DROJTE Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout, Vogelenzang, Jan Gijzenvaart en Santpoort Qp. VBrBBi.,Ienieier ft lef Wynhuys „de Guide Druyf" 134 Telefoon Haarlem De Vrouw met de Milliarden DROJTES CHOCOLADE Ontwikkeling der plattelandsbevolking. HAARLEMSCHE BANKVEREENIQING LOKET-KLUIZEN. Plaatselijk Nieuws» CINEMA PALACE DE KONINGIN DER AARDE Z)ezel \Jcojo 14e Jaargang. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1920. No. 45 IL0EMEND1ALSCH WEEKBLAD Uitgave van de Vereenigde Drukkerijen, Bloemendaal. Kantoor voor Redactie en Administratie: De Genestetweg 23. - Tel. 5003 Abonnement Voor een vol jaar. f 4.- Losse nummers 10 cent. Advertentiën. 15 cent de regel, bij afname van 500 regels of meer korting. Vraag en aanbod, huur en verhuur, koop en verkoop, van 1 tot 5 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit vier bladzijden en een Kindercourant. Maand. I l- -i toor der Keuken WilhelminaL, O'veen, Te pend van I0-3 uur. Postgiro No. 22882, retariaat: JULIANALAAN 3I9. ^croccDiJïKXTin nri »iocncx3jcrja ca_x >c^, MENU A j van 8 t/m 14 Nov. 1920 J L'. Vermicellisoep Kalfsragout, appeltjes, aardapp. Malrimonium L 3530 O'veen Prijs 18 ct. H2 18 Dinsd. I Koninginnesoep Rolpens, roode kool, aardapp. Marasquin-pudding 18 110 18 "O Ui c 5 Groentensoep Contrefilet, spruitjes, aardappelen Rijsttaart 18 104 18 "b c O O Wtndsorsoep Varkenslapjes, sav. kool, aardapp. Ananaspudding 18 101 18 -ö Witte Boonensoep Gest. visch, appelmoes, aardapp. Ga»rt met rozijnen Extra. Macaroni met kaas 18 98 18 50 "O lm O N Tomatensoep Gehakt, stamppot van andijvie Bitterkoekjesvla 18 105 18 ~6 c O N Kippensoep Roastbeef, peren, aardappelen Chipolalapudding met rhumsaus 20 121 18 M E N l! B Groenten, Aardappelen en soep oi Toespijs, volgens dagmenu op werkdagen 's Zondags 't Middagm. wordt Zondags tusschen 12-2 b Aanmelding voor lidmaatschap bij de P meesteresse Julianalaan 306, Overveen, Te 78 90 ezorgd. enning 1. 1758 De Maatschappij tot nut van 't algemeen heeft een actie op touw gezet om ten platten- lande en in de provinciesteden meer belang stelling te wekken voor het zoo noodzakelijke buitenschoolsche ontwikkelingswerk voor de jeugd en volwassenen, dat is samen te vatten onder den naam van „Ons Huis"-werk. Het is merkwaardig, dat haast enkel onze groote steden dit werk tot nu toe krachtig ter hand hebben genomen, terwijl toch ook het platteland tot nu toe geheel verstoken is van het vele goede, dat van deze instellingen zou kunnen uitgaan, indien ze zich geheel aanpas sen aan wat ten plattelande noodig en mo gelijk is. Gelukkig zijn er hier en daar symptomen, die er op wijzen, dat ook de landelijke bevolking de beteekenis van dit werk gaat inzien. Een voorbeeld van een bijzonder geslaagd „dorps huis" geeft het laatst verschenen nummer van het orgaan der Maatschappij „Nutswerk" in ue beschrijving van het dorpshuis te Paterswolde, een plaats van 2600 inwoners, waar het dorps huis op het oogenblik 600 700 cursisten telt! Het district Noord-Holland van genoemde Maatschappij, werkende in de lijn van het hoofdbestuur, had onlangs mejuffrouw Van As- peren van der Velde, directrice van „Ons Huis" te Amsterdam uitgenoodigd, om voor de afgevaardigden der departementen, te Alk maar bijeengekomen, een uiteenzetting te geven van de verschillende mogelijkheden, die het „Ons Huis"-werk biedt voor de ontwikke ling niet alleen van de groote stadsbevolking, maar ook voor die van de provincie. Spreekster wees er op, dat de' grondslagen van het werk moeten zijn: een zuiver kame raadschappelijke samenwerking, de bijeen komsten moeten alle schoolschheid missen, een zuivere neutraliteit niet een negatieve, maar een positieve, waarin alle inzichten tot uiting komen moet worden gehandhaafd. Wen- schelijk is het dat de deelnemers aan de ver- sch Ilende cursussen en bijeenkomsten een bij drage ter bestrijding