.), Tschaikowsky, Hubay, Paganini (La Cainpanella) enz. Quatuor Poulet. Het Quatuor Poulet uit Parijs behaalde bij zijn eerste verschij nen op het Beethovenfeest te Amsterdam een weergalooze triomph. Publiek en pers waren opgetogen over het heerlijke spel van het Ouatuor Poulet. Zoo schrijft o.a. het Han delsblad van 21 dezer: Men heeft het verwel komd met een voor ons publiek zelden voor komend uitbundig enthusiasme, dat het vier tal in alle opzichten verdiende. Want wat zij presteeren is kwartetspel van de allerhoogste orde. De heeren schonken een subliem genot van zuiver en transparant samenspel, van uiterste gaafheid en accuratesse, van heer lijke, expressieve klanknuanceeringen en be- tooverende timbres en., van diep doordachte en innig doorleefde Beethovenvertolking. Het Concertbureau Hans Augustin, Amster dam, heeft het Ouatuor Poulet geëngageerd voor een zijner Abonnements-Concerten te Haarlem in de maand Maart. Het nieuwste. Het „Protestantenblatt" schrijft: Een eigenaardige godsdienstige be weging valt in Thiiringen waar te nemen. Het betreft een groepje jonge mannen en vrouwen (handwerkslieden, kooplieden en onderwij zers), die zich „De nieuwe schare" noemen eji onder leiding staan van den 26-jarigen handwerksman Muck-Lamberty. Overal trek ken deze jonge menschen de aandacht, aller eerst door hun uiterlijk: blootshoofd, lange haren, linnen buizen, korte broek en op bloote voeten; ook de vrouwen in eenvoudig ge waad en barrevoets. Zij wekken op tot deelne ming aan hun openbare spelen en dansen en prediken tegen de verdorvenheid der tegen woordige samenleving. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater KUNSTWATER IS NAMAAK

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2