I Letterbanket en Boterletters a f2.- p. pond I Verkrijgbaar bij J. VAN VES8EM Kinheimweg, Bloemendaal I ijl Heerlijke Dordtsche Boterspeculaas a f 1.60 p. pond l| Fijn gekruide „1.25 8 VICTORIA - WATER „Het Tabaksblad" v NEEMT PROEF MET MIJN FIJNE nu meer op een zandpad gelijkt, opnieuw be- hard. Zoo zal dus het volgende jaar zomer onze Gemeente prachtige rij- en wandelwegen bezitten. Voor één ding zijn wij erg bevreesd en dit is, dat de mooi opnieuw bestrate wegen spoedig weder bedorven zullen worden door de veel te zware vrachtauto's, die dagelijks over onze straten rijden, waar de wegen niet tegen bestand zijn. OVERVEEN. Bibliotheek te Overveen Het groote succes dat Mevrouw Dekker te Bloemen- daal met hare biblotheek heeft mogen be reiken, heeft eenige Overveensche dames het initiatief doen nemen, in navolging daarvan, een dergelijke instelling voor Overveen tot stand te brengen. HetGemeentebestuur was zoo welwillend, vergunning te geven tot het plaatsen der boe kenkast in één der lokalen der Gemeente school te Overveen. Daar zal nu 13 dezer de bibliotheek geopend w"orden en eiken Zater dag van 2 tot 3*/' en van 7 tot 8 uur gelegen heid zijn tot liet verkrijgen en ruilen der boeken. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij gaarne naar de advertentie in dit blad. VOGELENZANG. Met ingang van 1 November zijn de middag schooluren een half uur vervroegd en eindigen een half uur eerder. Dit is gedaan, opdat de kinderen vóór de duisternis begint te _vallen, thuis kunnen zijn. SANTPOORT. Onze plaatsgenoot, de heer C. J. Niemeijer, zal waarschijnlijk naar Indië vertrekken, daar hij aldaar benoemd zal worden tot 3de officier bij de gouvernements-marine. Geslaagd is voor vrije- en orde-oefeningen onze plaatsgenoot H. Vis. VAN HIER EN DAAR. Militairisme in zijn nieuwste vorm. De „H. F." schrijft: Het militairisme in Rusland is opyallend, overal, maar het trof mij wel het meest toen ik een revue zag van een aantal schoolkinderen onder de 14 jaar, die aange worven waren als padvinders en die met dui zenden anderen boven den 14-jrigen leeftijd te Moskou een militair vertoon gaven. Op Maandag 1 November herdacht de heer I. 1). Smits, boekhouder en gemachtigde voor kantongerechtszaken op het advocaten-kan toor van mr. Tideman en mr. Brevte, den dag dat hij 12'/a jaar geleden, als jongste bediende bij mr. Tideman in betrekking was gekomen. Het lag voor de hand, dat deze dag voor hem niet ongemerkt zou voorbijgaan, de heer Smits immers heeft zich door^studie en ijver tot een praktisch jurist opgewerkt, van wien het alleen aan toevallige omstandigheden is toe te schrij ven, dat hij niet met eenige jaren ook mr. voor zijn naam zou schrijven! Hij is onder 't voorzitterschap van een ad vocaat de ziel van 't z.g. Bureau voor Ar beidsrecht te Haarlem, deed vóór zijn 23ste jaar het particulier examen voor deurwaarder en werd op 23-jarigen leeftijd, toen hij dus juist benoembaar was, op een voordracht ter benoeming van deurwaarder geplaatst. De heer Smits behandelt op dit advocaten kantoor dan ook zelfstandig kantongerecht zaken en is overigens ook voor rechtbank- procedure's en met name in het procuraat, een medewerker van beteekenis. Woensdagmorgen tegen 11 uur werd de heer Smits per taxi met zijn vrouw en zijne ouders afgehaald en in het door de dames van het WEEKBLAD VOOR WINKELIERS, GROSSIERS EN AANVERWANTEN IN TABAK, SIGAREN EN SIGARETTEN Meest verspreide, lezenswaardige vakblad Min. 20 pagina's Ruim 8OO0 Lezers Laag abonnement Belanghebbenden zenden hun adres aan den UitgeverJ. C. Schoemeijer, Amsterdam, en zij ontvangen gratis 2 weken een