der kosten afs aan Dat versterkt het contact en de belangstelling en BLOEMENDAAL. Bloemendaalscheweg 113 Kapitaal en Reserve c a. f S.OOO.OOO. Effecten, Prolongation, Coupons. Vreemde Munt. Neemt Fondsen in Leendepót en vergoedt daarop Leengeld. Open en gesloten Bewaarneming. Koop, Verkoop en Incasseering van Wissels op Binnen- en Buitenland. van vóór 1650 4 Groote Markt, enz. LJ „I Het oudste, vertrouwdste adres van 300 jaren hèr. De grootste Zaak uit deze Streken met het talrijkst Personeel SPECIALITEIT IN WITTE WIJNEN. WITTE TAFEL WIJN p. tl. 1.25 - 1.50 - 1.75 - 2.-. BORDEAUX 2.25 2 45 2.75 2 85 3.05 3.40 3.75 3.90 4.60 6.75 7.50. D^,,r,^^^x,r-(Jaren: 1916' 1915' 1914- 1913' m2' 1911, 1904, 1878). BOURGOGNE (1911) 6.75. 7 van de meest bekende en gezochtste Wijnstreken en Chateaux Bezorging franco in de kelders of aan huls. Contant 2 pCt. Bij 45 fl. gesorteerd worden 43 en bij 300 fl. slechts 280 berekend. VRAAGT ONZE VOLLEDIGE PRIJSBOEKEN. het is bovendien een gezond en practisch principe. Deze spreekster gaf toen een belangwek kend overzicht van het veelsoortige werk, dat ter hand genomen kan worden. Zij illustreerde haar betoog met treffende gevallen uit de er varing. Zij besprak achtereenvolgens vertelavonden, die het begin kunnen zijn voor tooneel-, reci teer- en vertelclubs, ook voor'jongens! wandel-, fiets- en kampeerclubs. Het biblio theekwerk speelt ook een groote rol. Dan de cursussen voor rijpere jeugd en volwassenen, de debatingclubs, de schaakavonden, de volks zangavonden, de vrouwenontwikkelingsclub. Deze laatste, begonnen'met 13 leden, telt thans 350 leden. Loonend is ook het in aanraking brengen van oud en jong met de natuur, door men- schen, die verstaan de natuur waar te neinen en er van te genieten. Men meene niet, dat deze kunst ten plattelande door de meerder heid verstaan wordt! Excursies en het kweeken van planten en bollen vinden steeds groote belangstelling. Ongetwijfeld Is voor Noord-Holland in dit opzicht haast nog zoo goed als alles te doen. De departementen der Maatschappij en dat zijn er in deze provincie vele, zullen na de boven genoemde voordracht zeker geen moeilijkheid hebben met de vraag: wüt moeten wij doen om ons werk meer dan tot nu toe werkelijk tot opheffing van de geheele bevolking te doen strekken. Het „wat" is niet zoozeer de moei lijkheid. Op het „hoe" komt het aan en daar voor verstrekt de Maatschappij tot nut van 't algemeen op haar cursus in „Ons Huis"- werk, die tot 14 November te Amsterdam wordt gehouden, de noodige wenken en ge gevens. Maar bovenal zijn menschen noodig, echte levende menschen, die over Heide en volharding hebben te beschikken. Het is een nobel werk. Hoevele begaafde mannen en vrouwen zouden op deze wijze met hun kennis en ervaring hun minderbedeelde landgenooten ten zegen kunnen zijn! Wie er voor voelt, en een weinig van zijn vrijen tijd er aan offeren wil, geve zich op aan mej. Van Asperen van de Velde, directrice van „Ons Huis',' te Amsterdam. Wij hopen van harte, dat velen aan dien oproep gehoor zullen geven. BLOEMENDAAL. Tot tijdelijk onderwijzer aan onze Gemeente M. U. L. O.-School is benoemd de heer F. M. J. R. Helmrich. Tot agent van politie is benoemd de heer F. A. Zademaker, thans rijksveldwachter te Tiel. Zoo behoort het. Dagelijks kan men on dervinden op de Electrische tramlijn Bloemen- daal-Haarlem, dat de tram vol zit met passa giers, zoowel dames als heeren. Er stapt een dame op de tram en daar er geen plaatsje meer binen is, moet zij buiten blijven staan. Hoewel het niet meer dan een staaltje van zijn plicht is, dat een heer op staat om de dame zijn plaats aan te bieden, gebeurt dit in Hol land zeer weinig. Het was Maandagochtend ook zeer druk. Geen plaatsje was er in de tramwagen onbe zet. Opvallend was het, hoe de heeren zich verdienstelijk maakten en aan iedere dame, die op den wagen stapte, een