Kousenweek Kerstbrood Kerstkransen BROODFABRIEK FRANKEN ABR. MEIJER Korte Kleverlaan 24-26=28 Telefoon No. 3620 Bloemendaal EMSER WATER m GROOTE HOUTSTR. 16 20 pCt. KORTING mwmma omims Comm. Venn. Woninginrichting JAC. FABEL Prima AXMINSTER LOOPERS 51 i DöraöDöönDDDBBZSlöQt aum 1 1 FEUILLETON. HET DAGBOEK VAN DOKTER SMIRNO De Bloemendaalsche aannemers zijn ontevre den, eenigen hunner althans. Zij haduen z.„„ tot den neer Moorman gewend om zien te be klagen, dat de Woningbouw-vereemging „bint beneaictus" onlangs haar aanbesteding on dershands hield, en de aannemers in ueze ge meente (met welks geld de Vereemgmg toeh werkt!) niet zijn uitgenoodigd. De heer Moor man bracht nu bij de rondvraag in ue verga dering van Donderdag hun klacht over en vroeg aan het dagelijksch bestuur wat de oor zaak daarvan was. b. en W. beiootaen ue zaak te onderzoeken. Aanbesteding van het rijwerk in de gemeen te was het wat de heer De Koo van Aiderwe- relt bij de rondvraag in de Raadszitting van Donderdag 1.1. wederom voorstelde, b. en W. zuilen deze zaak, waarover trouwens al zoo veel geschreven en gewreven is, nog eens nader overwegen. Ijsvermaak. Donderdagmorgen zijn |de ijs banen aan de Kleverlaan en bij het Hotel Duin en Daal geopend, 's Middags werd er tame lijk veel gereden. Hen draaiorgel speelde vroo- lijke wijsjes, 's Avonds waren de banen geslo ten. De ijsbaan aan de Kleverlaan zal bij goed ijs ook heden- en Zondagavond geopend zijn. Gebrek aan zand? De sneeuw en de vorst daarop hebben de Bloemendaalsche wegen aardig glad gemaakt, vooral hellende wegen, en die waar veel gereden wordt, zijn moeilijk begaanbaar. Vele voetgangers waren er, Vrij dag, toen het op zijn gladst was, over ontsticht dat er zoo goed als nergens zand gestrooid was. Dat is toch waarlijk wel iets, waar de ge meente wat flinker voor zorgen moest. Sneeuwpret. De eerste sneeuw van dit jaar is gevallen en alles is wederom met een wit kleed bedekt. Het is een mooi gezicht, al die witte daken en wegen. Nadat er sneeuw gevallen was, kwam er vorst en maakte de straten spiegelglad. Men kon er wel op schaat senrijden. Het was levensgevaarlijk voor voet gangers. Zand werd er aanvankelijk niet ge strooid, zoodat het een gladde boel bleef. De jeugd droeg hiertoe het hare bij door overal op de voetpaden van die heerlijke gladde glij baantjes te maken. Het kon dan ook niet uit- OP ALLE KOUSEN EN SOKKEN 57 cM. breed, f 6.50 per Meter TAPIJTEN LINOLEUMS GORDIJNSTOFFEN Ursulastraat 12 Tefefoon 2572 A HAARLEM E33 blijven, of vele personen kwamen te vallen, ge lukkig zonder ernstige gevolgen. Op 't Kopje werd weer druk gesleed. Zon dag lag er nog volop sneeuw en het beloofde een druk dagje te worden, 's Morgens was de jeugd al druk bezig met de sledesport. Zoowel op de Hartenlustlaan als op den Vijverweg waren de sleetjes. Iets nieuws waren de auto's, die door ons dorp reden met een heele rij sleetjes achter zich, zoowel door jongere als oudere personen bezet. Een auto had zelfs 20 sleetjes achter zich. 's Middags was de trek naar 't Kopje enorm groot. Duizenden menschen trokken er heen. Op 't Kopje zelf werd niet zoo druk gesleed. Er waren meer kijkers dan sleeërs, wat 's avonds juist andersom was. Natuurlijk zijn er weer heel wat ongelukken gebeurd en toch niet zooveel als we gedacht hadden. Het was dien middag niet alleen druk met toeschouwers en sleeërs, maar ook met auto's en motorfietsen, die net deden of er niets aan de hand was en gewoon zich een weg baanden door het drukke gewoel heen, tot groote ergernis van publiek en sportbeoefe naars. Het was dan ook wel een beetje erg. Politie was beneden nergens te zien om het verkeer, dat te wenschen overliet, te regelen. 