proefexemplaar. kantoor en den concierge en zijn echtgenoote' feestelijk versierde vóórlokaal ontvangen. In zijn toespraak tot den jubilaris zinspeelde de chef er op, dat hij zelf als bediende bij een ge acht confrère gekomen, tot diens medewerker en later tot zelfstandig advocaat opgeklommen, op zijn lessenaar daar had geplakt gevonden: „hardloopen helpt niet, de hoofdzaak is bij tijds vertrekken", en omdat men met de voor bereiding tot dit feestje maar nauwelijks ge reed was gekomen, hoe hard men ook had ge werkt, omdat de kantoordrukte zoo iets eigen lijk niet toeliet en daar was de jubilaris zelf mede schuld aan. Hij herdacht de ernstige kleine 13-jarige jongen, die zich bij hem anrr.eldde voor jongste bediende, en die leergierig, trouw en ijverig bleek te zijn. In het bijzonder waar deerde spr. het snel denken en vlot handelen van den jubilaris, de diepte van levensbe schouwing hem eigen en zonder welke van den modernen arbeider niet groeit de persoonlijk heid aan wie de toekomst behoort, en zijn liefde en geschiktheid voor de theoretische rechtsstudie. In dit verband bood hij hem aan de Institutie van Calvijn en het nieuwste in 't Nederlandsch ggschreven werk over het Ro- meinsche recht. Spr. trok een paraiel tusschen Calvinisme en Romeinsch recht, weike o.a. ge meen hebben dat ze de theorie zijn van stoere burgers en stoere burgers kweeken, en sprak zijn waardeering voor beide uit, al had hij aan hen zijn hart niet verpand. Daarop volgde de aanbieding van he voor naamste huldeblijk van allen die rechtstreeks of zijdelings aan het kantoor werkzaam zijn, een paar moderne schoorsteenvazen. Mr. Brevée sprak daarop den jubilaris af zonderlijk toe, wijzende op de aangename en leerrijke samenwerking en bood den heer Smits een rechtskundig boekwerk aan. De heer Smits dankte in een treffende toe spraak, in de eerste plaats God, zonder Wien alle menschelijk arbeiden ijdel is, in de tweede plaats zijn ouders vóór hunne liefderijke op voeding en mr. Tideman voor zijn voorlich ting en vriendschappelijken omgang, de dames Rahder, Slaterus en van Woude en de heeren Arlman en Van Zetten voor hun geschenk. Deze herdenking viel samen met het 12'h- jarig huwelijksfeest van den concierge en zijn vrouw, den heer en mej. Woudenberg-Sturm, die door mr. Tideman namens allen werden toegesproken en die op hun beurt de aanwe zigen onthaalden, nadat de heer Arlman als oudste het officieel gedeelte der samenkomst had gesloten. De heer Smits mocht verder o.a. van den heer kantonrechter een waardeerend schrijven ontvangen. Inspectie- en Controle-tochten, georgani seerd door den Raad van Arbeiid. Vanwege den Raad van Arbeid te Haarlem is door een corps zijner ambtenaren in de landstreek Vel- seroord op Vrijdag 29 October j.l. een inspec- ti- en controle-tocht ondernomen, ten einde vast te stellen in hoever aldaar de werkgevers en werknemers aan hun verplichtingen inge volge de Invaliditeitswet hebben voldaan. Het ligt in het voornemen een zoodanige controle-maatregel in alle rayons van den Ver zekeringskring Haarlem ten uitvoer te brengen. Schoone woorden, en nog iets. De taal is gansch het volk aldus de „Haagsche Post". Jawel. Daar in onze regeeringskringen denkt men daar anders over. Dezer dagen bevattte de „Staatscourant" een besluit van den Minis ter van Waterstaat, waarin deze, overwegen de dit, dat en nog een massa andere dingen, onder meer fraais, het woord „aanhangwa gen" gebruikte. Zouden de heeren van Water staat nu werkelijk niet weten dat dit afschu welijke woord een ellendig germanisme is Anhiingewagen en dat wij een uitstekend Nederlandsch woord hebben, dat „bijwagen" heet