hunner zijn plaats aanbood. Zoo behoort het ook. Of het aan het mooie weer lag, oi aan iets anders, dit""is on bekend. Maar helaas worden dergelijke be leefdheden zelden bewezen. De tweede Bloemendaalsche vlieger. Wij zijn er al aan gewoon, dat vliegmachine's boven ons dorp komen. Geen wonder. Daar wij ze van den zomer genoeg hebben zien vliegen. En alle vreemde dingen, die men vaak ziet, kijkt men niet na. Toch bleven velen Maan dagmorgen ongeveer kwart voor tienen even staan om naar een vliegmachine te kijken, die niet alleen bijzonder laag vloog, maar ook steeds in een grooten cirkel boven ons dorp bleef vliegen. De machine vloog zoo laag, dat het geronk van den motor ieders aandacht trok. Nadat de vreemde vogel, gelijk een arend, die op zijn prooi loert, eenigen tijd boven ons dorp gezweefd had, verdween het toestel in Noordelijke richting. De vliegenier, die het toestel bestuurde, is in Bloemendal welbekend. Het was n.I. de heer Van Graaft, garage-chef bij het Prov. Electr. bedrijf alhier. De heer Van Graaft had altijd veel belangstelling gekoesterd voor de vlieg sport en was voornemens zich zelf daar ook iu te oefenen. De gelegenheid daartoe Jcwam spoediger dan hij aanvankelijk gedacht had. Op de I.L.V.O. te Schoten maakte hij kennis met den luchtduivel Hertling. Toen hij zijn plannen aan den heer Hertling mededeelde, verklaarde deze, dat hij bereid was den heer Van Graaft het vliegen te leeren. Zoo gezegd, zoo gedaan. Na een paar maandjes verstond de heer Van Graaft de vliegkunst goed. Eenigen tijd later heeft hij zich een vliegmachine aangeschaft en ging daarmee Maandagmorgen van Soester- berg over Bloemendaal, waar hij zijn behen digheid in het vliegen toonde, naar Heer- GROOTE HOUTSTRAAT 111-113 HAARLEM. Vanaf Vrijdag 5 November tot en met Donderdag 11 November. 5 Acten. Het Reuzen Komische 6e deel van Kolossaal Monumentaal Filmwerk in8deelen. Nog kunt gij beginnen. Elk deel is een apart geheel. Dit deel is bizonder komisch en tevens kolossaal van opzet. Nooit had een film dergelijk succes. Bespreekt vooral Uw plaatsen Hugowaard, alwaar de Vliegmachine opgebor gen werd, daar aldaar zijn ouders wonen. Met den trein ging hij weer naar Bloem- daal terug en men kon hem eenigen tijd later in de garage van de Centrale vinden, alsof er niets gebeurd was. Dit is dus, na Frits Kool hoven, de tweede Bloemendaalsche vlieger. Wie volgt? Zooals ook vorige jaren 't geval was, is er Woensdagavond j.l. een aanvang gemaakt met de cursussen in R.-K. Geloofs- en Zedenleer. Deze cursussen worden geleid door Pastoor Willenborg en zullen voortaan gedurende de wintermaanden lederen Woensdagavond van 89 uur plaats hebben in de R.-K. Kerk alhier. De toegang tot deze lezingen is vrij, zij kunnen bijgewoond worden zoowel door Katholieken als door niet-Katholieken. Groote verbeteringen. Men is iu onze Ge meente aan een nuttig werk begonnen en wel met het opnieuw bestraten van verschillende wegen. Het werd tijd, want sommige straten zijn niet meer te berijden. Verschillende wegen zijn of worden onder handen genomen. De volgende wegen krijgen een beurt: Don kere laan, Verl. Koepellaan, Kerkbuurt, Vijver- weg, Kinheimweg, Hooge Duin- en Daalsche- weg, Zijlweg, Korte Kleverlaan, eenige ge deelten van den Bloemendaalschen weg, De Genestetweg en de Veldlaan. Ook een stuk van den Zomerzorgerlaan, dat loopt van Gebrs. Böttger tot aan de Christelijke school, mag wel eens terdege onder handen genomen worden, daar dit gedeelte wel wat te wenschen overlaat. Er is dus heel wat werk aan den winkel. Een groot aantal trottoirs worden opnieuw bestraat oi met tegels belegd. Ook de basaltwegen bij Bentveld worden nagezien en als het noodig is verbeterd. Dan krijgt het Koninginneduin nog een beurt en wordt het zwarte pad, dat Ontvangt LJ Gratis op de bo/idin de tabletten

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 1