's Avonds eerst werd het goed. Honderden sleden en sleetjes gleden met reuzenvaart naar beneden, onder luide uitroepen van den be stuurder. Tot groot vermaak van het publiek werden er heel wat buitelingen gemaakt. Zoo verstreek de avond in gezelligheid en vroolijkheid, totdat er zoo gesleed was, dat er zich geen sneeuw meer op de baan bevond en de straatsteenen den sportliefhebbers toegrijns- 1 den. Toen was de pret uit en trok men huis waarts. Het was Dinsdag en Woensdag zoo koud, als het in jaren niet geweest is. Het zand op de wegen, dat er Maandag van gemeentewege gestrooid was, was Woensdag geheel ver dwenen en het was weer net zoo glad als voorheen. De voerlui klaagden steen en been, daar ze hun paarden tweemaal per week moe ten laten beslaan en ieder beslag hun tien gul den kost. De afstandsmarsch. De afstandsmarsch van 35 K.M., die door eenige leden van de Bloemen daalsche Gymnastiekvereeniging gehouden zou worden op Zondag 12 December j.l., is om de gladheid van de wegen uitgesteld. Auto-sport. Voor Zondag was een af- standsrit uitgeschreven door de automobiel club „Noord-Holland" voor motorrijwielen. Ze moesten een afstand afleggen van 140 K.M., dit is ongeveer die van hier naar Roermond. Niet tegenstaande het voor een afstandsrit Zondag zeer ongeschikt was, gezien de spiegelgladde wegen, werd de tocht toch ondernomen. Natuurlijk was aan dezen tocht, nu het zoo glad was, veel gevaar verbonden. Zondagmiddag kwamen ze door ons dorp, met een gemiddelde vaart van 40 K.M. per uur. Nabij de Ruïne van Brederode werden zij gecontroleerd (tijd opgenomen). De controleur vertelde ons, dat er verschei- denen uitgevallen waren, die door het een of ander ongeval, door de gladheid veroorzaakt, niet meer in staat waren mee te gaan. Er waren er ook bij die in een sloot gelegen hadden, zoo dat zoowel bestuurder als motor er uitzagen als een fietsband bij smerig weer. Je moet toch een groot sportliefhebber zijn, om er zulke dingen voor over te hebben. Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, afdeeling BloemendaalVelsen. Deze afdeeling verspreidt een oproep van den volgenden inhoud: Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van de Afdeeling NijkerkPutten en Om streken met het voorstel een algemeene poging te doen om het tekort van pl. m. 1000 op de begrooting der Maatschappij over 1920, te dek ken, hebben wij de eer U vriendelijk en met aandrang te verzoeken, voor dit doel een kleine vrijwillige bijdrage te willen zenden aan onzen Penningmeester, den heer P. W. Waller, Ter Hoffstede Weg, te Overveen, vóór 20 De cember e.k. Als ieder lid één of meerdere kwartjes geeft, is het lek gestopt. Waar reeds meerdere Afdeelingen hiertoe medewerken, mag onze Afdeeling de grootste van allen toch zeker niet achterblijven. Naar we vernemen, is Zondag 't Kopje be zocht gewórden door ongeveer 5000 bezoe kers. SANTPOORT. Door B. en W. van Velsen is eervol ontslag verleend aan den heer J. C. Zwart, onderwijzer aan de lagere school F. alhier. Dinsdag 21 December geeft de Gemengde Zangvereeniging ,^Vox Humana" alhier haar eerste concert, onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer Kwantes. Dit concert zal gegeven worden voor donateurs en kunstlie vende leden in de groote zaal van de Bewaar school van Mevrouw Wüste. Welwillende me dewerking zal worden verleend door een te norzanger uit Amsterdam. Tevens heeft de heer Van Velsen, de alom gunstig bekende vio list, zijn medewerking toegezegd, met piano begeleiding van den heer Zuidweg, van Spaarndam. Het belooft voor vele zang- en muzieklief hebbers een mooie avond te worden. VOGELENZANG. Tot kerkmeester alhier is door den r.-k. bis schop van Haarlem benoemd de heer C. War merdam, inplaats van den heer H. Heemskerk. VAN HIER EN DAAR. Ook niet mis. Wij hebben twee internatio nale militaire formaties noodig: aldus de „Mercure de France", eene in Europa en eene in Azië. In Europa hebben we het intergeal- lieerde bezettingsleger onder maarschalk Foch. Maar in Azië staan we voor een moeilijkheid. Waarom zou men niet Kemal het ambt van ge neraal der internationale gendarmerie aanbie den? Een rooverhoofdman is de beste gen darme. Recht zoo. Het „Nieuws van den Dag" schrijft: Zoo onze indruk van Wi son geen andere kan zijn dan dat hij op droevige wijze heeft gefaald, hij is toch de eenige in zijn kring geweest, die een ernstige poging deed om het idealisme en de groote beginselen van recht en verdraagzaamheid te stellen tegenover nationa listische zelfzucht en bekrompenheid. Van hem geldt, dat het reeds genoeg Is, iets grootsch ge wild te hebben. 