en hetzelfde beteekent? En nu krijgen we er zelfs een „departement van defensie" bij. Van „defensie", niet van „verdediging" of „landsverdediging" of zoo iets. Is niet deftig genoeg. Als je meer dan honderd millioen per jaar uitgeeft voor iets, waarvan velen onder de tegenwoordige omstandigheden het nut niet inzien: dat door menigeen, lettend op de stem ming en de gezindheid bij leger en vloot, zelfs een gevaar voor het voortbestaan van den staat in zijn tegenwoordigen vorm geacht wordt, moeten de belastingbetalers toch iets voor hun geld hebben: een uitheetnsch woord. Vi'/ral niet Nederlandsch zijn, vooral niet na tionaal zijn, innerlijk noch uiterlijk, dat was steeds het wachtwoord aan oorlog en marine. INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Nabetrachting van de Raadsvergadering van 15 Oct. j.1, gehouden te Bloemendaal. Aan de orde zijn ingekomen stukken, nage noeg alle goedgekeurd. Van den heer Koolho ven was een schrijven ingekomen, waarin hij vermeldde zijn functie als Raadslid neer te leggen. (Applaus). Een verslag van den tandmeester wordt voor kennisgeving aangenomen, niemand heeft eenigermate kiespijn. Verzoeken om ontheffing: D. v. Kampen o.a. wil een landhuisje bouwen, hem wordt echter geen dispensatie verleend. Waarom niet? Om dat het wegenplan zóó berekend is, dat alles bebouwbaar is, en er schuilt alzoo een fout bij het Gemeentebestuur, dan wordt er afwijzend beschikt. Bovengenoemde zet nu zijn beschik baar terrein maar vol met putringen, steenen, enz., vanzelfsprekend veel sierlijker en aan trekkelijker aan den Lage Duin en Daalsche- weg (en dat in een tijd von woninggebrek) dan een klein landhuisje. De houten huizen daarentegen voor enkeien zullen er wel doorgehaald worden, b.v. een villa met garage er bij, natuurlijk; maar voor Jan Boezeroen kan er geen noodwoning gezet worden, men mag er zelfs geen bouwen, want dat ontsiert de gemeente Bloemendaal. De heer H. J. Vermeulen mag niet bouwen op 1200 M2., duslaat ook maar liggen. Nu moet hij maar ter bevrediging 2000 M!. grond koopen bij de Grond-Exploitatie Boerendaai, alles ter goede bevordering der Gemeentebe langen. Op het verzoek van den heer J. Balm, om van zijn waranda een winkel te maken, wordt afwijzend beschikt, om de eenvoudige reden, dat, als ze toestemming gaven, er maar een breedte van den weg zou overblijven van 13 Meter, terwijl nochtans de wegen, die aange legd zullen worden op het terrein van de mid denstandswoningen, 12 Meter breed zullen zijn, met een rijweg van 4 MeterZoowaar een prachtuitvinding van ons Dagelijksch Bestuur! Verder had de heer A. J. v. Schooten een dergelijke aanvraag ingediend, welke er bijna ongemerkt doorging, (vanwege dat het een buurjongen is)t dank zij echter de activiteit van den heer Hogenbirk, die opmerkte, dat de rooilijn evengoed door de waranda van den heer van Schooten als van den heer Balm liep, ging het er niet door. Over de werkzaamheden in het Bloemen- daalsche Bosch werd niet veel gesproken, want deze bouwdoos kwam keurig in elkaar geknutseld ter tafel. Vanuit Alkmaar begint de victorie, aangezien de leiding in handen ge geven is van een, die dit vette varken nog dood zal maken, (met Haarlem als voorbeeld, daar is de kuip reeds leeg). Men vraagt zich ernstig ai, zal er nu in het bosch nog een plekje open blijven, waar de ouders met hun kroost kunnen gaan zitten, of ze wat laten spelen, want iedere inwoner is toch niet bedeeld met een daarvoor geschikten tuin bij z'n huis, of moet men volgens de op gemaakte plannen maar blijven wandelen of op een bank gaan zitten, en wanneer dit niet be valt, mag je dan vrij op het