3 glazen per dag, vermengd met warme melk. HET BESTE MIDDEL TEGEN HOEST on VERKOUDHEID. Prijs 75 cent per heele kruik. 5) Maar waar was toch haar man gebleven? Waar zat Fabian, die dezen nacht Asta Dur's cavajier geweest was? Was hij misschien ge snapt door zijn vrouw, die in haar jaloe zie Neen en duizendmaal neen! Stina Bolls is zoo niet. Temperamentvol en warmbloedig mag zij zijn, maar een dergelijke uitbarsting van wraak en jaloezie zou bij haar toch iets onmogelijks zijn. Een treurspel had zich echter afgespeeld en daarin was mevrouw Bolls op de een of andere wijze gewikkeld. Het diende nergens voor je daarover het hoofd te breken. De vragen, die ik aan den agent deed, bleven onbeantwoord en ik moest geduldig wachten. Wij hadden de bewustelooze vrouw in de ka mer van den commissaris gedragen en daar op een divan gelegd; ik begon dadelijk pogingen te doen om haar weer bij te brengen. Inmiddels hoorde ik wat er in de kamer er naast gesproken werd. 't Ging over den moord. Uit het gesprek maakte ik op, dat op dat oogen- blik op de plaats van den moord door detec- tiven een onderzoek ingesteld werd en a, commissaris Sanderson ieder oogenblik ver wacht werd. Hij moest mevrouw Bolls een ver hoor. afnemen. Gelukkig, dat Sanderson de zaak in handen kreeg. Ik kende hem heel goed en had hem eenigen tijd geleden in een zeer gecompliceerd medisch-gerechtelijk geval geholpen. Hij zou er geen bezwaar tegen hebben dat ik het verhoor bijwoonde, en bovendien had Stina hulp noodig. Eerst na betrekkelijk langen tijd kwam zij weer tot bewustzijn. Nooit zal ik vergeten hoe zij haar groote donkere oogen opsloeg, eerst verward om zich heen keek en dan, toen zij zich het voorgevallene herinnerde, mij zoo wan hopig aanzag, dat mijn oogen vochtig werden. „Kom, kom, mevrouw Bolls, wees toch kalm," fluisterde ik. „En vertel me nu eens wat er eigenlijk gebeurd is. Misschien kan ik u op de een of andere manier helpen." Ik behoor niet tot de menschen, die zich on- r.oodig met de zaken van anderen bemoeien. Doch hier had het toeval mevrouw Bolls op mijn weg gebracht. Hier betrof het mijn vrien den en een vrouw, die blijkbaar dringend hulp noodig had. Dus moest ik zoowel als dokter als als vriend mijn plicht doen. „Vertel mij wat er gebeurd is?" herhaalde ik. „Hoe komt het, dat u hier bent? Er wordt over een moord gesproken, maar dat kan toch hier niets mee te maken hebben." Zij rilde. „Het is verschrikkelijk!" hijgde zü. „Ik zocht Fabian bij haar bij die vrouw." Zij zeide dat laatste woord op een toon van de diepste minachting. „Ik ik telephoneerde eerst en en herkende dadelijk zijn stem." „Wiens stem? Van Fabian? „Ja. Van Fabian." „Hebt u die variété-juffrouw opgebeld, die drareven vermoord is?" riep ik verbaasd uit. „En dat midden in den nacht?" „Ja," klonk het nauwlijks hoorbaar van haar lippen. „En kwam uw eigen man toen aan de tele- phoon? Weet u dat zeker?" „Beslist zeker. Hij antwoordde eerst, maar toen werd het heelemaal stil. Hij zal mijn stem waarschijnlijk herkend hebben." „De ellendeling!" mompelde ik binnens monds. Maar zij had het gehoord en knikte van ja. „Ik had het niet van hem verwacht," zeide zij. „Wij waren pas zoo kort getrouwd." „Ik heb u gewaarschuwd," viel ik haar in de rede. „En ik geloofde u niet. Ik heb nooit willen gelooven, dat mannen zoo slecht zijn als men beweert. Van Fabian geloofde ik niets dan moois en goeds. En nu. Zij verborg haar gezicht in haar handen. „Het is misschien zoo erg niet als het er uit ziet," troostte ik' haar. „Er kan misschien we! een ernstige reden zijn, dat een getrouwde man een demi-mondaine bezoeken moet. Een reden, die wij niet begrijpen kunnen." Zij schudde haar hoofd. „Zij hebben samen gesoupeerd," zeide zij toonloos. „Hoe weet u dat?" „Ik ik ben naar haar toegegaan." „Midden in den nacht?" „Ja, ik ben naar haar toegegaan, naar haar, naar die dame. En toen ik bij haar kwam, was Fabian weg. Hij was weg zij lag in haar bloed vermoord in de keuken." „Ik begrijp niet," stamelde ik. „En toen heb ik me heel dom gedragen," ging zij voort. „Ik raakte door schrik heele maal van streek en vloog hals over kop de trap af. Ik geloof, dat ik van ontzetting geschreeuwd

Het Bloemendaalsch Weekblad | 1920 | | pagina 2