kinderspeelterrein, het zonne-abattoir, waar 's zomers de kans be staat om een zonnesteek op te doen of flauw te vallen. De schoolkinderen moeten als een kudde schapen naar dat abattoir gedreven worden onder geleide der herders. Op het speelterrein mag we! een hulpkist aanwezig zijn van het Roode Kruis. Het is te wenschen, dat de ouders het niet dulden, dat ze hun kin deren in de brandende zon laten spelen, daar de speelplaatsen waar ze thans spelen heel wat aangenamer zijn en zij daaraan niets schade kunnen doen. Waarom hen dit ontnomen? Eén automobiel rijdt er In de Gemeente te hard, terwijl er toch auto-vallen aanwezig zijn, en zijn deze vallen niet gelijk aan ratten- of muizenvallen, aangezien zij er nog niet één gevangen hebben. De baas zal zijn personeel er mede in kennis stellen. De P. E. N. voldoet niet aan de elschen, daar wordt een bediende op afgestuurd. Tot slot, alle Raadsleden waren aanwezig (12 in getal) en 7 die itl het Raadsvers.ag ge meld worden, terwijl de andere (5) hebben zitten dutten of luisteren? EEN OPMERKER BURGLRLIJKE STAND van 29 Oct. t. e. m. 4 Nov. Geboren: d. van L. J. Staphorst en G. Kroon: z. van M. A. Joustra en J. Smit. Getrouwd: J. Droog en M. Bremer: R. F. V. Thijssing en C. 1. Kamphuis; G. G. J. Haazer en N. Dorenbos; A. F. Weglau en T. H. M. van der Meulen. Overleden. J. M. Hüter, 81 j.; j. C. Schuur man, 75 j.; J. Essenburg, 83 j. Overleden in het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort: J. Outhoff, 63 j.: J. Querido, 85 j. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij: H. P. van Maren, Bin nenpad 8 Overveen, een portemonnaie: Krui, Kleverlaan 91 Bloemendaal, een heerenhand schoen; Kleverparkweg 47, Haarlem, een gou den armband; Dr. Spalteholtz, Aerdenhouts- duinweg 5 Aerdenhout, een gouden dames horloge; S. Zwiersen, Rollandspad 11 Over veen, een beursje met eenig geld; H. Wolte ring, Rijksstraatweg 61 b Santpoort, een linnen zakje inhoudende zilverbon, groot- en klein- zilver met kopergeld, tevens sleuteltje: aan het Bureau van Politie te Overveen: een ceintuur, een kwitantie, een rood koord, een rozenkrans, een rozenkrans in étui. Komen aanloopen bij: Heijsterkamp, Zijl weg 93 te Overveen, een klein bruin hondje. Verloren voorwerpen. Verloren: een portemonnaie, een reticule, een rozenkrans, een bankbiljet van 10.—, een sleutel, een gouden speld, een zwart lederen tasch, een wollen das, een gouden damesring, een duimstok, een damestaschje, een zilveren schakelarmband. KKBK-AOENDA. Zondag 7 November. BLOEMENDAAL. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Ds. J. A. van Leeuwen, van Bilthoven. 's av. 5 uur, Ds. J. Chrispeels, uit Brusse,. JONGELIEDEN-SAMEN KOMST in gebouw „MARANATHA", voorin. 10 uur, Ds. B. C' Koolhaas, pred. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERK, voorm. 10 uur, Ds. J. C. Brussaard. n.m. 5 uur dezelfde. NED. PROTESTANTENBOND, afd. Bloemen daal, in het gebouw van de Bloemendaal- sclie Schoolvereeniging voorm. 10.30 uur, Prof. Dr. T. Cannegleter, te Utrecht. SANTPOORT. NED. HERV. GEMEENTE, voorm. 10 uur, Dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, Openb. 2:4: „Eene eerste liefde". EVANGELISATIE, in het gebouw aan den Kerkweg, voorm. 10 uur, geen dienst, n.m. 6.30 uur Ds. Westenburg, van Be verwijk. Oberlahnstein. Drinkt slechts dit heerlijke Rein NATUURLIJKE Mineraalwater KUNSTWATER IS NAMAAK A f A «ft. «ft». P». S»A <V ÓA «V P.« sVX» O» aV> sU <t> <t> »t». P. »*a Pa »>a O. óa kVa.kVa aVa Pa «t>. d>. P* >t' a»a kV »°a sVÓLVlVzaUsVV..VVa.aV.Va_sVV. Vj 4' vV.Ot .Uy't 'p s'» •»v'

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2